Kawa - pobudź swojego ducha ...i ciało!

Jeśli nie wyobrażasz sobie poranka bez małej czarnej to na pewno wiesz jak stymulująca siła kryje się w ziarnach kawy. W czym więc tkwi magia aromatycznego naparu? Przede wszystkim w kofeinie - to organiczny związek o działaniach pobudzających, który potrafi postawić nas na nogi. Stymuluje on wydzielanie serotoniny, dopaminy oraz hormonu adrenaliny - sprawiając, że lepiej się koncentrujemy, zapamiętujemy.

Jednak potencjał kawy wykorzystywany jest nie tylko w przemyśle spożywczym. Zawarta w kawie kofeina to jeden z częściej stosowanych składników w kosmetykach do pielęgnacji ciała. Ten wyjątkowy alkaloid, dzięki swoim właściwościom pobudzającym i drenującym stymuluje do pracy naczynia krwionośne, przyspieszając krążenie krwi. Poprawa mikrokrążenia w tkankach,  sprzyja usuwaniu toksyn zalegających w organizmie i wpływa na kondycji samej skóry, która staje się jędrna, gładka, o wyrównanym kolorycie. Kofeina to także nasz sprzymierzeniec w walce z cellulitem i gdy chcemy zgubić zbędne kilogramy.

Dzieje się tak dzięki hamowaniu procesu lipogenezy, czyli syntezy i kumulacji tłuszczów, oraz stymulowaniu lipolizy prowadzącej do rozpadu komórek tłuszczowych. Zdolność do intensyfikowania procesu rozpadu tłuszczu sprawia, że większość kosmetyków ujędrniających oraz wyszczuplających, zawiera w swoim składzie kofeinę. Stosując je regularnie możemy również liczyć, że zmiany cellulitowe staną się mniej widoczne.

Warto tutaj podkreślić, że w naturze kofeina nie występuje samodzielnie, ale działa synergicznie z innymi związkami, które oddziałują na przebieg reakcji biochemicznych. Z tego też względu rozpatrując dobroczynne działanie kawy, warto pamiętać o innych substancjach aktywnych, które kryją się w ziarnach kawy. Kawa to między innymi doskonałe źródło silnych przeciwutleniaczy, takich jak należący do polifenoli i wykazujący właściwości antybakteryjne kwas chlorogenowy.

To właśnie dzięki związkom polifenolowym, kosmetyki bazujące na kawie działają przeciwstarzeniowo - wpływają między innymi na opóźnienie procesu rozpadu witaminy C w skórze, przez co hamują powstawanie zmarszczek oraz wygładzają istniejące. W kawie znajdziemy także witamy z grupy B i witaminę E, nie bez powodu zwaną „witaminą młodości”. Jej właściwości przeciwutleniające pomagają w utrzymaniu równowagi pomiędzy naturalnie powstającymi w organizmie wolnymi rodnikami, a antyoksydantami, dzięki czemu procesy starzeniowe całego organizmu, w tym skóry, zostają spowolnione.

Analizując przydatność kawy i możliwości jej zastosowania w kosmetyce warto pamiętać, że zawartość substancji biologicznie aktywnych, w tym kofeiny, zmienia się zależnie od gatunku kawowca, z którego pochodzą nasiona, sposobu jego uprawy, jak również późniejszej metody obróbki ziaren.

O ile arabica, ze względu na swój łagodny smak jest bardziej preferowanym przez kawoszy gatunkiem kawy, o tyle w przypadku kosmetyków - sytuacja wygląda inaczej.  Zarówno w przypadku zawartości kofeiny, jak i kwasów fenolowych, należących do związków polifenolowych, liczby przemawiają za robustą (zawiera ona m.in. ponad dwa razy więcej kofeiny niż arabica).

Asortyment kosmetyków korzystających z dobroczynnych właściwości kawy jest bardzo szeroki - kremy, żele pod prysznic, olejki i oczywiście peelingi kawowe, a wśród nich bazujące na kawie robusta polskie peelingi kawowe Bare Care. To kosmetyki wegańskie, stworzone wyłącznie z wysokiej jakości naturalnych składników pochodzenia roślinnego. W ich składzie znajdziemy: czekoladę, cukier trzcinowy, sól bocheńską, olej słonecznikowy, olej lniany, olej kokosowym, olej z awokado, olej arganowy, witaminę E i oczywiście - kawę robusta.

Dzięki zawartej w niej kofeinie, peeling wykazuje działanie wyszczuplające i redukujące tkankę tłuszczową - to idealny przyjaciel osób dbających o swoją sylwetkę czy będących na diecie. Warto pamiętać, że kofeina nie ulega kumulacji i jest szybko usuwane przez organizm, dlatego aby efekty były widoczne konieczna jest konsekwencja w pielęgnacji. Regularne stosowanie peelingów Bare Care sprawi, że zmiany cellulitowe i rozstępy staną się mniej widoczne. Dzięki dobroczynnym właściwościom naturalnych składników nasza skóra będzie doskonale nawilżona i odżywiona.

Na zakończenie warto jeszcze wspomnieć o aromacie kawy. Jej niepowtarzalny zapach może nas zrelaksować, wprawić w dobry nastrój, pobudzić wszystkie zmysły. Aromat porannej kawy skutecznie ożywi nasze ciało, a krótki, wieczorny masaż peelingiem kawowym pozwoli usunąć zmęczenie i odprężyć się po stresującym dniu.