Herbata zimowa - przepisy

Odkąd herbata została odkryta i używana do przygotowywania naparów w Chinach, minęły setki lat. Nadal cieszy się uznaniem nie tylko ze względu na smak, ale także właściwości prozdrowotne.

Głównymi substancjami prozdrowotnymi zawartymi w herbacie są polifenole, w szczególności katechiny i epikatechiny. Badania laboratoryjne wskazują, że te cząsteczki mają właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające. Pozostaje jednak niejasne, czy sama herbata jest przyczyną tych korzyści, a jeśli tak, to jak dokładnie działa jej magia. Badania próbują wykluczyć możliwość, że osoby pijące herbatę po prostu prowadzą zdrowszy styl życia. Można ją zatem włączyć do ogólnej zdrowej diety zawierającej pełne ziarna, ryby, owoce i warzywa oraz mniej czerwonego i przetworzonego mięsa1.


Zawarte w przepisach naturalne dodatki do herbaty, takie jak cytryna, imbir czy miód, same w sobie mają potencjalne korzyści zdrowotne. Jeśli poczujesz zbliżający się ból gardła, miód otuli je i uspokoi. Witamina C zawarta w cytrynie czy pomarańczy to kolejny przeciwutleniacz, który wzmacnia układ odpornościowy i pomaga zwalczać sezonowe choróbska.


Nasze przepisy na zimową herbatę:  1. Czarna herbata z imbirem - Na zdrowie!

 1. Rozgrzewająca herbata owocowa - Korzenna chwila

 


To już był długi rok, a pierwsze przymrozki dopiero przed nami. Niezależnie od tego czy podekscytowani czekacie na sezon zimowy, czy wolelibyście raczej zakopać się w pościeli, dobra herbata wyjdzie Wam na zdrowie! Tak też nazwaliśmy pierwszy przepis - Na zdrowie!


1. Przepis na zimową herbatę - “Na zdrowie!”  • imbir (4 plastry z ok. 4 cm kawałka)

  • 2 plastry cytryny + sok z połówki cytryny

  • goździki (4 szt.)

  • cynamon (szczypta, ale można dodać więcej w zależności od upodobań)

  • 1-2 łyżeczki miodu


Herbatę parzymy wraz z imbirem, zalewając ją 250 ml wody o temperaturze 95°C (może się różnić w zależności od rodzaju herbaty, polecamy sprawdzić na opakowaniu) i zostawiamy pod przykryciem na 3 minuty. Następnie wyciągamy zaparzacz, dodajemy sok z cytryny i wsypujemy cynamon. Goździki wbijamy w plastry cytryny tak, by nie przeszkadzały w piciu. Dodajemy miód - 1 lub 2 łyżeczki. Wypijamy jeszcze gorące! 

 

2. Przepis na zimową herbatę - “Korzenna chwila”


Aromatyczna i rozgrzewająca, świetna na weekendowe odprężenie i dodanie słonecznego akcentu w deszczowe dni. Kilka dodatków dobrze wzbogaci smak suszu owocowego na bazie hibiskusa.  • pomarańcza (2 plastry)

  • goździki (2-3 szt.)

  • imbir (2 plastry z ok. 2 cm kawałka)

  • miód (1 łyżeczka)


Susz parzymy razem z imbirem, zalewamy 250 ml wody o temperaturze 95 °C (może się różnić w zależności od rodzaju herbaty, polecamy sprawdzić na opakowaniu) i zostawiamy pod przykryciem na 5 minut. Po zaparzeniu wyciągamy zaparzacz i wrzucamy plastry pomarańczy, dodajemy miód. Mieszamy i delektujemy się korzennym naparem.


Zachęcamy Was do tworzenia własnych przepisów. Pamiętajcie tylko, żeby trzymać się z daleka od przetworzonych napojów herbacianych słodzonych cukrem. Te produkty mogą być obciążone dodatkowymi kaloriami, a spożywanie ich częściej niż okazjonalnie może wskazać Wam zły kierunek.