Coca Cola kupuje Costa Coffee za 18,6 miliardów złotych!

Whitbread, właściciel marki Costa Coffee sprzedaje globalnemu gigantowi, Coca Coli, największą brytyjską sieć kawiarni za 18,6 miliardów złotych!

Whitbread wykupił Costa w 1995 roku za 91 milionów złotych, kiedy sieć posiadała 39 sklepów. Obecnie, marka posiada aż 2400 kawiarnii tylko w Wielkiej Brytanii oraz 1400 w ponad 30 pozostałych krajach.

Whitbread twierdzi, że pieniądze z inwestycji przeznaczą na zmniejszenie zadłużenia, zwiększenie funduszu emerytalnego oraz na spłatę udziałów reszty akcjonariuszy Costa Coffee. Transakcja ta pomoże im również rozwinąć sieci ich hoteli Premier Inn w Wielkiej Brytanii i Niemczech.

Z kolei dzięki tej umowie, Coca Cola będzie w stanie rozszerzyć swoją ofertę o zdrowsze produkty i już nie będzie identyfikowana tylko z napojami gazowanymi. Tym samym Coca Cola wkracza na rynek, na którym będą rywalizowali z Nestle i Starbucksem.

"Costa przekazuje Coca Coli nowe możliwości i wiedzę ekspercką z rynku kawy, a nasz system może stworzyć możliwości rozwoju marki Costa na całym świecie" - powiedział James Quincey, CEO Coca Coli.

Gorące napoje to jeden z niewielu pozostałych segmentów całego sektora napojów, w którym Coca-Cola nie posiada globalnej marki.