Zawód: barista

Jeśli zastanawialiście się kiedyś nad zostaniem profesjonalnym baristą lub interesujecie się tym zawodem, to ten tekst jest dla Was. Omawiamy kwestie związane z początkiem kariery zawodowej w branży kawowej, a także opisujemy umiejętności, które powinien posiadać każdy barista.

1. Zawodowa droga baristy   

Zdobycie profesjonalnego tytułu „baristy” wymaga przede wszystkim wielkiej pasji do wszelkich tematów związanych z kawą, a także czasu i zaangażowania. Dróg prowadzących do tego zawodu jest kilka, a najbardziej popularną z nich jest zatrudnienie się w dobrej kawiarni, gdzie będziemy się szkolić pod okiem utytułowanego i bardziej doświadczonego baristy. Warto również uczestniczyć w targach lub innych imprezach branżowych, których jest w Polsce coraz to więcej. 

Alternatywną, lub uzupełniającą drogą jest przejście przez szkolenie firmy szkoleniowej w Polsce lub za granicą. Sam wyjazd za granicę również jest dobrym pomysłem, ponieważ nic tak nie wzbogaca jak międzynarodowe doświadczenie i spojrzenie na kawę z innej perspektywy kulturowej. Pracując jako barista w innym kraju ma się również szansę na poznanie odmiennych technik sprzedaży, czy obsługi klienta, które z pewnością będzie można przenieść na grunt polski. 

Jeśli macie w sobie żyłkę przedsiębiorcy, to świetnym pomysłem będzie również założenie własnej kawiarni, gdzie na własnych błędach będzie można zdobywać najlepszą wiedzę. Dla tych, którzy nie wiążą z tym swojej drogi zawodowej, polecamy po prostu zostanie domowym baristą, swego rodzaju kawowym geekiem, który nie tylko będzie wyposażony w odpowiednie sprzęty do parzenia kawy, ale także będzie czerpać wiedzę w portali internetowych lub książek.  

2. Charakterystyka baristy 

Wszystkie te drogi są początkiem, w długiej drodze do uzyskania perfekcji w zawodzie, która może nawet trwać latami. To co oczywiście jest najważniejsze w każdej pracy to pasja i zaangażowanie, ponieważ długie godziny spędzone za barem i powtarzalność niektórych czynności, może się wydać nużące, ale jednak kontakt z ludźmi i zadowoleni klienci z pewności wynagrodzą wszelkie trudności. 

Kontakt z klientem jest na porządku dziennym, dlatego bardzo ważne w zawodzie baristy są umiejętności komunikacyjne i łatwość w nawiązywaniu kontaktów międzyludzkich. Barista, w przeciwieństwie np. do kucharza nie może się ukryć w kuchni i w odosobnieniu pracować nad kawą, ponieważ ekspresy zazwyczaj stoją za barem, dlatego dużym atutem będzie łatwość rozmowy z klientami. 

Osoba pracująca jako barista powinna charakteryzować się przede wszystkim precyzją, a także swego rodzaju postępowaniem wedle określonych procedur. Aby być profesjonalnym baristą trzeba też szczególnego zainteresowania samą dziedziną, które powinno być pasją i sprawiać, że taka osoba każdego dnia będzie samodzielnie eksperymentować z kawą, a także zgłębiać nowinki z branży i uczęszczać na różne wydarzenia czy kursy. 

Podstawy, od których trzeba zacząć do na pewno: odpowiednie przechowywanie, mielenie, przyrządzanie i serwowanie kawy. Osoba pracująca z kawą powinna być też kreatywna - zamiłowanie do twórczego myślenia przyda się z pewnością przy latte art, czyli malowaniu mlekiem po kawie, który z pewnością zachwyci każdego klienta.  

3. Cupping, czyli tysiąc aromatów w ziarnie kawy

Rolę baristy można w pewien sposób porównać do pracy sommeliera, który potrafi rozróżniać różne szczepy wina. Wprawny barista powinien być również wyczulony na to jaki zapach i smak ma kawa. Ilość aromatów w kawie wynosi aż około tysiąca, ale wszystkiego można się nauczyć.

Żeby pozyskać tą szczególną umiejętność rozróżniania aromtatu kawy można uczesniczyć w tzw. cuppingach, czyli degustacjach kawy i trenować tym samym swoje zmysły smaku i węchu. W cuppingu zwraca się uwagę na smak wyczuwalny na naszych kubkach smakowych, a także kwasowość i słodycz, czyli odczucie w ustach i posmaki. Wszystkie te cechy określa się na specjalnej skali liczbowej. Uczestniczenie w cuppingu może być też świetną zabawą dla amatorów kawy, gdzie można wypracować swój smak i gust.

4. Dzień z życia baristy

Dzień baristy zaczyna się często od przyrządzenia sobie porannej kawy w domu i czytania kawowych newsów w internecie. Zaraz potem barista pędzi do pracy, gdzie odpala ekspresy, sprawdza ich czystość, a także przygotowuje wszelkie inne urządzenia, które będą mu przydatne w ciągu dnia. Często parzenie kawy barista rozpoczyna od wykonania kilku próbnych kaw, żeby zrobić pomiary naparów. Rutynowe parzenie kawy przez baristę jest wyjątkową czynnością, jeśli wykorzystuje on swoje niezwykłe umiejętności i wiedzę. Każdy dzień za barem jest inny ze względu na kontakt z ludźmi, codzienne sukcesy i porażki.

5. Podsumowanie

Bycie baristą jest niezwykle interesującym zawodem, który staje się coraz to bardziej prestiżowy i wymagający. Nie wystarczy już tylko umiejętność uruchomienia ekspresu i przygotowania “zwykłego” latte czy cappuccino. Taka kawa, nawet jeśli to klasyczne espresso musi być jak najlepsza. Barista powinien znać się na różnorodnych aromatach, potrafić polecić najlepszą kawę, która będzie odpowiadała preferencjom klientów, a także być kreatywny i komunikatywny.

Pamiętajcie, że aby zostać dobrym baristą szkolenie lub szeroka wiedza encyklopedyczna to za mało. Owszem, jest to bardzo ważne, jednak najwięcej możemy osiągnąć zdobywając doświadczenie poprzez samodzielne robienie kawy. Jeśli jesteście na początku swojej drogi i pragniecie zostać uznanym baristą, to polecamy zaznajomić się również z artykułami dotyczącymi mielenia kawy, a także alternatywnych metod parzenia kawy.

sklep kawa.pl