4.45

Idealnie sprawdza się na pieszych wędrówkach, w samochodzie, czy też w biurze. Kubek termiczny to nie tylko modny gadżet, ale też praktyczne rozwiązanie, w które warto zainwestować, jeśli chcemy wyruszyć w drogę i cieszyć się ulubioną kawą. Na rynku znajdziemy szereg różnorodnych kubków, które różnią się miedzy sobą materiałem, pojemnością, wyglądem, czy ceną. Najważniejszą cechą kubka termicznego jest jednak to, by jak najdłużej utrzymywał temperaturę napoju. Jak zatem wybrać najlepszy dla nas produkt?

Spis treści:

  1. Materiał

  2. Pokrywa

  3. W zależności od potrzeb

  4. Podsumowanie

1. Materiał

W sklepach możecie spotkać kubki wykonane z metalu, plastiku czy porcelany. Kubek plastikowy ma wiele wad – nie tylko kiepsko trzyma temperaturę, ale tez łatwo jest go uszkodzić, a także może mieć nieprzyjemny zapach. Ich główną zaletą jest cena, ale jeśli zależy nam na tym żeby faktycznie kupić dobry kubek termiczny, to zdecydowanie odradzamy te z plastiku. Kubki wykonane z porcelany będą nadawać się wyłącznie do biura czy domu, jeśli będziemy chcieli cieszyć się ciepłym napojem nieco dłużej. Jest to jednak zupełnie niepraktyczne rozwiązanie i właściwie niczym nie różni się od zwykłych kubków, dlatego nie warto rozważać jego zakupu, zwłaszcza, gdy chcemy z naszym kubkiem wyjść na zewnątrz.

Kubki metalowe trzymają temperaturę najdłuższej ze wszystkich wymienionych, bo nawet do kilku godzin. Przy zakupie metalowego kubka należy zwrócić uwagę czy jest wyposażony w podwójne ścianki, które dobrze izolują gorący napój. Warto zobaczyć też, czy kubek ma w środku cienką srebrną powłokę, które działa antybakteryjnie a także ułatwia jego czyszczenie. Zdarzają się też kubki z materiałów łączonych – czyli na zewnątrz mają ściankę plastikową, a wewnątrz są ze stali, jednak często mają one tendencje do pękania na łączeniach materiałów.

2. Pokrywa

Na nic nie zda jednak najlepszy materiał, jeśli okaże się, że nasz kubek termiczny przecieka. Zatem drugą ważną rzeczą, na którą patrzymy jest pokrywa naszego kubka. Jeśli nie chcecie, żeby kawa szybko traciła ciepło, albo wylewała się, to musicie zaopatrzyć się w kubek ze szczelną pokrywą. Kubki można podzielić na takie, które mają całkowicie otwierane wieczko albo mają ustnik do picia.

Szczelne kubki, które mają otwierane całe wieczko przypominają z wyglądu termos. Wieczka takich kubków są zwykle zakręcane i posiadają tzw. „odpowietrzniki”, które dzięki wyrównaniu ciśnienia pomagają nam odkręcić kubek. Wadą jaką posiada taki kubek termos jest to, że podczas picia tracimy ciepło, ponieważ musimy całkowicie odkręcić wieczko, więc chłodne powietrze będzie wpadać do środka. Ich ceny wahają się w granicach 50 do 100 złotych. Ten typ kubków jest odpowiedni dla osób, które chcą pić z niego w warunkach, gdzie mogą stać w miejscu lub siedzieć, ponieważ bardzo łatwo jest o wylanie kawy.

Kubki z ustnikiem są zwykle wyposażone w przycisk, po naciśnięciu którego otwiera się szczelina, przez którą można się napić. Strata ciepła w tym wypadku jest mniejsza. Tego typu kubki bywają jednak droższe, bo kosztują od 100 do 150 złotych. Są polecane zwłaszcza osobom, które chcą pić napój w ruchu. Przy zakupie takiego kubka możemy być pewni, że nie oblejemy się gorącą kawą. Kubek szczelny będziemy mogli też wrzucić do plecaka, bez obawy, że się odkręci.

3. W zależności od potrzeb

Kupując kubek termiczny musimy się zastanowić w jakich sytuacjach będzie on nam towarzyszył, ponieważ od tego zależy jakie parametry będą dla nas najważniejsze. Jeśli chcemy używać naszego kubka w samochodzie, to ważne będzie jego dopasowanie do tzw. cup-holderów, czyli uchwytów albo specjalnych wycięć znajdujących się wewnątrz samochodu. Gdy wolimy używać nasz kubek podczas górskich wycieczek, to bardzo ważna będzie dla nas jego szczelność a także, jak długo będzie trzymał ciepło. Jeśli potrzebujemy kubka do biura, to możemy sięgnąć po tańszy za to z nadrukiem, który będzie się nam podobał. Jeśli chcemy z tym kubkiem jechać tramwajem czy iść piechotą, to powinien być on wygodny w trzymaniu i szczelny, by kawa nie wylała się na nasze ubranie. Praktycznym rozwiązaniem jest antypoślizgowy uchwyt, który zabezpiecza przed przypadkowym upuszczeniem kubka. Jego kształt powinien umożliwiać nam stabilne trzymanie i manipulowanie nim.

4. Podsumowanie

Turystyczny, samochodowy, stalowy, a może ceramiczny? Kupując kubek do kawy na drogę lub do domu, bardziej niż opinie innych, powinniśmy uwzględnić własne potrzeby – czyli w jakiej sytuacji będziemy chcieli go używać. Jeśli zależy nam na tym, aby kubek sprawdzał się w różnorodnych warunkach, to polecamy zainwestować w metalowy kubek o pokrywce z ustnikiem, który na pewno będzie szczelny i będziemy mogli go wrzucić do plecaka czy torebki, bez obawy, że kawa nam się wyleje.