Ile kalorii ma kawa?

  • Od czego zależy ilość kalorii w kawie?
  • Kaloryczność najpopularniejszych kaw, takich jak espresso i latte
  • Ile kalorii kalorii kryje się w kawach rozpuszczalnych, smakowych i deserowych?

Ile kalorii ma kawa?
Pijąc kawę codziennie zapewne nie myślimy o tym, że może ona być tucząca. Odchudzające właściwości kawy nie są żadną tajemnicą, jednak czy kawa nadal będzie pomagała nam schudnąć, gdy urozmaicimy ją o dodatki?

Jaką kawę pijemy najczęściej? Myśląc o „kawie”, jaką jej postać mamy na myśli?
świeżo palona kawa na kawa.pl
1. Polak idzie na kawę

Według badań ARC Rynek dla Cafe Monitor, w 2022 roku ponad połowa, bo aż 54% Polaków decyduje się na picie kawy poza domem. Najczęściej wybieranym typem kawy jest cafe latte oraz klasyczne espresso. Jako powód picia kawy zdecydowana większość (65%) Polaków podaje jej smak, 52% osób nie wyobraża sobie dnia bez kawy, a 39% pije kawę dla przyjemności jako codzienny rytuał.

Najpopularniejszym dodatkiem do kawy jest zwykłe mleko krowie, które preferuje 62% uczestników badania, natomiast mleko bezlaktozowe stanowiło 10% odpowiedzi, a napoje roślinne wybiera zaledwie 5% Polaków. Według badaczy ARC Rynek, Polacy coraz więcej wydają na kawę, a także coraz częściej rozglądają się za pozostałą ofertą kawiarni w postaci ciast, lodów, kanapek. W kontekście kaloryczności kawy nie pozostaje to bez znaczenia, gdyż nawet gdy kawa sama w sobie nie dostarczy dużej ilości energii, to dodatek w postaci ciasta już tak, a zakres kaloryczności dodatków do kawy jest niezwykle szeroki.

Poznaj Sweet Foam w ekspresie Jura - J8 Piano. Nowatorski system, który aromatyzuje piankę mleczną bezpośrednio podczas przyrządzania za pomocą dołączonej nakładki do syropu. 

Ekspres do kawy Jura - J8 Piano White


2. Kawa z mlekiem czy bez?

Pora się zastanowić ile tak naprawdę kalorii ma kawa. Kawa czarna filtrowana w 100 g posiada zaledwie 2 kcal. Klasyczne espresso bez dodatków to 9 kcal w 100 g.
Sytuacja się jednak zmienia, gdy do kawy dodamy odtłuszczone mleko - wtedy w 100 g kawy mamy około 12 kcal w zależności od proporcji mleka do kawy. Pamiętajmy jednak, że im bardziej tłuste mleko, tym więcej kalorii - już dwuprocentowe mleko w kawie spowoduje, że kaloryczność 100 g napoju wzrośnie do około 21 kcal. Im bardziej mleczna i słodka kawa, tym więcej kalorii będzie miała.

Kawa latte ma około 55 kcal w 100 g, latte macchiato 66 kcal w 100 g, a cappuccino to już 90 kcal na 100 g. Warto dodać, że powyższe kawy bardzo często można spotkać w objętościach od około 200 aż do 400 ml, więc kaloryczność całego napoju może stać się dość pokaźna. W najgorszej sytuacji są jednak fani słodzonej kawy. Wystarczy łyżeczka lub dwie cukru, aby wartość kaloryczna kawy zdecydowanie poszybowała w górę!

Ponadto, cukier niekorzystnie wpływa na zdrowie. O tym jak wpływa cukier na nasz organizm i jak oduczyć się słodzenia kawy pisaliśmy już w tym artykule. 

Masz w domu ekspres? 
Sprawdź w naszym sklepie kawy przeznaczone do ekspresów automatycznych

Kawa Lavazza

3. Kawa rozpuszczalna i kalorie

Żyjemy w biegu i często nie mamy czasu na przyrządzenie kawy z ekspresu lub kawiarki, w związku z tym często wybór pada na kawę rozpuszczalną. Taka kawa nie dość, że gorsza jakościowo, potrafi też mieć znacznie więcej kalorii. Chcąc poprawić jej smak dodajemy cukier i mleko.

Kawa rozpuszczalna z mlekiem i cukrem ma aż 113 kcal w 100 g. Najgorsze są jednak kawy rozpuszczalne typu 2 w 1. Jeśli spojrzymy na ich skład, zauważymy, że kawa jako składnik nie plasuje się na pierwszym miejscu (a jak wiadomo skład produktów pisany jest od składnika, którego produkt zawiera najwięcej, do tego, którego zawiera najmniej). Takie produkty zawierają zaledwie 10-20% kawy rozpuszczalnej, reszta to cukier, emulgatory i mleko w proszku. W 100 g takiej kawy jest aż 460 kcal! 

KAWA Kcal/100g
Kawa czarna 2
Espresso 9
Kawa z mlekiem 12
Kawa z mlekiem i łyżeczką cukru 30
Kawa z mlekiem 2% 21
Latte 55
Latte macchiato 66
Cappuccino 90
Kawa rozpuszczalna typu 2 w 1 444


4. Sieciówkowe bomby 
kaloryczne

Kawiarnie to miejsca, w których oprócz „zwykłej” kawy możemy napić się czegoś bardziej urozmaiconego. Coraz większą popularnością w Polsce cieszą się kawiarnie sieciowe, takie jak Starbucks czy Costa Coffee. Wybór klientów tych kawiarni często pada na kawy smakowe lub desery kawowe. Czy zdają sobie oni jednak sprawę z tego jak tuczące mogą być takie napoje? Wchodząc na oficjalną stronę Starbucksa możemy zapoznać się z tabelą wartości odżywczych. I tak na przykład kawa cappuccino w rozmiarze grande ma 136 kcal i prawie 10g cukru (niesłodzona!), mocha z bitą śmietaną (również w rozmiarze grande) ma aż 363 kcal i 32 g cukru, karmelowe macchiato to 270 kcal i 30 g cukru, a orzechowa mocha, to aż 425 kcal i 50 g cukru! Biorąc pod uwagę to, że łyżeczka zawiera około 4 g cukru, możemy przeliczyć, że przykładowo cappuccino, zanim je sami posłodzimy ma już ponad 2 łyżeczki cukru.

Ekspres do kawy automatyczny Jura - J8 Pian

Podobna sytuacja jest w innych sieciówkach. Smak kawy przysłaniany jest różnymi ‘polepszaczami’. Tym bardziej teraz, gdy robi się ciepło, kiedy w ofertach kawiarni pojawiają się różne kawy mrożone z dużą ilością bitej śmietany, syropami smakowymi lub lodami.
Przykładowo mrożone frappe mocha w McDonald’s to 460 kcal i 60 g cukru, czyli około 15 łyżeczek! Jeśli jesteście na diecie lub po prostu dbacie o linię, miejcie to na uwadze. Takie kawy wprawdzie zazwyczaj są pięknie podane i kuszą samym wyglądem, jednak za każdym razem, kiedy będziecie mieli zamiar taką sobie kupić, pamiętajcie jak bardzo są tuczące, a także o tym, że ogromne ilości cukru w nich zawarte mogą wpłynąć niekorzystnie na nasze zdrowie. Ponadto, często prócz samej kawy klienci dokupują jakiś dodatek do zjedzenia, a same kawiarnie zachęcają do kupowania zestawów poprzez oferowane promocje i kupony.
Taka kawa z „czymś” do kawy, może mieć więcej kalorii niż porządny obiad. 

KAWA Kcal na porcję Ilość cukru [g]
Grande Cappuccino Starbucks 136 10
Grande mocha z bitą śmietaną Starbucks 363 32
Grande Caramel Macchiato Starbucks 270 30
Halzenut Mocha Starbucks 425 50
Iced Frappe Mocha McDonald’s 460 60


5. Podsumowanie

Często mówiąc ‘kawa’ mamy na myśli niekoniecznie jej klasyczną czarną postać, lecz cappuccino lub latte z dodatkiem cukru, a czasem dodatkowych syropów smakowych czy nawet bitej śmietany. Jak dowodzą badania, większość z nas preferuje kawy z mlekiem, jednak dokonując wyboru takiego napoju, miejmy na uwadze jakie mogą być tego skutki.
Wiadomo, że jeśli napijemy się słodzonej kawy z mlekiem (np. z syropem smakowym) raz na jakiś czas, nie sprawi to, że momentalnie przytyjemy, jednak picie takiej kawy często może mieć wpływ na nasze sylwetki. Ważne jest aby kawę mleczną lub z dodatkami również uwzględniać w kaloryczności swojej diety. Kawa często stanowi przerywnik w ciągu dnia pracy, gdy kupujemy ją w przerwie dla relaksu. W takiej sytuacji, można zapomnieć, że dostarczyliśmy organizmowi kolejny posiłek. Nie dajmy się więc zwieść programom lojalnościowym sieciówek i pamiętajmy, że zdrowie jest najważniejsze!

Źródła:
1. Badanie Café Monitor 2022 zostało zrealizowane przez ARC Rynek i Opinia metodą CAWI na ogólnopolskiej próbie N=1711 osób w dniach 3-14.07.2022. Badani to osoby, które ukończyły 16 lat. https://arc.com.pl/polacy-wracaja-do-picia-kawy-poza-domem/ (dostęp 13.04.2023).
2. dePaula, J.; Farah, A. Caffeine Consumption through Coffee: Content in the Beverage, Metabolism, Health Benefits and Risks. Beverages 2019, 5, 37.
https://doi.org/10.3390/beverages5020037.
3. FoodData Central, U.S. DEPARTMENT OF AGRICULTURE. https://fdc.nal.usda.gov/fdc-app.html#/?query=coffee (dostęp 13.04.2023).
4. https://www.starbucks.pl/pl/alergeny (dostęp 13.04.2023)
5. https://mcdonalds.pl/nasze-menu (dostęp 13.04.2023)

Konsultacja merytoryczna:
mgr Adam Grdeń – dietetyk, doktorant na Wydziale Nauk o Żywności i Biotechnologii UP w Lublinie, brewer i miłośnik kawy
Wpis aktualizowany: maj 2023

akcesoria do kawy i świeżo palona kawa