Zanim przystąpisz do parzenia kawy rzuć okiem na jej datę palenia. Nie polecamy parzyć kaw zbyt świeżych! Nie chcemy generalizować, ale uważamy, że warto dać ziarnu przynajmniej tydzień na "ułożenie się." W kawie po wypale bardzo dużo się dzieje, zawiera sporo dwutlenku węgla, który będzie bardzo buzował podczas parzenia, kawa będzie się mocno pieniła co spowoduje trudności przy parzeniu, a jej smak może okazać się płaski.

Pamiętaj, że pracujemy na innych parametrach sprzętu i wody, stąd kawa zaparzona u nas i u Ciebie może nieco różnić się w smaku i aromacie, a podany przez nas przepis to tylko jedna z możliwości. Jak najbardziej polecamy własne kombinacje (z gramaturą kawy, ilością wody, stopniem zmielenia, czasem parzenia) :)

* im drobniej zmielisz ziarna tym łatwiej woda będzie mogła je rozpuścić - w smaku napar będzie intensywniejszy ;)

A. Jeżeli parzysz w dripperze Kalita/Chemexie 500ml użyj 30g kawy i 520g wody. Temp. wody 94°C.

Kawę zmiel na grubość ziarenek maku. Zalewaj bardzo delikatnym strumieniem, na samym początku możesz wręcz kapać wodą na kawę. Kiedy cała będzie już namoczona i zaczną spadać pierwsze krople, możesz zalewać minimalnie szybciej.

Pilnuj, aby kawa była cały czas pod wodą. Zalewaj powoli, unikaj dużych uderzeń strumienia (turbulecji). Nie rób przerw - przelej całość wody w około 2 minuty. Po 4-4,5 minuty całość wody powinna przepłynąć przez ziarna kawy. 

* Jeżeli zauważysz, że crema (pianka), która pojawi się na powierzchni parzącej się kawy jest bardzo jasna, sprawdź czy woda nie jest za chłodna lub czy wewnątrz kawy nie zrobiła się bryłka. W tym celu możesz delikatnie zamieszać kawę łyżeczką lub specjalnym patyczkiem.

B. Aeropress - 15g kawy, 150g wody, czas parzenia 1:50, przeciskaj powoli do 2:10. Kawę zmiel na grubość plażowego piasku :) (15 klików na Comandante). Uzyskany napar będzie intensywny w smaku i aromacie, jeżeli wolisz coś delikatniejszego śmiało możesz go rozcieńczać dolewając wrzątek :)

Darmowa dostawa

Darmowa dostawa

do Paczkomatów
na terenie Polski

Godziny otwarcia

Godziny otwarcia

pn.-pt. 8:00 - 16:00

Zwroty zakupów

Zwroty zakupów

możesz zmienić zdanie
w ciągu 14 dni
bez podania przyczyny

Less waste

Less waste

pakujemy w sposób
przyjazny dla środowiska