Zanim przystąpisz do parzenia kawy rzuć okiem na jej datę palenia. Nie polecamy parzyć kaw zbyt świeżych! Nie chcemy generalizować, ale uważamy, że warto dać ziarnu przynajmniej tydzień na "ułożenie się." W kawie po wypale bardzo dużo się dzieje, zawiera sporo dwutlenku węgla, który będzie bardzo buzował podczas parzenia, kawa będzie się mocno pieniła co spowoduje trudności przy parzeniu, a jej smak może okazać się płaski.

Pamiętaj, że pracujemy na innych parametrach sprzętu i wody, stąd kawa zaparzona u nas i u Ciebie może nieco różnić się w smaku i aromacie, a podany przez nas przepis to tylko jedna z możliwości. Jak najbardziej polecamy własne kombinacje (z gramaturą kawy, ilością wody, stopniem zmielenia, czasem parzenia) :)

* im drobniej zmielisz ziarna tym łatwiej woda będzie mogła je rozpuścić - w smaku napar będzie intensywniejszy ;)

A. Jeżeli parzysz w dripperze Kalita/Chemexie 500ml użyj 30g kawy i 520g wody. Temp. wody 94-96°C. Kawę zmiel na grubość ziarenek maku.

Zalewaj bardzo delikatnym strumieniem. Na samym początku możesz wręcz kapać wodą na kawę, kiedy cała będzie już namoczona i zaczną spadać pierwsze krople możesz zalewać minimalnie szybciej. Pilnuj, aby kawa była cały czas pod wodą. Zalewaj powoli, unikaj dużych uderzeń strumienia (turbulecji). Nie rób przerw - przelej całość wody w około 2 minuty, po 4-4:30 minuty całość wody powinna przepłynąć przez kawę. 

* Jeżeli zauważysz, że crema (pianka), która pojawi się na powierzchni parzącej się kawy jest bardzo jasna - sprawdź czy woda nie jest za chłodna lub czy wewnątrz kawy nie zrobiła się bryłka. W tym celu możesz delikatnie zamieszać kawę łyżeczką lub specjalnym patyczkiem.

B. Aeropress - 18g kawy, 150g wody, czas parzenia 2:00, przeciskaj powoli do 2:30. Kawę zmiel na grubość plażowego piasku :) (15 klików na Comandante).

Uzyskany napar będzie intensywny w smaku i aromacie. Jeżeli wolisz coś delikatniejszego śmiało możesz go rozcieńczać dolewając wrzątek :)

logo

Darmowa dostawa

na terenie Polski

logo

Zwroty

możesz zmienić zdanie w ciągu 14 dni bez podania przyczyny

logo

Less waste

pakujemy tylko przyjaźnie dla środowiska