Tematyczne kawiarnie świata

Kawa, napój który rozświetla poranek milionom ludzi na świecie każdego dnia. Wstają rano, włączają ekspres do kawy, nastawiają kawiarkę na kuchenkę, mielą ziarna w młynku i gotują wodę w czajniku z termometrem aby zaparzyć swój ulubiony napar w Chemexie lub po prostu przygotowują kawę po turecku w tygielku.

Kawę można przyrządzić na wiele różnych sposobów, zgodnie z upodobaniami, smakiem i posiadaną wiedzą. Kawa może być pasją, towarzyszącą nam w zmaganiach z codziennością lub stać się naszą codziennością, kiedy podajemy ją gościom kawiarni, która stała się emanacją naszej miłości do ciemnego, gorzkiego napoju. Prowadzenie własnego biznesu nie jest jednak prostą sprawą, ważny jest pomysł który przyciągnie potencjalnego klienta, wszak nie samą kawą żyje. Dlatego właśnie, spacerując ulicami różnych miast na całym świecie, można, zupełnie przypadkiem, trafić do miejsca, które oprócz pysznej kawy opowie nam również o innym hobby jej właściciela, do kawiarni tematycznej, w której wszystko kręci się dookoła jednej konkretnej rzeczy, ale niekoniecznie jest nią kawa.

Kawiarnie tematyczne najczęściej skupiają się na jednym konkretnym temacie i wyczerpują go do samego cna. W kawowej podróży po całym świecie, można się natknąć na szalenie ciekawe miejsca, zanim jednak wyruszymy w podróż daleką, warto zacząć od tego, co mamy za rogiem.

Kocia Kawiarnia, Kraków

1. W Krakowie przy ulicy Lubicz 1 znajduje się cudowne, magiczne miejsce, gdzie można wypić kawę w towarzystwie futrzastych przyjaciół, których stała obecność umila gościom czas spędzony nad filiżanką ulubionego napoju. Kocia Kawiarnia bo o niej mowa, nie tylko ugości nas domowymi wypiekami ale także pozwoli na chwilę wytchnienia i odrobinę relaksu, w czasie zabawy z mieszkańcami tej ciekawej kawiarnii. Wszyscy milusińscy mieszkańcy kawiarni są równocześnie podopiecznymi Fundacji Kociej Akademii, która zajmuje się nie tylko poszukiwaniem nowych domów dla kotów ale także stawia na edukację najmłodszych i uczy ich aby odnosili się z szacunkiem i życzliwością do swoich czworonożnych przyjaciół.

Psikawka - Dog Cafe, Kraków

2. Wiadomo, że ludzkość dzieli się na miłośników kotów i miłośników psów, nic więc dziwnego, że i te drugie mają swoje miejsce na kawiarnianej mapie Polski. Ponownie w Krakowie, tym razem przy ulicy Mazowieckiej 8 funkcjonuje Psikawka, czyli ciekawa kawiarnia dla miłośników i przyjaciół psów. Właściciele postarali się aby psiaki i ich właściciele czuli się tam komfortowo i bezpiecznie. Na miejscu można napić się pysznej kawy, zjeść ciastko lub tartę, czy też zakupić akcesoria dla swoich pupili. Od samego otwarcia, ta fajna kawiarnia cieszy się ogromną popularnością wśród właścicieli psów ale nie tylko, jeśli akurat potrzebujesz psiego towarzystwa tylko na chwilę, to na pewno serdecznie przyjmie cię kierowniczka sali, Nala, czyli podopieczna szefa kuchni Psikawki, Tomasza Boreckiego, która chętnie wędruje od stolika do stolika i zawiera nowe znajomości z gośćmi kawiarni, a czasami nawet ucina sobie drzemkę na ich kolanach.

Zdjęcie: https://www.facebook.com/psikawka/

Cereal Killer Cafe, Londyn

3. Tak jak kawa jest najważniejszym napojem dnia, tak śniadanie jest najważniejszym posiłkiem. Dla wszystkich głodnych o poranku miłośników płatków śniadaniowych, dwaj bracia bliźniacy Andy i Gary, otworzyli w Londynie ciekawą kawiarnię, która serwuje przede wszystkim płatki śniadaniowe. Na półkach można było odnaleźć około 120 rodzajów płatków, zalać je jednym z 30 różnych mlek, a następnie posypać jedną z 20 posypek do wyboru. Pomysł na to niesamowite miejsce zrodził się z miłości do limitowanych edycji płatków śniadaniowych z lat 90-tych, które bracia kolekcjonują. Kawiarnia świetnie prosperowała od momentu jej założenia w 2014 roku, jednak epidemia covid zmusiła właścicieli do zamknięcia tego cudownego miejsca. Na szczęście wszyscy miłośnicy płatków śniadaniowych nadal mogą zaopatrzyć się w ich sklepie online, w którym można odnaleźć zarówno te najpopularniejsze przysmaki, jak i nietypowe rarytasy.

Zdjęcie: https://www.facebook.com/cerealkilleruk/

Nutella Cafe, Chicago

4. Nie samym śniadaniem jednak człowiek żyje, dlatego też dla miłośników słodkości w Chicago powstała kawiarnia Nutella Cafe, w której wszystkie dania mają pośród swoich składników ten cudowny orzechowo-czekoladowy krem, który ma swoich wielbicieli na całym świecie, zarówno wśród dzieci jak i dorosłych. W przyjemnych wnętrzach kawiarni, można zarówno wypić pyszną kawę, jak i zjeść muffinki, gofry, naleśniki i inne pyszności, a także nacieszyć swoje oczy półkami uginającymi się pod ciężarem słoików wypełnionych ukochanym kremem.

Zdjęcie: https://www.facebook.com/NutellaCafeChicago/

Kinderkookkafe, Amsterdam

5. Wspominając o najmłodszych, warto napomknąć o niesamowitym miejscu w Amsterdamie, które w całości jest dedykowane dzieciom. Kinderkookkafe to takie miejsce, w którym dzieci są gospodarzami. Pociechy mogą tam zarówno się pobawić, jak i przygotować własnoręcznie posiłek dla siebie i dla swoich opiekunów. Na samym gotowaniu jednak się nie kończy, dzieci muszą również podać przyrządzone przez siebie danie, a także posprzątać po posiłku i przynieść rachunek. Po tak wytężonej pracy mogą odpocząć na sali zabaw, gdzie czeka na nich mnóstwo atrakcji. Taka forma zabawy i nauki okazała się być świetnym pomysłem, dlatego też przy kawiarni działa także przedszkole oraz dziecięca szkoła kulinarna.

Zdjęcie: https://images.app.goo.gl/UczWyZaDFgyv8HoD9

Unicorn Cafe, Bangkok 

6. Pozostańmy jeszcze na chwilę w dziecięcym świecie fantazji, gdzie wszystko ma pastelowe kolory, skrzy się brokatem, a tęcza jest drogą do innego świata, pełnego jednorożców. Myli się ten, kto myśli, że takie miejsca są tylko w dziecięcych marzeniach, wprost przeciwnie. Przy jednej z ulic Bangkoku mieści się Unicorn Cafe, które roztacza przed swoimi klientami ferie tęczowych i pastelowych barw, pozwala odpocząć zatopionym na pluszowych kanapach, a także jeśli zaistnieje taka potrzeba, przytulić się do miękkiego, pluszowego jednorożca. Oczywiście, nacieszyć można nie tylko swoje oczy spragnione odrobiny magii dziecięcego świata, ale także i swój żołądek bowiem w tej niezwykłej restauracji można skosztować zarówno pastelowych lodów, jak i tęczowego spaghetti. Każdy, kto kocha jednorożce, powinien chociaż raz odwiedzić to miejsce.

Zdjęcie: https://www.facebook.com/Unicornbrand/

Rainforest Cafe, Londyn

7. Dla tych, którzy jednak nie pałają miłością do tęczowych kolorów i jednorożców jedna z londyńskich kawiarni proponuje zupełnie inny świat, gdzie wszystko jest zielone, a zmysły odnajdą ukojenie w delikatnych odgłosach szumiącego deszczu. Rainforest Cafe przenosi swoich klientów w sam środek Amazońskiego lasu deszczowego, gdzie mogą się cieszyć zasłużoną chwilą relaksu lub też spędzić kreatywnie czas ze swoimi dziećmi, które będą miały okazję poznać florę i faunę egzotycznej dżungli. Londyńska kawiarnia nie jest jedyna, franczyza ma już aż 24 lokalizacje na całym świecie, każda z nich jest nieco inna od pozostałych i za motyw przewodni przybiera sobie jeden z elementów Amazońskiej dżungli, takich jak mgły, wodospady, roślinność czy też faunę.

Zdjęcie: https://www.facebook.com/RainforestCafeLondon/

Dreamy Camera Cafe, okolice Seulu

8. Czym byłby nasze kawiarniane podróże bez przywiezionych z nich wspomnień utrwalonych na plikach lub papierze? W XXI wieku aparat fotograficzny towarzyszy nam praktycznie wszędzie, bo nawet jeśli fotografia nie jest naszym hobby, to nasz telefon komórkowy wyposażony jest w mały obiektyw, który jest w stanie zarejestrować wszystko, co widzi nasze oko. Dla tych jednak dla których, fotografia jest pasją, powstała niesamowita kawiarnia w Korei Południowej. W zaciszu małej wioski w okolicach Seulu można odnaleźć prawdziwą gratkę dla miłośników zabytkowych aparatów fotograficznych. Kawiarnia Dreamy Camera Cafe ma kształt zabytkowego aparatu Rolleiflex, natomiast w środku, oprócz pysznej kawy i domowych ciast, można znaleźć zabytkowe aparaty oraz piękne fotografie. Właściciel kawiarni przez jakiś czas proponował swoim gościom wykonanie portretu, z tyłu którego zapiszą swoje marzenia, które uwiecznione będą miały szansę kiedyś się spełnić.

Zdjęcie: https://www.facebook.com/cafedreamy/

Kawiarnia Literacka, Kraków 

9. Po każdej podróży przychodzi czas na odpoczynek, a ten najlepiej odbyć przy filiżance świeżo palonej kawy, na wygodnym fotelu z ciekawą książką w ręce. Świetnym miejscem dla wielbicieli dobrej literatury jest krakowska Kawiarnia Literacka, która pełni funkcję zarówno kawiarni, księgarni jak i domu kultury, który w swojej ofercie ma ciekawe wydarzenia i spotkania związane z literaturą. Nawet najbardziej wybredny czytelnik znajdzie coś dla siebie pośród 50 regałów wypełnionych książkami o różnorodnej tematyce lub spotka kogoś, z kim będzie mógł porozmawiać na temat swoich ulubionych lektur. Miejsce w którym zlokalizowana jest kawiarnia swoimi tradycjami literackimi sięga aż do roku 1899, kiedy to w tym budynku powstała biblioteka judaistyczna Ezra, zwana też małą Jagiellonką. Biblioteka została zniszczona w czasie II Wojny Światowej, jednak wystrój kawiarni mocno nawiązuje do tradycji tego miejsca, czego najpiękniejszym wyrazem jest bar zbudowany z szafek na katalogi biblioteczne.

Zdjęcie: https://www.facebook.com/kawiarniaLITERACKAkrakowska41/

Podsumowanie

Tematycznych kawiarni można znaleźć oczywiście o wiele więcej, są rozsiane po całym świecie, a najwięcej z nich jest bodaj w Japonii, jednak jest to temat na odrębny artykuł. Zachęcamy do samodzielnych poszukiwań wyjątkowych miejsc zarówno tych bliskich, za rogiem, jak i tych odległych, w których zarówno można wypić pyszną kawę, jak i dowiedzieć się czegoś ciekawego o pasjach właścicieli danego miejsca.