Kubek termiczny - czym się sugerować przy jego zakupie?

Ekologia, moda, a może zwyczajnie chęć picia w swoim ulubionym kubku? Co sprawia, że zrobiły się tak modne, czym się różnią, na co zwrócić uwagę kupując kubek wielokrotnego użytku? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w tym artykule.


'Każdego roku na całym świecie zużywa się miliardy jednorazowych kubków. Niestety, zaledwie 0,25% tych trudnych w przetworzeniu opakowań trafia do recyklingu, co oznacza, że z każdą kawą czy herbatą zakupioną w jednorazowym opakowaniu rośnie góra odpadów'. 


/Akcja Społeczna #zwlasnymkubkiem/  


 1. Zero-waste, ekologia i moda, czyli dlaczego warto mieć swój kubek?


Ekologia to słowo, które pierwsze się nasuwa, gdy myślimy o wszelkich naczyniach wielokrotnego użytku. Co roku na światowych wysypiskach ląduje nawet 250 miliardów jednorazowych kubków. Dziennie to 68 milionów zużywanych średnio w ciągu kilku minut opakowań. Kubki jednorazowe, choć wydają się ekologiczną alternatywą dla plastiku niestety ekologiczne nie są. Aby były nieprzemakalne pokrywa się je polietyrenem (oznaczenie na opakowaniu PE). Zaś do recyklingu celuloza i plastik muszą być od siebie oddzielone. Realnie kubki jednorazowe lądują na wysypiskach pośrednio  powiększając i tak widoczną już z kosmosu wielką pacyficzną górę śmieci. Pomyśl o sobie kawoszu. Jeżeli uważasz, że nie zużywasz dużo śmieci, to z pomocą przyjdzie Ci omnikalkulator. Dzięki temu urządzeniu możesz łatwo sprawdzić ile odpadów produkujesz. Dla uproszczenia przyjmijmy, że jeżeli codziennie kupujesz kawę w swojej ulubionej kawiarni, w drodze do pracy lub na uczelnię, zużywasz 5 jednorazowych kubków tygodniowo. Rocznie daje to liczbę 260 opakowań używanych średnio przez 5 minut. Zamiast każdej  tych jednorazówek możesz mieć swój własny, dopasowany do Ciebie, Twojego charakteru i Twoich potrzeb kubek wielokrotnego użytku


W wielu kawiarniach w całej Polsce modna staje się inicjatywa #zwlasnymkubkiem (więcej o tej inicjatywie możesz przeczytać na stronie Polskiego Stowarzyszenia Zero-Waste). Kawiarnie, które biorą udział w akcji, oferują klientom zniżkę w zamian za korzystanie z własnego kubka (mapa miejsc biorących w akcji). Warto również zwrócić uwagę, czy nasza ulubiona kawiarnia posiada prawdiwie ekologiczne kubki, kompostowalne, nie zawierające plastiku. Do takich kubków należą polecane przez nas Ekokubki:2. Jakie kubki wielokrotnego użytku masz do wyboru?


Idea #zwlasnymkubkiem to idealny moment, żeby kupić sobie modny, wygodny i dopasowany do swoich potrzeb kubek. Kubek na lata, w ulubionym kolorze i rozmiarze. W zależności od twoich potrzeb możesz wybrać kubek, termos  lub butelkę. Czym się różnią?

  • Kubek wielokrotnego użytku to najczęściej dobrej jakości designerski produkt, który jest wygodny, elegancki, łatwy w myciu. Dostępny w wielu rozmiarach, kształtach i wykonany z rożnych materiałów. Kubek nie będzie utrzymywał temperatury napoju  na dłużej. Służy raczej do wypicia go na miejscu lub do kilku minut po zakupie. Doskonałym przykładem kubka jest KeepCup oraz Loveramics Nomad

  • Butelka termiczna (zwana również termosem) to z kolei dobry wybór dla każdego, kto lubi napić się ulubionej kawy wciąż ciepłej, ale nie od razu. Butelki termiczne utrzymują temperaturę gorącego napoju do 2h,  6h lub 12h. Termos jest świetnym wyborem na wycieczkę za miasto lub dla rowerzysty. Dzięki wykonaniu ze stali nierdzewnej nie przenoszą one zapachu. Dlatego można z nich pić naprzemiennie kawę i herbatę (oczywiście po każdym z tych napoi myjąc naczynie). Doskonałym przykładem butelki termicznej jest KINTO Travel Tumbler lub Kambukka.

  • Butelka to wygodny sposób na ograniczenie zużycia wszechobecnych plastikowych butelek na wodę, których w samej tylko Unii Europejskiej zużywamy 46 miliardów. Wykonane najczęściej z bezpiecznego materiału, wygodne i poręczne. Doskonałym przykładem jest Butelka Workout Bottle.3. Czym się kierować przy wyborze kubka wielokrotnego użytku?


Przy wyborze swojego pierwszego kubka wielokrotnego użytku  musisz odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań:

  •  Jak dużą kawę zazwyczaj pijesz?
Jeżeli pijesz flat white, czyli podwójne espresso z tzw. płaskim mlekiem, to kubek na 500 ml nie jest twoim pierwszym wyborem. Kubki wielokrotnego użytku występują w rozmiarach od 240 ml do 720 ml. Butelki 500 ml do 1 l. Jest więc w czym wybierać. 

  • Gdzie pijesz kawę? W samochodzie, na rowerze, w komunikacji miejskiej?Jeśli codziennie spędzasz dużo czasu w drodze do i z pracy, uczelni, to zwróć uwagę, czy twój kubek ma szczelne zamknięcie i dobrze utrzymuje temperaturę napoju. Szczelne zamknięcie, uszczelka, system SNAPCLEAN®, opatentowany przez Kambukka - to wszystko elementy, dzięki którym jeżeli Twój kubek będzie hermetyczny. Większość kubków termicznych powinno dzięki podwójnym, izolowanym ściankom utrzymać temperaturę gorącego napoju przez 6h, a zimnego nawet przez 12h! 

  •  Z jakiego materiału powinien być wykonany twój kubek termiczny?


Kubek termiczny powinien  być wykonany z materiałów bezpiecznych i przystosowanych do kontaktu z żywnością, bez BPA. Te wykonane ze stali nierdzewnej nie będą korodować. Kubki porcelanowe są ekologiczne, eleganckie, ale mogą nie być szczelne. Kubki szklane nie trzymają temperatury, będą więc idealne dla osoby, która pije swoją kawę niemal na miejscu. Izolacja, gumowa opaska ułatwiająca trzymanie, to również szczegóły na które warto zwrócić uwagę przy zakupie kubka. 

  • Czy pijesz kawę z mlekiem czy bez? 


Jest to szczególnie ważne przy myciu kubka wielokrotnego użytku. Lubisz pić kawę z mlekiem, syropami czy cukrem?  Zwróć uwagę na to, czy nakrętka twojego kubka łatwo się rozkręca i możesz wymyć każdą część uszczelki. Mleko niedomyte w zakamarkach nakrętki może powodować problemy żołądkowe i wpływać na smak twojego napoju. 

Przed zakupem sprawdź czy możesz myć swój kubek termiczny w zmywarce (kubki wykonane w całości ze stali i materiałów bezpiecznych mogą być myte w zmywarce (np Keepcup). Są jednak tacy producenci, którzy nie rekomendują używania zmywarek (Kinto Travel Tumbler, KeepCup seria Brew, z opaską z naturalnego korka).

  • Czy ważna jest dla Ciebie ekologia, chcesz wspierać firmy odpowiedzialne społecznie? 

Własny kubek wielokrotnego użytku to również możliwość wspierania firm, które są odpowiedzialne społecznie. Firma KeepCup powstała w 2009, gdy właściciele sieci kawiarni z Melbourne zaniepokojeni ilością marnowanych kubków jednorazowych postanowili znaleźć rozwiązanie. Ładny, wygodny, o ciekawych kolorach - nazwali go KeepCup (w założeniu kubek, który zachowasz do ponownego użycia). KeepCup przekazuje 1% globalnych przychodów ze sprzedaży na rzecz fundacji wspierających środowisko i  różnorodność biologiczną. Swoje fabryki ogrzewa panelami słonecznymi, a produkty pakują w kartony pochodzące z recyklingu. Kaffeeform to niemiecka firma, która opatentowała solidny materiał, z fusów po kawie i surowców odnawialnych, z którego został wykonany Kaffeeform Cup. Twórcą projektu jest Julian Lechner, który zaintrygował  się pomysłem stworzenia czegoś nowego i trwałego z rzekomych odpadów. Po trzech latach eksperymentów odkrył unikalną formułę: fusy z recyklingu i surowce odnawialne zostały przekształcone w trwały, solidny materiał Kaffeeform. Fusy z kawy, z których powstają Kaffeform Cup są transportowane przez kurierów rowerowych. Opakowania pochodzą z recyklingu, zaś sama produkcja odbywa się w Berlinie. Kaffeform to firma ekologiczna i nagradzana na całym świecie.  

Jak powstaje Kaffeeform Cup możesz zobaczyć tu. 


Polską odpowiedzią na HuskeeSwap jest system kaucyjny TakeCup. W zamian za 5 zł klient otrzymuje ekologiczny, podlegający kaucji kubek, który może używać w kawiarniach partnerskich. Dodatkowym bonusem dla klienta, oprócz oczywistego, jakim jest wsparcie dla planety, jest zniżka na ulubioną kawę. System jest nowy, ale wart sprawdzenia. Na razie kawiarnie partnerskie TakeCup  można znaleźć w Krakowie, jednak lista partnerów stale się powiększa.    

  • Dziubek, ustnik - czyli jaki kubek wybrać, żeby kawa się nie rozlała?

Kubek termiczny lub KeepCup mają różną budowę ustników. W termosach, gdzie ważne jest utrzymanie możliwie długo wysokiej temperatury napoju, znajdziemy tu zamknięcie, dzięki któremu twój napój nie rozleje się, a używanie go będzie wygodne. 

KeepCup to wygodny sposób otwierania zawleczki, który nie gwarantuje jednak ochorny przed rozlaniem:W Kinto Travel Tumbler masz możliwość picia z każdej strony bez ustnika: Kambukka ma opatentowany własny system zamykania - SNAPCLEAN®. Gwarantuje on łatwe otwarcie, łatwe mycie i pewność, że napój w zamkniętej butelce termicznej nie rozleje się. 


   


4. Jak wybrać idealny kubek wielokrotnego użytku?


 


Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie należy po pierwsze zastanowić się do czego będziemy go używać. Inne będą potrzeby osoby dojeżdżającej do pracy na rowerze, a inne mamy trójki dzieci rozwożącej swoje pociechy na zajęcia dodatkowe i spędzającej w aucie niemal cały dzień. Przyjrzyjmy się zatem najpopularniejszym kubkom.

  • KeepCup, czyli jakie są najmodniejsze kubki? 


   Kubek wielokrotnego użytku, który jest ładny, elegancki, dobrze leży w dłoni, a przede wszystkim przyczynia się do mniejszego zużycia przez nas kubków jednorazowych to idea, która przyświecała twórcom. KeepCup to firma, odpowiedzialna społecznie. Ich biura są pokryte panelami słonecznymi, ich opakowania pochodzą z recyklingu, ich dochód wspiera organizacje walczące o środowisko. Kubek KeepCup występuje w wielu kolorach i kształtach. Jest idealnym wyborem dla każdego, kto chce mieć wysokiej jakości produkt, łatwy w myciu i dobrze leżący w dłoni. Swój KeepCup możesz wybrać tu.

  • Jakie są najbardziej ekologiczne kubki? Huskee Cup i ich kubek z łuski kawowej.  

  


Kawa to owoc, który gdy dojrzeje poddawany  jest obróbce, a jej produktem ubocznym jest łuska kawowa. Z niej właśnie wykonany jest HuskeeCup. Kupując go przyczyniasz się do recyklingu setek ton odpado\u0301w z produkcji kawy. Huskee, czyli kubek o  oryginalnej formie, dzięki której nie oparzysz się, a napój dłużej pozostaje ciepły. Może być bezpiecznie używany w kawiarniach, nawet tych z bardzo dużym ruchem oraz myty w zmywarce. Występuje w dwóch kolorach: jasnym i ciemnym. Jako wykonany z produktu naturalnego może być w całości poddany recyklingowi. Aby zmniejszyć negatywny wpływ na środowisko, firma Huskee dostarcza swoje produkty do Europy pociągiem.  

  • Które kubki termiczne najdłużej utrzymują odpowiednią temperaturę?

Wielu kawoszy nie wyobraża sobie wyjścia z domu bez kawy w swoim ulubionym kubku. W zimie ważne, aby napój wciąż był ciepły, gdy dojdziemy na przystanek. W lecie chcemy się cieszyć możliwie jak najdłużej zimnym i orzeźwiającym smakiem. Kubek termiczny, aby dłużej trzymał temperaturę, musi być wykonany z najwyższej jakości materiałów.  Przykładem kubka termicznego najwyższej jakości, który jest izolowany próżniowo, dzięki czemu ma doskonałą retencję ciepła i zimna (do 6h), jednocześnie długo utrzymując aromat i smak napojów jest KINTO Travel Tumbler. KINTO to japońska firma tworząca produkty estetyczne, użyteczne i wygodne w użytkowaniu. Są również łatwe w czyszczeniu i eleganckie. KINTO kupisz tu. 

Kubek termiczny, który ma opatentowany system zamknięcia, gwarantujący, że nasza kawa dłużej pozostanie ciepła, to Kambukka. Producent zapewnia, że kawa będzie gorąca do 6h, zaś zimna do 12h. Najwyższa jakość wykonania, eleganckie kolory oraz ergonomiczny kształt i możliwość używania podczas jazdy rowerem to tylko niektóre z zalet kubków Kambukka.

  • Jaki kubek wybrać jeżdżąc samochodem?  


Wielu z nas po prostu musi jeździć autem do pracy. Kawosz nie wyobraża sobie, aby w długiej podróży nie mógł delektować się najwyższej jakości naparem. Niestety stacje benzynowe najczęściej oferują drugiej jakości kawę z ekspresów wendingowych, w których nie ma opcji #zwlasnymkubkiem. Rozwiązaniem jest zrobienie sobie na czas podróży kawy i wybranie kubka termicznego, z którego picie jest bezpieczne. 


Idealnym rozwiązaniem jest KINTO To Go. Pasujący do samochodowych uchwytów na kawę, zaprojektowany tak, aby kubek nie wyślizgiwał się z ręki oraz aby mieć pewność, że możesz pić swoją kawę z każdej strony kubka. Dodatkowo KINTO zaprojektowano tak, aby uniemożliwić Ci oblanie się płynem. Wszystko to sprawia, że Travel Tumbler jest idealnym wyborem dla zmotoryzowanych.

  • Jaki kubek wybrać, aby nie staracić ważnych dokumentów lub nie zalać komputera?


Entuzjaści ciekawych rozwiązań z pewnością docenią nieprzewracalną butelkę termiczną od Mighty Mug. Kubek termiczny dostępny w wielu kolorach, szczelny i nieprzewracalny, u nas w sklepie w wielu kolorach i rozmiarach. Firma Mighty Mug opatentowała system Smartgrip (sprytny uchwyt), dzięki któremu kubek nie przewraca się postawiony na płaskiej powierzchni. Jest poręczny, bez trudu mieści się w samochodowym uchwycie, z wygodnym otwieranym jedną ręką ustnikiem. Butelek termicznych Mighty Mug nie wolno myć w zmywarkach, może to zniszczyć uchwyt Smartgrip. Zdjęcie z filmu MattyPalka, który możesz zobaczyć tu:  

  • Jakie są najlżejsze kubki na uczelniię? Studenckie życie, obarczone wieloma obowiązkami i ciężkimi książkami zasługuje na odrobinę osłody za pomocą kawy. Bez niej nie ma możliwości przetrwać niektórych wieczorów przed egzaminem oraz poranków przed zajęciami. Idąc na zajęcia, z kawą zaparzoną w domu potrzebujesz odpowiedniego kubka termicznego. Pozwoli on przetrwać najgorsze godziny, a opróżniony musi być łatwy do wymycia i gotowy na kolejny dzień. Powinien mieścić się w torbie, a przewrócony nie wylać zawartości na książki i notatki. Wszystkie te wymogi spełnia:


KINTO o pojemności 400 ml. Został wykonany z wysokiej jakości stali, posiada także elementy z tworzyw sztucznych, bezpieczne w kontakcie z żywnością. Podwójnie izolowane próżniowo ścianki umożliwiają utrzymanie temperatury gorącego napoju przez 6h, a zimnego nawet przez 12h! Hermetyczność zapewnia innowacyjny system ścianek ze stali nierdzewnej. Jednocześnie kubki KINTO zostały zaprojektowane w Japonii, mają specjalną powłokę, która nie nadaje się do mycia w zmywarce, ale dzięki niej kubki nie ślizgają się w ręce, więc bez problemu możesz z nich korzystać w trakcie jazdy rowerem, samochodem lub komunikacją miejską.  

  • Jaki jest Idealny kubek termiczny na rower?

 


Jako rowerzyści potrzebujemy mieć pewność, że nasz płyn pozostanie ciepły, nie rozleje się, a butelkę umieszczoną w uchwycie można łatwo wyciągnąć. Dodatkowo, ponieważ często jeździmy w rękawiczkach, ważne, aby nasz kubek termiczny nie ześlizgiwał się. 


Jednym z najlepszych kubków termicznych dla rowerzystów, poręcznym i trzymającym temperaturę napoju jest Kinto Day Off. Nakrętka posiada wygodną część do trzymania, które umożliwia łatwe wyciąganie Kinto Day Off z rowerowego uchwytu. Wykonana jest z najwyższej jakości stali nierdzewnej izolowanej próżniowo, dzięki czemu utrzymuje temperaturę zimnego i ciepłego napoju. Prosta i elegancka, występuje w szerokiej gamie kolorów.

  • Jaki kubek wybrać w drodze do pracy? Jakiego kubka szukać, aby dłużej cieszyć się ciepłą kawą na własnym biurku?
Znacie to. Robicie sobie kawy, już czujecie ten cudowny zapach, zapach, który roznosi się po całym biurze. Nagle dzwoni telefon, drukarka sie zacina, kawa stygnie. Często przyniesiona z kawiarni Kawa musi poczekać. Jaki kubek termiczny, a nie termos, będzie idealny do pracy, na biurko, na przeczekanie?Na biurko, do pracy idealnie nada się Kinto To go. Kubek jest izolowany próżniowo, aby jeszcze lepiej utrzymać odpowiednią temperaturę Twojego napoju. Wykonanie z wysokiej jakości stali nierdzewnej pomaga zachować bogaty aromat i smak napojów. Z kolei gładkie, polerowane wnętrze kubka zapobiega powstawaniu nieprzyjemnych zapachów i plam, umożliwiając utrzymanie czystości i świeżości.  Loveramics Nomad to z kolei Kubek Wielokrotnego użytku, który został wykonany z wysokiej jakości materiałów - porcelany i silikonu. Podwójne ścianki utrzymują optymalna temperaturę napoju, dzięki czemu możesz się nim cieszyć przez długi czas, mimo, że nie są kubkami termicznymi. Kubki Loveramics wykonane są ręcznie i zaprojektowane przez światowej klasy projektanta Simona Stevensa. To przede wszystkim ekologiczna, użyteczna alternatywa dla jednorazowych kubków. Kubek Nomad możesz z powodzeniem myć w zmywarce.Kubek wielokrotnego użytku, który jest ładny, elegancki, a przede wszystkim przyczynia się do mniejszego zużycia przez nas kubków jednorazowych to idea, która przyświecała twórcom. Kubek KeepCup występuje w wielu kolorach i kształtach. Jest idealnym wyborem dla każdego, kto chce mieć wysokiej jakości produkt, łatwy w myciu i dobrze leżący w dłoni. HuskeeCup to kubek o  oryginalnej formie, dzięki której nie oparzysz się, a napój pozostaje ciepły do 2 godzin. HuskeeCup zostały wykonane z produktu naturalnego, czyli łuski kawy, i mogą być w całości poddane recyklingowi. HuskeeCup występują w 3 rozmiarach: 177ml, 236ml i 355ml oraz 2 wariantach kolorystycznych: natural (białym) oraz charcoal (grafitowym). Do każdego kubka możesz dobrać spodek oraz pokrywkę.Siedząc przy pracy często zapominamy o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Z pomocą przyjdzie nam elegancka i wygodna butelka od KINTO Workout Bottle wykonana z najwyższej jakości produktów przez japońską firmę KINTO. Butelka to wygodny sposób na ograniczenie zużycia wszechobecnych plastikowych butelek na wodę, których w samej tylko Unii Europejskiej zużywamy 46 miliardów. Wykonane z bezpiecznego materiału, wygodne i poręczne. Świetnie nada się do pracy, jak również na rower, czy podczas treningu, dzięki wygodnemu uchwytowi.   • Jakie są najlepsze kubki termiczne dla dzieci do szkoły?Nasze dzieci w dzisiejszych czasach nie mają łatwo. W szkole, na podwórku, na trening, z treningu wszędzie tam, gdzie nasze dzieci brakuje dostępu do świeżej wody, ciepłej herbaty lub ulubionego soku. Z pomocą może przyjść nasze małe zestawienie idealnych produktów dla najmłodszych. 


Na uwagę mam zasługują piękne i odporne na uderzenia kubki termiczne od Kambukka. Kambukka to belgijska marka, która projektuje modne i wygodne produkty do picia. Wykonane z najwyższej jakości tritanu, nowoczesnego materiału, który jest trwały i funkcjonalny. Dodatkowo butelki Kambukka są łatwe w czyszczeniu, dzięki opatentowanej funkcji Snapclean®.


 


5. Jak czyścić  przenośne kubki termiczne i kubki na kawę?


Czyszczenie butelek termicznych termosów i kubków nie różni się w sposób znaczący  od zwykłego zmywania naczyń. Jednak butelki wyposażone w specjalne dodatki, jak Migthy Mug nie mogą by być myte w zmywarce. Najważniejsze, aby zaraz po użyciu przemyć butelkę wodą, a w razie potrzeby delikatnym płynem do mycia naczyń, bez użycia ostrych ścierek czy myjek. 


Poniżej lista rekomendacji od producentów:

  • wielu producentów rekomenduje delikatne środki czystości oraz mycie kubków termicznych wodą, z dala od drażniących środków myjących i zmywarek (KINTO Travel, Butelka Day Off Tumbler);

  • najwyższa jakość materiałów, z których są wykonane sprawia, że są w stanie utrzymać temperaturę gorącego naparu nawet do 12h (Asobu Oaisis) lub 6 h (np Asobu Diva,  KINTOTravel);

  • kubki wykonane w całości ze stali i materiałów bezpiecznych mogą być myte w zmywarce (np. Bodum Travel Mug, Byron Contigo)

  • ważne, aby pamiętać o myciu ustnika, ponieważ to na nim zbierają się bakterie, zwłaszcza, gdy pijemy napoje mleczne;Termosy, kubki termiczne i naczynia do picia kawy 


Jako prawdziwi kawosze dbający o dobro planety, używamy ich codziennie. Wiele kawiarni, zwłaszcza tych z najlepszą kawą i większą świadomością ekologiczną, oferuje swoim klientom zniżkę za przyniesienie własnego kubka, co sprawia, że  naczynia te są coraz bardziej popularne. W kompaktowych rozmiarach często mieści się mały termos, wygodny kubek i ulubione naczynie, w którym przyniesiemy do biura wciąż ciepły napój z kawiarni. 


Najwyższy czas wybrać idealny dla siebie termos, kubek termiczny lub kubek.