Kultura picia kawy we Włoszech

Wakacje już niedługo, więc jeśli planujecie wybrać się do Włoch i nie chcecie być postrzegani jak typowi turyści podczas zamawiania kawy, to zapraszamy do przeczytania naszego przewodnika dotyczącego kultury picia kawy w pięknej Italii. Włochy do tego stopnia przyczyniły się do stworzenia obrazu kawy jaki dziś znamy, że określenie "kawa włoska" wydaje się naturalne, chociaż ten kraj nigdy sam kawy nie produkował. Włosi mają swoje reguły, a samo picie tego napoju jest uważane za jeden z najważniejszych momentów w ciągu dnia. Małe espresso jest tutaj swoistym rytuałem!

świeżo palone kawy w kawa.pl


Poranna kawa, czyli kiedy jest czas na cappuccino
Wielu z nas jest przyzwyczajonych do tego, że rano pijemy mocną kawę, żeby się rozbudzić. Jednak mieszkańcy Włoch mają nieco inne podejście do tego tematu. Zatem jaką kawę piją Włosi rano? O poranku raczą swoje podniebienie wyłącznie mlecznymi odmianami kaw np. cappuccino czy cafe latte, spożywając do tego ciasteczko na osłodę (często ów słodycz zastępuje im śniadanie). Mleczną kawę pije się wyłącznie do godziny 11:00. Zamówienie jej po tej porze jest uważane ze niewłaściwe. Chęć wypicia cappuccino po obiedzie może zakończyć się nawet wybuchem śmiechu u kelnera. 

Bracia ziółkowscy kawa.pl

Parzysz kawę w domu?
Sprawdź świeżo palone kawy do espresso i metod przelewowych z palarni Bracia Ziółkowscy!

2. Espresso = un caffe!
Espresso jest podstawą w życiu każdego prawdziwego Włocha. Zamawiając w kawiarni tego typu kawę pamiętajmy o tym, żeby powiedzieć “un caffé”, bo tak właśnie jest po włosku określana mała, czarna, mocna kawa. Gdy już otrzymasz espresso, to wypij je szybko! Espresso spożywa się w maksymalnie trzech łykach. Najczęściej podaje się je po posiłku, nawet po tym wieczornym. Więc jeśli jesteście przyzwyczajeni do tego, że mocnej kawy przed snem się nie pija, to będąc we Włoszech przekonacie się, że ta reguła nie ma tam uzasadnienia.

Ale wracając jeszcze do włoskich poranków i nie tylko - chyba nie musimy wspomiać, że w każdym włoskim domu obowiązkowym zaparzaczem jest ich kultowa kawiarka. Włosi uwielbiają zaparzać tradycyjnie kawę dla wszystkich członków rodziny oraz gości. Oni po prostu kochają kawę, dziennie wypijają po kilka filiżanek i wręcz uważają ją za dobro narodowe. 

3. Poproszę mleko!
Jeśli jesteście fanami kawy z mlekiem, czyli cafe latte, pamiętajcie o jednym - popularnym u nas skrót „latte”, we Włoszech oznacza tyle co mleko. Sama byłam świadkiem historii, gdy dziewczyna siedząca przy stoliku obok powiedziała do kelnera „latte” i była bardzo zaskoczona, gdy ten przyniósł jej po prostu kubek czystego mleka! Dlatego gdy chcemy zamówić trzywarstwową, mleczną kawę musimy poprosić o „cafe con latte”.

4. Kawa przy stoliku czy barze?
Czarna kawa jest pita aż do późnego wieczora. Włosi lubią wpadać do zaprzyjaźnionych kawiarenek, gdzie nawet nie siadają, tylko wypijają szybki łyk kawy stojąc przy barze. Z tym jest związane zróżnicowanie cenowe kaw, które często zaskakuje turystów. Turyści często przesiadują w kawiarenkach godzinami, bo chcą się napawać cudownymi widokami, dlatego też niestety za małą kawę muszą zapłacić dużo więcej, niż gdyby tego miejsca przy stoliku nie zajmowali.

5. Siła przebicia
Jeśli już znajdziecie się w zatłoczonej włoskiej kawiarence czy barze, to wiedzcie, że aby zamówić kawę, wręcz nie należy grzecznie stać w kolejce, bo możemy nigdy się nie doczekać na swoją kolej. W takiej gwarnej atmosferze liczy się siła przebicia i donośny głos. Chcąc zapłacić za rachunek również trzeba zawalczyć o uwagę baristy, więc nie wstydźcie się wymachiwać paragonem, bo jest to zachowanie jak najbardziej na miejscu. Wiemy przecież, jaka jest włoska charyzma.

6. Podsumowanie
Kultura picia kawy we Włoszech składa się z wielu rytuałów, które maja swoje konkretne zasady. Wybierając się do tego kraju, warto zapamiętać kilka prostych reguł przez nas opisanych. Do godziny 11:00 pijemy mleczne kawy typu cappuccino, później bierzemy espresso, czyli „un caffe”. Gdy chcemy poczuć się jak prawdziwi Włosi, to zamawiamy kawę przy barze, walcząc o uwagę baristy, a nie stojąc grzecznie w kolejce. Kawa we Włoszech pita jest dosłownie każdej porze, nawet po kolacji!
 Zobaczcie także nasz artykuł o kulturze picia kawy w Polsce.