Kawa.pl
(Między)narodowy Dzień Kawy
Wydarzenia

Międzynarodowy, narodowy, a może... lokalny Dzień Kawy? Kiedy dokładnie go obchodzimy i dlaczego w różnych państwach przypada w inne dni?

Sept. 29, 2020, 8:42 a.m.
Wydarzenia

Wiele krajów ustanowiło Narodowy Dzień Kawy w dogodnym dla nich okresie - w większości jest to 29 września, także w Polsce, ale są od tego wyjątki, np. Japonia, Kostaryka, Irlandia czy Brazylia. Natomiast państwa członkowskie i organizacje zrzeszone w Międzynarodowej Organizacji Kawy (ICO) w marcu 2014 roku przyjęły 1 października jako Międzynarodowy Dzień Kawy, by miłośnicy tego napoju dookoła globu mogli zjednoczyć się w jednym dniu i wspólnie świętować.

 

“Międzynarodowy Dzień Kawy jest celebracją różnorodności, jakości i pasji obecnej w całym sektorze kawowym. To okazja dla miłośników kawy, by dzielić się miłością do tego napoju i wspierać rozwój milionów farmerów, których utrzymanie zależy od przyszłości tych aromatycznych upraw.”

  

Dlaczego akurat pod koniec lata? Dokładna historia tego święta nie jest znana. Niektórzy doszukują się w tym symbolicznej daty zakończenia lata i powrotu do pracy, a najstarsza wzmianka o Dniu Kawy pochodzi z Japonii z XX wieku. Ze względu na zwiększoną konsumpcję kawy w okresie jesienno-zimowym, w 1983 roku All Japan Coffee Association zadeklarowało 1 października dniem Coffee of the Day.

 

 

Kawa wzbudzała wiele sensacji przez wieki. Dziś jest chętnie spożywana na całym świecie, a po wielu badaniach nie mamy już wątpliwości, że może mieć dobroczynny wpływ m. in. na nasz metabolizm czy spalanie tłuszczu. O jej właściwościach rozpisują się różni specjaliści i popularyzatorzy wiedzy, który wskazują potwierdzony już wpływ kawy na nasze zdrowie, chociaż pozostają jeszcze kwestie wymagające dalszego zbadania.

 

Rynek kawy

Rynek konsumpcji i produkcji, zwłaszcza kawy speciality, w ostatnich dekadach znacząco się rozwinął - w Polsce i na świecie. Zmienia się podejście, rośnie świadomość konsumentów, stale także powiększa się społeczność miłośników kawy, chętnie angażujących się w różnego rodzaju inicjatywy. Międzynarodowy Dzień Kawy jest świetną okazją, by dowiedzieć się więcej i zrobić coś ciekawego! 

 

Jednak z drugiej strony sytuacja na międzynarodowym rynku jest bardzo niestabilna. Kawa już niedługo może stać się towarem luksusowym i to wcale nie jest przesadzone określenie. Dlaczego? Spadek cen na rynku zielonej kawy, zmieniające się warunki klimatyczne i coraz mniej rąk do pracy to najczęściej wymieniane powody, ale nie jedyne. Więcej możecie dowiedzieć się np. z odcinka podcastu Dział Zagraniczny, a o kawowym kryzysie posłuchacie tutaj. Tegoroczna pandemia ma w tym swój udział, przyczyniła się do pogorszenia sytuacji na całym rynku, jednak w nierównym zakresie - kobiece biznesy zostały dotknięte w dużo większym stopniu, zwłaszcza w krajach produkcyjnych.

 

 

Co się dzieje w tym roku?

Kawowe wydarzenia w Polsce (warsztaty, szkolenia, festiwale, cuppingi czy wydarzenia online) możecie na bieżąco śledzić w grupie kawa.wydarzenia oraz na naszej stronie.

 

  

Tegoroczne wydarzenia już nie tylko mają zainteresować społeczność i informować o Dniu Kawy, ale też zwrócić uwagę na ogólną sytuację na światowym rynku i zmobilizować młode pokolenie do większego zaangażowania w cały łańcuch produkcji uwielbianego przez nich napoju. Jeśli chcemy, by kawa przetrwała obecne wyzwania, musimy okazać wsparcie. Jak długo o coś dbamy, tak długo to trwa - to samo tyczy się uprawy kawy. Bez ludzi, którzy ją wyprodukują nie będziemy mogli dłużej cieszyć się wyjątkowymi doznaniami lub ich dostępność na co dzień będzie znacząco ograniczona. I choć brzmi to jak abstrakcja (przecież kawa dostępna jest na każdym rogu!) to w świecie kawy speciality, tak bardzo zależnej od warunków zewnętrznych i sposobu uprawy, odzwierciedla się to wyraźnie nie tylko w zmianach cen, ale przede wszystkim w jakości zebranych ziaren. M. in. dlatego opracowywane są nowe odmiany kawy, a także metody obróbki ziaren.

 

Na tegorocznej edycji Międzynarodowego Dnia Kawy swój początek będzie miał program Coffee Next Generation, który ma oferować wsparcie finansowe dla młodych przedsiębiorców w rozwijaniu przedsięwzięć w sektorze kawowym i skalowaniu innowacyjnych projektów przez nich prowadzonych.

 

Camber Coffee specjalnie na Międzynarodowy Dzień Kawy łączy siły z kilkunastoma kawiarniami i wypuszcza limitowaną edycję ziaren. Stawia sobie za cel zwiększenie świadomości, przy okazji wspierając globalne projekty World Coffee Research dzięki zebranym środkom z jej sprzedaży ($10 z każdej sprzedanej paczki kawy trafi do WCR).

 

Częstą opcją do zachęcenia do świętowania jest darmowa kawa lub specjalne zestawy z kawą dostępne w tym dniu. To popularny sposób na przyciągnięcie klienteli i zwiększenie świadomości na temat kawy zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, gdzie Narodowy Dzień Kawy obchodzony jest 29 września.

 

Międzynarodowy Dzień Kawy to też dobra okazja, by bliskie nam osoby (lub samych siebie) obdarować kawowym upominkiem, voucherem, przygotować coś pysznego albo… po prostu zaprosić na kawę!

 

 

 

Źródła:

https://www.internationalcoffeeday.org

https://www.instagram.com/cambercoffee/

https://sprudge.com/world-coffee-research-camber-team-up-for-international-coffee-day-169884.html

http://www.ico.org/international-coffee-day.asp

https://dietetycy.org.pl/kofeina/

https://dietetycy.org.pl/miedzynarodowy-dzien-kawy-kawa-recepte/

https://kawa.pl/artykuly/kawa-ekologiczna-czym-jest/

https://ilovebuttercoffee.com/national-coffee-day-history/

https://perfectdailygrind.com/2020/09/three-examples-of-innovative-indonesian-coffee-processing-indonesia-coffee/

  


OCEŃ NEWS
5.00(Między)narodowy Dzień Kawy1
5.00