Jak stworzyć domową kawiarnię?

Wyjście do kawiarni to idealny pretekst do spędzenia miłych chwil ze znajomymi, zrelaksowania się czy po prostu skosztowanie kawy zaparzonej przez profesjonalistów. Wiele osób nie wyobraża sobie dnia bez filiżanki ulubionej, aromatycznej kawy, ale czy konieczna jest wizyta w kawiarni? Nie do końca. Tak naprawdę każdy rodzaj kawy można przygotować samodzielnie w domu, a w tym artykule postaram się przybliżyć jak w domu stworzyć własną kawiarnie.

Co potrzebujesz?

Podstawowy element każdej kawiarni to ekspres do kawy oraz młynek do kawy dlatego myśląc o stworzeniu domowej kawiarni musisz mieć na uwadze zakup ekspresu wraz z młynkiem. Możliwości jest sporo, a wszystko zależy od Twoich potrzeb i możliwości finansowych. Na stronie naszego partnera jest obszerny artykuł odpowiadający na pytanie 'jaki ekspres wybrać?'. Jeżeli Twoje finanse nie pozwalają na zakup sensownego zestawu (ekspres kolbowy + młynek żarnowy) to lepszym rozwiązaniem może okazać się tradycyjna włoska kawiarka lub inne urządzenie do parzenia kawy i porządny młynek.

Młynek do kawy to podstawa i jego wybór powinien być bardzo przemyślany i dostosowany do tego w jaki sposób najczęściej będziesz przygotowywał kawę. Każda metoda parzenia kawy wymaga nieco innego mielenia, a młynki do espresso charakteryzują się nieco inną budową i wielkością żaren w porównaniu z tymi przeznaczonymi do alternatywnych metod parzenia kawy. Wybór młynka do kawy to bardzo ważny temat i myślę że lada moment pojawi się specjalny tekst przybliżający to zagadnienie.

kubek kawy

4 opcje cenowe stworzenia domowej kawiarni (od najdroższej):

Żarnowy młynek przystosowany do mielenia kawy pod espresso + ciśnieniowy ekspres kolbowy. Taki zestaw można kupić zarówno w bardzo niskiej jak i wysokiej cenie, wszystko zależy od tego czego oczekujemy od naszego sprzętu i jakiej marki urządzenia wybierzemy. Sensownym i proponowanym przez nas rozwiązaniem w przypadku dość niskiego budżetu jest zakup ekspresu Gaggia Classic lub Ekspresu Ascaso Basic lub Dream oraz młynka Ascaso I-1.

Taki zestaw to koszt około 2000 zł i możemy go polecić z czystym sumieniem każdemu kto chciałby zacząć swoją przygodę z  'profesjonalną kawą' w swoim domu. Jeżeli dysponujemy większą kwotą to naprawdę mamy w czym wybierać. Rynek domowych ekspresów oraz młynków jest naprawdę bardzo rozwinięty. Do wyboru mamy wiele rozwiązań technicznych oraz producentów, a kwoty zestawów domowy ekspres + młynek mogą sięgać nawet 10 czy 15 tysięcy złotych.

ekspres kolbowyźródło: pexels.com

Automatyczny ekspres do kawy co prawda nie jest zbyt mile widziany w profesjonalnych kawiarniach, jednak w takiej domowej może się doskonale sprawdzić. Ceny dobrych ekspresów automatycznych zaczynają się od 1500 zł wzwyż. Ekspres z wbudowanym młynkiem oraz automatycznym systemem spieniania mleka pozwoli nam w prosty i szybki sposób przygotować różnego rodzaju specjały kawowe, tylko czy o takie rozwiązanie nam chodzi? Prosto, szybko i smacznie, ale bez rytuału i celebrowania chwili parzenia kawy, która dla niektórych jest naprawdę ważnym elementem codziennej kawy. 

ekspres automatycznyźródło: pexels.com

Żarnowy młynek do kawy oraz urządzenie, które zastąpi ekspres. Kawa z kawiarki (czajniczka mokka) jest chyba najbardziej zbliżona swoją konsystencją do espresso, a co również bardzo ważne jest prosta w przygotowaniu - taki zestaw w zależności od producenta i jakości sprzętu może kosztować w granicach 200 do 500 zł.

kawiarkaźródło: pexels.com

Jeżeli nasza ulubiona kawa to czarna, pobudzająca i aromatyczna podawana w dużym kubku to ciekawym rozwiązaniem może okazać się ekspres przelewowy, chemex, drip, aeropress czy french press no i oczywiście młynek. Koszt ekspresu przelewowego zależy od jego parametrów oraz jakości wykonania, ale dobry ekspres przelewowy można kupić za 500 - 1000zł. Chemex to koszt około 200 - 250 zł, a aeropress lub drip wraz z serwerem nieco ponad 100 zł.

chemexźródło: pexels.com

Podsumowując, aby stworzyć w domu własną kawiarnię nie potrzebujemy dużego ekspresu, który widzieliśmy ostatnio w kawiarni. Możemy wybrać dobry, domowy ekspres kolbowy, który z całą pewnością spełni nasze oczekiwania, a jeżeli nie stać nas na taki sprzęt to możemy wybrać jedną z alternatywnych metod parzenia kawy.   

sklep kawa.pl