Kawa przed śniadaniem to nie najlepszy pomysł

Kawa przed śniadaniem może niekorzystnie wpływać na metabolizm i poziom cukru we krwi.

Spożywanie kawy przed jedzeniem, a po złym nocnym odpoczynku może w rzeczywistości mieć negatywny wpływ na poziom cukru we krwi i metabolizm. Jak donosi CNN, badanie zostało przeprowadzone przez naukowców z University of Bath w Wielkiej Brytanii, którzy chcieli zbadać, jak sen, poziom cukru we krwi i kawa oddziałują na organizm. W tym celu 29 uczestników wzięło udział w trzech nocnych eksperymentach.

Podczas pierwszej oceny wyjściowej uczestnicy normalnie przespali noc - około osiem godzin - przed spożyciem słodkiego napoju - zawierającego przybliżenie kalorycznego spożycia normalnego śniadania bogatego w węglowodany (często cukier).

Podczas drugiej oceny uczestnikom co godzinę przerywano sen wysyłając wiadomość tekstową, na którą musieli odpowiedzieć, a odpowiedź zajęłaby około pięciu minut. Następnie poproszono ich o spożycie tego samego słodkiego napoju pod koniec cyklu snu.

W trzecim teście uczestnicy przeszli taki sam zakłócony sen jak w drugim, ale zostali poproszeni o wypicie filiżanki czarnej kawy na 30 minut przed wypiciem słodkiego napoju.

Po porównaniu wyników z każdej z trzech nocy, naukowcy odkryli, że chociaż pojedyncza noc zakłóconego snu nie wpłynęła u uczestników na poziom glukozy i insuliny, to wypicie filiżanki kawy przed jedzeniem wpłynęło na wyniki w 50%. Według naukowców, picie kawy przed spożyciem słodkiego śniadania może utrudniać organizmowi przetwarzanie cukru.

Naukowcy zauważyli, że jeśli śniadanie ma mniej węglowodanów, zwłaszcza cukru, wtedy wzrost poziomu glukozy we krwi, który zaobserwowali podczas posiłku po kawie byłby zmniejszony jeśli by w ogóle zaszedł. Tymczasem na podstawie ustaleń naukowcy podają, że ludzie nie jedzą śniadania bogatego w węglowodany przez co najmniej godzinę po wypiciu mocnej kawy. Powinniśmy zatem zacząć zwracać na to uwagę i zapamiętać - najpiew śniadanie, a później kawa!

Źródło:

https://sprudge.com/coffee-before-breakfast-may-adversely-affect-metabolism-and-blood-sugar-170686.html

Polecamy też:

https://kawa.pl/artykuly/o-jakiej-porze-pic-kawe/