Kawa Sierra Nevada - recenzja

Oto recenzja kawy Sierra Nevada z niemieckiej kawiarni Coffee Circle. Autorką recenzji jest Basia Kapela - pasjonatka kawy, szczególnie we wszelkich alternatywnych wydaniach :)

Całkiem niedawno, dzięki sklepowi cafeport.pl, moje kawowe zasoby poszerzyły się o Kolumbię Sierra Nevada od Coffee Circle. Ta niemiecka palarnia powstała w 2010 roku. Przykładają oni dużą uwagę do jakości surowca. W kwietniu 2016 roku wybrali się do Kolumbii, by móc z bliska zobaczyć w jaki sposób uprawiana i zbierana jest kawa, a także by odnaleźć idealne ziarno i nawiązać długotrwałą współpracę - co im się udało. Owocem tej podróży jest Kolumbien Sierra Nevada.


Pierwszą rzeczą, która zwróciła moją uwagę, jest bardzo ładne opakowanie - czarna paczka z kolorową (w tym przypadku brązową) wlepką, na której znajdują się informacje na temat ziarna. Bardzo przyjemnym odkryciem był fakt, że gramatura kawy wynosi 350g - jest większa niż zazwyczaj. 


Kawa Kolumbia Sierra Nevada od Coffee Circle - Drip Hario V60 


Po otworzeniu opakowania do naszych nozdrzy dociera przyjemny aromat, ziarenka są równomiernie wypalone w średnim profilu. Pierwsze parzenie standardowo miało miejsce w drippie Hario V60. Proporcja 18g/300ml, temperatura wody 90 stopni, preinfuzja 30 sekund. W aromacie i smaku pojawiło się dużo orzechów. Napar wspaniale zbalansowany o przyjemnym i dymnym karmelu na finiszu. Odniosłam wrażenie, że jest to bardzo klasyczna w odbiorze Kolumbia, taka kawa dla każdego.  


sierra nevada drip


W aeropressie


W Aeropressie zaparzonym na metalowym filtrze udało się jeszcze wyciągnąć karmel i przyjemne otulające body. Pojawił się też lekko wędzony aromat, który nie do końca umiałam określić. Proporcja: 18g/220ml: przez 30 sekund nalewałam wodę w temperaturze 92 stopni i odczekałam 55s, po czym trzykrotnie przemieszałam zawartość aeropressu i przecisnęłam kawę.


W dripie Rozeta od Chomka


Kolejną alternatywą, która przekapała Kolumbię Sierra Nevada był mój nowy nabytek - dripp Rozeta od Chomka w proporcji: 20g/360ml, temperatura wody 90 stopni, 30 sekund preinfuzji. Po raz kolejny ukazał się cudowny balans, orzechowo-karmelowy smak i aromat z przebijającym się dymnym tłem.


W Kalicie Wave


Czwarty test zrobiłam w Kalicie Wave w proporcji: 18g/300ml, temperatura wody 90 stopni, 30 sekund preinfuzji. Tym razem pojawiła się goryczka i więcej wędzonego aromatu, którego nadal nie potrafiłam nazwać.


sierra nevada aeropress


W dripie Clever


Gdy eksperymentujesz z danym ziarnem cały czas zastanawiasz się co jeszcze można zmienić, w czym zaparzyć, co zrobić by wyciągnąć więcej. Moim zadaniem dodatkowo jest opisywanie tych odczuć i przeżyć. Wybierając metody parzenia staram się kierować upodobaniami moimi, znajomych i bliskich. Próbuję przetestować kawę jak najbardziej wszechstronnie i zbadać jak sprawdza się zarówno w mocniejszych, bardziej intensywnych odsłonach, jak i w tych lżejszych, delikatniejszych. Podczas tych przemyśleń dotarło do mnie, że ziarno od Coffee Circle powinno trafić do Clever drippera.


Tak więc zrobiłam - rozpoczęłam jeden z grudniowych czwartków połączeniem drippa i french pressu. Użyłam 18g kawy zmielonej odrobinkę grubiej niż na chemex i 300ml wody w temperaturze 89 stopni. Klasycznie 30 sekundowa preinfuzja, dopełnienie wodą i czekanie, aż całkowity czas parzenia osiągnie 4 minuty. Następnie przełamanie crusta i przelewanie, które trwało minutę. Z całego tego przedsięwzięcia otrzymałam pełny napar, który jak zawsze był intensywnie orzechowy. W aromacie pojawiły się kwiatowo-karmelowe nuty, a w smaku wędzona papryka na finiszu - tak! Wreszcie znalazłam to, z czym kojarzy mi się dymny, lekko wędzony posmak. 


sierra nevada drip 2


W Chemexie


Ostatnim pomysłem testowym był Chemex. Zaparzyłam w nim Kolumbię Sierra Nevada dwa razy. W pierwszym podejściu był to większy model (na sześć filiżanek). Proporcja, której użyłam to 15g/270ml, temperatura wody 88 stopni, 30 sekund preinfuzji. Efekt wyszedł zaskakujący: niesamowity balans i dużo prażonych orzechów. Zachęcona tym eksperymentem, zrobiłam podejście do mniejszego chemexu (na trzy filiżanki).


Użyłam 20g ziarna i 360ml wody w temperaturze 88 stopni, preinfuzja klasycznie trwała 30 sekund. Kawę zmieliłam na tyle grubo, by przelew trwał 2:50 - mam świadomość, że to dość krótki czas, ale efekt był zachwycający. Według mnie najlepszy napar z Kolumbii od Coffee Circle. Ponownie pojawił się kwiatowo-karmelowy aromat i idealny balans, a łagodny orzechowy i nieco przyprawowy smak.


sierra nevada chemex


Podsumowanie


Jeśli zostałabym zapytana, czy polecam tę kawę, odpowiedziałabym: 'zdecydowanie tak!' Jest to ziarno charakteryzujące się orzechowo-karmelowym smakiem, dopełnionym nutami przypraw. Idealny balans zachwyci początkujących kawoszy i tych, którzy szukają harmonijnych i spójnych wrażeń. Wspaniałe odczucia dostarcza także kwiatowo-karmelowy aromat oraz pojawiająca się przy wyższej temperaturze wody wędzona papryka na finiszu. Kawa godna spróbowania dla każdego, kto ma ochotę na odrobinę klasyki w smaku. Świetnie sprawdzi się też jako przyjemna odmiana dla fanów Afryki, którzy są już znudzeni owocowością i kwasowością.


 


sklep kawa.pl