Kawa z Chemexa a kawa z AeroPressu

Każdy, kto miał do czynienia z kawą segmentu specialty, powinien znać je doskonale. Mimo że robią to w inny sposób, to przyświeca im jeden cel - wydobyć z kawy to, co najlepsze. Chemex i AeroPress, bo o nich dzisiaj mowa, zmieniły nie tylko nasz pogląd na świat kawy, ale niektórym nawet całe życie.

Dziś opowiemy o tym, co potrafią te dwa urządzenia oraz jak bardzo różni się kawa przelana przez Chemex i wyciśnięta w AeroPressie


Chemex 


Jest to jedno z najpopularniejszych urządzeń do alternatywnych metod parzenia kawy. Jego historia jest dość długa, bo został zaprojektowany w 1941 roku przez chemika Petera Schlumbhoma. Dzięki temu, że zaprojektował go chemik, to zaparzacz bardzo przypomina laboratoryjne urządzenie. Jego działanie polega na zasadzie przelewu i jest bardzo proste.


Do Chemexa wkładamy specjalny papierowy filtr, wsypujemy zmieloną kawę i zalewamy wodą. Przy tym wszystkim należy pamiętać o kilku ważnych zasadach. Po umieszczeniu filtra w Chemexie, należy przelać przez niego wodę, dzięki czemu pozbędziemy się papierowego posmaku w naszej kawie. Istotny jest również stopień zmielenia ziaren, który powinien być dość gruby oraz temperatura wody w granicach 88-94°C. Zaparzanie kawy powinno trwać nie dłużej niż 4 minuty.


Gotowy napar z Chemexa barwą przypomina herbatę i posiada piękny ciemnobursztynowy kolor. Jednak najlepszy jest smak i aromat kawy. Wszystko ostatecznie zależy od rodzaju użytych ziaren, lecz możemy znaleźć pewne cechy wspólne. Kawa nie jest intensywna i gorzka, bardziej przypomina owocowo-kawową herbatę. Odpowiednio zaparzona kawa w Chemexie, już od pierwszego łyku potrafi przekonać do siebie wielu ludzi, którzy tak łatwo przywiązują się do tego szklanego urządzenia. Sprawdzone na własnej skórze.


kawa z chemexa, parzenie kawy w chemexie


AeroPress 


Jest to stosunkowo świeże urządzenie do parzenia kawy, bo zadebiutowało dopiero w 2005 roku. AeroPress skonstruował Amerykanin Alan Adler człowiek, który do tej pory zajmował się produkcją zabawek sportowych. Wielką zaletą AeroPressu jest jego niski koszt w porównaniu do wysokiej jakości uzyskanej kawy. Jego cylinder wykonany jest z poliwęglanu i posiada gumową uszczelkę oraz plastikowe sitko. AeroPress parzy kawę pod ciśnieniem, lecz nie aż tak dużym jak w ekspresach.


Proces przygotowania kawy w AeroPressie jest bardzo prosty i opiera się na kilku szybkich, ale ważnych zasadach. W pierwszej kolejności musimy włożyć tłoczek do cylindra, wsypujemy do niego 16-22 g świeżo zmielonej kawy. Następnie wlewamy około 50 ml wody o temperaturze od 85 do 95°C i odczekujemy 30 sekund. W kolejnym etapie zakładamy sitko z przelanym wcześniej wodą filtrem i przekładamy AeroPress na naczynie, do którego będziemy parzyć kawę. Teraz zostaje już tylko najciekawsza czynność, czyli przeciskanie kawy. Cały proces przypomina wyciskanie płynów ze strzykawki, lecz kojarzy nam się raczej przyjemnie.


Producent określa swoje urządzenie jako 'espresso maker', jednak uzyskany napar znacznie się różni od włoskiego espresso. AeroPress potrafi podkreślić pełnię smaku i aromatu kawy. Przedstawia nam wszystko to, co najlepsze w danym gatunku ziaren. Brzmi dobrze, prawda? Przeczytaj wiecej informacji o tej magicznej strzykawce w naszym artykule. 


kawa z aeropressu


źródło: www.pinterest.com 

W porównaniu do kawy z Chemexa napar jest bardziej mętny i ciemniejszy, a smak jest zdecydowanie bardziej wyrazisty i intensywny. Mimo że ta sama kawa przygotowana w Chemexie i AeroPressie da zupełnie inny napar, to oba urządzenia stanowią pewien wyznacznik wysokiej jakości kawy. Posiadają swoich zwolenników, miłośników, a nawet wyznawców na całym świecie. Z roku na rok przybywa ich coraz więcej, bo ciężko przejść obojętnie obok tych wspaniałych zaparzaczy. kawa specialty, chemex


Zdecydowałeś się spróbować parzyć kawę metodą alternatywną? Zobacz jaki sprzęt wybrać do przygotowania kawy metodą alternatywną w naszym artykule.