4.33

Kawa wzbudza wiele kontrowersji na całym świecie. Raz zalecane jest picie jej codziennie, innym razem stanowcze odstawienie. Dotychczas w wielu krajach świata uważano ją za jeden z głównych czynników problemów z potencją, gospodarką hormonalną, cukrzycą, poziomem cholesterolu i libido. W wielu przypadkach okazało się, że kawę oskarżano niesłusznie tylko dlatego, że osoby palące dużą ilość papierosów, prowadzące siedzący tryb życia i odżywiające się w niezdrowy sposób deklarowały jednocześnie duże spożycie kawy. Po wykonaniu wielu wnikliwych badań i analiz okazało się, że nie dość, że regularne picie kawy wcale nie zwiększa śmiertelności człowieka, a wręcz potrafi mieć dobroczynny wpływ na organizm. Okazało się, że kawa zawiera wiele cennych minerałów i witamin, a także antyoksydanty. Dobrej jakości kawa korzystnie wpływa na przemianę materii, obniża poziom złego cholesterolu, zwiększa energię i poprawia koncentrację. Jaki jednak ma wpływ na nasze życie seksualne?

Spis treści

1. Wpływ kawy na erekcję

2. Wpływ kawy na libido

3. Kawa a płodność

4. Kofeina a sprawność seksualna

5. Kawa, testosteron i inne hormony płciowe

6. Podsumowanie 

 

1. Wpływ kawy na erekcję

Mężczyzna w garniturze pijący kawę

https://www.pexels.com/

Zaburzenia erekcji to duży problem współczesnego świata. Za jej przyczyny uważa się brak aktywności fizycznej, spożywanie alkoholu, stres i zła dieta. Wielu dietetyków uważało do tej pory, że kawa zalicza się do tego niechlubnego grona destruktorów erekcji. Według badań kofeinę spożywa codziennie ponad 80% dorosłych Amerykanów, a jej źródłem jest kawa, herbata, coca cola, napoje energetyczne. Porównano działanie różnych źródeł kofeiny i okazało się, że najbardziej drogocenna dla męskiego organizmu jest kofeina właśnie z kawy.

Badania przeprowadzone przez profesora Davida Lopeza z University of Texas dowodzą, że picie dwóch filiżanek kawy dziennie może poprawić życie seksualne. Profesor przebadał 3724 mężczyzn powyżej dwudziestego roku życia. Codziennie otrzymywali różne dawki kofeiny i badano jej wpływ na ich potencję. Zawartość kofeiny odpowiadająca dwóm filiżankom kawy była najbardziej optymalną dawką. Mężczyźni spożywający kawę byli o 40% mniej narażeni na zaburzenia erekcji od tych, którzy jej nie pili – niezależnie od wagi, wieku i ciśnienia krwi.Okazało się, że dwie, maksymalnie trzy filiżanki kawy dobrze wpływają na erekcję, jednak po spożyciu więcej niż trzech filiżanek wynik nie różnił się od wyników osób nie spożywających kawy. Regularne picie kawy zwiększa szanse na udaną erekcję prawie o połowę. Kofeina zawarta w kawie powoduje rozluźnienie gładkiej tkanki mięśniowej ciał jamistych, co bezpośrednio wpływa na erekcję. 

2. Wpływ kawy na libido

Para całująca się przy kawie

https://www.flickr.com/

W Teksasie przeprowadzono również badania dotyczące wpływu kawy na libido kobiet. Okazało się, że picie kawy stymuluje część mózgu, która sygnalizuje pobudzenie seksualne. Efekt jest widoczny jednak jedynie u kobiet, które kawę piją nieregularnie. Najwyraźniej zaproszenia na pierwsze randki właśnie na kawę nie są takim głupim pomysłem. U kobiet powoduje ona wzrost libido, a u mężczyzn większe prawdopodobieństwo udanej erekcji. Bardzo sprytne rozwiązanie Matki Natury. Zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn głównym winowajcą spadku libido jest stres, problemy emocjonalne, siedzący tryb pracy, alkohol. Kawa zwykle jest przyjemnym przerywnikiem w ciągu dnia, pomaga się odstresować, a przy tym dostarcza organizmowi sporą dawkę antyoksydantów, magnezu, fosforu, wapnia, potasu, żelaza, cynku, sodu, manganu, chromu i witamin z grupy B i E. Warto pić przynajmniej jedną filiżankę dobrej kawy dziennie, zarówno ze względu na jej wartości odżywcze, jak i przyjemny codzienny rytuał. 

3. Kawa a płodność

Kobieta w ciąży

https://pixabay.com/

Powszechnie przyjęło się, że picie kawy i innych napojów z kofeiną obniża płodność i zmniejsza szansę na poczęcie dziecka o 20%. Co ciekawe nie ma praktycznie żadnych badań, które tę tezę by potwierdzały. Obecne badania są niepełne i niewystarczające, by można było stwierdzić jaki wpływ ma kawa na płodność zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Naukowcy z Massachusetts General Hospital w Bostonie twierdzą, że kofeina może szkodzić plemnikom na poziomie molekularnym, jednak na dzień dzisiejszy badania nie potwierdzają tego stwierdzenia. Lekarze mawiają, że to, co dobre dla serca, jest dobre dla poczęcia dziecka. A spożywanie kawy w rozsądnych ilościach – dwóch, trzech filiżanek dziennie poprawia wydolność serca. Tak więc sprawa wpływu kawy na płodność jest jeszcze bardzo niezbadanym tematem. Duńscy naukowcy przebadali pod tym kątem ponad 3000 kobiet starających się o dziecko i nie odnotowali żadnego wpływu picia kawy na poczęcie. Ogólne wyniki nie różniły się wśród kobiet pijących i niepijących kawy. Na miarodajne badania prawdopodobnie musimy jeszcze poczekać, dlatego warto postępować zgodnie ze swoim organizmem. 

4. Kofeina a sprawność seksualna

Para zakochanych
https://www.pexels.com/

Jedna, dwie filiżanki kawy dają więcej energii i wytrzymałości w czasie aktywności seksualnej. Kawa zwiększa męską wydajność i przyjemność. Sportowcy często piją dwie, trzy filiżanki kawy około godzinę przed zawodami, bo jest ona naturalnym środkiem dopingującym. Kofeina zawarta w kawie pobudza organizm w bezpieczny sposób. Zwiększa ukrwienie w kresomózgowiu, czyli poprawia koncentrację, refleks i spostrzegawczość. Powoduje również podniesienie poziomu adrenaliny we krwi. Znacząco pobudza mięśnie, poprawia wydolność serca, stymuluje procesy oddychania.Ważne jest, by nie przesadzić. Wypicie zbyt dużej ilości kawy może skutkować produkcją zbyt dużej ilości hormonów produkowanych w chwilach stresu, co oczywiście obniża libido i może mieć wpływ na erekcję.

Naukowcy są zgodni, że dwie, trzy filiżanki to odpowiednia ilość, która pobudzi mięśnie i zwiększy wydajność. Co ważne, kofeina zawarta w kawie blokuje receptory adenozyny, dzięki czemu organizm dłużej i wydajniej może utrzymać wysoki poziom energii, a uczucie zmęczenia znika. Dzięki kofeinie dłużej możemy korzystać z zasobów glikogenu, który jest źródłem energii dla organizmu. Picie kawy zarówno przed treningiem, jak i dobrze zakończoną randką jest zalecane przez naukowców i lekarzy. Uwalnianie zmagazynowanego w mięśniach wapnia zwiększa wytrzymałość, a powolne uwalnianie glikogenu pozwala zdecydowanie dłużej korzystać z jego energetycznego działania. Po wypiciu kilku kaw można zarówno osiągać lepsze wyniki w sporcie, jak i w łóżku. Jest to chyba jeden z niewielu tak tanich i tak łatwo dostępnych wspomagaczy potencji. 

5. Kawa, testosteron i inne hormony płciowe

Parzenie kawy w kawiarce

https://pixabay.com/

Nutrition Journal przeprowadził badania dotyczące wpływu spożycia kawy na hormony płciowe, w tym testosteron. Przebadano kilkadziesiąt kobiet i mężczyzn. Wszyscy uczestnicy mieli za zadanie odstawić napoje z kofeiną na przynajmniej dwa tygodnie, po czym podzielono ich na grupy. Część osób otrzymywała kawę z kofeiną, a część bezkofeinową. Po 4 i 8 tygodniach poziom testosteronu i innych hormonów płciowych nie zmieniła się istotnie ani u mężczyzn, ani u kobiet. Wynik ten dość zaskoczył badaczy, którzy spodziewali się wahnięć w jakąkolwiek stronę. 

6. Podsumowanie

Wpływ kawy na płodność obecnie nie jest jeszcze zbadany. Jednak istnieje coraz więcej badań, według których kawa dobrze wpływa na jakość aktywności seksualnej. Kofeina podnosi adrenalinę, poprawia wydolność serca i innych mięśni, między innymi wpływa na rozluźnienie gładkiej tkanki mięśniowej ciał jamistych, co ma bezpośredni wpływ na erekcję. Kofeina zwiększa wytrzymałość i koncentrację i pobudza organizm w naturalny sposób. Ma również pozytywny wpływ na kobiece libido. Badacze zgodnie twierdzą, że kawa ma bardzo dobry wpływ na męską potencję – dwie, trzy filiżanki kawy dziennie niemal o połowę zmniejszają ryzyko zaburzeń erekcji. Kofeina zawarta w kawie jest tak naprawdę tą najlepiej przyswajalną.

Sprawdź także nasz artykuł o pozytywnym wpływie picia kawy na ludzkie zdrowie. 

Dwie kawy w kawiarni

https://www.pexels.com/

Na potencję i libido wpływ ma szereg różnych czynników. Naukowcy zalecają unikanie stresujących sytuacji, spacery, uprawianie sportu, odpowiednio zbilansowaną dietę, wystarczającą ilość snu i ze dwie filiżanki kawy każdego dnia. Jaką kawę wybrać? Najlepiej sięgać po taką średnio i jasno paloną, z niewielkich palarni. Takie ze zrównoważonych plantacji i małych palarni nie zawierają szkodliwych substancji – wręcz przeciwnie, są bogate w witaminy, minerały, antyoksydanty. Korzystnie wpływają na organizm i jakość życia, w tym na satysfakcjonujące życie seksualne. Ważne oczywiście, by kawa nam smakowała. Wówczas codzienny rytuał picia kawy jest przyjemny i relaksujący, a randka udana.

 

Źródła:

  • Caffeine intake associated with reduced levels of erectile dysfunction, David Lopez
  • UTHealth, Thu University of Texas
  • The Guardian: How drinking two cups of coffee daily boosts sexual performance?
  • Tajemnice kawy, Sara Magdalena Woźny