Historia ekspresu do kawy

Ekspres do kawy jest obecnie tak popularnym urządzeniem, że znajduje się w prawie każdym domu. Wiele z nich po wciśnięciu jednego guzika potrafi nam przyrządzić włoskie espresso lub wybrane kawy mleczne. Możemy kupić ekspres w rozmiarze jakim tylko chcemy, z wbudowanym młynkiem lub bez. Jednak ten ekspresowy dobrobyt istnieje stosunkowo od niedawna i ma swoje ciężkie, ale jakże ciekawe początki. W dzisiejszym artykule przedstawiamy historię ekspresu do kawy, bez którego nie wyobrażamy sobie życia.

Benjamin Thompson i jego zaparzacz

Pierwsze ekspresy na kawę w niczym nie przypominały dzisiejszych urządzeń. Były to raczej dzbanki z przykrywką, flanelowym filtrem oraz kranem do upuszczania naparu. Używano ich na zachodzie Europy na przełomie XVII i XVIII wieku. Ponad sto lat później powstał pierwszy zaparzacz, który posiadał już sitko ubijające kawę. Wynalazł go naukowiec Benjamin Thompson i to na nim wzorowali się kolejni odkrywcy. 
 

Patent Angelo Moriondo

Pierwszym człowiekiem, który opatentował swój ekspres do kawy był Włoch Angelo Moriondo. W XIX wieku biznes kawowy w Europie rozkwitał w bardzo szybkim tempie. Problemem w kawiarniach był jednak długi czas oczekiwania na zamówiony napój. Klienci się niecierpliwili, więc pracowano nad udoskonaleniem obecnych urządzeń. Do tej pory wszystkie ekspresy przygotowywały kawę dzięki parze wodnej. Angelo Moriondo, opatentował urządzenie wykorzystujące jednocześnie parę i wodę.
Maszyna, bo tak to trzeba nazwać była ogromnych rozmiarów i składała się z dwóch zbiorników, w których podgrzana woda zamieniała się w parę i przepuszczana przez kawę dawała wspaniały napar. Moriondo niestety nie produkował masowo swojego urządzenia, a jego ekspres, choć był niezwykle nowoczesny, to nie zrobił wielkiej furory.

 angelo

Bazzerra i Pavoni  

Ekspres Angelo Moriondo został udoskonalony na początku XX wieku przez jego rodaka Luigiego Bazzerrę, który sprawił, że kawę można było zaparzyć w kilka sekund. Nowoczesne w tamtych czasach technologie, dzięki którym kontrolowano ciśnienie i temperaturę wody, całkowicie zmieniły świat kawy. Bazzerra nie potrafił jednak odpowiednio sprzedać swojego produktu. Zrobił to Desiderio Pavoni, który jeszcze bardziej ulepszył dotychczasowy ekspres i skutecznie wprowadził go do sprzedaży. Z początku mężczyźni współpracowali razem, ale Pavoni założył własną markę i to on przejął cały mediolański rynek. Jego ekspresy potrafiły w ciągu jednej godziny przygotować nawet tysiąc filiżanek kawy.
 

Arduino i espresso

Ogromny sukces, którego efekty widzimy do dziś, odniósł kolejny Włoch, a zarazem konkurent Pavoniego Pier Teresio Arduino. Wszystko zaczęło się tuż po zakończeniu I Wojny Światowej. Arduino przebudował bojler, czyli serce ekspresu, co pozwoliło wyraźnie zmniejszyć jego rozmiar. Mimo że jego urządzenia nie doznały rozgłosu w szybkim tempie, to Arduino zmienił kawowe zwyczaje wszystkich Włochów. Wszystko za sprawą jednego plakatu, który ukazywał jego ekspres oraz mężczyznę, który w pośpiechu parzy espresso, wychylając się z pędzącego pociągu. Dzięki temu maszyny zyskały sławę, a przede wszystkim ich eksport rozpowszechnił espresso w całej Europie.

 

Achille Gaggia

ówczesne ekspresy nie przekraczały 2 barów ciśnienia pary wodnej. Próby zwiększenia ciśnienia sprawiały, że kawa smakowała zdecydowanie gorzej. Problem ten rozwiązał po II Wojnie Światowej Achille Gaggia, który oparł swoją technologię na ciśnieniu wody, a nie jak to było dotychczas pary wodnej. Dzięki użyciu tłoku sprężynowego osiągnięto magiczny wynik 10 bar. Zaparzona kawa była gęstsza, a na powierzchni pojawiła się pianka cremy. Jej objętość stała się wyznacznikiem standardów, choć początkowo ludzie podchodzili do niej sceptycznie.  
 

Faema E-61 

Kolejnym urządzeniem, które stało się prototypem dzisiejszych ekspresów do kawy, był E-61 firmy Faema. Wytwarzał ciśnienie przy pomocy pompy hydraulicznej, która zaciągała wodę z wodociągu. E-61 opierał się na elektryczności, był mały i posiadał wiele nowości technologicznych, dzięki czemu zyskał ogromną sławę. To na nim wzorowali się kolejni wizjonerzy i to on najbardziej przypomina dzisiejsze ekspresy ciśnieniowe.

 faema

Mimo tego, że w dzisiejszych czasach mamy dostęp do ekspresów, o jakich tylko zamarzymy, posiadających niesamowite (jak np. parzenie kawy za pomocą aplikacji w telefonie), to nie możemy zapomnieć o ich ciekawej historii. To właśnie dzięki długiej pracy wizjonerów, przedsiębiorców i samych miłośników kawy możemy dzisiaj korzystać z tak niezwykłych urządzeń. Każdy z nich dołożył mniejszą lub większą cegiełkę do tego, co mamy teraz, a wszystko z miłości do kawy.
 
Już wiesz skąd się wzięły popularne dzisiaj ekspresy? Teraz zastanawiasz się jak wybrać ten najlepszy spośród szerokiej oferty? Zobacz nasz artykuł, w którym poruszamy najważniejsze aspekty przy wyborze dobrego ekspresu - Jak wybrać dobry ekspres do kawy