4.51

Sięgając po filiżankę ulubionej kawy często zastanawiamy się nad tym, jaki ma wpływ na nasz organizm i czy faktycznie jest tak niezdrowa, jak się o niej powszechnie mówi. Czy picie kawy może wywołać bezsenność? Dzisiaj obalamy popularne mity na temat „małej czarnej” i obiecujemy, że po przeczytaniu tego artykułu już nigdy więcej nie będziesz mieć wyrzutów sumienia pijąc aromatyczne espresso czy mleczne cappuccino!

Spis treści:

  1. Kawa powoduje bezsenność.
  2. Kawa przyczynia się do raka i chorób serca.
  3. Kawa nie ma pozytywnego wpływu na zdrowie.
  4. Picie kawy może ograniczyć twój wzrost.
  5. Kobiety w ciąży w ogóle nie powinny pić kawy.
  6. Podsumowanie

1. Kawa powoduje bezsenność.

Kawa działa pobudzająco, ale to nie oznacza, że filiżanka espresso po godzinie 12 nie pozwoli ci zasnąć w nocy. Kofeina bardzo szybko wchłania się do organizmu (pierwsze efekty są odczuwalne już po 15 minutach), ale też szybko jest z niego wydalana. Substancja ta jest absorbowana przez wątrobę i blisko ¾ zostaje wydalone w ciągu maksymalnie 7 godzin od spożycia. Oznacza to, że kładąc się spać nie odczujesz żadnego efektu kawy wypitej nawet długo po lunchu. Pijąc do 3 filiżanek kawy dziennie nie powinieneś odczuwać jakichkolwiek zaburzeń snu.

2. Kawa przyczynia się do raka i chorób serca.

Kawa w przeszłości często wiązana była z wieloma szkodliwymi chorobami, szczególnie chorobami serca. Badania angielskich naukowców z lat 70. i 80. XX wieku wskazywały na znaczny wzrost ryzyka chorób serca w grupie pracowników biurowych pijących powyżej sześciu filiżanek dziennie. Trzeba jednak powiedzieć wprost, że mało kto pije aż tak dużo kawy w ciągu jednego dnia, a późniejsze badania, jak np. amerykańskie z 1987 roku, nie potwierdziły tej zależności. Jeżeli spożywasz nie więcej niż 3 filiżanki kawy dziennie, nie musisz się martwić o szkodliwy wpływ kofeiny na serce. To samo dotyczy raka - nie ma żadnej zależności pomiędzy spożyciem kawy a zachorowaniami, a wręcz przeciwnie. Badania wskazują, że antyoksydanty zawarte w kawie skutecznie zapobiegają nowotworom.

3. Kawa nie ma pozytywnego wpływu na zdrowie.

Płynnie przechodzimy do kolejnego mitu, że kawa nie ma żadnego pozytywnego wpływu na zdrowie - przeczy mu już wspomniana zawartość antyoksydantów. Okazuje się, iż kawa jest ich najbogatszym źródłem! Mają one pozytywny wpływ na spalanie tłuszczu, zapobiegają nowotworom i chronią siatkówki oczu. Kawa świetnie działa na wątrobę - niedawno odkryto, że spożycie więcej niż dwóch filiżanek znacząco obniża ryzyko wystąpienia marskości wątroby. Ponadto osoby regularnie pijące kawę zdecydowanie rzadziej cierpią na demencję, chorobę Alzheimera i inne przypadłości związane ze starzeniem się kory mózgowej.

4. Picie kawy może ograniczyć twój wzrost.

To mit szczególnie popularny za oceanem - wiele osób uważa, że kofeina zawarta w kawie może ograniczyć naturalny proces wzrostu. Prawda jest taka, iż nie ma żadnych naukowych dowodów na taką prawidłowość, więc trudno nawet prześledzić, w jaki sposób narodziło się to błędne przekonanie. Faktem jest, iż dzieci nie powinny spożywać dużych ilości kofeiny, ale jeżeli w nastolatek wypija jedną czy nawet dwie kawy dziennie, to nie oznacza, że już więcej nie urośnie.

5. Kobiety w ciąży w ogóle nie powinny pić kawy.

To prawda, że kobiety w ciąży nie powinny spożywać ZBYT DUŻYCH ilości kawy. Nie oznacza to jednak, że nie powinny jej pić w ogóle. Jedna filiżanka kawy dziennie (100 mg kofeiny) w żaden sposób nie wpłynie negatywnie na płód. Więcej niż 200 mg kofeiny spożywanych w ciągu jednego dnia zwiększa ryzyko poronienia i innych komplikacji, między innymi przedwczesnego porodu. Warto więc pilnować, by nie przekraczać tego rozsądnego limitu i zwracać uwagę na skład innych napojów mogących zawierać kofeinę, bo to ona jest tu głównym winowajcą.

6. Podsumowanie

Jak widzimy, wokół wpływu kawy na organizm człowieka jest wiele faktów i mitów. W tym artykule rozwialiśmy 5 z nich. Jeśli chcecie poczytać więcej na te tematy, np. czy kawa wypłukuje magnez, zapraszamy do naszych innych artykułów (na przykład tutaj). Sprawdźcie także artykuł o tym jaki wpływ ma picie kawy na ludzki organizm

sklep kawa.pl