Kofeina i jej kosmetyczne właściwości

Kosmetyki z dodatkiem kofeiny cieszą się ostatnio dużym zainteresowaniem. Wszystko to dlatego, że ekstrakt z ziaren stosowanych do przygotowania naszego ulubionego napoju, nie tylko korzystnie wpływa na zdrowie, ale także potrafi mieć pozytywne działanie na wygląd zewnętrzny.

Kawa ma wszechstronne zastosowanie w kosmetologii, jest wykorzystywana jako dodatek do kremów czy balsamów (przeciwdziałając oznakom starzenia), a także jako składnik szamponów (zapobiegając wypadaniu włosów). Nie można też zapomnieć o peelingu, który ostatnimi czasy podbija serca wszystkich ludzi na całym świecie! Wakacje zbliżają się wielkimi krokami, więc to najlepszy czas, żeby zadbać o swoją skórę i włosy!


1.  Jak kofeina działa na włosy?


Na rynku znajdziemy najróżniejsze kosmetyki do włosów z kofeiną, które są reklamowane jako stymulujące cebulki i aktywujące czynniki wzrostu włosów. Czy reklamy w tym wypadku mówią prawdę? Okazuje się, że badania przeprowadzone w Klinice Dermatologii i Alergologii na Uniwersytecie w Jenie potwierdzają, że kofeina może stymulować porost włosów, a także zapobiega negatywnemu działaniu hormonów stresu na cebulki. Jest to szczególnie istotna informacja dla osób, które borykają się z problemem utraty włosów. Kofeina również może przyczynić się do poprawy wyglądu włosów, ponieważ po jej zastosowaniu, włosy zwykle stają się gładkie i są łatwe w układaniu. Aby mieć pewność, że kofeina odpowiednio wniknie w cebulkę włosa, należy użyć kosmetyku, który ma odpowiednią jej zawartość i pozostawić go na skórze głowy na kilka minut.


2. Domowa płukanka kawowa


Jeśli nie macie pewności, co do produktów oferowanych w sklepach, to polecamy Wam przygotowanie prostej, domowej płukanki kawowej, którą stosuje się na umyte włosy. Wystarczy jedna łyżka kawy, jedna łyżka mielonego cynamonu i szklanka wrzątku. Składniki zalewamy wodą i odstawiamy aż do ostygnięcia. Następnie odcedzamy fusy i nasza mieszanka jest gotowa do użycia. Umyte włosy kilkukrotnie polewamy przygotowaną mieszanką.


3. Kremy i balsamy


Kofeina często jest także wykorzystywana w produkcji kremów oraz balsamów, ze względu na jej pozytywne oddziaływanie na skórę. W związku z tym, że w ekstrakcie z ziaren kawowca, można znaleźć kwas chlorogenowy, to jego zastosowanie w kosmetykach, przeciwdziała oznakom starzenia się. Krem pod oczy z kofeiną, z racji tego, że substancja ta jest antyoksydantem, potrafi zlikwidować obrzęki, czy delikatnie wygładzić zmarszczki. Zaskakujący może być także fakt, że kofeina może zmniejszyć prawdopodobieństwo rozwinięcia się raka skóry po ekspozycji na promieniowanie słoneczne, dlatego, że kwas chlorogenowy kompensuje jony powstający pod wpływem promieni UV. Ta informacja została potwierdzona przez Journal of Investigative Dermatology.


Kofeina również często pojawia się jako składnik kremów do twarzy. Działa ona antybakteryjnie i przeciwzapalnie, dzięki czemu zwalcza niedoskonałości skóry. Wpływa na mikrokrążenie, dlatego może zredukować przebarwienia powstałe na skórze, a także zapobiec powstawaniu bruzd. Pamiętajmy też, że wbrew powszechnie panującym opiniom, kofeina zawarta w kosmetykach nie dostaje się do krwiobiegu, zatem kosmetyki z kofeiną w ciąży nie stanowią żadnego zagrożenia.


4. Walka z cellulitem - peeling


Ekstrakt z ziaren kawy zapobiega także nadmiernemu odkładaniu się tłuszczu oraz przyspiesza proces lipolizy, dlatego jest wykorzystywany w kremach przyczyniających się do redukcji cellulitu. Kofeina powoduje odwodnienie się komórek, przez co skóra staje się bardziej napięta oraz wygładzona. Jeśli akurat jesteście na diecie, albo zmagacie się z cellulitem, to peeling z dodatkiem kofeiny będą doskonałym wyborem. Należy go stosować podczas kąpieli, raz czy dwa razy w tygodniu - na pewno nie więcej! Aby uzyskać najlepsze efekty, należy wmasować peeling okrężnymi ruchami w ciało przez kilka minut, a następnie zmyć go wodą.


5. Podsumowanie


Kofeina jest częstym dodatkiem do kremów, peelingów, a także szamponów. Przy zakupie produktów z kofeiną zwracajmy jednak uwagę na jej zawartość, ponieważ zbyt małe stężenie tego składnika nie spowoduje pozytywnych efektów na naszej skórze czy włosach. Pamiętajmy także o systematycznym stosowaniu kosmetyków, bo tylko wtedy będą one prawidłowo działać i z pewnością zauważymy zadowalające efekty. 


Sprawdź także nasz artykuł o innych naturalnych kosmetykach na bazie kawy, które zrobisz sama w domu!