Ekspresy kapsułkowe - wszystko co musisz wiedzieć zanim kupisz

Znienawidzone przez baristów, uwielbiane przez żyjących w pośpiechu amatorów kawy. Główną zaletą tych urządzeń jest ich przystępna cena. Ekspresy kapsułkowe można kupić już od kilkuset złotych, co w przypadku kolbowych czy choćby superautomatów typu ONE TOUCH jest praktycznie nierealne. Czym kierować się przy wyborze? Które modele sprawdzają się najlepiej?

1. Zalety i wady ekspresów na kapsułki

Przystępna cena, łatwość obsługi, szybkość użytkowania

Ekspresy kapsułkowe podbiły rynek kawowy przede wszystkim dzięki swojej przystępnej cenie oraz łatwości i szybkości użytkowania. Te trzy czynniki sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na zakup ekspresu do domu. Doceniamy lepszej jakości kawę, chcemy cieszyć się jej smakiem w domowym zaciszu, a przy tym nie musimy mieć specjalnych umiejętności, aby zaparzyć dobrą filiżankę tego napoju.

Wystarczy wybrać odpowiednią kapsułkę, wcisnąć guzik i po kilkunastu sekundach delektować się smakiem i aromatem świeżo zaparzonej kawy.

Kolejną rzeczą przemawiającą na korzyść ekspresów jest także łatwość utrzymania ich w czystości. Urządzenia są niewielkich rozmiarów, bardzo często charakteryzują się ciekawym designem, więc są już nie tylko kolejnym, kuchennym gadżetem, ale także elementem wystroju wnętrza. Wspomniame czynniki przyczyniają się także do faktu, że coraz więcej małej i średniej wielkości firm decyduje się na zakup właśnie ekspresów kapsułkowych do swoich biur.

Cena kawy w kapsułkach

Niestety i w tym przypadku nie mogłoby się obejść bez wad tych urządzeń, a dokładniej mowa tu o cenie samej kawy w kapsułkach. Po przeliczeniu kosztu 250 g paczki świeżo wypalonej kawy ziarnistej, a opakowania z kawą w kapsułkach wychodzi na to, że filiżanka kawy kapsułkowej wychodzi znacznie drożej niż ta przygotowana ze świeżych ziaren w tradycyjnym ekspresie - m.in kolbowym, przelewowym czy automatycznym. 

Kolejnym minusem może być sama kawa, na którą poniekąd jesteśmy 'skazani', wybierając ekspres na kapsułki. W jaki sposób? Niestety wielu producentów urządzeń wymaga od nas stosowania konkretnego rodzaju kapsułek, dedykowanych danemu modelowi ekspresu.

Rozwiązaniem tego problemu co prawda mogą być kapsułki wielokrotnego użytku, które sami możemy uzupełniać własną, zmieloną kawą, jednak na dłuższą metę to rozwiązanie mija się z celem.

Niska jakość kawy w kapsułkach

Ponadto kawa w kapsułkach, dostępna na rynku pozostawia wiele do życzenia. Kupujemy produkt gotowy - zmieloną kawę, niekiedy z dodatkiem sproszkowanego mleka.  W tym przypadku nie możemy mówić o wysokiej jakości kawy - najczęściej do kapsułek wędrują niskiej jakości ziarna. Co prawda kawa w kapsułkach jest szczelnie zamknięta, ale i tak nie będzie w stanie utrzymać swojego smaku i aromatu jak w przypadku kawy ziarnistej, mielonej tuż przed zaparzeniem.

Więcej informacji na temat samej kawy w kapsułkach i jej właściwości możecie przeczytać w naszym artykule. 

2. Co warto brać pod uwagę przy zakupie ekspresu kapsułkowego?  

Co warto brać pod uwagę przy zakupie własnego ekspresu na kapsułki? Po pierwsze, INTYUICYJNA OBSŁUGA. Urządzenie powinno być proste w użytkowaniu, intuicyjne. Dobrze, by miało przynajmniej dwie opcje rodzaju kawy do wyboru (espresso i lungo). Bez tego zwykle trzeba kontrolować przepływ wody i łatwo o niesmaczną i rozwodnioną kawę.

Dobrze, by urządzenie posiadało dość duży pojemnik na wodę - powyżej 0,5 litra.

Po drugie, SOLIDNA BUDOWA. Ekspres powinien być dość solidnie zbudowany i być tak mało awaryjny jak stara, dobra Nokia. Plastikowe wykończenia lubią pękać, odpadać i łatwo się niszczyć. Warto zwrócić uwagę czy ekspres nie jest zbudowany z mniej trwałych materiałów niż dziecięce kuchenki.

Jest to wszak urządzenie, z którego zamierzamy korzystać co ranka, dlatego opcja wykończenia z aluminium, a nie plastiku ma dużo sensu.

Po trzecie ŁATWOŚĆ CZYSZCZENIA. Zbiornik wody, pojemnik na kapsułki, tacka ociekowa powinny być łatwe w demontażu, ponieważ należy je często myć. A nic tak nie zniechęca do mycia pojemnika jak szarpanina z plastikowymi zawiasami, które mogą ulec zniszczeniu. Dlatego przed zakupem warto zwrócić uwagę czy pojemniki można łatwo wyciągnąć i wyczyścić.

Po czwarte, EKONOMIA. Dobrze spojrzeć na moc urządzenia i czas nagrzewania, a także funkcje automatycznego wyłączania - sprzęt powinien być energooszczędny ze względów ekonomicznych i ekologicznych.

Ważnym parametrem jest także dostępność kapsułek i ich zamienników - w przypadku niektórych modeli wiążemy się tylko z jednym producentem kapsułek i wybór kaw jest dość ograniczony. Dobrze mieć w zanadrzu alternatywę. Ze względów smakowych i ekonomicznych.

Po piąte, GŁOŚNOŚĆ PRACY. Nie każdy przy okazji parzenia pierwszego porannego espresso chce budzić całą swoją rodzinę. W małych pomieszczeniach, biurach i rodzinnych kuchniach doceniane są ciche urządzenia.

Po szóste, MLEKO. Dla fanów kaw mlecznych, takich, jak latte czy cappuccino jedną z najważniejszych informacji jest ta o dyszy do spieniania mleka, czyli steamerze. Większość tanich modeli nie posiada żadnej opcji spieniania mleka.

Co nam wtedy pozostaje? Zakup kapsułek z mlekiem w proszku. Cappuccino czy latte z mlekiem w proszku? Co kto lubi, ale dla mnie mija się to z celem. Ekspresy bez dyszy pozostawiłabym tym, którzy pijają czarną kawę, lub taką z zimnym mlekiem.

Po siódme, STOSUNEK CENY DO JAKOŚCI. Przy zakupie ekspresu na kapsułki zawsze pada pytanie o budżet. Można kupić całkiem sensowny sprzęt już do 500 zł. Dobrze jednak wiedzieć, że tańsze modele nie posiadają dyszy do spieniania mleka, a co za tym idzie: mleczne kawy powstają albo z mleka w proszku i cukru, albo dodajemy mleko osobno.

Można poradzić sobie z tym problemem zaopatrując się w osobny spieniacz do mleka, np. Aeroccino3. Jest to pojemnik, do którego wlewa się mleko i po naciśnięciu przycisku podgrzewa i spienia mleko do cappuccino czy latte. Jest to jednak wydatek rzędu 300 zł, więc tak naprawdę podwaja cenę zakupu ekspresu kapsułkowego.

Na początku warto zadać sobie pytanie o to, jakie kawy lubimy. Wybór jest najłatwiejszy z punktu widzenia osób, które rano potrzebują szybkiego espresso. Sprawa jest trudniejsza dla miłośników kaw mlecznych. Jak się w tym odnaleźć? Poniżej opiszemy najbardziej popularne modele ekspresów na kapsułki.

3. Ekspresy do 500 zł

 • KRUPS DOLCE GUSTO PICCOLO KP 1006

CENA: 300 ZŁ MOC: 1500 W CIŚNIENIE: 15 BARóW POJEMNOŚĆ: 0,6 L

Dolce Gusto Piccolo to jeden z najtańszych modeli na rynku. Czy jest jednak wart swojej ceny? Posiada tylko jeden program, a właściwie po prostu włącznik wody. Po włożeniu odpowiedniej kawy w kapsułce należy pilnować czasu parzenia. Głośno pracuje, wykonany z niezbyt stabilnych materiałów. Użytkownicy chwalą sobie opcję regulację wysokości podstawki. Drży podczas parzenia kawy.

Do wyboru ma właściwie dwa kolory obudowy: czarny i czerwony. Jest to raczej sprzęt dla mało wymagających - ani espresso ani mleczne kawy nie powalają smakiem i aromatem, to po prostu niedroga opcja na poranne pobudzenie.

Oczywiście producent wymienia całe mnóstwo smakowych i mlecznych kaw, które można dzięki Dolce Gusto Piccolo przygotować, jednak tutaj lepiej mieć się na baczności. Dla przykładu taka kawa w kapsułkach Cafe Au Lait to po prostu pełne mleko w proszku z kawą rozpuszczalną i ze stabilizatorami. Trochę lepiej ma się sprawa z cappuccino: to mieszanka mielonej kawy, cukru i mleka w proszku.

Plusem modelu jest automatyczne wyłączanie i dość ładny design. Użytkownicy chwalą sobie szybkość nagrzewania, narzekają na dużą awaryjność i słabą konstrukcję obudowy. 

 • KRUPS NESCAFE DOLCE GUSTO OBLO KP1101

CENA: 250 ZŁ MOC: 1500W CIŚNIENIE: 15 BARóW POJEMNOŚĆ: 0,8L

Choć minimalnie tańszy od Piccolo, ale właściwie prawie niczym się nie różnią. Tak jak Piccolo nie posiada dyszy do spieniania mleka i skazuje nas na kawę w kapsułkach z mlekiem w proszku, lub dolewanie mleka do espresso. Nieposiada żadnych funkcji i należy pilnować przepływu wody. Posiada aż czterostopniową opcję regulację wysokości podstawki. Równie awaryjny i słabo wykonany jak poprzednik, opcji kolorystycznych do wyboru nie ma.

Plusem modelu jest automatyczne wyłączanie. Użytkownicy chwalą sobie szybkość nagrzewania (w kilkadziesiąt sekund jest gotowy do pracy), narzekają na smak kawy - zwłaszcza mlecznych.

 • KRUPS NESCAFE DOLCE GUSTO DROP

CENA:  500 ZŁ MOC: 1500W CIŚNIENIE: 15 BARóW POJEMNOŚĆ: 0,8L

Czym Drop różni się od poprzedników? Przede wszystkim designem - został zaprojektowany na wzór kropli kawy. Do wyboru są trzy kolory: czarny, czerwony i biały. Istotnym faktem jest to, że posiada mały ekran dotykowy z paskami oznaczającymi ilość przepływu wody.

Producent szumnie nazwał to siedmioma programami, ale to tak naprawdę po prostu opcja zatrzymania wody w pewnym momencie (przy 25, 50, 70ml i tak dalej).

Jest to krok dalej niż w przypadku Piccolo i Oble, gdzie ilość przepływu wody zależy całkowicie od użytkownika.

W każdym razie na każdej kapsułce Dolce Gusto widnieje rysunek z ilością kreseczek, które należy ustawić na panelu dotykowym.

Ważną informacją jest również to, że w przypadku kaw mlecznych jedna kapsułka to samo espresso, a druga mleko w proszku - czyli na jedno latte zużywa się dwie kapsułki.

Zdecydowanie nie jest to sprzęt dla całej rodziny. Jest to tak naprawdę kolejny ekspres raczej dla osób, które potrzebują szybkiej namiastki espresso czy americano. Dla fanów kaw mlecznych i herbat nie jest to najlepszy wybór.

Dla przykładu w składzie Marrakesh Style Tea mamy przede wszystkim cukier, trochę ekstraktu  z zielonej herbaty w proszku (około 4%), aromaty, oleje roślinne.

Raczej niewielu fanów herbaty zdecyduje się na taki produkt. Użytkownicy chwalą go sobie szczególnie ze design, a także za magnetyczny uchwyt na kapsułki.

Tak, jak poprzednicy wyłącza się automatycznie po kilku minutach i błyskawicznie nagrzewa. Jednak jako urządzenie, które sprawdza się głównie do parzenia czarnej kawy o różnym stopniu intensywności wypada bardzo drogo.

 krups nescafe dolce gusto drop ekspresy kapsułkowe

źródło: dolce-gusto.pl
 • BOSH TASSIMO VIVY

CENA: 280 ZŁ MOC: 1300 W CIŚNIENIE: 3,3 BARóW POJEMNOŚĆ: 0,7 L

Jedną z głównych zalet modelu Bosh Tassimo Vivy jest jego rozmiar. To maleństwo zmieści się w absolutnie każdej kuchni. Dużym plusem jest również dużo kolorów obudowy do wyboru: czerń, głęboka czerń, czerwień, róż, biel, chłodny błękit, cytrynowa żółć - każdy znajdzie coś dla siebie. Ekspres nagrzewa się trochę wolniej niż tanie modele marki Krups.

Podstawka pod filiżankę jest wyjmowana, z regulowaną wysokością. Dużą zaletą jest to, że łatwo zdemontować różne części i je wyczyścić. W dodatku ekspres posiada automatyczny program czyszczący, co również jest jego dużym plusem. Minusem jest to, że nie jest wysokobarowy (tylko 3,3 barów).

O co chodzi z tym ciśnieniem? Do zaparzenia espresso potrzeba około 8-9 barów. Wcześniejsze modele chwalą się, że mają aż 15 barów (to tyle, ile jest w stanie wytworzyć ich pompa, espresso parzą raczej na 9 barach). Natomiast poniżej 7 barów nie powstanie nam raczej espresso.

Będzie to napój trochę podobny, skondensowany - ale wciąż będzie to kawa mielona przepuszczona przez gorącą wodę, bez ciśnienia. Jeśli komuś nie zależy na poprawnym espresso, chodzi tylko o czarną kawę, do jakiej później doleje się mleka - nie ma problemu. Bo i w tym modelu dobrej jakości mlecznej kawy nie otrzymamy. Wprawdzie wybór różnorakich kapsułek jest znacznie większy, pasują Jakobs, Milka, Carte Noir, Twinnigs.

Tutaj z racji, że wybór jest bardziej zróżnicowany istnieje więcej sensownych opcji niż w przypadku Dolce Gusto. Napoje z dodatkiem mleka to wciąż kosmiczna ilość cukru i mleka w proszku, jednak na przykład niektóre herbaty mają zupełnie normalny skład.

Zaletą Tassimo jest solidniejsza budowa, mniejsza awaryjność, łatwość czyszczenia. Minusem wolniejsze nagrzewanie i mniejsza ilość barów. Użytkownicy uskarżają się również na blokowanie się kapsułek i ich rozsadzanie w dozowniku, co przysparza sporo sprzątania.

Jednak sensorycznie smak kawy wcale nie jest gorszy niż w innych tańszych modelach, mimo słabszego ciśnienia. Nadaje się dla fanów kaw czarnych, ewentualnie herbat i czekolady. Napary smakują poprawnie. Szału nie ma, ale za to ładnie wygląda i mocno konkuruje ceną.

 • BOSCH TASSIMO JOY

CENA: 500 ZŁ MOC: 1300 W CIŚNIENIE: 3,3 BARóW POJEMNOŚĆ: 1,4 L

Czym Tassimo Joy różni się od poprzednika? Przede wszystkim większym zbiornikiem na wodę - to opcja dobra dla osób, które parzą więcej napojów w jednym czasie. Nagrzewa się dość szybko, ma funkcję czyszczenia, przypomina o konieczności użycia odkamieniacza, a zbiornik wody starcza na wiele kaw i herbat.

Czyni to z niego całkiem niezły sprzęt na potrzeby biurowe. Obudowa jest solidniejsza niż przy Dolce Gusto, a do wyboru są cztery kolory: fiolet, czerwień, czerń i biel.

Tak jak i Vivy ma opcję wyboru wielu różnych kaw w kapsułkach od Jacobs, Carte Noir, Twinnigs i Milka. Dla prawdziwych koneserów kawy raczej nie jest to idealny wybór, cenią go głównie osoby poszukujące szybkiego pobudzenia i dużego wyboru słodkich napojów.

Większość dostępnych kapsułek zawiera cukier, a kawy mleczne oczywiście mleko w proszku i warto o tym pamiętać przy zakupie. Jednak dla fanów herbacianych napojów znajdzie się coś ciekawego. Wybór jest ograniczony, ale skład kapsułek zadowalający: susz, owoce i przyprawy. 

Dość istotną opcją jest czytnik kodów kreskowych - urządzenie pod odczytaniu kodu kreskowego wie z jakim napojem ma do czynienia i jaka proporcja wody będzie dla niego najbardziej polecana. Dla osób, które nie lubią eksperymentować z ilością wody i mieszaniem smaków, tylko oczekują szybkiego napoju Tassimo Joy wyda się sensownym rozwiązaniem.

Wysokość podstawki jest regulowana, sprzęt łatwo rozmontować do czyszczenia. Wyłącza się automatycznie po kilku minutach i dość szybko nagrzewa - jest to więc całkiem niezły wybór do biura.

 • DE LONGHI NESPRESSO INISSIA

CENA: 300 ZŁ MOC:1290 W CIŚNIENIE: 19 BARóW POJEMNOŚĆ: 0,7 L 

To model przede wszystkim dla osób, które lubią szybką, czarną kawę. Co go wyróżnia od poprzedników? Pracuje na kapsułkach Nespresso, które mają bardzo dużo zamienników dostępnych na rynku. Łatwo również zakupić kapsułki do samodzielnego uzupełnienia ulubioną kawą mieloną, co wprowadza nas w nieco nowy wymiar espresso w kapsułkach.

Oprócz tego łatwo do niego kupić kapsułki red espresso, czyli rooibos przygotowany do parzenia w ekspresach. Jest to świetna opcja dla osób które nie mogą lub nie lubią pić kawy, ale cenią sobie ten rytuał.

Maszyna wytwarza odpowiednie ciśnienie, jest bardzo energooszczędna, można ją zaprogramować na czas, po jakim ma się wyłączyć. Nagrzewa się błyskawicznie, mniej niż w minutę. Ma dwa programy parzenia: na espresso i lungo. Szału nie robi, ale z do tej pory wymienionych maszyn tutaj wychodzą najbardziej poprawne napary.

Podstawka jest regulowana, pojemnik na wodę, podstawkę i pojemnik na zużyte kapsułki łatwo się demontuje. Minusem jest to, że nie alarmuje nas o czyszczeniu i odkamienianiu tak, jak Tassimo.

Obudowa solidniejsza niż Dolce Gusto i poza standardowymi czerwonym, białym i czarnym mamy kilka ciekawych kolorów do wyboru: gołębi, słoneczny, kremowy. Pracuje ciszej niż Tassimo i Dolce Gusto, jest również mniej awaryjny.

Cena jednej kapsułki jest znacznie wyższa, niż przypadku Dolce Gusto czy Tassimo, bo aż 1,8 zł, jednak na rynku istnieje bardzo duży wybór zamienników. Minusem jest mały zbiornik i brak przypomnień o czyszczeniu, przez co łatwiej się zapomnieć. Nadaje się do sporadycznego używania, jednak jak najbardziej jest wart swojej ceny.

 ekspres na kapsułki delonghi nespresso inissia w wariantach kolorystycznych

źródło: delonghi.com
 • DE LONGHI NESPRESSO PIXIE EN 125

CENA: 500 ZŁ MOC: 1260 W CIŚNIENIE: 19 BARóW POJEMNOŚĆ: 0,7 L

Model bardzo zbliżony do poprzednika. Technicznie właściwie niczym się nie różnią: te same funkcje, czas nagrzewania, ciśnienie. Kosztuje więcej przede wszystkim ze względu na solidniejszą obudowę. Ciężko tak naprawdę wytłumaczyć różnicę w cenie, bo poza obudową i bardziej kompaktowym rozmiarem nie ma żadnych znaczących różnic.

Pozytywem jest to, że poza kapsułkami nespresso można korzystać z innych zamienników. Kolorów do wyboru są trzy: srebrny, czerwony i limonkowy.

Jeśli komuś technicznie podoba się ten model, a zależy mu na ciekawszym designie, warto zainwestować w inne produkty z serii Nespresso Pixie, a mianowicie: Pixie Clips. Parametry techniczne modelu De Longhi są identyczne, za to ilość kolorów i faktur ogromna.

Do tego w serii Clip banele boczne można wymieniać, tak więc nawet przy zmianie koloru kuchni nie trzeba od razu wymieniać urządzenia, można dobrać sobie panel w odpowiednim kolorze.

 ekspres na kapsułki delonghi nespresso pixie w różnych wariantach kolorystycznych

źródło: delonghi.com
 • TCHIBO CAFISSIMO PURE

CENA: 300 ZŁ MOC: 500 W CIŚNIENIE: 15 BARóW POJEMNOŚĆ: 1L

Caffisimo Pure to dość ciekawa maszyna w dobrej cenie. Co prawda nie posiada dyszy do spieniania mleka, aczkolwiek z łatwością można do niego dokupić spieniacz Caffisimo w cenie około 200 zł i zmieścić się w budżecie 500 zł. Obsługa samego ekspresu jest bardzo intuicyjna, posiada zabezpieczenia w razie braku wody w pojemniku, informuje o poziomie wody na tacce ociekowej i w zbiorniku.

Bardzo łatwo demontuje się poszczególne elementy. Bardzo dużym plusem jest solidna obudowa z kopolimerów - ciężko cokolwiek urwać i zniszczyć.

Obsługa jest niezwykle intuicyjna. Ekspres posiada 3 programy parzenia. Łatwo je dobrać do swojego napoju, gdyż kolory przycisków odpowiadają kolorom kapsułek. A jak sprawa ma się z samymi kapsułkami? Wybór nie jest zbyt duży, jednak mimo wszystko dość sensowny. Kapsułki nie zawierają cukru i syropów smakowych, można zakupić i mieszanki kaw, jak i single.

Póki co rynek zamienników do tego modelu jest bardzo niewielki, jednak kawosze radzą sobie z tym metodami domowymi. Po umyciu kapsułki wsypują swoją ulubioną mieloną kawę (7 gramów) i zamykają folią aluminiową.

Cena oryginalnej kapsułki to około 1,4 zł i można dostać dość sensowne kawy jednorodne. Kupując do tego dobry spieniacz można przygotować w domu całkiem niezłe cappuccino z dobrze spienionym mlekiem. Zaletą sprzętu jest duży zbiornik na wodę i intuicyjna obsługa - zarówno do domu, jak i do biura nada się dobrze.

Jedynymi minusami są: mały wybór zamienników, dość duży rozmiar i waga, a także blokujący się pojemniczek na kapsułki. Do plusów zaliczam solidną obudowę, energooszczędność, lepszej jakości kapsułki i możliwość zmieszczenia się w zakładanym budżecie z zakupem spieniacza do mleka. Do wyboru czarny, biały i czerwony.

 ekspresy kapsułkowe tchibo cafissimo pure

źródło: tchibo.pl
 • TCHIBO CAFISSIMO CLASSIC

CENA: 450 ZŁ MOC: 500 W CIŚNIENIE: 15 BARóW POJEMNOŚĆ: 1,5L

Temu modelowi mówię zdecydowanie: TAK.

Budżetowy, a posiada właściwie wszystko, czego szukamy. Pierwszy w tej cenie, który posiada spieniacz do mleka! Zacznę jednak od jego obudowy. Jest solidna, z kopolimerów, raczej nie łatwo ją uszkodzić. Do wyboru mamy cztery kolory: czerń, biel, czerwień i fiolet.

Sezonowo dostępne są również inne kolory - zdarzają się zielone, niebieskie, pomarańczowe. Sam ekspres wygląda elegancko, nie jest tak „plastikowy” jak Dolce Gusto. Co dalej? Wreszcie porządny zbiornik na wodę, aż 1,5l. Dość „długo” szykuje się do pracy, bo więcej niż minutę.

Zbiornik na wodę łatwo rozmontować. Co istotne, w razie braku wody urządzenie wstrzymuje proces parzenia. Podstawka ma regulowaną wysokość, jednak wybór wysokości jest mniejszy niż w innych ekspresach. Tak jak poprzednik posiada funkcje świetlne i akustyczne dla lepszego sygnalizowania braku lub nadmiaru wody.

Posiada wskaźnik zakamieniania, co również jest istotne zwłaszcza, gdy ze sprzętu korzysta więcej niż jedna osoba. Jest energooszczędny, wyłącza się po siedmiu minutach. Posiada 3 opcje parzenia, jednak nie tylko reguluje ilość dopływu wody, ale również ciśnienie użyte do zaparzenia kawy. Posiada kilka intuicyjnych przycisków - włącznik, wybór kawy i spienianie mleka.

Spieniacz mleka jest jedną z jego najlepszych cech. Po naciśnięciu przycisku z parą podstawiamy kubek lub dzbanek z mlekiem i spieniamy mleko. Co ważne - przy odrobinie cierpliwości możemy pobawić się w latte art. Wybór kapsułek nie jest zbyt wielki, ale dość sensowny. Bez sztucznych dodatków i cukru. Do wyboru mamy mieszanki i kawy jednorodne.

Póki co bez szału, ale biorąc pod uwagę rozwój segmentu kaw jednorodnych w Tchibo myślę, że wkrótce pojawi się więcej opcji do wyboru.

Koszt jednej kapsułki to około 1,4 zł. Tak jak w poprzednim modelu wielu użytkowników nabija swoje kapsułki wiele razy - myślę, że warto przetestować taką opcję. Co jeszcze przemawia na korzyść tego modelu? 40 miesięczna gwarancja. Co przemawia na jego niekorzyść? Właściciwie tylko mały wybór kapsułek. W zakładanym budżecie to właściwie najlepsza opcja zarówno do domu, jak i do biura.

Wybór kaw jest całkiem ciekawy: od mocniej palonych mieszanek po kawy jednorodne, takie, jak Salwador, Kolumbia czy Etiopia.

Do kupienia są też kapsułki bezkofeinowe i herbaty, jednak ich wybór jest jak dotąd bardzo ograniczony (trzy herbaty i nie ma czekolad), jednak o tyle korzystny, że bez cukru i syropów. Ten model powinien zadowolić większą grupę odbiorców, niż poprzednicy.

Sensowne espresso, przyzwoite mleczne kawy, herbaty bez dodatków, duży zbiornik na wodę, totalnie intuicyjna obsługa i solidna obudowa. Minus? Trzeba pamiętać o czyszczeniu, maszyna sama o tym nie przypomni. Jednak ma wskaźnik poziomu zakamienienia. Do tej pory to najlepszy model w tej cenie.

 ekspresy na kapsułki tchibo cafissimo classic w różnych kolorach

źródło: tchibo.pl

4. Ekspresy powyżej 500 zł  

 • KRUPS PRODIGIO NESPRESSO

CENA: 850 ZŁ MOC: 1150 W CIŚNIENIE: 15 BARóW POJEMNOŚĆ: 0,8 L

Co wyróżnia ten model? Przede wszystkim funkcja łączenia się z nim za pomocą smartfona lub tableta, czyli zdalne sterowanie. Ekspres nagrzewa się w mniej niż minutę i z poziomu telefonu można ustawić parametry swojej kawy. Do wyboru są trzy, tak jak w innych Krups Nespresso: ristretto, espresso i lungo.

Czyli jest to po prostu zdalne zarządzanie ilością wody. Aplikacja pozwala ponadto na kontrolę ilości zapasu kapsułek - i pozwala za pomocą jednego przycisku zamówić ich więcej.

Tak, jak poprzednicy nie posiada spieniacza do mleka, można do zestawu dokupić aeroccino, wtedy z kolei cenowo wychodzi 1050 zł. Sprzęt ładny i nowoczesny, ale do biura raczej się nie nada - każdy co prawda może w dowolnej chwili „zamówić” kawę za pomocą smartfona, jednak pojemnik na wodę to tylko 0,8l, czyli maksymalnie kilka filiżanek, więc ręcznie należy pilnować zbiornika z wodą.

Dopłacamy kilkaset złotych za opcję łączenia się przez smartfona czy tablet, a i tak dobrego cappuccino z tego nie będzie.

To bardziej gadżet dla fanów nowych technologii niż sensowna maszyna do parzenia kawy. Jego głównym plusem jest duża ilość zamienników dostępnych na rynku i dość solidna obudowa, jednak poza tym nie jest wart swojej ceny. Kawa będzie dokładnie taka, jak w modelu za 300 zł.

 ekspresy kapsułkowe krups prodigio nespresso czarny

źródło: nespresso.com
 • TCHIBO CAFFISSIMO LATTE ARGENTO SAECO

CENA: 1000 ZŁ MOC: 1550 W CIŚNIENIE: 15 BARóW POJEMNOŚĆ: 1L

Do wyboru w trzech kolorach: srebrnym, czerwonym i białym. Jaka jest jego główna zaleta? Przygotowanie kawy za pomocą jednego przycisku, czyli ONE TOUCH. Ma 5 programów: espresso, crema, americano, cappuccino i latte. To, co bardzo istotne: posiada przycisk do czyszczenia, a także informuje o poziomie zakamienienia.

Okres gwarancji to 40 miesięcy. Obudowa jest porządna, półeczka na filiżankę regulowana i łatwa do demontażu. Szybko się nagrzewa, automatycznie wyłącza i co istotne: pracuje bardzo cicho. Pojemnik na mleko łatwo wyciągnąć i schować do lodówki. Wodę do zbiornika można spokojnie nalewać bez demontażu.

To, co jest również ważne - można zmienić sobie ustawienia na dowolne napoje i ustawić tak, jak lubimy. Zbiornik nie jest największy, bo 1l, a zbiornik na mleko w sam raz: 0,5l. Co ciekawe dorównuje on super automatom w cenie 3000 zł. One touch, sensownie spienione mleko, litrowy zbiornik.

Jeśli zamierzamy korzystać z kawy mielonej, a nie ziarnistej, to jest on lepszym wyborem niż superautomaty z wyższej półki cenowej. Kawa jest świeższa (hermetycznie zapakowana) i co za tym idzie, smaczniejsza. A mleko pieni się dokładnie tak samo jak w droższych modelach Saeco.

Dla osób, które nie chcą bawić się w samodzielne spienianie, tylko otrzymać cappuccino za przyciśnięciem jednego przycisku jest to zdecydowanie najlepszy wybór. Tak, jak w innych ekspresach na kapsułki Cafissimo wybór może nie jest największy, ale przyzwoitej jakości.

Bez stabilizatorów, cukru, syropów i wypełniaczy - po prostu kawa. Jest to maszyna dobra dla całej rodziny i do biura. Zdecydowanie war swojej ceny, mało awaryjny i wydajny.

 tchibo cafissimo latte argento

źródło: tchibo.pl
 • KRUPS GRAN MAESTRIA

CENA: 1900 ZŁ MOC: 2300W CIŚNIENIE: 19 BARóW POJEMNOŚĆ: 1,4 L

Krups Gran Maestria to maszyna bestia dla osób, które cenią sobie bardziej spersonalizowane przygotowanie kawy. Nie jest to maszyna typu ONE TOUCH, tutaj musimy dać coś więcej od siebie, jednak równocześnie możemy  dostać dokładnie taką kawę, o jaką nam chodzi. Obudowa jest bardzo solidna, wykończona aluminium.

Sprzęt jest bardzo odporny na uszkodzenia. Mleko właściwie należy nalewać każdorazowo, ale nie jest to minusem. Maestria stylizuje się na ekspres na home baristy, który chce mieć większy wpływ na to, co otrzyma w filiżance. Myślę, że tutaj spełnia swoją funkcję.

Zacznę może od systemu mlecznego. Do ekspresu przynależy wspomniane wcześniej Aeroccino, czyli spieniacz do mleka. Za pomocą przycisku wybieramy w jakim stopniu chcemy spienić mleko i jak sztywna ma być pianka. Co ważne, bo zdemontowaniu pojemnika zostaje nam dysza do spieniania, czyli mleko możemy spienić ręcznie w dzbanku i pobawić się w latte art. W tym celu używamy dźwigni z boku ekspresu.

Kolejnym pokrętłem decydujemy o mocy i ilości kawy: ristretto, espresso czy lungo. Kolejnym dość innowacyjnym pomysłem jest specjalny podgrzewacz do filiżanek uruchamiany za pomocą nacisku - każdy trochę bardziej zaznajomiony z tematem wie, że znacznie lepiej smakuje kawa z ciepłej filiżanki, podana w odpowiedniej temperaturze.

Wysokość półeczki na filiżankę jest regulowana, sprzęt łatwo się czyści. Ekspres alarmuje użytkowników o konieczności odkamienienia, co również jest dużym plusem.

Wybór kaw jest dość duży, ponieważ poza dedykowanymi kapsułkami istnieje całe mnóstwo zamienników, a także puste kapsułki do samodzielnego napełniania. Wielu home baristów uzupełnia je kawami mielonymi z segmentu specialty, mleko spieniają ręcznie i właściwie w ten sposób uzyskują bardzo fajnej jakości cappuccino.

Jego minusem jest wysoka cena, jednak na te parametry i system mleczny wydaje mi się, że jest uzasadniona. To dobry ekspres na taką cenę, warty przemyślenia, jednak przede wszystkim dla osób, które chcą trochę poeksperymentować i pomalować na kawie tulipany.

 Krups nespresso gran maestria w różnych kolorach

źródło: nespresso.com
 • DE LONGHI LATISSIMA PRO

CENA: 2000 ZŁ MOC: 1400 W CIŚNIENIE: 19 BARóW POJEMNOŚĆ: 1,3 L

Kolejny bardzo ciekawy model ekspresu kapsułkowego. Tak jak poprzednik to ekspres typu ONE TOUCH, czyli za przyciśnięciem jednego guzika otrzymujemy wybraną kawę. Opcji jest kilka: ristretto, espresso, lungo, cappuccino, latte, spienione ciepłe mleko i gorąca woda. Panel dotykowy, wielojęzyczny, z możliwością programowania ulubionych napojów.

Podobnie jak Caffissimo posiada pojemnik na świeże mleko, który można zdemontować i schować do lodówki.

System spieniania mleka jest dość rozbudowany - można wybrać ulubiony stopień spieniania za pomocą specjalnego pokrętła. W dodatku maszyna posiada świetny system czyszczenia, również dyszy do mleka. Większość elementów, również tych do spieniania mleka nadaje się do mycia w zmywarkach, co jest sporym atutem.

Obudowa jest bardzo solidna, na zewnątrz pokryta szczotkowanym aluminium. Ekspres nagrzewa się bardzo szybko i automatycznie wyłącza, pracuje cicho.

Co ważne, wybór kaw jest dość duży, prawie każdy znajdzie coś dla siebie. Są mocniej palone blendy, są kawy jednorodne z Brazylii, Kolumbii, Indii czy Etiopii i kilka rodzajów bezkofeinowych. Jedna oryginalna kapsułka to koszt 1,5-1,8 zł, jednak na rynku istnieje bardzo dużo zamienników, a nawet puste kapsułki do uzupełniania ulubioną kawą mieloną.

Tej maszynie praktycznie nic nie można zarzucić, bo jest trwała, z intuicyjną obsługą, bardzo sensownym systemem czyszczenia i systemem mlecznym. Największym minusem jest tak naprawdę dość wysoka cena.

delonghi latissima pro srebrny

 

źródło: delonghi.com

5. Zamienniki kawy w kapsułkach

Na rynku pojawia się coraz więcej zamienników do ekspresów na kapsułki. W sklepach internetowych coraz łatwiej kupić również kapsułki do samodzielnego napełniania, z samoprzylepną, aluminiową pokrywką. Kapsułki można uzupełnić dowolną kawą mieloną.

W sieci pojawiają się coraz częściej kawy jednorodne w kapsułkach do systemów nespresso, a także inne produkty, takie, jak red espresso, czyli rooibos przygotowany do parzenia w ekspresie. Jest do doskonała alternatywa dla osób, które nie mogą pić kawy. Najwięcej zamienników posiadają systemy nespresso, w innych systemach trzeba trochę więcej pokombinować.

Rynek kapsułek tak naprawdę dopiero się rodzi. Pierwotnym planem producentów było przywiązanie do siebie na stałe konsumentów, jednak ten plan nie do końca się powiódł. Użytkownicy bardzo szybko nauczyli się obchodzić system - na przykład przez uzupełnianie zużytych kapsułek mieloną kawą i zamykanie ich folią aluminiową.

To trochę otworzyło oczy producentom kawy, którzy obecnie szukają sposobów na spełnienie oczekiwań klientów. W branży kawowej krążą plotki, że być może wkrótce będzie można kupić kapsułki najwyższej jakości, świeżo palone, z niewielkich plantacji. 

6. Podsumowanie

Jak się przedstawia ten mały ranking ekspresów na kapsułki? Te w budżecie do 500 zł mają jedną zasadniczą wadę: w 90% nie posiadają systemu spieniania mleka, i każda kawa nazywana przez producenta cappuccino czy latte to mieszanka cukru i mleka w proszku. Fani mlecznych kaw przy wyborze powinni kierować się właśnie tym, czy ekspres posiada system do spieniania mleka lub czy łatwo taki spieniacz dokupić. 

W cenie do 500 zł najsłabszym ogniwem są ekspresy Dolce Gusto - są mocno awaryjne, plastikowe, przy konserwacji łatwo łamią się części. Wybór kaw jest dość duży, ale w większości są to kawy kiepskiej jakości. Głównym ich plusem jest cena i ładny wygląd, ale jest to raczej sprzęt dla bardzo mało wymagających jako alternatywa dla zwykłej rozpuszczalnej.

Niewiele lepiej sprawa ma się z ekspresami Bosh Tassimo Vivy i Joy. Posiadają nieco większy zbiornik na wodę i większy wybór kapsułek, są minimalnie mniej awaryjne, jednak wytwarzają małe ciśnienie. Fani espresso nie będą zachwyceni. Plusem jest system czyszczenia i konserwacji, dlatego są dość przyzwoitą opcją ekspresu biurowego.

Z kolei DeLonghi Nespresso Inissia i Pixie technicznie są podobne, cenowo również, jednak mają minimalnie więcej plusów. Wyjdzie z nich poprawne espresso, ponieważ są wysokociśnieniowe. Solidniejsze wykonanie gwarantuje mniejszą awaryjność, pracują ciszej, jednak nie mają systemu przypominania o czyszczeniu. Plusem jest duży wybór zamienników oryginalnych kapsułek. 

Te zaparzacze do kawy stanowią świetną alternatywę dla tradycyjnych ekspresów: zajmują niewiele miejsca, są proste w użyciu, poręczne i kosztują też znacznie mniej. Każdy z nich jest unikatowy, tak jak napar uzyskany przy jego użyciu. Wypróbujcie je! 

W przypadku Inissia spokojnie można mieszcząc się w budżecie do kupić spieniacz do mleka, np. Aeroccino i w ten sposób uzyskiwać całkiem sensowne cappuccino czy latte. Z tych dwóch modeli zdecydowanie lepiej zainwestować w Inissia + Aeroccino, bo cenowo wychodzi wówczas tak samo, jak Pixie, którego jedynym plusem jest lepszy design.

Dobrą opcją są również ekspresy Tchibo Cafissimo Pure i Classic. Wysokie ciśnienie, dobra obudowa, ładny design, dobra cena.

Classic posiada dyszę do spieniania mleka (jako jedyny w całym zestawieniu). Pure wprawdzie jej nie posiada, jednak można dokupić spieniacz Cafissimo i zmieścić się w budżecie. Dużym plusem jest duży zbiornik na wodę i system alertów. DeLonghi Inissia ze spieniaczem Aeroccino wygrywają dużą ilością zamienników i pustymi kapsułkami do samodzielnego nabijania.  

Tchibo Cafissimo Classic wygrywa manualną dyszą do spieniania mleka i możliwością zabawy w latte art. Tak więc w budżecie do 500 zł wybrałabym trzy modele -  numer jeden: Tchibo Cafissimo Classic, numer dwa: DeLonghi Inissia + Aeroccino, numer trzy: Tchibo Cafissimo Pure + spieniacz Cafissimo. 

Z kolei z budżetu do 2000 zł wahałabym się pomiędzy Krups Gran Maestria i Cafissimo Latte Argento. Maestria daje większe pole do popisu użytkownikom, można mieć wpływ na wiele parametrów, a zamienników kapsułek jest sporo. Minusem jest wysoka cena, jednak nie znajdziemy superautomatu ani kolbowego ekspresu w takiej cenie i takiej jakości, więc mimo wszystko nie jest drogi.

Z kolei gdyby zależało mi przede wszystkim na funkcji ONE TOUCH i dobrych mlecznych kawach wybrałabym Cafissimo Latte Argento. Cena jest bardzo sensowna, dobrze spienione mleko, a okres gwarancji wyjątkowo długi.

Bariści mogą narzekać na ekspresy kapsułkowe, ale tak naprawdę spora część z nich zostawia użytkownikowi pole manewru. Pojawiają się też kawy w kapsułkach jakości specialty.

Jeśli wciąż się zastanawiasz jaki ekspres będzie odpowiedni dla Ciebie, zobacz nasz artykuł o tym jak wybrać i kupić najlepszy ekspres do kawy. 

kawa specialty sklep z kawą