4,46

Kawa tak jak wino jest produktem o ogromnych możliwościach smakowych i tak samo, jak wino posiada swoją procedurę, dzięki której można odkryć jej prawdziwe oblicze. Cupping, bo tak nazywa się proces oceny smaku i aromatu kawy, nie jest przeznaczony wyłącznie dla koneserów i daje przy tym masę zabawy. Dziś przybliżymy Wam temat cuppingu i damy wskazówki jak poprawnie go przeprowadzić nawet w warunkach domowych.

Co to jest cupping?

Cupping (inaczej cup tasting) pozwala poznać wszystkie możliwości smaku i aromatu degustowanej kawy. Procedura ta podlega pewnym normom, bez względu na to, gdzie się odbywa. Podczas cuppingu powinno korzystać się z przynajmniej dwóch różnych kaw, chociaż większa liczba pozwala dostrzec niekiedy ogromne różnice między nimi. Każda kawa powinna być parzona w identyczny sposób tak, aby różnice smakowe nie wynikały z różnych sposobów przygotowania.

Jak poprawnie przeprowadzić cupping?

Najlepsze efekty pozwala uzyskać jedynie poprawnie przygotowany cupping. Wszystkie reguły mogą sprawiać wrażenie dość rygorystycznych, ale to dzięki nim dokładnie poznasz każdą degustowaną kawę. Rzeczy potrzebne do przeprowadzenia cuppingu:

Kawa - Podczas cuppingu najlepiej sprawdzą się kawy świeżo palone. W profesjonalnych ocenach kaw specialty wykorzystuje się kawy, które były palone nie wcześniej niż 8 godzin i nie później niż 24 godziny przed degustacją. W warunkach domowych spokojnie można próbować kaw, które wypalono do 2 miesięcy wstecz.

Filiżanki - Powinny pomieścić około 150-210 ml wody. Najlepsze będą szerokie tak, aby łatwo ściągnąć z naparu drobinki kawy i aby lepiej uwalniał się aromat. Ważne, żeby wszystkie filiżanki były wykonane z jednakowego materiału i były identycznych wymiarów.

Łyżki - Łyżki do cuppingu trochę różnią się od tych kuchennych. Mają nieco inny kształt, dzięki czemu pozwalają nabrać odpowiednią ilość naparu i ułatwiają równoczesną ocenę smaku i aromatu.

Woda - Najlepsza będzie czysta, bezwonna i klarowna. Nie poleca się używania wody mineralnej, znacznie lepiej przefiltrować ją w dzbanku. Woda w trakcie parzenia kawy powinna osiągnąć temperaturę 93 ˚C.

Poza tym wszystkim przyda się jeszcze waga, termometr, stoper, woda potrzebna do płukania łyżek, woda do płukania kubków smakowych oraz kubek do wypluwania próbowanej kawy. Gdy mamy już wszystkie potrzebne rzeczy, możemy przejść do cuppingu. Ważne jest to, aby przed cuppingiem nie spożywać produktów, które posiadają dość mocny smak. Najlepiej jest strzec się od wszystkiego, co może wpływać na Twoje kubki smakowe.

1. Wsyp kawę do filiżanek (12 g/200 ml wody) - Kawa powinna być grubiej zmielona niż do metod przelewowych.

2. Zalej kawę wodą - Kawa będzie się parzyć bezpośrednio w filiżance bez stosowania filtrów. Każdą filiżankę należy zalać dość szybko, aby wszystkie kawy były parzone pod jednakową temperaturą. Parzenie powinno trwać 4 minuty.

3. Przełamanie, czyli odgarnięcie kożucha - Przy użyciu łyżki cuppingowej odgarnij powstały kożuch z fusów. Zazwyczaj robi się to jednym ruchem po wierzchu i dwoma głębszymi. W tym momencie uwalnia się aromat zaparzonej kawy.

4. Za pomocą łyżek ściągnij fusy z powierzchni naparu.

5. Zacznij smakować kawy - Najlepszy moment na degustację kaw następuje po 9 minutach od pierwszego kontaktu kawy z wodą. Nabierz około pół łyżki kawy i rozprowadź po całej jamie ustnej. W tym momencie można spotkać się ze słynnym siorbaniem. Nie jest to jednak oznaka braku kultury, a robi się to w celu rozprowadzenia kawy po całej jamie ustnej na zasadzie aerozolu.

Cupping to doskonały sposób na nawiązanie bliższego kontaktu z kawą. Proces ten nie jest przeznaczony wyłącznie dla koneserów i z powodzeniem można go zrobić w domu. Jest to fantastyczna forma zabawy, która może przerodzić się w pasję.


4,46