Piję lokalne, siedzę w domu i ratuję świat

Ta wiosna przejdzie do historii. Zamiast cieszyć się pierwszymi nieśmiałymi promieniami słońca zastanawiamy się wszyscy, jak długo to jeszcze potrwa i co nas czeka w nadchodzących tygodniach. Kwarantanna, COVID-19, to słowa które u wielu powodują dreszcze. Do zamkniętych szkół, sal koncertowych i innych miejsc doszedł zakaz prowadzenia stacjonarnej działalności gastronomicznej. Dla wielu malutkich kawiarni i tych trochę większych, bazujących na przechodniach i stałych bywalcach, jest to sytuacja bardzo trudna. Część postanowiła zorganizować dowozy, część zamknąć lokale i przeczekać.

Kawę jednak pić trzeba, dlatego podpowiadamy Wam, w jaki sposób możecie wspomóc swoje ulubione miejsca.  1. Planujesz kupić kawę, kup kawę z lokalnej palarni - #pijelokalne


 


Jeśli planujesz kupić kawę, kup polską kawę - tak najszybciej możesz wesprzeć małe, ale bardzo dobre polskie palarnie kawy. Nawet, jeżeli zazwyczaj kupowałeś kawę ze sklepu, wątpliwej jakości i sprowadzaną z dalekich krajów, to akcja #pijelokalne może Ci się spodobać. Mamy dużo, bo ponad 300 polskich palarni kawy, prowadzonych przez świetnych ludzi, których nieraz możemy spotkać na festiwalach kawy i lokalnych targach. Pasjonaci wypalający kawy jasne i bardziej owocowe albo ciemne, nadające się pod ukochane espresso, do kawiarki czy na parzuchę.


Kwarantanna to może być najlepszy czas, aby zmienić nawyki i wspomóc lokalnych przedsiębiorców. Aby ich wesprzeć przyłącz się do akcji #pijelokalne, zapoczątkowanej przez SCA Polska, czyli polski oddział Europejskiego Stowarzyszenia Kawy Najwyższej Jakości, która ma na celu promowanie zakupu kawy z polskich palarni. 


Mikropalarnie, które dotychczas organizowały spotkania przy kawie, uczyły nas czym jest świetny smak kawy dzięki cuppingom, a także dostarczały kawę do biur i hoteli - teraz są postawione w dużo trudniejszej sytuacji, już nie tak łatwo dotrzeć do klienta. Jak możesz pomóc?


Kupując kawę do domu, który dziś stał się twoim biurem, wybierz lokalną firmę


 


2. Kawiarnie kontratakują, czyli jak bez kosztów ze swojej strony można wspomóc swoją ulubioną kawiarnię?W związku z kwarantanną wiele kawiarni stoi przed widmem bankructwa. Polegające na swoich stałych klientach nie zawsze mają możliwość przeorganizowania się na dowozy. Mają za to swoich wiernych fanów, ukochanych kawoszy. I Ty, jako ukochany klient, możesz teraz wesprzeć swoje miejsce. Hard Beans Coffee Roasters czyli jedni z tych, którzy zapoczątkowali kawową trzecią falę w Polsce, teraz zorganizowali akcję, która ma na celu wsparcie naszych ukochanych miejsc. Akcja nazywa się kawiarnie kontratakują.


Kawa.pl również dołaczyła do #KawiarnieKontratakuja, by wspierać polskie kawiarnie.  


Jak możesz pomóc? W skrócie wygląda to tak: kupujesz kawę na kawa.pl (polecamy polskie palarnie) i oznaczasz przy zakupie, którą kawiarnię chcesz wesprzeć % z tej transakcji. Dla Ciebie nie wiąże się to z żadnymi kosztami. Kawa.pl przekaże 15% z zakupionej paczki kawy od Hard Beans i 10% z każdej innej kawy. W ten sposób przekazujesz wirtualny napiwek nie wychodząc z domu.  


Nie masz swojej ulubionej kawiarni, a może nie pamiętasz jak się nazywa ta, którą chciałbyś wesprzeć? Zapraszamy na Kawową Mapę Polski - znajdziesz tu ogólnopolską listę najlepszych kawiarni, które jak mamy nadzieję jak najszybciej odwiedzić. Kawowa mapa Polski, to jeden z naszych ulubionych projektów. Najlepsze kawy, najciekawsze kawiarnie, nietuzinkowi ludzie ze świata kawy


 


3. Wyjątkowe pomysły, organizowane przez wyjątkowe miejsca - czyli wsparcie po polsku. 


Zebraliśmy dla Was informacje o miejscach, które się szczególnie wyróżniły. Te, które wyszły przed szereg i zrobiły lub robią coś więcej.W Bydgoszczy wspierają się małe, lokalne firmy. Inicjatywa Lokalnie Lojalni, to kooperatywa 10 fajnych lokalnych firm, która polega na tym, że kupując u któregoś z partnerów akcji dostajesz zniżkę 10% u pozostałych partnerów. Więcej o akcji możesz przeczytać na stronie Parzymy Tutaj, czyli ciekawej kawiarni, którą znamy już z Kawowej Mapy Polski. Palarnia Speciality LACAVA przygotowała wspaniałą akcję promującą wsparcie przez duże “W”. Najpierw zainstalowali 5 ekspresów, w pięciu warszawskich szpitalach zakaźnych, przy okazji każdy z tych szpitali zaopatrując w 50 kg kawy ze swojej palarni. Teraz i my możemy się przyłączyć do organizowanej przez nich inicjatywy: za każdy zakupiony przez nas kilogram kawy LACAVA wyśle kilogram kawy do szpitala na swój koszt. Akcja nazywa się #wspieramybohaterów i działa do odwołania, szczegóły na stronie LACAVA.   Palarnia Proper, czyli twórcy niezwykłego miejsca na Bielskiej mapie kawowej, podarowała swój ekspres i zapas kawy dla SOR Bielskiego Szpitala WojewódzkiegoCoffeece z Krakowa oferuje darmową kawę wszystkim pracownikom służb medycznych, w swojej kawiarni na ulicy Przemysłowej w Krakowie. Jesteś lekarzem, pielęgniarką, pracownikiem pogotowia? Podjedź i napij się kawy! Palarnia Figa z Wrocławia oferuje kawę za złotówkę dla wszystkich, którzy w obecnej sytuacji nie mogą sobie pozwolić na niektóre wydatki. Dodatkowo na terenie Wrocławia kawę z tej limitowanej serii figowy rowerzysta dowozi za darmo. Kahawa Kawa i Książka z Poznania dostarcza kawę do poznańskiego szpitala zakaźnego przy ulicy Szwajcarskiej. Dziękując pielęgniarkom, lekarzom i wszystkim którzy niosą pomoc osobom zakażonym.Akcja społeczna zawieszony posiłek #zawieszonyposiłek dla medyka, to odpowiednik zawieszonej kawy znanej z Włoch - caffè sospeso. Przychodząc do kawiarni płacimy za dwie kawy - drugą zawieszamy, dla kogoś kogo na nią nie stać. Zawieszony posiłek dla medyka polega na tym samym - kupujemy jeden posiłek dla siebie, a drugi, po zebraniu odpowiedniej ilości zamówień restauracja dowozi na przykład do szpitala. W Krakowie zawieszony posiłek można kupić w Hummus Amamamusi. W kwocie 20 zł możesz kupić posiłek dla medyka, który zostanie dostarczony do Szpitala Żeromskiego.


 


4. Posiłki dla Lekarza, lokalne grupy wsparcia, czyli jak gastronomia wspiera szpitale?


Wraz z zamknięciem punktów gastronomicznych i kawiarni, często z powodu kwarantanny zamknięto także jedyne przyszpitalne sklepiki. Ze względu na zamknięcie oddziałów dla gości z zewnątrz nieczynnesą maszyny vendingowe. W związku z tym wiele osób z personelu medycznego zostało odciętych od możliwości kupienia sobie kawy czy małej przekąski w trakcie trwającego często długie godziny dyżuru. Nasze ulubione kawiarnie potrafią się zorganizować, żeby wspomóc tych, bez których funkcjonowanie szpitali byłoby niemożliwe.Podobne wsparcie, choć tym razem często bezinteresownie, od właścicieli punktów gastronomicznych otrzymują Szpitale dzięki akcji Gastro Pomaga #gastropomaga. Restauracje, kawiarnie i małe bary dostarczają na oddziały ratunkowe, kliniczne oddziały zakaźne czy do punktów pobrań jedzenie, napoje, a często także zakupione przez siebie materiały opatrunkowe i środki ochrony osobistej. Akcja została zapoczątkowana na Pomorzu przez restaurację Muszla, a obecnie włączają się w nią kawiarnie i restauracje z całego kraju. Prowadzisz mały punkt gastronmiczny, kawiarnię? Możesz się przyłączyć!Akcja społeczna Posiłek dla Lekarza #posiłekdlalekarza wspiera lekarki, lekarzy, pielęgniarki i personel medyczny. Akcja powstała z inicjatywy Spontanicznego Sztabu Obywatelskiego, Stowarzyszenia Niskie Składki, Fundacji Otwarty Dialog oraz Patryka Wachowca, reprezentanta Forum Obywatelskiego Rozwoju. Dzięki zbiórce publicznej zebrano środki które w ciągu dwóch tygodni wsparły personel medyczny w ponad 100 szpitalach w całej Polsce. Co ważne w tej akcji restauracje, które dostarczają jedzenie otrzymują za to zapłatę, dzięki czemu mogą dalej funkcjonować i płacić rachunki. Do akcji włączyło się ponad 800 restauracji, które do kwietnia zdążyły wesprzeć ponad 100 szpitali. Posiłek dla lekarza ma już swoje lokalne odpowiedniki.Akcja społeczna Wzywamy posiłki ma na celu skoordynowanie i sprawdzenie jakie zapotrzebowanie na produkty spożywcze jest realnie potrzebne dla pracowników szpitali, stacji pogotowia czy laboratoriów. Akcja ważna, ponieważ źle rozdysponowane jedzenie może w krótkim czasie trafić do kosza. Do 6 kwietnia dzięki inicjatywie dostarczono ponad 70 tysięcy posiłków dla personelu medycznego.W Stolicy działa Sygnał - Pogotowie Gastronomiczne Warszawa. Na grupie można przeczytać, że gotowość do gotowania jest i do dzielenia się jedzeniem także. Wesprzeć dzielące się posiłkami z personelem medycznym restauracje możemy kupując u nich posiłki na wynos. 


W Stolicy również działa akcja wspierana przez SCA Polska, mająca na celu dostarczenie na oddziały szpitalne kawy w termosach. Do akcji dołączyły duże warszawskie palarnie.  


 


5. Jak jeszcze możemy pomóc? Jem lokalnie, kupuję polskie produkty. Chcesz zrobić coś więcej, potrafisz szyć maski ochronne, możesz się podzielić? Sprawdź, co możesz zrobić dla swojego lokalnego szpitala. Listę szpitali zakaźnych sprawdzisz na stronie gov.pl


Nie potrafisz szyć, a chcesz pomóc? Znajdź samotną lub potrzebującą osobę, dla której możesz zrobić zakupy, wyprowadzić psa. Czas jest niezwykły. Zostaliśmy postawieni przed sytuacją, w której nasze małe decyzje mogą pomóc tym, którzy są od nas słabsi, bardziej niedołężni. Możesz być tym sąsiadem, który wspiera starszą samotną panią z twojego bloku. Możesz wybrać polską firmę, zrobić zakupy w małym sklepie pod domem. Akcje typu jem lokalnie #jemlokalnie to wyraz patriotyzmu lokalnego. 


Zaczęliśmy zbierać dane do artykułu o lokalnych kawiarniach i świetnych inicjatywach polskiej branży kawowej na długo przed wybuchem epidemii. Chcieliśmy opowiedzieć Wam, jak wygląda świat kawy w Polsce, jakie są ciekawe kawiarnie, ilu mamy mistrzów świata. Dziś jednak, w czasie kwarantanny, koronawirusa i niepewnego jutra zachęcamy do wsparcia miejsc, które lubicie, do wsparcia polskich marek. Długo można by wymieniać pomysły rodaków na niesienie pomocy szpitalom, personelowi medycznemu czy małym firmom i kawiarniom w codziennej walce z nieznanym wcześniej wrogiem. Pomysłowość i wsparcie w obecnej sytuacji pokazuje ludzi o wielkich sercach. 


Każdy z nas może przyczynić się do pomocy. W jedności siła!  


#WspierajmySie


#KawiarnieKontratakuja


#PijeLokalne