Wpływ kawy na skórę

Wiemy już, że kawa naprawdę jest cudownym napojem, który, pity z umiarem, wpływa pozytywnie na nasze ciało i duszę. Jednym z przykładów jest dobroczynne oddziaływanie kawy na naszą skórę. Podczas gdy już samo picie kawy może mieć pozytywny wpływ, wcieranie w skórę mydła lub kremu, które zawierają kawę, jest obietnicą dodatkowych korzyści, które uczynią kawem ulubionym "napojem" dla naszej skóry.
Oto powody, dla których Twoja skóra będzie Ci wdzięczna za przyjmowanie tej dobroci, jaką jest kawa i pochodne produkty.

Działa antycellulitowo

Kawa często jest składnikiem kremów antycellulitowych i peelingów. Zmielona kawa jest o wiele drobniejsza niż cukier czy piasek. Przez to jest równie skuteczna, a jednocześnie delikatniejsza dla skóry. 

Istnieje wiele “przepisów” na domowy peeling z kawy - najprostszy to po prostu połączenie kawy, oliwy z oliwek i, na przykład, cynamonu.

Chroni Cię przed promieniami słonecznymi

Promieniowanie UV jest szkodliwe i może prowadzić do zagrażających życiu chorób. Ochrona Twojej skóry za pomocą kofeiny pomoże Ci obronić się przed czynnikami rakotwórczymi. Zgodnie z wynikami badań opublikowanych w Proceedings of the National Academy of Sciences w 2011 roku możesz również wetrzeć kawę w narażoną na oparzenia słoneczne skórę, by się przed nimi chronić. Naukowcy odkryli, że aplikowana zewnętrznie kofeina pomaga zapobiegać niektórym nowotworom skóry już na poziomie molekularnym w skórze.

Jest bogatym źródłem antyoksydantów

Antyoksydanty to związki chemiczne, które przeciwdziałają procesom utleniania. Zmniejszają ryzyko chorób serca i nowotworów, odgrywają też ważną rolę w zwalczaniu stresu oksydacyjnego, co pomaga zapobiegać chorobom takim jak miażdżyca, choroba Parkinsona i Alzheimera. 

Środowisko pełne jest wolnych rodników, które sieją spustoszenie na Twojej skórze. Tymczasem dzięki antyoksydantom zawartym w kawie chroni ona skórę i wzmacnia jej naturalne systemy obronne. Antyoksydanty pomagają też zwiększyć produkcję kolagenu.

“Obudzone” oczy i pobudzone krążenie

Krem obiecujący rozjaśnienie lub pozbycie się “worków” spod oczu prawdopodobnie zawiera kofeinę. Obszar pod oczami jest kanałem limfatycznym, który opróżnia się powoli, a kofeina pomaga usunąć wodę z systemu. Jeśli chodzi o cienie - z biegiem lat nasza skóra pod oczami staje się cieńsza, przez co łatwiej zobaczyć znajdujące się tam naczynka. Kawa ma efekt zwężania ich, co może tymczasowo (od 30 minut do godziny) pomóc.

Kiedy kawa pobudza krążenie krwi, prowadzi to do zdrowej i odświeżonej skóry, efektywnie redukując swędzenie tkanek i zmniejszając efekt opuchniętych oczu.

Sprawia, że Twoja skóra jest gładka i promienna dzięki swoim właściwościom, które prowokują naprawę tkanek, kawa może odgrywać kluczową rolę w regulowaniu regeneracji komórek, prowadząc do wypoczętej i bardziej elastycznej skóry.

Możliwe zagrożenia

Jak większość rzeczy, również kawa ma swoją drugą stronę medalu, i to w obrębie tematyki skóry. Zwiększając reakcje ciała na czynniki stresujące, powoduje powstawanie trądziku. Innymi powiązanymi z kawą przyczynami trądziku są mykotoksyny - toksyny tworzone przez pleśń pojawiającą się na ziarnach przed (w trakcie ich wzrostu) i po (w czasie ich składowania) ich zebraniu. Kawa może zakłócać florę jelitową, co również prowadzi do problemów ze skórą.

Podsumowanie

Czyżby zatem bardziej opłacało się wcierać kawę niż ją pić? Cóż, jesteśmy tylko ludźmi i raczej nie pójdziemy na tę wymianę. Jednak pamiętajmy o złotym środku - jeśli tylko nie przesadzamy z ilością, kawa nie powinna nam zaszkodzić, a wachlarz jej zalet również jest całkiem pokaźny, o czym możesz przeczytać w naszym artykule - Pozytywny wpływ picia kawy na ludzkie zdrowie.

 sklep kawa.pl