Kawa a zęby - zaskakujące fakty

Uwielbiamy czarną kawę, jednak często obawiamy się, że picie mocnego kofeinowego napoju popsuje nasze zęby. To jeden z wielu mitów, ponieważ naukowcy odkryli ostatnio, że kawa pita w odpowiednich ilościach i bez zbędnych dodatków może wręcz polepszyć stan naszego uzębienia. Czy to możliwe?

1. Mocna kawa niszczy bakterie

Większość z nas żyła do tej pory w przekonaniu, że kawa ma negatywny wpływ na płytkę nazębną, ponieważ prowadzi do jej przebarwiania się. Może zaskakiwać nas fakt, że w XVII wieku płukano jamę ustną kawą w ramach odświeżenia, ponieważ już wtedy znano bakteriobójcze działanie tego napoju. Również z ostatnich badań wynika, że czarna i mocna kawa może przynosić korzyści jamie ustnej.

Badania wykazują, że kawa o wysokiej zawartości kofeiny niszczy bakterie, które powodują powstawanie płytki nazębnej przyczyniającej się do tworzenia się ubytków. Jeśli zastanawiacie się czy biała kawa barwi zęby w mniejszym stopniu niż czarna, to wiedzcie, że może być dokładnie na odwrót!

Aby kawa miała pozytywny wpływ na nasze zęby, musi być przygotowana bez żadnych dodatków typu cukier, czy śmietanka, bo mogłoby to zmniejszyć jej oddziaływanie bakteriobójcze. Jednakże dotyczy to tylko niektórych rodzajów kawy, takich jak na przykład canephora. Naukowcy z Uniwersytetu Federalnego w Rio de Janeiro opublikowali na łamach czasopisma „Applied Microbiology” wyniki badania, które skupiało się na wpływie Robusty na zęby mleczne. Kawa ta zawiera większą ilość kofeiny niż Arabica i dlatego może ona rozbić cienki film bakteryjny na zębach, który powoduje rozwój próchnicy, a także choroby dziąseł. Występujące w ziarnach kawy polifenole, niszczą bakterie zlokalizowane na zębach. Twierdzi się nawet, że zawarte w kawie kongijskiej przeciwutleniacze mogą stać się w przyszłości składnikiem past do zębów czy też płynów do płukania ust. Pracują nad tym naukowcy z Tokyo University of Pharmacy and Life Sciences.

2. Umiar i rozwaga

Tak jak we wszystkim co spożywamy, również w tym wypadku ważny jest umiar. Gdy będziemy pić mocną kawę w dużych ilościach, to niestety może to niekorzystnie wpływać na kolor naszego szkliwa, ponieważ kawa będzie wypłukiwać wapń.  

Szkliwo, które jest zaliczane do najtwardszych substancji ciała ludzkiego, zawiera mikroskopijne zagłębienia, w których mogą gromadzić się cząsteczki napojów, czy też jedzenia. Ciemne napoje posiadają składniki barwiące, dlatego w przypadku wypijania ich w dużej ilości, a także w razie braku odpowiednich działań mogą powodować przebarwienia w postaci plam na zębach. Bardziej destrukcyjne mogą się jednak okazać napoje sztucznie koloryzowane jak coca-cola, czy oranżady. Również zwykły sok owocowy jest produktem, który barwi szkliwo. Kwas w nim zawarty działa nawet bardziej destrukcyjnie niż sama kawa. Prawdą jest, że także wszelkie ciasteczka, desery, czy sosy także posiadają często sztuczne barwniki, więc nie można popadać w paranoję, jeśli chodzi o samą kawę.  

Obiecujemy, że jeśli bardzo zależy Wam na bieli zębów, to w żadnym wypadku nie musicie rezygnować z ulubionego napoju. Jeśli należycie do osób, które wypijają więcej niż 3 filiżanki kawy dziennie, to pamiętajcie, że warto jest po jej wypiciu przepłukać usta wodą. Ważna jest też odpowiednia, codzienna higiena, czyli np. używanie specjalnych past z pirofosforanami, które zapobiegają odkładaniu się płytki nazębnej. Nie zaleca się jednak mycia zębów zaraz wypiciu kawy, ponieważ może to osłabić szkliwo.

3. Podsumowanie

Mocna, czarna kawa pita z umiarem może mieć pozytywny wpływ na jamę ustną, gdyż zawarte w niej polifenole będą niszczyć bakterie zlokalizowane na zębach. Kawa ma jednak też drugą stronę medalu, co oznacza, że może nieznacznie wpływać na biel naszych zębów. Jednak nie martwcie się, wystarczy, że po wypiciu filiżanki kawy przepłuczecie usta szklanką wody i możecie być pewni, że unikniecie wszelkich problemów z przebarwieniami.

 sklep kawa.pl