"Code Brew" - pierwszy projekt AI w świecie kawy

Kawa komponowana w zależności od sytuacji na świecie w danym momencie - brzmi jak pomysł przyszłości? Zapraszamy na wycieczkę do Chin.

Projekty związane z serwowaniem kawy w tradycyjnej kawiarni lub oferujące wszystkim znane produkty, nie miałyby łatwego startu w Hongkongu. Należy wziąć pod uwagę pozycję Hongkongu jako lidera w branży kawowej i obecne w mieście ciekawe koncepty kawiarni, rozwój kultury kawowej wokół kawy speciality, czy nietypowe produkty jak ostatnią nowość - kawy serwowane z olejkiem CBD.

Możliwość zamówienia kawy, która będzie wysoce spersonalizowana, nie tylko względem pory dnia, ale i nastrojów społeczno-ekonomicznych, jest ciekawą alternatywą dla dotychczasowych kawiarni. To także pierwszy projekt wykorzystujący sztuczną inteligencję w świecie kawy.

Kto dobierze nam odpowiednią kawę?

Algorytm. System oparty na sztucznej inteligencji został zaprojektowany w ciągu miesiąca przez młodych (12-15 lat) deweloperów z Preface Coding. Algorytm kontrolujący przygotowanie receptury parzenia zbiera informacje takie jak pora dnia, pogoda oraz światowa sytuacja oparta o nagłówki artykułów z danego dnia (określana jako "happy index") i na tej podstawie przygotowuje przepis w czasie rzeczywistym. W rękach baristów jest z kolei zaparzenie naparu według uzyskanej instrukcji, a klienci dostają końcowy produkt z dokładną specyfikacją napoju.

Fot: https://www.facebook.com/prefacecoffee/

Jak zmiany w parametrach wpływają na kawę?

Przykładowo, jeśli na zewnątrz jest ciepło - klient dostanie kawę o niższej temperaturze niż zazwyczaj, gdy zamówi ją po południu - zredukowany będzie poziom kofeiny, z kolei gdy "indeks zadowolenia" na świecie będzie niski - kawa będzie podana z dodatkiem substancji słodzącej lub ziarna użyte do przelewu będą o słodszym profilu smakowym.


To pomysłowe rozwiązanie znajdziemy w kawiarni Preface Coffee w dzielnicy Causeway Bay, do której z całą pewnością zawitają także mieszkańcy innych części miasta czy turyści z innych części świata.

Źródła:

https://www.campaignasia.com/gallery/code-brew-a-cup-of-coffee-concocted-using-data/463639

https://www.instagram.com/prefacecoffee/

https://perfectdailygrind.com/2018/01/the-rise-of-hong-kong-in-the-specialty-coffee-world/

https://www.lifestyleasia.com/hk/food-drink/drinks/the-grind-20-best-coffee-spots-in-hong-kong/

https://hashtaglegend.com/travel/wellness/cbd-coffee-hong-kong/

https://www.thehindu.com/news/international/hong-kongs-first-cbd-cafe-opens-its-doors-to-customers/article32652756.ece