Co pić w nadchodzącym tygodniu?

Tym razem ze szczególną uwagą polecamy Wam kawy z dwóch palarni - litewskiej Taste Map oraz szwedzkiej Drop Coffee.

Drzewo kawowca, nieraz wybredne i trudne w uprawie, rośnie na czterech kontynentach, w co najmniej 70 krajach. Po zebraniu i przetworzeniu owoców - tzw. wiśni, pestki pakowane są w worki i wysyłane do palarni na całym świecie. Trafiają tam w swoim naturalnym zielonkawo-szarym odcieniu, a zamieniane są w tak dobrze nam znane ciemne ziarna kawy. Palarnie noszące oznaczenie specjalistycznych, potrafią wydobyć z ziaren ich najlepsze cechy.

Europa stanowi duży rynek kawy, odpowiadający za 33% światowego spożycia1. Przewiduje się, że w dłuższej perspektywie Europa pozostanie największym i najważniejszym rynkiem dla kaw specialty. Znajduje to odzwierciedlenie w już dużej i wciąż rosnącej liczbie palarni specjalistycznych, kawiarni i lokalnych marek kawy, a także w bardziej kompetentnych i wymagających europejskich konsumentach.

Rynek kawy specialty w Europie Wschodniej jest mniejszy, jednak przeżywa wzrost, któremu przewodzi kultura kawowa w miastach takich jak Kraków, Praga czy Wilno. W Polsce rynek kawy specialty charakteryzuje się rosnącą liczbą palarni kawy specialty (od zaledwie 1 w 2010 roku do ponad 100 w 2019 roku), instytucji edukacyjnych czy festiwali kawy.

Litewska palarnia Taste Map

Przenieśmy się do zachodniego Wilna, do uroczej kawiarni i palarni kawy Taste Map. Tutaj do palenia i przygotowywania kawy podchodzi się holistycznie, a przede wszytskim - stawia się na kulturę kawową. Kreując i szerząc ją, edukują swoich klientów, partnerów. Budują oddaną społeczność miłośników kawy, bo wierzą, że tylko z nimi mogą stale poszerzać wiedzę obu stron. Z każdą kolejną filiżanką, każdym nowym wypałem odkrywają przed nimi intrygujące nuty ziaren kawowca tworzące całą mapę smaków, zapachów i doznań. Dbają, by stale podnosić jakość w swoich kawiarniach i wpływać na odpowiedzialną konsumpcję. Z chęcią biorą udział w festiwalach i angażują się w projekty ekologiczne - w tym roku wraz z Daterra Coffee przyczynili się do stworzenia lasu, w którym posadzono ponad 37 tysięcy drzew. Zaś przez pielęgnowanie długotrwałych i wartościowych relacji pokazują co, a raczej kto jest kluczowy na każdym etapie podróży po świecie kaw speciality.

Możliwość dzielenia się z klientami światem dobrej kawy, odkrywanie jej potencjału i odpowiedzialnej konsumpcji stale inspiruje ich do dalszego rozwoju. W 2016 roku zespół Taste Map zorganizował Mistrzostwa AeroPress, którego zwycięzca - Donatas Krušna - w tym samym roku dotarł do półfinału Mistrzostw Świata w Dublinie! Z kolei w marcu 2020 Aleksandra i Ieva zajęły ex aequo 3 miejsce w litewskich Mistrzostwach Latte Art i Cup Tasters. A po zawodach w Berlinie w 2019 roku ich goście mogli raczyć się świeżo przywiezionymi kawami i poznać zagraniczne inspiracje podczas cuppingu. A skoro o cuppingach mowa... Taste Map nie poprzestaje na kawie. Zdanie gości jest dla nich niezwykle ważne, daltego przed wprowadzeniem do swojej oferty lodów specjalnie dla nich zorganizowali także cuppingi lodowe, prawdziwa uczta w stylu speciality!

Drop Coffee Roasters - i cóż że ze Szwecji

Pozostając na północnej części Europy, wyobraźcie sobie że przemierzacie niespiesznie ulice pięknego szwedzkiego miasta i macie ochotę zatrzymać się na kawę. Waszą uwagę przykuwa stylowa kawiarnia ze stolikami zajętymi przez ciekawych ludzi. Zostajecie w niej miło przyjęci i profesjonalnie obsłużeni, z powodzeniem możecie porozmawiać o kawie, którą właśnie dostaliście. Możliwe, że trafiliście do Drop Coffee!

Nordycka kultura kawowa bywa przedmiotem podziwu dla ludzi z innych krajów. Palarnie zajmują silną pozycję, a zrównoważona uprawa oraz dbałość o środowisko stają się coraz bardziej powszechne, rośnie także segment kaw specialty. Szwedzi lubią pić kawę od rodzimych producetnów, co roku otwierają się nowe mikro palarnie, a każda z nich ma w swoim asortymencie przynajmniej jedną kawę ekologiczną.

Właściciele Drop Coffee Roasters Joanna Alm i Stephen Leighton swoją przygodę zaczynali w 2009 roku od prowadzenia małej kawiarni w Sztokholmie. Rok później zajęli się także wypalaniem kawy, współpracując z Nordic Approach, importerem zielonej kawy z siedzibą w Oslo, a założonym przez weteranów kawy Mortona Wennersgaarda i Tima Wendelboe. Zauważyli, że to właśnie odpowiednie palenie kawy ma za zadanie wydobyć z niej najlepsze cechy, a nie metoda parzenia. Dziś, oddani kawie produkowanej w zrównoważony sposób, osobiście odwiedzają wszystkich producentów, od których ją kupują.

Drop Coffee Roasters jest uważana za jedną z najlepszych palarni kawy na świecie (tylko Gardelli Specialty Coffees częściej kończyło w pierwszej piątce na Mistrzostwach Świata w Paleniu Kawy). Joanna Alm jest trzykrotną Szwedzką Mistrzynią Palenia Kawy, zajęła też drugie miejsce na świecie.

Od 2013 roku Drop Coffee jest też dostawcą Kality do Szwecji, a w swojej kawiarni przygotowują kawę wyłącznie w ich akcesoriach.

Nauka palenia kawy to niekończąca się podróż. Zawsze można dowiedzieć się więcej. Najciekawszą częścią pracy roasterów jest próba znalezienia najlepszego możliwego profilu palenia dla charakterystyki danej kawy.

Żródła:

https://www.flandersinvestmentandtrade.com/export/sites/trade/files/market_studies/2018-Swedish%20Coffee%20market_1.pdf

https://www.dropcoffee.com/

https://www.gearpatrol.com/home/a485438/best-coffee-roasters-in-the-world/

https://www.tastemap.lt/

https://www.cbi.eu/market-information/coffee/trade-statistics

",