Promocja na kawy z Gwatemali

Gwatemala to niewielki kraj, który produkuje jedne z najlepszych ziaren kawy na świecie. Ze względu na zróżnicowany klimat i wysokość nad poziomem morza, kawa uprawiana jest tam niemal wszędzie.

Mówi się, że kawa z Gwatemali - mocna, o ciężkim body i wyraźnej kwasowości, pysznie aromatyzowana - to idealny pierwszy krok w kierunku kaw specialty dla tych, którzy chcą odejść od kawy produkowanej na skalę masową.

Pomimo swoich niewielkich rozmiarów, Gwatemala jest jednym z dziesięciu największych producentów kawy na świecie, produkując rocznie ponad 3,1 miliona worków (60k) ziaren kawy. Zróżnicowany krajobraz oraz położenie z dostępem do dwóch oceanów tworzą klimat sprzyjający bogatemu rozwojowi fauny i flory. Kawa w Gwatemali uprawiana jest na wysokości ponad 1500 m, co wyjaśnia jej mocny i charakterystyczny smak.

Większość tamtejszych plantacji kawowców skrywa się pod cieniem palm, bambusów, bananowców czy kakaowców. Taki mikroklimat, wręcz wymarzony dla zdrowego rozwoju, zapewnia charakterystyczny profil sensoryczny tamtejszym kawom.

W tym kraju kawę spożywa się kilka razy dziennie, w dużych ilościach, bez względu na wiek i porę dnia. Słusznie mówi się, że Gwatemalczycy mają kawę we krwi. To niesamowite, jak wiele światowej klasy ziaren kawy pochodzi z tamtąd. Mamy też pyszną kawę z Kostaryki i Nikaragui, jednak to kawa z Gwatemali uchodzi na klejnot przemysłu kawowego w Ameryce Środkowej.

Specjalnie dla Was, przygotowaliśmy letnią promocję!

Sprawdzone metody ekstrakcji

Kawa z Gwatemali ma dwa podstawowe atrybuty, które należy podkreślić: aromat i kwasowość lub cięższe body i słodycz. Pierwsze wydobędziecie dzięki metodom przelewowym (takim jak dripper, Chemex, ekspres przelewowy), drugie na przykład używając french pressa.

Cold brew to napój kawowy przygotowywany w dość niekonwencjonalny sposób: świeżo zmieloną kawę zalewamy nie gorącą, a zimną wodą, po czym odstawiamy do lodówki na 8-10 godzin. Po więcej informacji odsyłamy do artykułu "COLD BREW - najlepsza kawa na zimno".

W Gwatemali istnieje 7 głównych regionów uprawnych, z których najpopularniejsze to Antigua, Huehuetenango i Atitlan. Każdy region ma swój własny zestaw wyjątkowych warunków wzrostu i mikroklimat. Szerzej o regionach uprawy kawy przeczytacie w artykule: "Pochodzenie kawy - uprawa, gatunki, rodzaje, smak".

Jeżeli rozważacie zakup nowych akcesoriów do parzenia kawy, koniecznie zajrzyjcie do naszego sklepu. Wiele z nich znajdziecie w specjalnych, wakacyjnych cenach.