Czy księżyc zakłóca sen kawowcom?

Cykl księżycowy wydaje się dziwnie wpływać na rośliny kawy, niejako zakłócając im sen.

Pierwsze badanie przeprowadzone przez francuską organizację rolniczą CIRAD, która wykonuje mnóstwo interesujących analiz w sektorze kawy, wykazało, że światło księżyca może zakłócać zegar dobowy roślin kawowych. Innymi słowy, księżyc zakłóca sen kawy.

W badaniu, opublikowanym niedawno w ogólnodostępnym czasopiśmie BMC Plant Biology, autorzy CIRAD sugerują, że wpływ światła księżyca na rośliny kawy na poziomie molekularnym może być powodem do zwrócenia uwagi plantatorów kawy. Wydaje się, że drzewa kawowe postrzegają światło księżyca jako formę stresu. W zegarze dobowym, księżyc zakłóca pracę genów związanych z fotosyntezą, biosyntezą lipidów i kontrolą wzrostu jednocześnie prowadząc do stresu oksydacyjnego i cieplnego.

W raporcie zauważono, że taki stres może ostatecznie skutkować pozytywnym wpływem na wzrost roślin, chociaż do tej pory przeprowadzono zbyt mało badań na ten temat, aby wyciągnąć wiążące wnioski.

Równonoc wiosenna przyniosła księżyc w pełni badanym roślinom w szklarni, a następnie naukowcy odtworzyli światło księżyca - odbicie światła słonecznego na niskim poziomie - jednocześnie badając rośliny pozbawione światła księżyca. Odkryto, że fotoreceptory roślinne postrzegały te fale o niskiej intensywności jako silne sygnały środowiskowe. Mówimy o masowej modyfikacji transkrypcji w genach Coffea arabica podczas księżyca w pełni, szczególnie w zenicie pełni księżyca i 3 godziny później.

Źródła:

https://dailycoffeenews.com/2020/02/05/moonlight-is-messing-with-the-circadian-rhythm-of-coffee-plants/

http://agritrop.cirad.fr/594789/1/s12870-020-2238-4.pdf