Cascara i jej prawne regulacje w Europie (2020)

Popularność cascary rośnie, coraz więcej osób docenia jej walory smakowe. Jest tylko jeden szczegół, na który wciąż czekamy.

Cascara, czyli poddany obróbce miąższ i skórka wiśni kawowca, zwykła być traktowana jako produkt uboczny przy produkcji kawy. To ziarnom poświęca się najwięcej uwagi - mimo to jej popularność wciąż rośnie.

Okazuje się, że cascara jako napój, nie jest oficjalnie zatwierdzonym produktem w Europie, dopuszczonym do legalnej sprzedaży (poza Szwajcarią). Chociaż przez wiele lat była swobodnie sprzedawana w kanale specialty, teraz znalazła się pod kontrolą. Skąd ta nagła egzekucja przepisów?


Przyczyną jest przedłożenie Wniosku do Komisji Europejskiej dotyczącego nowej żywności, z prośbą o zatwierdzenie spożycia cascary. Został on złożony przez firmę Panama Varietals GmbH, importera zielonej kawy z siedzibą w Austrii. Chociaż egzekucja przepisów nie była celem wniosku, stała się jego konsekwencją.

Krótka historia wniosków

W czerwcu 2017 roku do austriackiego ministerstwa zdrowia złożono wniosek o opinię i przeprowadzenie badań pozwalających na spożycie cascary, po tym jak w 2015 roku niepowodzeniem zakończyły się próby wypuszczenia na rynek napoju butelkowanego na bazie cascary - żadna z większych firm nie chciała się zaangażować z powodu braku w/w zatwierdzenia.

Wniosek został pozytywnie rozpatrzony na szczeblu krajowym i przekazany do akceptacji do Europejskiej Komisji ds. Nowej Żywności, jednak rozpatrzenie takiej sprawy zabiera więcej czasu niż mogłoby się wydawać. Kontrola mikrobiologiczna, testy bezpieczeństwa, testy toksykologiczne, sprawdzenie wpływu na ludzkie zdrowie pod różnymi względami trwa około 1,5 roku. Po pozytywnych wynikach testów wniosek jest kierowany do Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności.Dlaczego cascara musi przejść testy?

Do kategorii "nowej żywności" zaliczamy: żywność nowo opracowaną, żywność produkowaną przy użyciu nowych technologii lub tradycyjnie spożywaną poza UE. Do tej ostatniej kategorii należy właśnie cascara. Aby "nowość" na europejskim rynku została zaakceptowana i dopuszczona do obrotu, należy przeprowadzić szereg badań i analiz, co ma służyć ochronie zdrowia konsumentów.

Takie procesy przechodziły np. ziarna chia czy stewia, a ostatnio także napar z liści arabiki i robusty. Proces zajmuje dużo czasu i jest skomplikowany, a same wnioski należy nowelizować o zmieniające się w trakcie regulacje prawne. Ostatnia wersja czekająca na rozpatrzenie jest z marca 2020 i powinna zostać rozpatrzona w trakcie 9 miesięcy, jednak termin ten może zostać przesunięty o kolejne 7 miesięcy, aby móc oficjalnie zaakceptować produkt do ogólnej sprzedaży i dystrybucji.

Należy przy tym pamiętać, że nawet jeśli zostanie on zaakceptowany, będzie dotyczył tylko cascary powstającej przy procesie obróbki kawy, która będzie używana do przygotowywania naparów. Inne produkty, jak na przykład mąka z wiśni kawowca czy cascara w czekoladzie, powinny uzyskać odrębne zezwolenie.

Wiedza zebrana podczas badań będzie jednak przydatna dla każdego - właścicieli kawiarni, menedżerów ds. rozwoju nowych produktów, konsumentów i marketerów, a jej użyteczność może wykroczyć poza to, doprowadzając do poprawy produkcji, wyższej jakości i lepszego smaku cascary. Wraz ze wzrostem popytu na cascarę i coraz większą liczbę rolników wytwarzających ją w sposób nadający się do sprzedaży, korzyści ekonomiczne rozciągną się na pochodzenie.


Żródła:

https://kawa.pl/artykuly/cascara-kawa-czy-herbata/

https://www.linkedin.com/pulse/cascara-road-eu-approval-joel-jelderks

https://www.baristahustle.com/blog/cascara-banned-in-europe/

https://www.comunicaffe.com/cascara-coffee-drink-allowed-in-switzerland-according-to-eu-novel-food/

https://coffeestrides.blogspot.com/2017/04/cascara-banned-in-eu.html