Film dokumentalny "Obrońcy kawy"

Lavazza zrealizowała film o zmianach w Kolumbii. 

Włoski gigant kawowy zrealizował film dokumentalny przedstawiający inicjatywy na rzecz zrównoważonego rozwoju w kolumbijskich regionach pokonfliktowych.

Dokument zatytułowany "Coffee Defenders: A Path From Coca to Coffee" dostępny jest od 5 czerwca na platformie Amazon Prime Video (na początek dostępny we Włoszech, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii). Film jest częścią większej inicjatywy medialnej "Coffee Defenders" zainspirowanej historiami producentów kawy wspieranych przez Fundację Lavazza, która nawiązała partnerstwa publiczno-prywatne w 17 krajach, w których z pomocy korzysta około 97 000 plantatorów kawy.

Dokument wyreżyserowany przez Oscara Ruiza Navię, opowiada prawdziwą historię młodej kolumbijki Johany - matki sześciogra dzieci, na co dzień zajmującej się uprawą kawy, która straciła wszystko w wyniku wojny domowej (konfliktu zbrojnego pomiędzy rządem wspieranym przez AUC a lewicowymi rebeliantami). 

Dzięki determinacji, Johanie udało się odzyskać kontrolę nad własnym życiem. Postanowiła nadal mieszkać w swojej społeczności, na żyznej, dziewiczej ziemi regionu Meta u podnóża Andów. W 2013 r. rząd kolumbijski przekazał rodzinom rolników, takim jak rodzina Johany, ziemię na której wcześniej mieściły się głównie nielegalne uprawy. "Coffee Defenders: A Path From Coca to Coffee" to także historia o emancypacji kobiet i odwadze.

W dokumencie, Johanie towarzyszy Alexandra Roca, reporterka, która opisywała już podobnie trudne tematy z różnych krajów świata: od praw kobiet po ruchy wspierające społeczności tubylcze. 

Fundacja Lavazza działa w regionie Meta, ojczyźnie Johany, od 2015 roku, realizując program zrównoważonego rozwoju, który poprawił warunki społeczne i ekonomiczne ponad stu rodzin rolniczych, pomagając im przywrócić plantacje kawy do życia. Sadząc ponad milion krzewów kawy i szkoląc rodziny w zakresie stosowania dobrych praktyk rolniczych, w tym technik walki ze skutkami zmian klimatu, wydajność na hektar wzrosła dwukrotnie, a produkcja wysokiej jakości kawy została poparta i certyfikowana przez organizację pozarządową Rainforest Alliance.

Program realizowany w regionie Meta został również opracowany ze szczególnym naciskiem na promowanie praw kobiet, biorąc pod uwagę fakt, że kobiety zapewniają do 70% siły roboczej zajmującej się uprawą kawy, a jednocześnie funkcje menedżerskie pełnią jedynie w 25% gospodarstw.