Wojciech Rzytki poleca kawy na lato!

W pierwszym odcinku cyklu Kawa na Lato - Wojciech Rzytki z warszawskiej palarni CoffeeLab.

Pierwsze dni lata zaskoczyły nas wysokimi temperaturami. W serii Kawa na Lato pytamy zaprzyjaźnionych roasterów (to oni pracują przy piecach), jakie kawy polecają na upalne dni.

Podpowiadamy Wam 

- jakie kawy wybrać, aby dobrze rozpocząć dzień

- co warto parzyć w południe

- jaka pora dnia jest najlepsza na kawę na zimno.

 

Jaką kawę polecasz na letni poranek?


Na letni poranek najlepsza będzie owocowa i intensywna Kenia Kiungu która, uderzy Was dużą ilością rabarbaru czy też cukierków.

Jednak, jeśli kwasowe nuty to nie jest Wasza bajka, to polecam bardzo Rwandę Cafe de Mamas. To kawa, która jest obróbki naturalnej, a co za tym idzie, będzie miała dużo słodyczy i nut czekoladowych. Możecie ją dostać w paczce 500g. 

Co zaparzyć około południa?

Dobrym pomysłem jest spróbowanie Cascary, to suszone owoce kawowca, które posiadają kofeinę. Będzie to idealne rozwiązanie pomiędzy poranną kawą, a popołudniową herbatą.


Inną alternatywą jest Premium Blend. Jest to mieszanka 3 arabik z Brazylii, Hondurasu i Kolumbii. Intensywny smak i aromat idealnie odda zaparzona w kawiarce.

Ta kawa świetnie sprawdzi się też w ekspresach automatycznych. Na pewno będziecie mieli po niej siłę na walkę z resztą dnia. 


Coffee Lab - kawa bezkofeinowa 


Co na późne popołudnie?

Na późne popołudnie, po powrocie do domu polecam kawę bezkofeinową.

Tak, kawa bezkofeinowa. Zwykły french press, czy też aeropress odda to co w tej kawie najlepsze, czyli prażone orzechy, czekoladę i daktyle - bez kwasu, który został w pracy ;) 

Czy pora roku ma znaczenie w wyborze kaw?

Oczywiście, że ma. Na lato które właśnie do nas zawitało idealna będzie Etiopia Sagara.

Szybkie coldbrew czy też drip na zimno ukoi nasze gorące podniebienie nutami czarnej herbaty, cytryny czy też słodkiej brzoskwini.

 Coffee Lab - kawa French press

 

Wojciech Rzytki - head roaster w palarni kawy CoffeeLab. Odpowiada za wybór i palenie ziaren.


Foto: Wojciech Rzytki - Ewelina Wiercińska

Foto: Kawy CoffeeLab - Weronika