2020 Colombia Cup of Excellence zdominowany przez nowicjuszy

Osiemnastu z 24 zwycięzców kolumbijskiego Cup of Excellence 2020 brało udział w konkursie po raz pierwszy, w tym zajmujący pierwsze miejsce Feilpe Henao Triana z regionu Antioquia.

Kawa z upraw zwycięzcy Feilpe Henao Triana to kawa odmiany Chiroso, pochodząca z gospodarstwa Los Tres Mosqueteros, która zdobyła 90,03 punktów i była jedyną nagrodzoną najwyższą nagrodą - Presidential Award.

Colombia Cup of Excellence było transmitowane na żywo na Facebooku, YouTube i Instagramie. Na wyniki czekali nie tylko producenci, ale i zwolennicy kolumbijskiej kawy na całym świecie. Mimo że sam konkurs dobiegł końca, ostateczny wynik leży teraz w rękach kupujących. Ceny otwarcia dla tych kaw zaczynają się od 5 USD za funt, aby zachęcić do wspierania producentów kawy skoncentrowanych na jakości.

Zwycięzcy tegorocznego konkursu reprezentują pięć regionów i dziewięć odmian. Trzy zwycięskie kawy były myte i poddane fermentacji beztlenowej, dwie obrabiane metodą "honey", trzy metodą naturalną, a szesnaście na mokro. To wyjątkowy i trudny rok dla nas wszystkich, a wysiłek związany z tymi wszystkimi kawami zasługuje na uznanie.

Kawa kolumbijska

Historia Kolumbii jest ściśle związana z przemysłem kawowym, w którym pracuje około pół miliona rodzin. Kolumbia jest obecnie trzecim co do wielkości producentem kawy na świecie i odpowiada za około 12% światowej produkcji kawy. Wiele kawy pochodzącej z Kolumbii jest uprawianych w małych rodzinnych gospodarstwach, często mniejszych niż 12 akrów. W okresie zbiorów, pracownicy sprawdzają rośliny mniej więcej co 10 dni i zrywają najlepsze wiśnie, pozostawiając resztę do dalszego dojrzewania, aż nadejdzie ich czas. Ta metoda zbiorów różni się to od innych regionów, gdzie często stosuje się praktykę zwaną zbieraniem w paskach, co oznacza, że zbierane są wszystkie wiśnie z określonej gałęzi naraz, niezależnie od tego, czy wszystkie są już gotowe do zerwania, czy nie.

Nie tylko metoda zbioru definiuje kolumbijską kawę. To także warunki wzrostu na stromych zboczach Andów, które obejmują obfite słońce i dużą wysokość. W Kolumbii istnieją 22 odrębne regiony uprawy kawy, które są podzielone na trzy główne grupy:

  • północną: ślady smaku czekolady i orzechów, mniejsza kwasowość, cięższe body,
  • centralną: smak ziołowo-owocowy,
  • południową: silniejsze nuty kwasowości i cytrusów.

Terroir, czyli pogoda (zarówno deszcz, jak i ogólna temperatura), wysokość i różnice w glebie, które są odpowiedzialne za wyjątkowe profile smakowe w każdym z głównych regionów oraz fakt, że Kolumbia ma dwa zbiory w ciągu roku sprawiają, że jest to bardzo wyjątkowy kraj pochodzenia. To połączenie wielu współdziałających ze sobą czynników tworzy idealne połączenie, podobnie jak wielu rolników pracujących razem, aby kontynuować tradycję i pchnąć gospodarkę do przodu.

Źródła:

https://www.beanscenemag.com.au/first-time-participants-dominate-colombia-cup-of-excellence/

https://www.littlecoffeeplace.com/colombian-coffee-guide