Dripp, dripper, V60, Kalita, a może Chemex - jak zaparzyć kawę metodą przelewową?

 

Co to jest dripper i jaka jest jego historia?

Driper, metoda przelewowa czy dosłownie z angielskiego pour over coffee, czyli kawa przelana. Historia drippera to w rzeczywistości niezgoda na to, aby pić w domu kawę z fusami lub taką przelewaną przez materiał. 

Pierwsza pomysł ten opatentowała w 1908 gospodyni domowa Melitta Bentz. Ta sama, od której nazwę biorą ekspresy automatyczne Melitta

Pani Bentz, jak przystało na prawdziwego fana kawy, chciała, aby każda jej filiżanka smakowała jak najlepiej. Któregoś dnia zrobiła otwory w podstawie mosiężnego dzbanka, a jako filtra użyła kartki z zeszytu swojego dziecka. Kawa w ten sposób przygotowana była klarowna i pełna w smaku, bez fusów na dnie filiżanki. 

Od tego czasu metoda przelewowa jest nieustannie udoskonalana, powstają nowe pomysły, firmy produkujące podobne narzędzia, ale sama idea przelania kawy przez filtr pozostaje niezmienna.

1910 firma Melitta opatentowała okrągły filtr do kawy.

 

1921: powstaje japońska firma HARIO, początkowo zajmująca się produkcją szkła laboratoryjnego, której nazwa pochodzi od króla szkła 玻璃 王 (HARIO). Najbardziej znana z ich flagowego produktu: HARIO V60. 

1937: firma Melitta wprowadza na rynek filtr do kawy o znanym nam kształcie stożka.

1941: uchodźca z nazistowskich Niemiec, dr Peter Schlumbohm, stworzył Chemex. Prosta kolba z filtrami szybko stała się bestsellerem na rynku amerykańskim. Obecnie jest to jedna z ulubionych metod przelewowych kawowych entuzjastów, o której przeczytasz w artykule Chemex - dobra alternatywa kawowa

1949HARIO opatentowuje mieszankę HARIO GLASS, jest to szkło żaroodporne i wykonana w 100% z naturalnych minerałów, co czyni go materiałem przyjaznym dla środowiska naturalnego. 

1956: Melitta wprowadza na rynek porcelanowe produkty, w tym znane do dziś drippery o charakterystycznym kształcie. 

1958: Kalita, japoński producent popularnych dripperów, rozpoczyna produkcję. Kalita Co. to firma, która sprzedaje wysokiej jakości sprzęt do parzenia kawy - drippery, konewki, młynki i serwery. Kalita skupia się tworzeniu ponadczasowych produktów dla gospodarstw domowych. Najbardziej znany i flagowy produkty to Kalita Wave 185. Kalita reklamuje się zwrotem: “Drip Coffee Everywhere”, co możemy rozumieć jako dążenie firmy do tworzenia produktów, których można swobodnie używać w dowolnym miejscu.

1960Melitta wprowadza na rynek plastikowy dripper.

1972: powstaje firma KINTOktórej rzemieślnicy tworzą ponadczasowe produkty do metod przelewowych oraz piękne przedmioty użytku domowego.  

1980: HARIO tworzy projekt V60, który jednak przez wzgląd na boom na kawy rozpuszczalne nie przyjmuje się na rynku: 

2004: HARIO dodaje spiralne wnętrze w V60, czyniąc swój produkt najpopularniejszym obecnie dripperem i rozpoczynając rewolucję w dziedzinie kaw alternatywnych, która trwa do dziś. 

2011w Wilnie powstaje Crooked Nose & Coffee Stories, kooperatywa kawowych entuzjastów, którzy w 2016 roku przedstawiają światu swój drewniany BRO Coffee Maker. 

2013powstaje firma Beanscorp produkująca Cafflano®, czyli przenośne produkty do zaparzania kawy. Ciekawą propozycją jest Go Brew - połączenie drippera i butelki na kawę w jednym.

2014w Cheyenne w stanie Wyoming powstaje firma Brewista, znana z wysokiej jakości wag dla baristów oraz dripperów z płaskim dnem. 

2016 w Korei Południowej powstaje firma GlowBeans, produkująca Gabi Master.

Jak widać po powyższym zestawieniu - drippery przechodzą prawdziwy renesans. Od ponad 110 lat produkty te są doskonalone. Przez ostanie 20 lat ich popularność wzrosła, a firm je produkujących jest na rynku coraz więcej. Jak wybrać ten najepszy?

Jak wybrać najlepszy dripper dla siebie?

Na rynku mnóstwo jest świetnych dripperów. My jednak skupimy się na tych najlepszych według nas - czyli najczęściej wybieranych przez baristów i naszych klientów:

 • Kalita Wave, rozmiar 155 (pojedyncza, dzięki której zaparzysz do 300 ml kawy) i 185 (podwójna, dzięki której zaparzysz do 750 ml kawy). Wave, to nazwa, która nawiązuje do 20 pofalowanych poziomych wypustek (fal - z ang. wave) w filtrze, który swoim kształtem przypomina foremkę do ciastka:

Firma Kalita ma w ofercie drippery szklane, drippery ceramiczne, drippery plastikowe oraz bardzo popularne drippery stalowe. Charakterystyczną cechą tego drippera są 3 otwory, przez które przepływa woda. 

Płaskie dno i niewielka powierzchnia styku między dnem drippera i dnem filtra to cechy wyróżniające dripper Kalita. Dzięki temu rozwiązaniu woda swobodnie spływa, a zaparzona kawa jest dużo delikatniejsza w smaku. Parząc w Kalicie, mamy wrażenie, że smak kawy jest bardziej powtarzalny, słodszy i pełniejszy. 

Dzięki wyprofilowanym filtrom woda bardzo równomiernie się przelewa, dzięki czemu kawa jest słodsza w smaku. 

Kalita wygląda niepozornie. W rzeczywistości jednak to przemyślana i fantastycznie wykonana maszynka do tworzenia kawy najwyższej jakości w bardzo dobrym smaku. 

 • V60 HARIO charakteryzuje się stożkowatym kształtem na wzór litery “V” oraz kątem między przeciwległymi ściankami równym 60 stopni, od których wziął swoją nazwę.

 

Dripper HARIO V60 występuje w 3 rozmiarach 01, 02, 03 (odpowiednio dla 200-360 ml, 300 - 560 ml kawy oraz 500 – 750 ml kawy (8 filiżanek)). Do V60 można dobrać odpowiednie wielkością filtry, wybielane lub w wersji bardziej ekologicznej - brązowe. Firma HARIO oferuje V60 w wersji szklanej, ze szkła żaroodpornego wyrabiane w japońskiej fabryce w mieście Koga. Ich historię można obejrzeć na filmie.  

Ceramiczne drippery V60 wyrabiane są w mieście Arita z 400-letnią tradycją rzemieślnicząprodukowane są przy użyciu porcelany Arita yaki:

 V60 charakteryzuje spiralna struktura w środku drippera oraz otwór, przez który przepływa napar.

 

Kawa przygotowana w V60 jest pełna i smaczna, gotowa w 4 minuty. Do V60 należy dokupić filtry w odpowiednim rozmiarze.

 • KINTO to firma która stawia na niepowtarzalność wyrobów. Ceramika KINTO produkowana jest ręcznie, to wyrób oryginalny na skalę światową. Produkty Slow Coffee Style są tak nietypowe, ponieważ do ich produkcji używa się mieszanki piaskowca, unikalnego dla regionu Hasani, piasku, żelaza oraz skał i lokalnego kamienia, który nazywa się Amakus. Dzięki temu połączeniu wyroby KINTO są bardzo trwałe, zaś na ich powierzchni widać wzór, który nazywa się yo-hen.

Dripper Slow Coffee Style, który pozwala na zaparzenie kawy najwyższej jakości i smaku, to ich flagowy produkt.

Dripper z serii Slow Coffee Style od KINTO charakteryzuje oryginalną strukturą ceramiki wyrabianej ręcznie z charakterystycznym, lekko połyskującym kolorem.  Driper posiada w środku specjalne żebrowanie, ułatwiające przelewanie wody oraz duży otwór:

KINTO do swoich produktów sprzedaje bawełniane filtry, dzięki którym kawa jest klarowna i czysta w smaku. Dla fanów zero-waste firma KINTO oferuje zestawy Slow Coffee Style Coffee Carafe Set z metalowymi filtrami wielokrotnego użytku.

  

Firma KINTO oferuje również inne drippery, ceramiczne i szklane zaparzacze. Jeden z ciekawszych produktów to dripper OTC (skrót od angielskiego “octagon”, czyli ośmiokąt). Dripper z tej serii ma owalny kształt, dzięki któremu woda łatwo się przelewa. Kawa z dripa KINTO OTC  jest klarowna w smaku i delikatna. 

Akcesoria do metod alternatywnych. Czego potrzebujemy, aby zaparzyć dobrą kawę z dripa?

Oprócz najlepszego drippera, do stworzenia idealnej kawy potrzebujemy dobrej jakości: wagi, młynka, konewki (czajnika) oraz serwera. Jeżeli zaczynamy naszą przygodę z metodami alternatywnymi, warto zainwestować w dobrej jakości sprzęt. Przy jego zakupie należy zastanowić się, gdzie będziemy parzyć naszą kawę, dla ilu osób i czy faktycznie chcemy kupować coś, co szybko się zepsuje, czy wolimy wydać trochę większą kwotę i mieć świetny sprzęt na lata. 

           Jak wybrać najlepszą wagę do drippa?

 Waga do metod alternatywnych powinna wyróżniać się kilkoma ważnymi elementami:

 • Możliwość zważenia odpowiedniej ilości kawy. U nas jest to 60-70 g na litr wody. Przy tej proporcji, jeżeli robimy kawę tylko dla siebie, na 200 g wody użyjemy 12-14 g kawy. Waga powinna mieć minimalną dokładność do 1 g lub większą (np. 0,1 g) 

 • Szeroki zakres pomiaru wagi, najlepiej do 2000 g - w metodach alternatywnych nie tylko odważamy kawę. Na wadze w jednym momencie znajdują się: dripper, ziarna, filtr oraz serwer. Te wszystkie razem będą ważyć znacznie więcej niż sama kawa, dlatego warto to również wziąć pod uwagę. 

 • Wodoodporność. Kawę w metodach alternatywnych przygotowujemy na wadze. Ważne, aby waga była odporna na zalanie. Bardzo wygodne są gumowe podpórki, które zapobiegają ślizganiu wagi, jeżeli kawa się rozleje.

 • Łatwa obsługa - waga powinna być łatwa w obsłudze. Zazwyczaj kawę parzymy w warunkach domowych rano, gdy nie mamy czasu na skomplikowane urządzenia lub w kawiarni, gdzie długa kolejka klientów nie pozwala na problemy ze sprzętem. 

 • Łatwość i szybkość ładowania lub możliwość używania baterii - nie ma nic gorszego niż waga, która zabiera ostatni wolny kontakt. 

 • CzasomierzNie jest obowiązkowy, ale ułatwia kontrolę nad czasem nalewania wody i jej przepływu przez kawę.

Z bardziej profesjonalnych wag, wodoodpornych i bardzo czułych możemy polecić firmę Brewista. Waga wyróżnia się na rynku, ponieważ łączy w sobie najważniejsze cechy wagi idealnej dla profesjonalistów. Jest wodoodporna, ma szeroki zakres pomiaru od 0.1 g do 2 kg. Brewista Ratio Scale została wyróżniona nagrodą dla najbardziej innowacyjnego produktu podczas Festiwalu Kawu w Baltimore w 2018 roku. 

W profesjonalnych kawiarniach, również u nas, bardzo często spotykane są wagi ACAIA. Wagi firmy ACAIA wyróżnia piękny design oraz wysokiej jakości komponenty spotykane w produktach laboratoryjnych. Estetyczne i profesjonalne, wykonywane ręcznie produkty, to wyróżnik wag ACAIA. Firma założona w 2013 zaczęła dzięki crowfundingowi, a dziś jest jednym z liderów, zdobywającym nagrody za jakość i innowacyjność produktów. Wagi ACAIA wyróżnia precyzja i niezawodność.

 

Jaki młynek najlepiej sprawdzi się w metodach alternatywnych?

Aby wybrać młynek, który idealnie sprawdzi się w domu, ewentualnie w podróży musimy sobie odpowiedzieć na kilka podstawowych pytań.

 • Jak często będziemy używać naszego młynka? Jeżeli mielimy ziarna pod jedną kawę w tygodniu ręczny młynek do kawy z pewnością wystarczy. Jeżeli jednak używamy młynka tylko w domu, gdzie mamy kilka osób, które piją kawę, a dodatkowo spodziewamy się gości, warto przemyśleć zakup automatycznego młynka do kawy

 • Gdzie będziemy używać naszego młynka? Jeżeli planujemy wycieczki, na które zabieramy nasz młynek i nasz sprzęt do parzenia, warto przemyśleć kwestię młynka ręcznego dobrej jakości, lekkiego i poręcznego. 

 • Jaki mamy budżet? Młynki ręczne to koszt od 150 zł do 1000 zł. Młynki automatyczne dobrej jakości znajdziemy już za kilkaset złotych. Te najlepsze dla profesjonalistów kosztują nawet kilkanaście tysięcy złotych. 

Jaki młynek ręczny wybrać pod drippa?

Comandante to niemiecka firma, produkująca najlepsze młynki ręczne na świecie. Popularne “Comesie” wyróżniają żarna ze stali nierdzewnej wzmocnionej azotem, które są obojętne dla kawy (nie przenoszą zapachu) i bardzo ostre. Młynek Comandante charakteryzuje równe mielenie ziaren. Z pomocą  tego ręcznego młynka z łatwością mielimy kawę pod espresso i pod metody alternatywne. Takie efekty mogą uzyskać jedynie bardzo drogie młynki automatyczne dla profesjonalistów. Jeżeli więc szukasz najlepszego młynka, który zmieli kawę pod różne metody parzenia kawy, to Comandante powinien być twoim wyborem.

Młynki firmy Timemore to estetyczne wykonane produkty. Ich hasło reklamowe: “Original design - original beauty” (oryginalny design - oryginalne piękno) to kwintesencja podejścia firmy do klienta. Ich flagowym produktem jest młynek ręczny Chestnut Manual Grinder, który otrzymał prestiżową nagrodę Red Dot Award. Solidny młynek z wysokiej jakości żarnami i pięknym wykończeniem z orzecha amerykańskiego, to wspaniały wybór:

Dla osób szukających trochę niższej półki cenowej, ale przyzwoitej jakości warto wspomnieć o młynkach ręcznych firmy HARIO. Znana z flagowego produktu V60 firma oferuje szereg różnych młynków ręcznych budżetowych:

 

Jaki młynek automatyczny wybrać do metod alternatywnych?

Wśród młynków automatycznych, które idealnie nadadzą się do metod alternatywnych w domu możemy polecić:

Młynki automatyczne Wilfa charakteryzuje łatwość obsługi oraz najwyższa jakość wykonania produktów. Co ważne w młynku Wilfa za jednym razem zmielić nawet  250 g ziaren, co wyróżnia go na tle konkurencji. Firma Wilfa Svart powstała w 1948 w Norwegii i po dziś dzień jest jednym z wiodących producentów domowych produktów elektrycznych.Wilfa może być zaprogramowana tak, aby zmielić jedynie potrzebną ilość ziaren (program set and forget) na kilku najpopularniejszych grubościach mielenia. Polecana dla każdego, kto nie lubi mielić ziaren ręcznie, ma dużą rodzinę lub małe biuro, w którym mieli się dużo kaw pod metody alternatywne, w tym drippery.  

Firma Melitta, to prekursor w dziedzinie dripów i przelewowych metod parzenia kawy. Ich młynki z serii Melitta Calibra to nowatorskie  produkty do mielenia kawy pod metody alternatywne, które świetnie sprawdzą się w domu, biurze lub malutkiej kawiarni. Szybkie i kompaktowe, idealne dla osób, które chcą zacząć swoja przygodę z kawą z drippa. Melitta Calibra ma wbudowaną wagę, 39 grubości mielenia i mieści się na każdym blacie. Jest idealnym młynkiem do domu, dla osób, które lubią próbować różnych metod zaparzania kawy, bez konieczności wydawania dużych pieniędzy na profesjonalne młynki. 

 

Jaka konewka/ czajnik będzie pomocny przy przygotowaniu kawy z dripa?

Prawdziwy koneser kawy z dripa chce, aby jego kawa była możliwie najlepsza w smaku. Pomoże w tym idealnie konewka, czyli specjalny czajnik z wyprofilowaną wylewką ułatwiająca dystrybucję wody i równe przelewanie kawy. 

Czym charakteryzują się najlepsze konewki?

 • Konewka powinna mieć odpowiednio wyprofilowaną wylewkę, ułatwiającą równomierne dozowanie wody na powierzchnię kawy.  

 • Dobra konewka do dripa, jeżeli ma być używana do gotowania wody, powinna mieć podwójne dno, odporne na temperatury. 

 • Konewka powinna mieć dobrze wyprofilowaną rączkę ułatwiającą manewrowanie i przelewanie wody. 

 • Profesjonalna konewka powinna być wykonana z wysokiej jakości materiałów, które utrzymują temperaturę wody. 

 • Droższe, ale bardzo wysokiej jakości konewki, to w rzeczywistości czajniki z możliwością ustawienia temperatury. 

Jaką wybrać konewkę?

HARIO daje nam do wyboru szereg czajników w różnych kształtach i rozmiarach. HARIO Buono Kettle, to najpopularniejsza konewka na rynku. Możemy kupić ją w wersji ze stali nierdzewnej, na płytę indukcyjną, czajnik z regulacją temperatury. Ostatnim krzykiem mody są produkty HARIO Copper, miedziane:

Wyprofilowana wylewka i wygodna rączka to cechy charakterystyczne dla czajników firmy Fellow. Fellow EKG to elektryczne czajniki - konewki z regulacją temperatury. Konewki z serii Fellow Stagg mają wbudowane termometry, są piękne i eleganckie.

KINTO oferuje piękne i eleganckie konewki wykonane z najwyższej jakości materiałów. Co ważne konewki KINTO są bardzo wygodne w użytkowaniu i idealnie wyprofilowane do przelewania wody.

Firma Kalita tworząc projekty swoich konewek stawia na tradycyjne wzornictwo i wygodę użytkowania. Konewki Kalita są jednocześnie wygodnymi czajnikami, których możemy używać do codziennego gotowania wody.  

 • Który serwer najlepiej się sprawdzi do podawania kawy z dripa?

Kawę z dripa wypada przelewać do specjalnego naczynia, z którego podamy ją naszym gościom lub sobie, bo zasłużyliśmy na odrobinę luksusu. Serwer pozwala na jednorazowe zaparzenie nawet 750 ml kawy. 

Firmy mają w swojej ofercie serwery do dripa, które różnią się wyglądem i wielkością. Większość wykonana jest z żaroodpornego szkła. Wybierając swój serwer należy się zastanowić nad jego pojemnością, czyli odpowiedzieć sobie na pytanie ile kawy na raz będziemy zaparzać. 

Serwery marki KINTO to piękne szkło o ciekawych wzorach. Ze względu na to, że KINTO słynie z eleganckich zestawów, swoje serwery możemy dopasować do dripperów z tej firmy.

HARIO to cała gama wygodnych serwerów. Firma ma serię dedykowaną V60, dopasowaną do odpowiednich rozmiarów  

Kalita oferuje proste serwery, z których kawa bardzo dobrze smakuje. Charakteryzuje je szersza podstawa, dzięki czemu kawa rozchodzi się po ściankach serwera, jak podczas zaparzania w Chemexie.

 

4. Jaka kawa będzie najlepsza do drippa?

 

Do przyjemnej metody parzenia kawy, jaką bez wątpienia jest drip, warto poszukać wysokiej jakości kaw. Kawa pod dripa, czyli metodę przelewową, powinna być jasno palona. Dzięki takiej obróbce kawa zachowuje więcej smaku, jest również bogatsza w kofeinę. W Polsce pokutuje przekonanie, że kawa ciemno palona, na styl włoski jest kawą mocniejszą. W rzeczywistości jest to kawa gorzka w smaku i tę gorzkość często mylimy z mocą kawy. 

Słodycz jest najbardziej przez nas poszukiwanym smakiem w kawie - dlatego dużo osób decyduje się na słodzenie kawy lub używanie smakowych syropów. Warto jednak pamiętać, że kawa będzie słodsza w smaku jeżeli będziemy ją parzyć w niższej temperaturze. Warto spróbować zalać kawę wodą odstaną 5 minut po gotowaniu, aby zobaczyć różnicę. 

Aby wybrać najlepszą kawę dla siebie, należy się zastanowić, jakie smaki lubimy. Z kaw charakteryzujących się niską kwasowością - czyli słodszych w smaku - i większą słodyczą możemy polecić kawy z Brazylii oraz z Gwatemali. Dla fanów owocowych smaków odpowiednie będą kawy z Etiopii oraz  Rwandy

Jeżeli chodzi o polecane przez nas palarnie kawy, to lokalny patriotyzm nakazuje nam zwrócić się ku polskim twórcom. 

5. Jak zaparzyć idealną kawę z dripa?

Aby zaparzyć świetną kawę nie wystarczy Kalita Wave czy V60. Jak każda metoda parzenia kawy, również dripper wymaga podstawowych akcesoriów:

 • Dripper - u nas Kalita Wave 185
 • Dedykowane papierowe filtry
 • Młynek - u nas COMANDANTE
 • Waga - u nas ACAIA PEARL
 • Termometr - u nas warnik z nastawioną temperaturą
 • Stoper - u nas telefon
 • Serwer - u nas KINTO Slow Coffee Style
 • Kawa dobrej jakości, najlepiej jasno palona - u nas Burundi Ngogomo od KAFAR - Palarnia kawy
 • Czajnik, konewka lub dzbanek z gorącą wodą - u nas HARIO Buono Kettle

Instrukcja przygotowania i zaparzenia kawy metodą przelewową dla drip Kalita Wave 185:

KROK 1: 

Przygotowujemy naszą ulubioną kawę. Odważamy odpowiednią ilość ziaren. Minimalna ilość to 6 -7 g na 100 ml wody. Kawę mielimy dosyć grubo. Im bardziej miałko zmielone ziarna tym kawa będzie bardziej wyrazista w smaku.

KROK 2:

Przygotowujemy nasze akcesoria. Serwer stawiamy na wadze, na serwerze dripper. Następnie umieszczamy papierowy filtr w Kalicie, postarajmy się go nie zagiąć. Filtr przelewamy wrzątkiem, aby pozbyć się papierowego posmaku. Jednocześnie nagrzewamy dripper i serwer. Wodę, która spłynie do serwera wylewamy.

KROK 3:

Wsypujemy świeżo zmielona kawę na papierowy filtr. Wagę tarujemy.

KROK 4:

Przygotowujemy wodę w temperaturze 88 - 95°C. Z zasady im niższa temperatura wody, tym słodsza w smaku kawa. Temperatura wody zależy jednak od Ciebie i od kawy, którą wybierzesz. Zalewamy ziarna wodą, początkowo używając około 50 g wody, standardowo używa się około ⅕ wody przewidzianej do zaparzenia drippa. Kawa wstępnie namoczona uwalnia aromat. Nazywa się to preinfuzja. Aby przyspieszyć ten proces niektórzy proponują przemieszanie ziarna. Jeżeli parzymy kawę w Kalicie uważamy, że nie jest to konieczne, choć warto eksperymentować, aby znaleźć swój najlepszy sposób przygotowywania kawy.  

KROK 5:

Właściwe parzenie zaczynamy, gdy bąbelki na powierzchni kawy znikną. Wodę przelewamy okrężnymi ruchami, dolewając spokojnie tak, aby nie przelać kawy. Cały proces powinien zająć około 4 minut z preinfuzją. 

KROK 6:

Twoja kawa jest gotowa!  

Jak widać zaparzenie bardzo dobrej kawy z dripa nie wymaga od nas szczególnie wysokich kwalifikacji. W zamian za odrobinę czasu i chęci otrzymujemy fantastyczną kawę, którą możemy się dzielić z najbliższymi.