Promocja na kawy pod espresso!

Gęste, aksamitne i bogate - espresso nie przypomina żadnego innego rodzaju kawy. Wystarczy jeden shot, aby pobudzić nasze zmysły.

Ziarna palone do espresso to mieszanki starannie dobrane przez ekspertów pod kątem określonego, niepowtarzalnego profilu smakowego. Mogą zawierać ziarna kawy różnych odmian, z różnych krajów pochodzenia i być wypalone w różnym stopniu. Z reguły wykorzystuje się najwyższej jakości ziarna Arabiki i łączy w taki sposób, aby kawa uzyskała stłumioną kwaskowość, cięższe body oraz wyraźną słodycz.

Czas palenia ziarna drastycznie zmienia jego cechy, takie jak zawartość kofeiny i smak. Ziarna kawy przeznaczone do espresso są na ogół palone dłużej i/lub w wyższej temperaturze niż te do kawy przelewowej.

Co to jest espresso?

Espresso to kawa parzona pod ciśnieniem. A konkretnie skoncentrowany i aromatyczny napar, uzyskiwany kiedy woda o wysokiej temperaturze i pod wysokim ciśnieniem przepływa przez drobno zmielone ziarna kawy.


Wybór odpowiedniego ziarna jest pierwszym krokiem do uzyskania odpowiedniego naparu. Tutaj możecie liczyć na nas - nie tylko starannie wyselekcjonowaliśmy mieszanki, ale także je przeceniliśmy!

Ponieważ ekstrakcja espresso jest niezwykle skoncentrowaną metodą parzenia, jakość ziaren jest bardzo ważna. Mówiąc najprościej, jeśli użyte ziarna są złej jakości, wynikowa ekstrakcja będzie równie słaba. Należy je także zmielić drobniej, do konsystencji przypominającej piasek.

W czym przygotować espresso?

Ciemniej palone ziarna sprawdzą się doskonale do przygotowania kawy w ekspresie kolbowym, automatycznym, a także w kawiarce. Co prawda nie ma wytycznych co do smaku i aromatu espresso, a w kawie można znaleźć wiele różnych nut. Mając to na uwadze, istnieje standard dotyczący mouthfeel (odczucia w ustach) - ma być pełne, kremowe i gładkie. Powinno pokrywać język jak skondensowane mleko.

  • ekspres kolbowy lub automatyczny

Jeżeli jesteście zainteresowani inwestycją pozwalającą zaparzyć pyszne espresso w zaciszu domowym - wybierzcie ekspres ciśnieniowy. Zarówno początkującym jak i bardziej zaawansowanym kawoszom polecamy ekspresy Melitta oraz Jura. Ich obsługa jest prosta i przyjazna dla użytkownika, co jest szczególnie przydatne dla początkujących.

Jeśli chcielibyście kontrolować wszystko co dotyczy espresso - odmierzanie ilości kawy, mielenie, ubijanie, ciśnienie i temperaturę oraz ilość zużywanej wody - wybierzcie ekspres kolbowy.

Pamiętajce także, że espresso to nie tylko pyszny napar sam w sobie - to także serce takich napojów jak latte, cappuccino, americano, flat white, cortado, czy macchiato. Smakuje równie dobrze w połączeniu z aksamitnie spienionym mlekiem. Tutaj polecamy artykuł: Jak poprawnie spienić mleko przy użyciu dyszy w ekspresie ciśnieniowym?

  • kawiarka

Jeżeli macie ochotę na filiżankę wspaniałego espresso w domu, ale nie chcecie inwestować w drogi ekspres - wybierzcie kawiarkę. I chociaż nie będzie to "prawdziwe espresso", to na pewno zaspokoi Wasze pragnienie. Kawiarka łączy w sobie urok akcesoriów retro z wciąż aktualną potrzebą gęstej kawy na bazie espresso. Nie powieli tak dokładnie shotu espresso z kawiarni, ale całkiem nieźle go przybliży.

Przygotowanie espresso w kawiarce jest zarówno eleganckie, jak i wydajne w swojej prostocie. Po szczegóły odsyłamy do artykułu: Jak zaparzyć kawę w kawiarce.