Jaki ekspres do kawy wybrać, aby pić pyszną kawę w domu?

Ważne przy wyborze automatycznego ekspresu do kawy jest to, czy jesteśmy kawowymi konserwatystami i pijemy tylko prawdziwe espresso, lubimy doskonałą czarną kawę w dużej ilości, czy też kawa ma po prostu smakować dobrze i mieć opcję automatycznego spieniania mleka. Jeżeli wszyscy domownicy piją duże ilości czarnej kawy warto zainwestować w najlepszy ekspres przelewowy. Dla tych, którzy nie wyobrażają sobie idealnego poranka bez cappuccino, dobrym wyborem będzie ekspres do kawy z młynkiem i spieniaczem mleka. Dla śpiochów, dla których poranki są wystarczająco trudne, a obsługa urządzeń przed pierwszą kawą niemożliwa, warto kupić ekspres, który raz zaprogramujemy, by przyrządzał nam ulubioną kawę kiedy tylko mamy ochotę.

Dziś postaramy się ułatwić Wam decyzję o zakupie domowego ekspresu do kawy odpowiadając na pytania:

Dobry ekspres do kawy, czyli jaki?

1. Na jakie parametry zwrócić uwagę szukając ekspresu do domu?

Poniżej przedstawiamy pytania, które warto sobie zadać przed zakupem pierwszego automatycznego ekspresu do domu.

 • Ile miejsca mamy na blacie? Większość domowych modeli ekspresów do kawy jest kompaktowa, jednak ważne jest również to, czy będziemy mieć swobodny dostęp do pojemnika na wodę i kawę. Jeżeli mamy wolne 25 cm wysokości między półkami a blatem i ekspres również ma 25 cm wysokości, to wygląda to pozornie dobrze. Potrzeba nam dodatkowej przestrzeni nad ekspresem, by móc swobodnie otwierać pojemnik i uzupełniać wodę, czasem nawet kilka razy dziennie.
 • Czy w wybranym przez nas ekspresie automatycznym pojemnik na kawę jest odpowiedniej wielkości, aby pomieścić przynajmniej małą, 250 gramową paczkę ziaren? Czy pojemnik ten jest szczelny, dzięki czemu nasza kawa nie będzie wietrzeć?
 • Czy mamy swobodny dostęp do kontaktu? Niby banalne pytanie, ale długi przedłużacz nie zawsze dobrze się prezentuje na blacie kuchennym. 
 • Bliskie sąsiedztwo kranu, może nie jest obowiązkowe, ale ułatwi czyszczenie pojemnika na wodę pod ekspresem. Mała tacka, w której zbiera się woda, powinna być codziennie opłukiwania, a pojemnik na mleko - opróżniony i myty. Zaś do samego ekspresu wlewamy wodę. 
 • Większość domowych ekspresów automatycznych ma wbudowany młynek. Warto sprawdzić czy młynek jest cichy. Czy jego praca nie będzie codziennie budzić domowników albo może zwyczajnie denerwować? 
 • Czy ekspres automatyczny, który chcemy kupić jest łatwy w obsłudze? Czy obsługa jest intuicyjna? Czy żaden z domowników nie będzie miał problemów z parzeniem kawy? Jednocześnie czy wyświetlacz jest wystarczająco duży, a kolory wyraźne? Jeżeli wyświetlacz można łatwo wyczyścić? 
 • Konserwacja to również ważny czynnik, któremy powinniśmy się przyjrzeć szukając idealnego ekspresu do domu. Czy wybrany przez nas domowy ekspres jest łatwy w czyszczeniu? Czy ma wymienny filtr na wodę, który jest łatwy w wymianie i nie jest drogi?
 • Co obejmuje gwarancja? Czy jest dodatkowo płatna? Ile kosztuje wizyta serwisanta? Zwłaszcza przy droższych modelach warto rozważyć rozszerzenie gwarancji. 
 • Ile pieniędzy możemy przeznaczyć na realizację marzeń o domowym ekspresie automatycznym? Zwykle najdroższą opcją są dobrej jakości ekspresy kolbowe, a najtańszą - ekspresy przelewowe. Automatyczne ekspresy domowe plasują się pośrodku. Nie zawsze jednak ekspres, który będzie odpowiadał naszym potrzebom, będzie najdroższy. 

 2. Jakie są zalety ekspresu automatycznego w domu. Jak wybrać najlepszy na rynku ekspres automatyczny do domu? 

Dla prawdziwych kawoszy lista zalet domowego ekspresu do kawy praktycznie się nie kończy. Kupując każdy nowy sprzęt do domu musimy zastanowić się nad jego przydatnością. Domowy ekspres automatyczny to spory wydatek, jednak warto go rozważyć, jeżeli nie wyobrażamy sobie poranka bez mocnej, aromatycznej kawy. 

Nowoczesne ekspresy do kawy mają szereg funkcji, które gwarantują najwyższej jakości napój na wyciągnięcie ręki. 

 

Do ciekawszych należą:

 • Funkcja Bluetooth, dzięki której możemy ustawić swoje ulubione kawy z telefonem w ręce. Taką funkcję mają na przykład ekspresy Nivona serii 9. Co ciekawe, firma przygotowała aplikację na telefon (Nivona - App), dzięki której nauczymy się jeszcze lepiej wykorzystać potencjał urządzenia. Z kolei za pomocą aplikacji J.O.E. zdalnie obsłużymy ekspresy JURA. 
 • Zapamiętywanie preferencji użytkownika: automatyczne ekspresy domowe zapamiętują nasze ulubione kawy! To brzmi jak bajka. Jest to standardowa funkcja w ekspresach NIVONA (system MOJA KAWA programowanie od 1 do 18  indywidualnych przepisów na kawę). W modelu ENA 8 SIgnature Line (firmy Jura) Tryb Inteligentny rozpoznaje nasze osobiste preferencje smakowe i dostosowuje do nas ekran użytkownika. Za jednym dotknięciem palca, z półotwartym okiem, jeszcze lekko zaspani w chwilę dostajemy idealnie pod nas przygotowaną kawę. 
 • Najwyższej jakości mleczna pianka: normą na rynku są ekspresy z  automatycznym spieniaczem, gwarantujące najwyższej jakości kawy mleczne. Jeżeli te kawy są naszymi ulubionymi, to warto zainwestować w model z osobnym pojemnikiem na mleko, który ułatwia czyszczenie (przykładowo Nivona CafeRomatica 1030, Melitta Barista T Smart). 
 • Moc kawy możesz także ustawić w nowoczesnych ekspresach domowych: dla tych, którzy lubią kawę bardzo mocną lub zdecydowanie słabszą, nowoczesne ekspresy dają możliwość regulacji ilości kawy, która jest dla nas odpowiednia (20 - 200 ml naparu). W produktach Jura i Nivona istnieje możliwość regulacji ilości ziaren kawy użytej podczas jednego parzenia (ekspres Jura Piano White E7, Nivona Cafe Romantica 859, 960) oraz ilości i temperatury wody
 • Różni domownicy i różne kawy, dziś to nie problem: w niektórych modelach mamy dwa różne pojemniki na ziarna kawy, co daje nam możliwość wyboru ulubionych kaw dla różnych domowników. W nowoczesnym ekspresie automatycznym możemy dobrać ulubione ziarna jednocześnie pod mleczne i czarne kawy. Przykładem są ekspresy z serii Nivona z dwoma pojemnikami na ziarna i kawę mieloną (modele: 1030, 789, 779 oraz 825).
 • Niebanalna forma i ponadczasowe wzornictwo: elegancki design, piękne i nowoczesne wzornictwo to również ważny aspekt, który powinniśmy brać przy zakupie ekspresu automatycznego do domu. Czy pasuje nam do kuchni i oprócz świetnej kawy będzie również cieszył zmysł wzroku? Odpowiedzią są podświetlane pojemniki na wodę i obudowa ze stali, które to mają ekspresy Nivona. Piękny design zaskoczy Cię w ekspresach Jura, a pastelowe kolory w ekspresach Moccamaster. Wszystko to sprawia, że automatyczny ekspres do kawy będzie nie tylko użytecznym, ale i pięknym elementem wystroju naszej kuchni. 
 • Kompaktowe rozmiary, ale ogromne możliwości: nowoczesne ekspresy zajmują niewiele miejsca pod warunkiem, że nie mają również postawionych przed sobą wielkich wyzwań. Jeżeli do domu potrzebujemy ekspresu, który będzie służył każdemu z domowników, zrobi dwie kawy na raz i przy okazji spienia mleko, to musimy się liczyć z tym, że zajmuje więcej miejsca niż kawiarka. Najbardziej kompaktowe rozmiary mają ekspresy z wbudowanym młynkiem. 
 • Łatwość obsługi oraz duży i intuicyjny w obsłudze wyświetlacz to również ważna kwestia przy wyborze ekspresu automatycznego do domu. Rano jesteśmy zaspani i powinniśmy móc szybko i sprawnie przygotować kawę, bez szukania przepisów w instrukcji obsługi. Przykładowo NIVONA 960 ma 5-calowy wyświetlacz. 
 • Łatwość czyszczenia i automatyczne powiadomienia o tym, że ekspres należy przeczyścić, odkamienić czy napełnić wodę. Czysty ekspres gwarantuje najwyższej jakości kawę, a jeśli nie planujesz samodzielnie pilnować terminów konserwacji swojego urządzenia - zdaj się na tę ważną funkcję i zaoszczędź sobie czasu! Praktycznie każdy nowoczesny ekspres automatyczny do domu posiada obecnie takie udogodnienie. 
 • Cicha praca, czyli cicho pracujący, najwyższej jakości młynek - Ekspres, który produkuje najwyższej jakości kawę będzie cieszyć bardziej, gdy domownicy mogą jeszcze spać kiedy my pijemy swoją pierwszą filiżankę. Nie chcemy obudzić, zwłaszcza małych dzieci, głośnym i drażliwym dźwiękiem młynka, tak charakterystycznym dla starych modeli używanych w wielu kawiarniach. Ekspresy NIVONA mają wyciszone młynki, tak samo jak produkty firmy JURA.   

Ekspres do kawy automatyczny

3. Jakie są rodzaje domowych ekspresów automatycznych?

Mówiąc “domowy ekspres automatyczny” często mamy na myśli kompaktowy ekspres, z wbudowanym młynkiem i dyszą spieniającą. Jednak na rynku możemy znaleźć dużo ciekawsze ekspresy, dopasowanye do różnych kawowych gustów.

Ekspresy przelewowe to jedne z najpopularniejszych produktów do parzenia domowej kawy dostępnych na rynku. Są bardzo proste w obsłudze i gwarantują powtarzalność serwowanego napoju. Co ważne w kilka minut przygotowują kawę dla kilku osób. Kiedyś uważane za pospolite, dziś są niemal oczywistym wyposażeniem kawiarni speciality. 

Po stronie plusów ekspresów przelewowych należy odnotować: łatwość czyszczenia, szybkość i niezawodność działania. Niestety te ekspresy nie mają możliwości przygotowania kaw mlecznych. Wymagają również zakupu dodatkowego młynka do mielenia kawy dla każdego, kto szuka wysokiej jakości napoju ze świeżo mielonych ziaren. O tym, jak wybrać domowy młynek najwyższej jakości, piszemy poniżej. 

Aby przygotować kawę z ekspresu przelewowego wystarczy przygotować odpowiedni filtr i ulubioną kawę. Uprzednio przelany wodą filtr (aby pozbyć się posmaku papieru) umieszczamy w dozowniku. Następnie wsypujemy świeżo zmieloną kawę (60 g na litr kawy lub 6 g/ 100 ml) i włączamy program parzenia kawy. Wystarczy poczekać na aromatyczną kawę, podczas gdy my robimy śniadanie. Po zakończeniu parzenia filtr wyrzucamy, a dozownik przemywamy wodą.   

Do najbardziej popularnych ekspresów przelewowych należą bez wątpienia Moccamaster, produkowane ręcznie w Holandii od 1975 roku. Uznawane za niezawodne, wytrzymałe, piękne i użyteczne. Występują w wielu rozmiarach - od tych na jeden kubek do tych na kilka litrów kawy. Dzięki pięknym kolorom można je dopasować do wystroju swojej kuchni. Firma Moccamaster oferuje również ekspresy z termosem zamiast dzbanka, dzięki czemu przygotowana kawa będzie dłużej gorąca. 

Pisząc o ekspresach przelewowych nie sposób nie wspomnieć o firmie Marco z Irlandii, która od 1982 roku produkuje najwyższej jakości produkty dla firm, hoteli, a od niedawna gospodarstw domowych. Produkty firmy Marco charakteryzuje bardzo oszczędny w środkach design i ponadczasowe rozwiązania. Co ważne ekspresy przelewowe od Marco to najwyższa jakość oferowanych produktów i niezawodność, która została doceniona przez SCA - Speciality Coffee Association - dożywotnim tytułem członkowskim. Ekspres przelewowy Marco jest więc idealnym wyborem dla prawdziwego kawowego geeka. 

Ekspresy automatyczne to najpopularniejsze na rynku kawowe akcesoria do parzenia kawy, szczególnie wśród fanów napojów mlecznych. Ich obsługa nie wymaga ukończenia specjalnych kursów, a urządzenia są najczęściej są kompaktowe. W krótkim czasie przygotowują ulubiony napój. Wersje bardziej zaawansowane dają możliwość przygotowania listy ulubionych napojów, podgrzewania filiżanek, dozowania odpowiedniej ilości kawy. 

Ekspresy automatyczne dzielimy na te z możliwością zrobienia kaw mlecznych oraz te dla fanów kaw czarnych. 

Wśród najlepszych producentów ekspresów domowych należy wspomnieć o firmach: Nivona, Jura czy Melitta. Wszystkie te firmy charakteryzuje ponadczasowy design i najwyższa jakość wykonania ekspresów. Więcej o nich piszemy niżej (kotwica)

Ekspresy kolbowe to wysokiej jakości maszyny do produkcji najwyższej jakości kaw na bazie espresso. Do ich produkcji używa się tych samych materiałów, co przy urządzeniach dla profesjonalistów. Mają jednak mniejsze gabaryty, są bardziej kompaktowe. Dzięki temu mamy w domu możliwość pracy jak barista i tworzenia praktycznie takich samych kaw jak profesjonaliści. Ekspresy jednogrupowe, które możemy zakupić do domu wymagają dokupienia w zestawie dobrego młynka, tampera, dzbanka na mleko, odbijaka i szeregu akcesoriów, które na co dzień widujemy w kawiarniach. 

Ekspresy kolbowe polecane są dla osób, które wiedzą, jak ich używać lub mają skończone specjalne kursy dla baristów. Wymagają bowiem więcej, niż jedynie przyciśnięcia guzika, aby wyprodukować dobrej jakości kawę. Dodatkowo, ich podłączenie w domu wymaga specjalnego systemu filtrującego, większej ilości miejsca na blacie. 

Taki ekspres w domu daje jednak jego właścicielowi nieograniczone możliwości szlifowania kawowych umiejętności. Profesjonalna dysza do spieniania mleka i kompaktowe gabaryty to cechy, które sprawiają, że jednogrupowe ekspresy są często wybierane do małych punktów gastronomicznych, gdzie pracują niezawodnie przez lata. Wśród najbardziej popularnych ekspresów kolbowych, którym warto się przyjrzeć, są te z firmy Nuova Simonelli.

4. Które ekspresy automatyczne do domu są najlepsze? Ranking kawa.pl 

Najlepsze młynki, najłatwiejsza obsługa, najniższa cena? Poniżej przedstawiamy najlepsze na świecie firmy produkujące ekspresy automatyczne do domu oraz ich flagowe produkty. 

a. JURA - szwajcarski design i lata doświadczeń zamknięte w pięknej formie. 

Szwajcarska firma produkująca od 1931 roku najwyższej jakości produkty AGD do domu, a od lat 80. również dla gastronomii. W firmie zatrudnionych jest 70 inżynierów, których praca polega na nieustannym udoskonalaniu produktów. JURA to jedyna na świecie firma, która koncentruje swoje wysiłki, aby tworzyć najwyższej jakości ekspresy do kawy klasy premium. Kupując ekspres automatyczny JURA decydujesz się na najprostszą obsługę, ponadczasowy design i najlepszy smak kawy. 

Ich produkty w 2020 roku otrzymały już po raz 11 prestiżową nagrodę Word Design Guide, dla najlepszych na świecie produktów innowacyjnych. 

Co wyróżnia produkty JURA?

 

 • Firma opracowała Proces Ekstrakcji Pulsacyjnej (Pulse Extraction Process, P.E.P.®), dzięki któremu przygotujemy wysokiej jakości kawę w optymalnym czasie ekstrakcji. Co to oznacza w praktyce? Crema ma idealną konsystencję, smak kawy jest głęboki, a wygląd zbliżony do tego znanego z kawiarni.  

 • Cichy młynek Aroma G3. Nikt nie lubi głośnych produktów w kuchni. Firma Jura opracowała młynek, który jest nie tylko wyjątkowo cichy. Jest to również młynek żarnowy, o stożkowym kształcie, dzięki któremu mielimy kawę w 2,5 sekundy. Co ważne kawa ta będzie się charakteryzować równym przemiałem i wspaniałym aromatem. 
 • System Wstępnego Zaparzania - automatycznie dostosowuje ilość wody do zmielonej kawy. Dodatkowo, aby uzyskać pełniejszy smak woda wstępnie zwilża świeżo zmieloną kawą. Możemy to porównać do preinfuzji, znanej nam z metod alternatywnych, która otwiera ziarna kawy i sprawia, że kawa ma pełniejszy. 

 

 • Inteligentny System Wody - ekspres automatycznie rozpoznaje założony filtr, a gdy ten się zużyje, informuje nas o konieczności wymiany. Firma Jura jest również producentem najlepszych filtrów do wody, dzięki czemu mamy pewność, że produkt, którego używamy jest zawsze najwyższej jakości. 
 • Technologia Gładkiej Pianki - nie ma nic gorszego niż spalone, pełne brzydkich bąbli cappuccino. Dzięki technologii gładkiej pianki ekspres Jura produkuje wyjątkowo gładką i idealnie podgrzaną konsystencję mleka na naszej kawie. Dzieje się tak dzięki dwóm osobnym spieniaczom, jednen o odpowiada za spieniania, drugi za wygładzanie mleka. Dodatkowo wylot dyszy został tak skonstruowany, aby mleko ładnie się rozkładało w filiżance.

 • Aplikacja JURA Operating Experience (J.O.E.®) - aplikacja Jura, dostępna na Android i Iphone pozwala sterować ekspresem za pomocą smartfona. J.O.E. informuje nas również o konieczności dosypania kawy, dolania wody czy wymiany filtra - przez co staje się naszym domowym centrum zarządzania ekspresem. Dodatkowo, możemy zacząć przygotowywać kawę, jeszcze będąc w łóżku - tylko pamiętajmy wieczorem o podłożeniu filiżanek pod ekspres.  

Jaki ekspres do kawy firmy Jura warto wybrać?

 • Dla fanów kaw czarnych

JURA A1 Piano White:

Jura A1 Piano White łączy w sobie piękny design i możliwości parzenia czarnej kawy za dotknięciem jednego przycisku. 

Dzięki Jura A1 Piano White przygotujesz ristretto i espresso. 

Piękny, elegancki, niezawodny. Jura wyprodukowała ekspres automatyczny, dzięki któremu nie tylko przygotujemy fantastyczną kawę, ale i nacieszymy oko pięknym wyglądem. Jura A1 Piano jest kompaktowy, waży 9 kg, ma 44.5 cm głębokości, 32 cm wysokości i 23.9 cm szerokości. Zbiornik na wodę ma pojemność 1,1 l, zaś sam ekspres jest ekspertem w dziedzinie przyrządzania kaw czarnych. Przygotujemy świetne ristretto i espresso, a ponieważ Jura A1 Piano White ma regulowaną wylewkę, która możemy podnieść na wysokość 14 cm (58 - 141 mm), to napełniając szklankę wodą możemy przyrządzić wyborne americano, do którego z góry dolejemy espresso lub mleczna kawę, jeżeli w szkalnce będzie ciepłe mleko. 

 • Szukasz ekspresu, który zaparzy kawę mleczną na bazie espresso?

Dla fanów łatwej obsługi opartej o pokrętła i mlecznej pianki w cappuccino mamy ekspres Jura D6. 

D6 daje możliwość przygotowania w domu ristretto, espresso i cappuccino. Za jednym razem przyrządzimy dwie kawy czarne. Americano możemy przyrządzić wlewając najpierw gorącej wody do filiżanki, następnie wciskając przycisk espresso. 

Ekspres JURA D6, wyposażony jest w system PEP, który optymalizuje czas ekstrakcji. Dodatkowo cichy młynek stożkowy Aroma G2, elegancki wygląd i łatwość czyszczenia to zalety tego ekspresu. Jura D6 jest bardzo prosty w obsłudze, dzięki pokrętłu i wyświetlanym na panelu opcjom. Ekspres automatyczny Jura D6 ma zbiornik na wodę o pojemności 1.9 l i pojemnik na kawę w ziarnach o pojemności 200 g. 

Dodatkowo wyposażony w Inteligentny System Wstępnego Zaparzania - Intelligent Pre-Brew Aroma System (I.P.B.A.S.©), który gwarantuje doskonały smak kawy. Dzięki regulowanej wylewce (64- 110 mm) możemy bez problemu przygotować espresso i cappuccino w wyższej szklance. 

Dla tych, którzy szukają czegoś więcej, JURA przygotowała swój najbardziej popularny model E8 DARK INOX. 

Piękny i wyjątkowo prosty w obsłudze ekspres wykorzystujący wszystko, co firma Jura ma najlepszego do zaoferowania. Wyposażony w najnowszej generacji młynek wielostopniowy młynek AromaG3, który jest niezwykle cichy i daje równy przemiał. Aby zagwarantować najlepszą kawę ekspres ten ma wbudowany Inteligentny System Wstępnego Zaparzania (I.P.B.A.S.©) oraz technologię Procesu Ekstrakcji Pulsacyjnej (P.E.P.®) dla jeszcze lepszego smaku kawy. W codziennym użytkowaniu wspomoże nas kompatybilny z ekspresem system Bluetooth, dzięki któremu nie tylko tylko obsłużymy E8 Dark Inox z pomocą naszego smartfona, ale i zostaniemy poinformowani o jakości wody, której używamy podczas parzenia kawy. 

Dzięki Jura E8 DARK INOX przygotujemy szereg naszych ulubionych kaw: ristretto, espresso, cappuccino, latte macchiato, kawę białą, gorące mleko, wodę na herbatę czy americano. Ekspres ten jest doskonałym zakupem dla dużej rodziny lub do małego biura. Dzięki technologii Energy Save Mode (E.S.M.©) E8 włącza stan spoczynku, zaś filtry Claris Smart sprawiają, że nie musimy używać wody filtrowanej by cieszyć się najlepszym smakiem kawy. 

Wprowadzając na rynek serię Z6 firma Jura zrewolucjonizowała myślenie o kawie w domu i klasie premium dla najbardziej wymagających. 

Dla tych, którzy wymagają jeszcze więcej od swojego domowego ekspresu automatycznego firma Jura zaprojektowała JURA - Z6 SILVER SATIN (dostępny również w kolorze srebrnym - JURA - Z6 ALUMINIUM i czarnym - JURA - Z6 ALUMINIUM BLACK).

 

Piękny dotykowy wyświetlacz, najwyższa jakość wykonania i użytych materiałów, zespół fachowców, który opracowali technologię Z6, to tylko kilka ważnych czynników, gdy szukasz ekspresu pięknego, wydajnego i produkujacego najlepsze możliwe kawy bez zatrudniania profesjonalisty w domu. Dzięki ekspresowi automatycznemu Jura Z6 otrzymujesz w domu sztuczną inteligencję, która nie tylko wspomaga nas na każdym kroku i zapamiętuje nasze ulubione kawy. Dodatkowo możemy obsługiwać nasz Jura Z6 za pomocą aplikacji J.O.E. w telefonie lub dzięki wysokiej klasy 3,5-calowemu wyświetlaczowi. 

Jura Z6 to wysokiej klasy ekspres automatyczny klasy premium, dzięki któremu przygotujesz aż 22 kawowe klasyki, ale i specjalistyczne kawy, takie jak espresso lungo. Możemy również przygotować gorące mleko, gorącą wodę czy wodę na zieloną herbatę. 

 

Obudowa Z6 została wykonana z ciemnego czarnego materiału w technologii dwukomponentowej, dzięki czemu ekspres Jura Z6 jest piękny i ma ponadczasowy wygląd, który będzie idealnym uzupełnieniem naszej kuchni. 

Jura Z6 wyposażona została w wysokiej jakości młynek znany z modeli profesjonalnych Jura Professional Aroma Grinder - dzięki któremu uzyskamy jeszcze lepszą jakość przemiału. Nad jakością naszej kawy czuwa znana z innych modeli, Proces Ekstrakcji Pulsacyjnej (P.E.P.®), czy Inteligentny System Wstępnego Zaparzania - Intelligent Pre-Brew Aroma System (I.P.B.A.S.©) i Inteligentny system wody (Intelligent Water System, I.W.S.®). Wszystko to sprawia, że nasz kawa będzie smakowac wyśmienicie. 

 

Jura Z6 ma wbudowany system Save Mode, który oszczędza energię (E.S.M.©), zintegrowany system płukania i czyszczenia dyszy do napojów mlecznych. Jest to idelny model dla tych, którzy cenią sobie najwyższa jakość wykonania, prostotę i elegancję oraz żywotność zakupionego ekspresu automatycznego klasy premium.  

b. Nivona - wysokiej jakości ekspresy, z dużą ilością zaawansowanej technologii w przystępnych cenach. 

Firma NIVONA to niemiecki producent ekspresów do kawy. Firmę założyli trzej przyjaciele, którzy szukali ekspresu dobrej jakości i parzącego wyśmienitą kawę, przy okazji nie niszczącego domowego budżetu. Firma powstała w 2005 roku i od tej pory staje się z roku na rok coraz bardziej rozpoznawalna, a jej produkty zdobywają coraz szersze grono wiernych klientów. Produkty NIVONA wyróżniają się bardzo wysoka jakością, innowacyjnymi rozwiązaniami i dobrą ceną. 

Co wyróżnia produkty NIVONA?

 • Moja kawa - to funkcja w ekspresach Nivona dzięki której możesz ustawić i nazwać swoje ulubione napoje - dostosowane mocą, temperaturą parzenia i ilością mleka do swoich preferencji. W zależności od modelu od 1 do nawet 18 spersonalizowanych kaw.
 • System Aromatica, który wydobywa najlepsze możliwe rezultaty z każdej kawy. Mamy do wyboru profil kawy dynamiczny, który charakteryzują owocowo kwaskowate smaki, dla tych, którzy preferują świeżość w kawie. Stały profil wypełni nasza filiżankę słodko gorzkim aromatem o pełnym smaku, a intensywny profil - cierpkim i wyraźnie gorzkim charakteryzującym espresso w wydaniu włoskim. System przygotowuje więc kawę, jak barista za pomocą profesjonalnego ekspresu. 
 • System Aroma Balance, to system, dzięki któremu kawa jest przesuwana do podajnika, który rozpoczyna proces parzenia i rozszerza komorę parzenia - kawa zaczyna wirować i ma dłuższy kontakt z wodą. Dzięki temu systemowi wyciągamy więcej aromatu z każdej filiżanki kawy
 • Cichy Młynek, specjalnie wyciszony, najwyższej jakości stożkowy młynek żarnowy dla lepszego przemiału i jeszcze większego komfortu użytkowania.
 • Aplikacja NIVONA-App to dostępna za darmo aplikacja, dzięki której nie tylko nauczysz się obsługiwać ekspres. Możesz też ustawić swoje ulubione napoje lub włączyć kawę będąc jeszcze w łóżku. 
 • Temperatura kawy regulowana na kilku poziomach, gorąca woda na herbatę (regulowana na 3 poziomach, w zależności od modelu).
 • Możliwość używania zamiennie dwóch rodzajów kawy - ekspresy NIVONA mają dwie osobne komory na ziarno i kawę mieloną lub dwa różne rodzaje ziaren. Dzięki temu możemy przygotować kawy dla domowników preferujących różne mieszanki w tym samym ekspresie, bez konieczności wymiany ziaren za każdym razem.  
 • One Touch SPUMATORE DUO dla osiągnięcia jeszcze lepszej pianki mlecznej, za dotknięciem jednego przycisku stworzymy wspaniałe cappuccino. 
 • Piękny wygląd, podświetlane pojemniki na wodę, duży i elegancki wyświetlacz czy różne obudowy dla jeszcze większego komfortu użytkowania, przy jednoczesnym niemieckim ponadczasowym wykonaniu, który charakteryzuje prostota i solidność. 

Jaki ekspresy firmy NIVONA najlepiej wybrać?

 

 Występujący w kilku obudowach ekspres NIVONA Cafe Romantica 789 to idealny wybór dla każdego, kto ceni sobie ciekawe rozwiązania, możliwość obsługi ekspresu za pomocą aplikacji w telefonie i szereg nowoczesnych rozwiązań zamkniętych w prostej i eleganckiej formie. 

Wyposażony w wyciszony akustycznie młynek, możliwość zaprogramowania swojej ulubionej kawy, system mlecznej pianki One Touch Spumatore to cechy, które sprawiają, że będzie to idealne urządzenie dla domowników. Obsługę ułatwia nie tylko zintegrowany Bluetooth i aplikacja Nivona, ale i kolorowy wyświetlacz TFT. Dla ułatwienia pracy wylewka jest regulowana do 14 cm - dzięki czemu bez problemu przygotujemy cappuccino w wysokiej szklance. Wbudowany zbiornik na wodę ma pojemność aż 2,2 litra, a na kawę - 250 g. 

Nivona Cafe Romantica 789 ma piękna obudowę i jest intuicyjny w obsłudze. Dla naszego komfortu ekspres jest wyposażony w regulowaną na 5 poziomach moc kawy, oraz regulowaną temperaturę wody na herbatę (3 stopnie) i kawy (3 stopnie) - dzięki temu mamy jeszcze większą kontrolę nad procesem parzenia. Więcej na temat tego ekspresu możemy przeczytać w ulotce

 • NIVONA Cafe Romantica 825 to idealne rozwiązanie dla tych, którzy chcą czegoś więcej niż tylko podstawowych możliwości jakie dają tańsze ekspresy automatyczne.  

Prosty i bardzo elegancki design, wygodny w obsłudze ekran dotykowy czy możliwość zaprogramowania w czasie rzeczywistym aż 10 nowych, indywidualnych przepisów. NIVONA 825 to wyjątkowo elegancki i prosty w obsłudze produkt, który będzie cieszył oko i raczył nas pyszna kawą. System SPUMATORE DUOplus zapewni nam doskonałą kawę mleczną, a wyciszony młynek stożkowy żarnowy równe mielenie

NIVONA 825 ma również osobny pojemnik na kawę mieloną, który możemy z powodzeniem wykorzystać np. dla gości lub kogoś kto preferuje kawy bezkofeinowe. Dodatkowo system Aroma Balance czuwa nad jakością i smakiem naszej kawy. Ekspres automatycznie czyści system mleczny, informuje nas również o konieczności wymiany filtra.  Więcej na jego temat możesz poczytać tu.

 • Dla tych, którzy mają dużą rodzinę, lubują się w kawach mlecznych i tych na bazie espresso, a czasem miewają sporo gości w domu, NIVONA przygotowała ekspresy Nivona Cafe Romantica  960 i Cafe Romantica 970

 

Programowanie 9 indywidualnych przepisów na kawę, możliwość obsługi dzięki aplikacji NIVONA app, ustawienia kawy w trybie Barista Aroma PreSelect, dla nowych odmian kawy. Te ekspresy zmienią twoje podejście do domowych ekspresów i sprawią, że będziesz wymagać więcej. 

NIVONA 960 i 970 są wyposażone w duży, 5-calowy wyświetlacz, pojemnik na wodę o pojemności 2,2 litra, dzięki któremu nie musimy często dolewać wody i system dodatkowego podświetlenia dla miłego akcentu estetycznego. Kawę możemy mielić lub użyć ziaren już zmielonych, dzięki dwóm odrębnym podajnikom na kawę. 

Podświetlany pojemnik na wodę w 8 kolorach czy lampki nad kawą dodadzą subtelnej elegancji i wizualnej przyjemności w każdej kuchni. Ekspresy NIVONA 960 i 970 mają bardzo kompaktowe wymiary: 28 cm szerokości na 36 cm wysokości i  50 cm głębokości. Ich obudowa wykonana jest z wysokiej jakości materiałów, odporna na zabrudzenia i elegancka. 

NIVONA Serii 9 to ekspresy, dzięki którym nasza kawa będzie jeszcze lepiej smakować. Są wyposażone w systemy Aroma Balance dla 3 różnych profili kawowych, które precyzyjnie opracowują ekstrakcję kawy. Dodatkowo nad smakiem kawy czuwa System wstępnego zaparzania i System Aromatica - dzięki któremu z każdego ziarenka kawy wydobywa się pełnię aromatu i smaku. Najlepszą piankę mleczną zapewnia Cappuccino Connaisseur, dodatkowo łatwo czyszczący się, a to za sprawą programowi higienicznej pielęgnacji służącemu do czyszczenia, odkamieniania oraz systemowi automatycznego płukania spieniacza do mleka. 

Dla jeszcze lepszego smaku i aromatu możemy regulować moc kawy na 5 poziomach, a temperaturę wody na dla kawy lub herbaty - na 4 poziomach. Dzięki temu możemy wydobyć jeszcze słodszy smak z każdej zaparzonej filiżanki. Możemy także sami decydować ile naparu otrzymamy w filiżance  (20-240 ml) i na jakiej wysokości będzie się znajdować dozownik kawy (max. 14 cm).  

Ekspresy NIVONA 960 i 970 to idealny wybór dla każdego, kto szuka bardzo wysokiej jakości ekspresu do kawy w okazyjnej cenie.

Ekspres kolbowy do domu

Najlepsze na świecie ekspresy kolbowe i młynki  do domu to oczywiście produkty firmy Nuova Simoneli. 

  

Mówiąc o ekspresach kolbowych i szukając najwyższej jakości domowych produktów możemy wyczerpać temat opierając się o jedna firmę, która tworzy produkty ponadczasowe. Powstała w 1933 roku Nuova Simonelli to obecnie najlepsza na świecie marka tworząca ekspresy dla profesjonalistów. W 2001 roku firma połączyła swoje siły z legendarną marką Victoria Arduino. Od tego czasu wyznaczają nowy rozdział w świecie najwyższej jakości pięknych i funkcjonalnych ekspresów profesjonalnych do kawy.Produkty takie jak Aurelia II Nuova Simonelli, czy ostatnia gwiazda Międzynarodowych Mistrzostw Świata Baristów, The Eagle, to maszyny niezawodne i powszechnie uważane za najlepsze do kawiarni. 

Firma, która z dumą prezentujemy w kawa.pl na polskim rynku, ma w swojej ofercie również jednokolbowe ekspresy do użytku domowego. Przyjrzyjmy się, propozycji Simonelli dla użytkowników prywatnych.

Prosty w obsłudze i miły dla oka: Oskar II

Oskar II to godny następca modelu z 1999 roku. Stworzony z myślą o home baristach, którzy chcą wynieść umiejętność parzenia kawy w domu na poziom wyższy niż ten znany z ekspresu automatycznego. Wyposażony w obudowę ze stali nierdzewnej, występuje w kilku eleganckich kolorach. 

Ekspres ciśnieniowy jednogrupowy Oskar II został wyposażony w ergonomiczną dyszę spieniającą mleko - znaną z profesjonalnych ekspresów. Również grupa zaparzajaca i kolba są tej samoej wielkości co te znane z profesjonalnych modeli Simonelli. Oscar II wymaga umiejętności parzenia kawy, w zamian jednak oferuje nieograniczone możliwości przygotowywania dowolnych napojów na bazie espresso. Jest idealnym wyborem dla każdego, kto pragnie czegoś więcej. 

Dla bardziej wymagających home baristów, którzy szukają najwyższej jakości wykonania i ponadczasowego designu. Nuova Simonelli Musica Lux. 

Musica, to poemat o kawie. Zamknięty w kompaktowej formie piękny i elegancki ekspres spełniający oczekiwania nawet profesjonalnych baristów, którzy chcą w domu pić kawę najwyższej jakości. Kompaktowy, wolumetryczny ekspres kolbowy, dzięki któremu w zaciszu domu lub małej kawiarni stworzysz niepowtarzalne w smaku espresso i napoje na nim bazujące

Piękny i elegancki, kompaktowy w rozmiarze, ma jedynie 30 cm szerokości, 40 cm głębokości i 43 cm wysokości - mieści się więc na każdym, nawet skromnym blacie kuchennym. W tym niewielkim rozmiarze kryje się szereg rozwiązań znanych z wielkich maszyn: możliwość ustawienia wielkości dozy (3 indywidualne), profesjonalny system spieniający, wylewka na gorącą wodę, termoizolowana grupa. 

Musica została wyposażona w Soft Infusion System (SIS), czyli system miękkiej infuzji znany z takich modeli, jak Aurelia II czy White Eagle - czyli najlepszych ekspresów na świecie. SIS sprawia, że nasza kawa smakuje jeszcze lepiej, dzięki kontroli wstępnej infuzji. 

Musica Lux, jak sama nazwa wskazuje, powinna sprostać nawet wymagającym gustom i profesjonalistom, którzy szukają maszyny małej, kompaktowej, o ogromnych możliwościach.  

Dla tych, którzy szukają nie tylko najlepszej i najbardziej ekskluzywnej propozycji na rynku ekspresów jedno kolbowych, ale i ekspresu, który wyposażono we wszystkie najbardziej zaawansowane nowinki techniczne Simonelli, musimy wspomnieć o nieodłącznym przyjacielu każdego ekspresu kolbowego. 

Wysokiej klasy młynek gwarantuje najlepszą kawę i najlepszy smak naszego naparu. 

Nuova Simonelli, choć słynie z produkowania profesjonalnych młynków żarnowych, nie zamyka się wyłącznie na duże kawiarnie i restauracje o wysokim natężeniu ruchu. Włoski producent dba także o potrzeby biur i małych punktów gastronomicznych, w których utrzymuje się niewielkie obłożenie i małe zapotrzebowanie na kawę. W ofercie widnieją trzy półprofesjonalne elektryczne młynki żarnowe, które z powodzeniem sprawdzą się także w warunkach domowych. 

Wśród młynków kompaktowych i eleganckich warto wspomnieć o Nuova Simonelli MDH. Mielący kawę pod espresso w zaledwie kilka sekund, równo i elegancko bez kawowego kurzu wokół maszyny, jest świetnym wyborem dla domowego baristy lub małej kawiarni. Wyposażony jest w 50 mm żarna ze stali nierdzewnej i cechuje go wytrzymałość szacowana na 300 kg kawy. Młynek Nuova Simonelli MDH wykonany został w cichej technologii, dzięki czemu nie zagłusza on życia domowego ani kawiarnianego. 

Jak większość młynków żarnowych tego producenta, Nuova Simonelli MHD występuje w wersjach kolorystycznych: czarnej i białej. Wyposażony jest w 680 g zasobnik na kawę ziarnistą, który został zoptymalizowany do niewielkiej przestrzeni i jednocześnie mieści w sobie całkiem spory zapas kawy. Działa w technologii on demand, co oznacza, że podstawiamy kolbę pod podajnik z kawą i czekamy aż ta napełni się świeżo zmieloną kawą. 

 

Ciekawym młynkiem na użytek domowy jest Nuova Simonelli GRINTA, występująca w 3 wersjach kolorystycznych. 

Młynek GRINTA o żarnach wielkości 50 mm, którym przemielimy aż do 450 kg kawy bez konieczności wymiany ostrzy. Choć Nuova Simonelli GRINTA wyposażony jest w znacznie mniejszy zasobnik, który jednorazowo jest w stanie pomieścić małą paczkę kawy o pojemności 250 g, to młynek ten wciąż cechuje się wydajnością i niezawodnością. 

Wyposażony w mikrometryczną regulację stopnia mielenia kawy pozwala na idealne dopasowanie grubości mielenia przez użytkownika, a korpus młynka zbudowany z utwardzanego aluminium czyni go sprzętem na lata użytkowania. 

Trzecią propozycją od Simonelli dla użytkowników domowych jest piękny i elegancki chromowany młynek Nuova Simonelli MCI

Półprofesjonalny elektryczny młynek żarnowy, o wysokiej wydajności mielenia kawy, który na jednych ostrzach zmieli nawet do 100 kg ziaren. Idealny dla kawowego pasjonata do domu gdzie eksploatacja młynka będzie utrzymana na niskim poziomie. Wyposażony w mikrometryczną regulację grubości mielenia oraz timer pozwalający dokładnie określić ile czasu zajmuje mielenie.  Nuova Simonelli MCI jest optymalnym wyborem dla każdego domowego baristy. 

Jakie kawy będą najlepiej smakować w domowym ekspresie? 

Temat mocno pobudzającej kawy jest bardzo ciekawy. Każdy z nas chciałby pić dobrą, zdrową i aromatyczną kawę. Wielu z nas ma marzenie o ekspresie do domu. Gdy to marzenie spełnimy warto sprawdzać, czy wszystko działa, tak, aby kawa w nim przygotowywana była możliwie jak najlepsza. Szkoda, naprawdę szkoda byłoby wydać dużo pieniędzy na wysokiej klasy ekspres automatyczny lub kolbowy do domu, by wsypać do niego najtańszą kawę. 

 Ekspresy automatyczne mają wyższe ciśnienie (sięgające ponad 15 bar), zaś ekspresy kolbowe 9 bar. Przy dobrze ustawionym młynku kawa w obu tych ekspresach powinna być 3 warstwowa, z dobrze zarysowaną cremą, słodka, gorzka i delikatnie kwaśna jednocześnie. W Polsce pokutuje przekonanie, że kawa ciemno palona, na styl włoski, jest kawą mocniejszą. W rzeczywistości jest to kawa gorzka w smaku i tę gorzkość często mylimy z mocą kawy.  

Kawa ziarnista do ekspresu

W kawa.pl polecamy ziarna kawy, które mielimy samodzielnie. Dzięki temu dostajemy wysokiej jakości kawę, świeżą i bardzo dobrej jakości. Znamy kraj jej pochodzenia, wiemy kiedy została wypalona. Kawy ze sklepu często są mieszanką ziaren z różnych krajów, o różnym stopniu wypalenia i jakości. Wysokiej jakości kawa charakteryzuje się ciekawym smakiem, bogactwem aromatu oraz stosunkowo niską ceną do jakości. Więcej na temat takiej kawy, jej pochodzenia oraz tego, dlaczego polecamy kawy wysokogatunkowe.  

Do idealnego domowego espresso powinniśmy wybrać kawy idąc tropem smaków, które lubimy oraz tego, czy preferujemy kawy mleczne czy czarne. Z kaw charakteryzujących się niską kwasowością - czyli słodsze w smaku -  i większą słodyczą mogę polecić kawy z Brazylli oraz z Gwatemali

Warto również pamiętać, że kawa będzie słodsza w smaku jeżeli będziemy ją parzyć w niższej temperaturze - takie możliwości dają zarówno ekspresy Jura, jak i NIVONA. Kawa z domieszką robusty będzie mocniejsza, bo zawierająca więcej kofeiny i będzie też bardziej przypominać znane z Włoch espresso. 

Wśród polskich I włoskich palarni możemy polecić mieszanki kaw pod espresso, które świetnie sprawdzają się w domowych ekspresach kolbowych i automatycznyc.: 

HAYB to warszawska palarnia kawy speciality. Do ich najsłynniejszych kaw należą specjalne mieszanki pod espresso: HAYB / COFFEE REPUBLIC - BLACK REPUBLIC  będzie słodka w smaku, o wyczuwalnym aromacie orzechów i czekolady i gęstym body charakterystycznym dla klasycznego espresso. HAYB / COFFEE REPUBLIC - WHAT THE FUNK ESPRESSO BLEND to z kolei kawa lekko kwasowa, o lekkiej nucie mlecznej czekolady, która idealnie komponuje się w kawach mlecznych.  

BEMYBEAN to krakowska palarnia kawy stawiająca na kontakt z drugim człowiekiem i wspieranie małych farm i hodowców kawy. Ich flagowa mieszana pod espresso to FUNKY BEAN, kawa o delikatnej słodyczy suszonych owoców. Zaś idealnie zrównoważona kawa o delikatnej kwasowości, lekkiej goryczy i wspaniałej słodyczy to BOOGIE BEAN. Świetnie smakuje jako espresso, równie dobrze komponuje się z mlekiem.  

Najlepszą włoską palarnią kawy i jedną z najlepszych na świecie jest bez wątpienia firma Rubensa Gardelliego - mistrza świata roasterów. O jego palarni pisaliśmy w artykule Gardelli i spółka. Jedną z najciekawszych kaw polecanych do ekspresów automatycznych i kolbowych, dającą piękną cremę i cudowne doznania smakowe espresso, jest bez wątpienia Cignobianco Espresso Blend. Delikatnie zarysowane owocowe nuty, niska kwasowość i czekoladowo-orzechowy smak, to cechy tej cudownej kawy. Nie do przeoczenia jest również kawa Gardelli Colombia La Cristalina, delikatnie owocowa i pełna kawa kolumbijska.  

Dla koneserów włoskich smaków i kaw rodem z Italii możemy polecić palarnie Speciality ARCAFFE. Wśród ich słynniejszych mieszanek warto wspomnieć Arcaffe Roma, króla mieszanek włoskich, o mocnym smaku podkreślonym ziarnami robusty i arabiki i ziaren z Gwatemali, Etiopii, Salwadoru, Indii i Brazylii - jest to idealna mieszanka do kawy mlecznej, które podkreśli orzechowy aromat. 

6. Jak czyścić domowe ekspresy automatyczne i kolbowe?

Jak czyścić ekspres automatyczny?

Większość nowoczesnych ekspresów przelewowych i automatycznych posiada specjalne ostrzeżenia informujące o obowiązku odkamieniania lub wymiany filtra na nowy. Niektóre modele włączają automatyczne czyszczenie po określonej ilości wykonanych kaw. Ekspresy kolbowe powinniśmy czyścić codziennie, ponieważ  nie mają one automatycznego systemu spłukiwania i czyszczenia. Jak jednak sobie z tym poradzić, jakich środków powinnyśmy użyć? 

Jak czyścić ekspres przelewowy?

 • Zanim przygotujemy kolejny napar, przelewamy nowy filtr wodą.
 • Po każdej kawie wymieniamy papierowy filtr, a dzbanek przemywamy wodą.
 • Dzbanek w ekspresie przelewowym nigdy nie powinien stać na gorącej płycie pusty ani z resztką kawy.
 • Pod koniec dnia pracy wyciągamy wszystkie ruchome elementy,myjemy ręcznie lub w zmywarce (najlepiej sprawdzić w instrukcji obsługi, które można).
 • Jeżeli ekspres przelewowy był używany cały dzień do pracy w kawiarni, na koniec dnia musimy użyć specjalnych płynów do jego mycia. 
 • Czyścimy maszynę z pozostałości kawy, wlewamy płyn z saszetki do podajnika i włączamy albo automatyczny tryb mycia, albo tryb parzenia kawy (w zależności od modelu).

 • Po zakończeniu czyszczenia należy wypłukać resztki detergentu.
 • Gdy nasz ekspres przelewowy jest używany sporadycznie możemy cykl mycia wykonywać rzadziej, np. raz na tydzień.
 • Codziennie myjemy wszystkie ruchome części pod bieżącą wodą. 

Jak dbać o ekspres automatyczny, aby działał niezawodnie?

Ekspres automatyczny, przelewowy czy kolbowy będzie działał długie lata, jeżeli do jego konserwacji użyjemy rekomendowanych środków czystości:

 • Do mycia ekspresu w domu używamy tylko przeznaczonych do tego środków powierzchniowo czynnych i działamy zgodnie z instrukcją.
 • Nie czyścimy ekspresu automatycznego sokiem z cytryny lub sodą. Mogą one spowodować drogie awarie oraz narazić nas na ryzyko utraty gwarancji. 
 • Przed włączeniem trybu myjącego należy opróżnićpojemnik z mlekiem i wylać wodę z tacki pod ekspresem.
 • Następnie wlewamy płyn myjący lub wsadzamy proszek/tabletkę do podajnika i włączamy tryb mycia lub parzenia kawy.
 • Wylewamy wodę z detergentem i powtarzamy cykl bez środków czyszczących.
 • Ekspres automatyczny, do którego wlewamy mleko, należy myć antybakteryjnym płynem do czyszczenia dysz.
 • Pojemnik na mleko i resztki kawy powinien być opróżniany codziennie.

Jak czyścić ekspres kolbowy w domu? 

Ekspres kolbowy w domu, to drogie urządzenie, o bardzo długiej żywotności. Warunkiem jego bezawaryjnego działania jest odpowiednia pielęgnacja. Ekspres, który nie jest czyszczony specjalnymi proszkami rozpuszczającymi tłuszcz z kawy, zaczynają produkować bardzo złej jakości kawę, a jej smak określmy jako zjełczały. Poniżej na zdjęciu pokazujemy, jak wygląda nigdy nie myta kolba ekspresu ciśnieniowego. Pełna brudnego czarnego nalotu, daje smak bardzo gorzki, wręcz przepalony. 

Zdjęcie Łukasz Mol

 Co zatem robić, aby kawa za każdym razem świetnie smakowała? Czyścić ekspres kolbowy z pomocą specjalnych proszków i płynów. 

 • Najpierw wymyj dokładnie wodą wszystkie ruchome części ekspresu. 
 • Dyszę do mleka należy wymyć mokra szmatką. Jeżeli ma odkręcane końcówki, możemy je wymoczyć w roztworze specjalnego płynu do czyszczenia przewodów mlecznych
 • Zamień sitko na ślepy filtr i dodaj do 1/2 łyżeczki (3 g) proszku do czyszczenia ekspresu.
 • Załóż portafilter. 
 • Aktywuj cykl parzenia na 10 sekund. Zatrzymaj. Powtórz 5 razy - tak, aby woda z proszkiem do czyszczenia dostała się do środka urządzenia i wypłukała wszystkie resztki z kawy. 
 • Wylej wodę z płynem. Aktywuj cykl parzenia i przepłucz filtr w strumieniu wody z głowicy grupy. Zatrzymaj cykl. 
 • Włóż filtr do głowicy grupy. Aktywuj cykl parzenia na 10 sekund. Zatrzymaj cykl parzenia na 10 sekund. Powtórz 5 razy - tym razem sprawdź czy nie ma żadnych resztek osadu lub białego nalotu z proszku.
 • Rano, przed swoją pierwszą kawą, zrób i wyrzuć filiżankę espresso, aby nie pozostały żadne resztki proszku do czyszczenia.

Dlaczego warto odkamieniać ekspresy automatyczne?

Nie każdy ekspres automatyczny czy przelewowy wymaga odkamieniania. Jeżeli korzystamy z filtrów Claris lub Claris smart w ekspresie JURA czy NIVONA zostaniemy poinformowani przez aplikacje lub wyświetlacz o konieczności wymiany filtra. Jeżeli jednak mamy na stałe podłączony filtr wody - rekomendowany w ekspresach kolbowych lub wlewamy do pojemnika wodę przefiltrowaną możliwe, że nie musimy obawiać się o kamień. 

Twarda woda wpływa negatywnie na smak kawy. Dodatkowo w rejonach Polski znanych z twardej wody, kamień może zapchać delikatne części naszych ekspresów automatycznych. Dlatego tak ważne jest aby woda w naszym ekspresie miała odpowiednie pH. 

 • Twarda woda może wpłynąć na smak kawy, a co gorsza zniszczyć delikatne części maszyny.
 • Odkamieniamy co 5 kg zużytej kawylubco miesiąc.
 • W nowszych modelach ekspres automatycznie informuje o tym, kiedy należy wymienić filtr.
 • Ekspreszniszczony kamieniem nie podlega gwarancji.
 • W ekspresie automatycznym używamy wody filtrowanejlub jeżeli jest taka możliwość, podłączamy ekspres do systemu filtrującego.
 • Aby odkamienić ekspres wystarczy go przygotować, a następnie wlać mieszankę do odkamieniania i postępować zgodnie z instrukcj 

Do wyboru mamy tabletki, saszetki (należy je rozpuścić zgodnie z instrukcją producenta) oraz płyny.

 1. Opróżnij pojemnik z kawy, wyrzuć fusy, wylej wodę z kratki pod ekspresem. Jeżeli w pojemniku z wodą jest filtr, jego również musisz wyciągnąć.
 2. Pojemnik z wodą przepłucz i wsyp roztwór. Woda powinna mieć temperaturę pokojową). 
 3. Włóż pojemnik do ekspresu i włącz program odkamieniania lub program parzenia kawy.
 4. Powtórz program parzenia kawy do czasu, aż pojemnik z wodą i roztworem będzie pusty. 
 5. Włóż na miejsce wszystkie elementy i zrób dwie testowe kawy. Ekspres automatyczny jest gotowy do działania.

Jakie są najlepsze na świecie firmy produkujące środki do czyszczenia ekspresów automatycznych, kolbowych, przelewowych i akcesoriów do kawy?

Są akcesoria kawowe, które bez problemu możemy myć ręcznie lub w zmywarce. Aby mieć pewność, że nasze ekspresy do kawy i droższe akcesoria będą działać bez zakłóceń, a ich gwarancja nie wygaśnie, powinniśmy jednak używać rekomendowanych środków. Jakie firmy produkujące środki czystości do czyszczenia produktów kawowych są najlepsze na rynku? Co je wyróżnia? 

Firma Cafetto 

Powstała w 2003 roku w Australii. Cafetto produkuje najwyższej jakości środki czyszczące i konserwujące maszyny do espresso i akcesoria do parzenia kawy. Firma zdobyła szereg nagród i certyfikatów świadczących o innowacyjności. Do najważniejszych jej osiągnięć należy bez wątpienia wprowadzenie na rynek produktów ekologicznych i mających znikomy wpływ na środowisko. 

Jakie produkty Cafetto możemy kupić? 

Seria Evo, czyli natura. Opatentowane produkty EVO® to szybko rozpuszczalna i wolna od zapachów formuła, która z łatwością usuwa kawowe resztki, oleje, fusy i plamy. Składniki aktywne serii są biodegradowalne i bezwonne. Nie zawierają GMO, fosforanów i chloru.  

Firma Cafetto ma w swojej ofercie również produkty dedykowane konserwacji ekspresów automatycznych, przelewowych. Z pomocą Cafetto  możemy wyczyścić system mleczny (INVERSO) czy żarna młynka (GRINDER CLEAN). Produkty Cafetto możemy kupić tutaj. 

Czym odkamieniać nasz ekspres - firma JURA.  

 

Szwajcarska firma, która powstała w 1931 roku. Marka znana z najwyższej jakości ekspresów do kawy specjalizuje się również w środkach czystości. 

Myśląc o najlepszych filtrach, gwarantujących długotrwałe działanie ekspresu mamy na myśli Filtry Jura Claris. Firma Jura specjalizuje się w systemach uzdatniania wody,  ponieważ kawa to w 98% woda właśnie. Tabletki do czyszczenia systemów kawowych, płyny do systemów mlecznych czy najwyższej jakości odkamieniacze. Wszystkie opracowane dla klientów wymagających niezawodności. 

Najwyższej jakości produkty firmy Jura możesz kupić tu

Wybór domowego ekspresu do kawy to piękny etap w życiu. Niektórzy z nas przeszli już wszystkie metody alternatywne, o których piszemy w artykule 'Metody parzenia kawy' i szukają czegoś innego. Są tacy, którzy pragną zaimponować rodzinie i znajomym, a nie mają ochoty uczyć się innych metod parzenia kawy, jak na przykład jednej z najpopularniejszych jaką jest 'kawa z dripa' o której piszemy w osobnym artykule. Dla niektórych to spełnienie marzeń. Jakie nie byłyby motywacje, mamy nadzieję, że dzięki naszemu artykułowi zakup najwyższej jakości ekspresu automatycznego, przelewowego czy kolbowego będzie już odrobinę łatwiejszy.