Kawowy savoir vivre, czyli w czym pić kawę?

Czy pijąc kawę w domowym zaciszu sięgasz po ulubiony kubek czy też porcelanową filiżankę? To w jaki sposób dobierany konkretne naczynia zależy od nie tylko od nastroju, ale też sytuacji, miejsca, czy naszych przyzwyczajeń. Jednak w kawowym savoir vivre panują sztywne reguły, a rozmiar naczyń musi się zgadzać wręcz co do milimetra! Wyobrażacie sobie espresso w zbyt dużej filiżance? My też nie! Te ustalenia obowiązują zwłaszcza w kawiarniach, restauracjach lub hotelach, ale warto się zastanowić, czy nie wprowadzić ich również do naszych domów, bo kawa podana w odpowiednim naczyniu potrafi nie tylko miło zaskoczyć gości, ale przede wszystkim inaczej smakować.

1. Rozmiar ma znaczenie 

Przy doborze naczynia do rodzaju kawy należy zwrócić uwagę na materiał, z którego jest ono wykonane, na grubość ścianek, jego kształt oraz rozmiar. Materiał naczynia ma duży wpływ na aromat samej kawy. Pamiętacie kawę w plastikowych kubeczkach braną w przerwie między zajęciami na studiach? Hmm, no może nie tylko plastik sprawiał, że była taka nie dobra, ale… 

Odpowiednia grubość ścianek pozwoli na dłuższe zachowanie ciepła samej kawy, a kształt naczynia pomoże nam się w idealny sposób delektować wybranym napojem. Również kolor w tym wypadku ma znaczenie, bo czarna kawa podana w białej porcelanie sprawi, że biel będzie doskonale współgrać z ciemnym kolorytem napoju i cieszyć nasze oczy. A co do rozmiaru, to już zależy od podawanego rodzaju kawy! 

2. Przelewamy w białe filiżanki 

Zacznijmy zatem od najmniejszej filiżanki, czyli takiej do espresso. Klasyczna filiżanka (od 50 do 70ml) powinna być wykonana z porcelany i mieć grube ścianki, które będą utrzymywać temperaturę napoju. Przed podaniem, warto jest lekko podgrzać naczynie - grube ścianki będą powoli stygły, co sprawi, że kawa dłużej pozostanie przyjemnie ciepła. Filiżanka powinna również wyróżniać się cylindrycznym kształtem, który ułatwi utrzymywanie się na powierzchni napoju kawowej pianki. Pamiętajcie, filiżankę wypełniamy tylko do połowy i obowiązkowo podajemy z podstawką na cukier i łyżeczką.

Często do espresso podaje się też kieliszek z wodą. Podobną filiżankę, ale nieco wyższą używamy do Cafe Lungo, czyli do podwójnego espresso. Filiżanka do cappuccino także powinna być wykonana z porcelany, ale jej ścianki są wybrzuszone w charakterystyczny sposób. Naczynie powinno rozszerzać się u góry, żeby mleko dodawane do kawy mogło tworzyć na delikatną piankę, którą tak uwielbiamy. Pojemność tego naczynia do od 150 do 200 mililitrów. Wybierając filiżankę do cappuccino, pamiętaj by nie pomylić ją z tą do herbaty, bo byłoby to niezłe faux pas! Filiżanka do tego rodzaju kawy jest węższa u góry od tej herbacianej.

3. Koleżanka szklanka 

Niektórym szklanki kojarzą się ze spuścizną PRL-u, kiedy to picie kawy z takiego naczynia było na porządku dziennym. Jednakże dzisiaj ta forma jest popularna zwłaszcza przy podawaniu kaw bardziej mlecznych, ponieważ szkło pozwala zajrzeć do „wnętrza” kawy.

Wysokie szklanki używamy np. do Latte Machiato, czyli kawy ze spienionym mlekiem. Szklanka tego typu ma pojemność kolo 250ml i posiada uchwyt. Przezroczyste, żaroodporne szkło uwydatnia także piękny wygląd trójwarstwowej kawy. Szklankę z uchwytem (ale lekko grubszym niż do Latte) wybieramy także do Irish coffee (ok. 240 ml), jednakże w tym wypadku jest to szklanka na tzw. „nóżce”. Tego typu naczynie jest bardziej masywne i stabilne, jak myślicie, czy to dlatego, że do tej kawy dodawany jest whisky? 

Nieco inny rodzaj szklanki wybieramy do podania Cafe Frappe, czyli kawy z lodem i dodatkiem spienionego mleka. W tym przypadku wybieramy szklankę bez rączki, ponieważ napój jest zimny, więc nie ma problemu z jego trzymaniem. Jeśli lubicie inne kawy na zimno np. z lodami to również polecamy szklanki takie jak do Frappe. Przy przygotowywaniu takiej kawy spróbujcie oblać ścianki sosem czekoladowym - wspaniały efekt wizualny i smakowy gwarantowany! 

4. Podsumowanie

Już wiemy, że kawa powinna być nie tylko dobrze przyrządzona, ale również podana w odpowiedni sposób. Piękna, porcelanowa oprawa na pewno doskonale się sprawdzi na eleganckich przyjęciach. Za to szklanki mogą nam towarzyszyć na luźnych spotkaniach z przyjaciółmi, jak i podczas letnich upałów. Zanim sięgniemy po naczynie do kawy, myślmy o tym, żeby jej picie zawsze kojarzyło nam się z czymś przyjemnym i odprężającym.

sklep kawa.pl