Kawa a sport - kawa przed treningiem to dobre rozwiązanie

O tym, że kofeina zawarta w kawie wpływa pobudzająco na organizm, wiemy wszyscy. Lecz pewnie niewielu z Was rozważało tę kwestię w kontekście sportu i wysiłku fizycznego. Dziś dowodzimy, że filiżanka kawy wypita na godzinę przed treningiem pozwala spalić więcej tłuszczu, a ponadto zwiększa wydolność organizmu, a także zapobiega powstawaniu zakwasów. Serwując sobie kofeinę będziesz miał też większą motywację do ćwiczenia. Przekonaj się sam!

1. Przyspiesza spalanie tłuszczu 

Badania opublikowane w International Journal of Sport Nutrition and Exercise Metabolism wykazały, że sportowcy, którzy przed treningiem wypili kawę, spalili około 15 procent więcej kalorii w ciągu trzech godzin po wysiłku, w porównaniu do tych, którzy tego nie zrobili. Kawa wypita na ok. 60 minut przed treningiem zwiększa termogenezę, a także sprzyja redukowaniu masy ciała. Jest to związane ze wzmożoną lipolizą, czyli rozkładem tłuszczów. 

2. Zwiększa wydolność organizmu

Kofeina zwiększa wydolność całego organizmu oraz motywację do dalszego wysiłku, a także poprawia refleks i koncentrację. Kawa również wpływa na krążenie. Podczas badań przeprowadzonych w Japonii uczestnicy, którzy wypili filiżankę kawy mieli o 30 procent większy wzrost przepływu krwi w ciągu 75 minut od wypicia od osób, które nie piły kawy. Należy jednak pamiętać, że podniesione ciśnienie krwi zwiększa też nasze tętno podczas wysiłku fizycznego, więc jeśli ktoś ma problemy z nadciśnieniem, to należy być ostrożnym. 

3. Zmniejsza odczuwanie bólu i zapobiega powstawaniu zakwasów

Naukowcy z University of Illinois wykazali, że spożywanie kawy wiąże się także z mniejszą intensywnością odczuwanego bólu podczas samego treningu. Dlatego też pośrednio kofeina może być dla nas impulsem do bardziej intensywnych ćwiczeń. Uważa się także, że kofeina zapobiega powstawaniu zakwasów. Badacze z amerykańskiego University of Georgia dowiedli, że jest to związane z blokowaniem adenozyny, która jest odpowiedzialna za aktywowanie receptorów bólu w reakcji na mikrouszkodzenia. 

4. Rodzaj treningu ma znaczenie 

Jeśli planujemy spożyć kawę przed wysiłkiem, należy zwrócić uwagę na rodzaj ćwiczeń, które bedziemy wykonywać. Kawa przed treningiem siłowym, poprzez zawartą w niej kofeinę, może spowodować nadwyrężenie serca. Kawa może być natomiast dobrym wspomagaczem zwłaszcza w przypadku ćwiczeń wytrzymałościowych, które trwają dłużej niż 20 minut.

5. Jaką kawę wybrać   

Najlepiej oczywiście wybierać kawę naturalną, a nie rozpuszczalną. Posłodzenie kawy miodem spowoduje większy przypływ energii. Warto również pomyśleć o urozmaiceniu jej smaku takimi dodatkami jak imbir czy cynamon, ponieważ są one uważane przez sportowców na naturalne „spalacze”. Imbir poprawia trawienie a także polepsza krążenie krwi, a cynamon zmniejsza zawartość złego cholesterolu i reguluje poziom cukru w krwioobiegu. Kawa z dodatkiem cynamonu, imbiru czy osłodzona miodem będzie miała rozgrzewające oraz pobudzające działanie na cały organizm. Pijąc kawę przed treningiem należy zadbać o regularne nawadnianie organizmu, które będzie niwelować skutki moczopędnego napoju. Odradzamy natomiast kawę z mlekiem, szczególnie tłustym, gdyż może być ona tucząca (dowiedz się więcej o kaloryczności kawy).

6. Kto nie powinien pić kawy przed treningiem

Osoby, które mają tendencje do podwyższonego ciśnienia powinny ilość kawy ograniczyć, zwłaszcza przed treningiem. Podwyższone ciśnienie może być także obciążeniem dla serca. Dodatkowo osoby, które stosują odżywki bądź inne suplementy dla sportowców, powinny ograniczyć kawę, dlatego, że będzie to dla nich dodatkowy stymulant. Ponadto, jeśli trening odbywa się wieczorem, to kawa może utrudnić zaśnięcie lub negatywnie wpłynąć na jakość snu. 

7. Podsumowanie

Jeśli należycie do osób lubiących wysiłek fizyczny i chcielibyście naturalnie wspomóc swój organizm, to sięgnijcie po filiżankę kawy na godzinę przed treningiem. Zapewniamy, że Wasz organizm będzie miał większą wydolność, a także unikniecie problemu z bólem mięśni i zakwasami. Dodajcie do kawy imbir i cynamon, które w połączeniu z kofeiną lepiej wpłyną na spalanie tłuszczu. Udanego treningu!

Przeczytaj także artykuł o tym jaki wpływ na zdrowie ma codzienne picie kawy.

sklep kawa.pl