Mistrzostwa Polski tonic espresso 2023! Kto zdobył tytuł Mistrza?

25 marca w trakcie wydarzenia SMAKKi GASTROTARGI w Warszawie po raz pierwszy w historii odbyły się polskie mistrzostwa Mistrzostwa Polski TO NIC espresso. Ich organizatorem była firma On Lemon Polska. Inspiracją dla pomysłodawców tego przedsięwzięcia były zawody Coffee in Good Spirits. O ile jednak te znane na całym świecie mistrzostwa polegają na łączeniu kawy z dobrymi alkoholami, o tyle podczas TO NIC espresso używanie alkoholu było zakazane.

O relację z zawodów zapytaliśmy Błażeja Walczykiewicza z firmy Coffee-Support, który był sędzią Mistrzostw.

Mistrzostwa Polski tonic espresso 2023

Na czym więc polegały mistrzostwa zorganizowane przez On Lemon?

W zawodach startowało 12 zawodników, którzy mieli za zadanie przygotowanie dwóch mocktaili na bazie toniku produkowanego przez On Lemon i dowolnie dobranych składników oraz espresso zaparzonego w ekspresie ciśnieniowym.

https://kawa.pl/collections/kawa-speciality-ziarnista-mielona-z-najlepszych-palarni
Wyzwaniem dla zawodników było skomponowanie składników w taki sposób, by uzyskać mocktaile o jak najciekawszym smaku, ale z troską o to, by wyczuwalne było zarówno espresso, jak i smak charakterystyczny dla toniku. Rywalizujący ze sobą mieli do wyboru cztery rodzaje toniku marki On Lemon.


Zawodnicy oceniani byli przez trzech sędziów zarówno pod względem technicznym (ocenie podlegały: praca z ekspresem ciśnieniowym, z młynkiem żarnowym, poprawne przygotowanie espresso, dbałość o recepturę i sposób przygotowania espresso, czyli ilość kawy zmielonej, ilość espresso zaparzonego, czas parzenia oraz czystość), jak i z uwagi na wymiar wizualny i smakowy moctaili.

Mistrzostwa Polski TO NIC espresso


Sędziowie sensoryczni oceniali połączenie poszczególnych składników, balans pomiędzy smakiem toniku a smakiem przygotowanego espresso. Każdy zawodnik po zawodach otrzymał druk sędziowski, który uwzględniał wszelkiego rodzaju komentarze i oceny dotyczące prezentowanych mocktaili, czyli espresso toników.

Mistrzostwa Polski tonic espresso 2023 PCS POLAND victoria arduino

Największe wrażenie na sędziach zrobiły mocktaile Emilii Zieji z Typiki. Drugie zaszczytne miejsce zajął Nikita Novikov (Brush), a trzecie przypadło Anastasii Oliinyk (Klar).

Mistrzostwa Polski tonic espresso 2023

"Trzeba przyznać, że to bardzo ciekawa idea" - mówi Błażej.
Nigdy wcześniej takich zawodów nie było. Główny sędzia mistrzostw podkreśla fenomen TO NIC espresso i docenia organizatorów za nowatorski pomysł. Wyraża on nadzieję, że w przyszłym roku formuła zawodów będzie troszeczkę bardziej rozbudowana – być może zostanie poszerzona o eliminacje (w tym roku nie było takowych) – a może konkurencje tego typu pojawią się w innych krajach w całej Europie.

PIERWSZE MISTRZOSTWA POLSKI TONIC ESPRESSOOrganizatorem Mistrzostw Polski TONIC espresso 2023 był On Lemon Polska Sponsorem kawowym: Apro-Trade / Akademia Kawy

Biorący udział w konkursie bariści i barmani pracowali na sprzęcie Victoria Arduino dostarczonym przez PCS Poland