Kawa a leki

Wiele osób pije kawę codziennie do śniadania. Jest to często również czas, w którym przyjmuje się poranną porcję lekarstw. Jednak czy takie połączenie jest bezpieczne? W tym artykule tłumaczymy dlaczego nie oraz radzimy jak pić kawę i spożywać leki aby nie zaszkodziło to naszemu zdrowiu.

Minerały

Kawa jest napojem, który wiąże w przewodzie pokarmowym takie minerały jak magnez, potas i wapń. Dzięki temu utrudnione jest ich wchłanianie. Nie zaleca się więc łączenia kawy z suplementami zawierającymi te pierwiastki. Osoby, które pją dużo kawy mogą mieć niedobory tych minerałów. W takim przypadku nie powinny również łączyć kawy z pokarmami zawierającymi te składniki mineralne. Również osoby zmagające się z anemią stanowczo powinny odstawić kawę podczas terapii, aby nie utrudniła wchłaniania żelaza.

Leki na nadkwasotę

Kawa jest też niebezpieczna dla osób, które cierpią na chorobę wrzodową lub nadkwasotę. Związki zawarte w kawie zwększają produkcję kwasu solnego i zmieniają pH żołądka na bardziej kwasowe. Picie kawy może więc być szkodliwe podczas kuracji tych schorzeń i utrudniać właściwe działanie leków. Chorym na te choroby zaleca się jednak odstawienie kawy nie tylko podczas kuracji, poniewać może działać drażniąco na układ pokarmowy.  

Leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe

Kofeina zwiększa działanie kwasu acetylosalicylowego i aminofenazonu jak również innych składników popularnych leków przeciwbólowych. Łącząc się z tymi substancjami działa znacznie silniej niż gdybyśmy podsumowali działanie leku i kofeiny osobno - jest to działanie synergiczne. Niektóre leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe zawierają w swoim składzie kofeinę. Trzeba bardzo na to uważać, ponieważ w tym przypadku również może nastąpić działanie synergiczne, co jest bardzo niebezpieczne. Skutkami ubocznymi takiej sytuacji mogą być: kołatanie serca nerwowość, bezsenność, rozdrażnienie i ból głowy.

Neuroleptyki i antydepresanty

Kawa może także znacznie osłabić działanie niektórych antydepresantów. Wypicie kawy na krótko przed przyjęciem takiego leku może osłabić jego działanie nawet o 60%! Również garbniki zawarte w kawie zmniejszają wchłanianie alkaloidów, a to może osłabić działanie niektórych nauroleptyków.

Teofilina

Leki zawierające teofilinę i jej pochodne (stosowane np. w leczeniu astmy oskrzelowej) i wypijanie 2-3 kaw dziennie to również złe połączenie. Kofeina hamuje metabolizm tych preparatów w wątrobie, co prowadzi do zbyt dużego stężenia substancji w organizmie, a w skutek tego działania niepożądane. 

Efedryna

Substancja ta była kiedyś używana do leczenia astmy oskrzelowej, obecnie używa się jej głównie w środkach dopingujących oraz silnych lekach odchudzających. Zarówno efedryna, jak i kofeina to substancje stymulujące, dlatego absolutnie nie możńa ich łączyć - może to wywołać silne efekty uboczne i problemy z sercem.

Tizanidyna

Jest to substancja używana w przypadku leczenia niektórych schorzeń kręgosłupa, schorzeń ośrodkowego układu nerwowego (np. stwardnienia rozsianego) oraz bólów migrenowych. To środek rozluźniający mięśnie, ma także lekkie działanie przeciwbólowe. Łączenie kofeiny z tizanidyną jest mocno niewskazane - może to powodować senność, zawroty głowy, omdlenia.

Lit

Sole litu stosuje się w medycynie do leczenia chorób psychicznych np. zaburzeń dwubiegunowych, schizofrenii i depresji, gdyż działają jak stabilizatory nastroju. Spożycie kofeiny i litu jednocześnie może spowodować, że wzrośnie ilość litu we krwi, a to prowadzi do zatrucia. Skutkami ubocznymi mogą być wymioty, nudności, senność, dreszcze, zaburzenia wzroku i dzwonienie w uszach. 

Antybiotyki

Organizm po dostaniu dawki kofeiny zaczyna ją trawić, aby się jej pozbyć. Może to spowodować zmniejszenie się ilości antybiotyku, a co za tym idzie lekkie skutki uboczne. Niektóre antybiotyki mogą też nieco zmieniać sposób, w który nasz organizm trawi kofeinę, przez co substancja będzie dłużej pozostawać w naszym organizmie. Jednak takie skutki dotyczą tylko niektórych antybiotyków. Generalnie nie ma przeciwskazań, aby pić kawę podczas kuracji antybiotykowej.  Mimo wszystko, warto zapytać lekarza czy to zupełnie bezpieczne.

Podsumowanie

Jeśli chcesz bezpiecznie przyjmować leki i uniknąć niepożądanych reakcji z kofeiną, zachowaj 2-godzinny odstęp między wypiciem kawy a przyjęciem leku. Ponadto sprawdź czy w składzie lekarstwa nie ma kofeiny. Jeśli jest, zrezygnuj z wypicia kawy. Jeżeli nie jesteś pewny, najbezpieczniejszą opcją bedzie zapytanie lekarza lub farmaceuty czy można spożywać kofeinę z danym lekarstwem i w jakim odstępie czasu. Pamiętaj także, że kofeinę zawierają też inne napoje takie jak herbata, napoje energetyczne oraz napoje typu cola i na nie również trzeba uważać.

Źródła:

http://www.rxlist.com/coffee-page3/supplements.htm
https://www.drugs.com/disease-interactions/caffeine.html#Psychiatric_Disorders
http://www.webmd.com/vitamins-supplements/ingredientmono-980-COFFEE.aspx?activeIngredientId=980&activeIngredientName=COFFEE&source=2

sklep kawa.pl