4.26

Stworzyliśmy poradnik, który ułatwi Wam wybór metody parzenia kawy oraz pozwoli znaleźć tę jedną, ulubioną. Chcemy, aby przygotowywanie kawy było dla Was zawsze przyjemnością. Każda metoda jest inna i wyjątkowa w swoim rodzaju. Wpływa na intensywność smaku kawy, strukturę czy zawartość kofeiny!

Kawa czarna, americano, flat white, espresso, latte, ristretto, mrożona… O tym, że jest wiele rodzajów kaw i metod jej parzenia nikogo nie trzeba szczególnie przekonywać. Warto jednak trzymać się kilku podstawowych i naprawdę prostych zasad, aby duży kubek kawy i małe espresso smakowały wyjątkowo, szczególnie w domowym zaciszu. Zarówno alternatywne metody parzenia kawy jak i te bardziej tradycyjne przy użyciu ekspresu ciśnieniowego lub kawiarki mogą wycisnąć z odpowiednio dobranej i właściwie zmielonej kawy całe bogactwo jej smaków i aromatów.

Spis treści:

 1. Kawiarka
 2. Chemex
 3. AeroPress
 4. French press
 5. Syfon
 6. Drip
 7. Kawa po turecku
 8. Kawa z ekspresu kolbowego
 9. Cold brew
 10. Podsumowanie

 

Zanim jednak przetestujemy poniższe wskazówki i znajdziemy ulubioną metodę przyrządzania kawy, warto zwrócić uwagę na kilka aspektów, które przyczynią się do sukcesu bądź porażki w postaci finalnego napoju, i to nie przez wybór zaparzacza!

 • Kawa - w tym przypadku chyba nikogo nie musimy przekonywać, że użycie świeżych ziaren zagwarantuje nam przygotowanie przepysznego naparu.

Jaką kawę wybrać? Na pewno powinniśmy zainteresować się czystą arabiką, która zawiera szeroki wachlarz smakowych nut - od kwiatowych, orzechowych po owocowe, z charakterystyczną dla niej kwasowością. Do przelewowych metod parzenia kawy na pewno polecamy single, czyli kawy jednorodne, których ziarna pochodzą ze ściśle określonego regionu uprawy oraz konkretnej plantacji. Jeśli zależy nam na przygotowaniu intensywnego espresso o głębokim smaku, to powinniśmy zaopatrzyć się w blend - czyli arabikę z dodatkiem ziaren robusty.

 • Stopień wypalenia ziaren kawy - powszechnie możemy spotkać się z trzema stopniami palenia ziaren kawy: jasnym, średnim i ciemnym.

Delikatna w smaku arabika o niskim lub średnim stopniu palenia jest idealna do parzenia metodami alternatywnymi (przy użyciu dripa, chemexa czy french pressa). Średnio palona arabika lub jej mieszanki z robustą są często polecane do parzenia w kawiarce. Do przygotowania espresso w ekspresie ciśnieniowym zazwyczaj poleca się arabikę z dodatkiem robusty, która będzie odpowiedzialna za gęstą, orzechową cremę, długo utrzymującą się na powierzchni naparu.

Spośród szerokiej oferty rekomendujemy młynki żarnowe, które działają na zasadzie walca - ścierają, rozgniatają kawę, a nie tną jej ziaren. Podczas mielenia kawy w młynku żarnowym ziarna nie są podgrzewane i nie wytwarzają dużej ilości pyłu kawowego, co dzieje się w przypadku użycia młynków ostrzowych. Jednym słowem, jak młynek to tylko żarnowy.

 • Stopień mielenia ziaren - kolejny kluczowy element, na który należy zwrócić uwagę wybierając daną metodę przygotowywania kawy.

Ogólna zasada jest taka, że im dłuższy jest czas parzenia kawy, tym grubiej należy zmielić ziarna. Taki stopień zmielenia spowoduje, że kawa nie będzie ani kwaśna, ani gorzka, a wszystkie olejki w niej zawarte dostaną się do naparu. Zatem kawa przygotowywana w chemexie, dripie, syfonie czy french pressie powinna być grubo zmielona. Miłośnicy parzenia kawy w kawiarce, ekspresie ciśnieniowym czy po turecku powinni zmielić kawę bardzo drobno. Jeśli chodzi o AeroPress - tutaj tak naprawdę nie ma reguły. Najlepszą zasadą będzie eksperymentowanie z tym, co nam najbardziej przypadnie do gustu. Niektórzy preferują kawę drobno zmieloną, niektórzy uzyskają najlepsze doznania smakowe przy użyciu kawy grubo zmielonej.

kawa zmielona

Metody parzenia kawy

1. KAWIARKA

Kawiarka powstała jako alternatywa dla ekspresu, aby maksymalnie uprościć proces przygotowania aromatycznej kawy. Za wynalazcę kawiarki uznawany jest włoski przedsiębiorca Luigi De Ponti, który zaprojektował to urządzenie na zlecenie Alfonso Bialetti. Obecnie makinetkę można spotkać w wielu domach na całym świecie, a swoją popularność zawdzięcza szczególnie niskiej cenie oraz prostocie w przygotowaniu naprawdę dobrego naparu. Kawiarka jest też często nazywana kupresem lub kafetierką i można ją dzisiaj także spotkać w wersji elektrycznej.

kawiarka 

Kawiarkę najczęściej używa się w Europie, szczególnie w takich krajach jak Włochy, Portugalia, Szwajcaria czy Węgry. Dostępna jest w wielu rozmiarach, a to wszystko po to, by dostosować ją do swoich potrzeb i wymagań.

Parzenie kawy w kawiarce jest naprawdę proste i nawet niedoświadczeni Kawosze poradzą sobie z tym urządzeniem. Wybór kawy, jeżeli chodzi o tę metodę parzenia, jest bardzo szeroki i zależy od indywidualnych preferencji. Zazwyczaj używa się mieszanek do espresso (tak zwane blendy lub single ciemno wypalane), ale można też wypróbować kaw przeznaczonych do metod alternatywnych - o jasno wypalonych ziarnach. Nie poleca się jednak używania gotowej kawy mielonej, tej ze sklepowych półek, ze względu na zbyt drobno zmielone ziarna.

Do mielenia kawy polecamy jak zwykle młynki żarnowe (w wersji ręcznej bądź elektrycznej). 

Do przygotowania kawy potrzebujesz:

 • Kawiarkę
 • Młynek do kawy - najlepiej żarnowy
 • 15-17 gramów kawy (ilość ta może się różnić w zależności od rozmiaru Twojej kawiarki)
 • Wodę przefiltrowaną
 • Opcjonalnie - mleko

Jak zaparzyć kawę w kawiarce?

 • Krok 1.

Zmiel kawę drobnoziarniście - kawa powinna przypominać wielkością sól kuchenną. 

 • Krok 2.

Wsyp zmieloną kawę do sitka kawiarki - kawa powinna wypełnić całe sitko. Następnie wyrównaj jej powierzchnię palcem i usuń ewentualny nadmiar.

 • Krok 3.

Wlej ciepłą wodę do dolnego zbiornika kawiarki, do wysokości wentyla odprowadzającego nadmiar ciśnienia.

 • Krok 4.

Zakręć dokładnie kawiarkę i umieść ją na palniku, na małym ogniu. Pozostaw górną pokrywę otwartą, aby kontrolować proces parzenia.  Podczas zakręcania nie należy trzymać za uchwyt, ponieważ jest to najdelikatniejsza część całej kawiarki, która łatwo może ulec zniszczeniu.

 • Krok 5.

Po około minucie kawa zacznie wypływać do górnej części kawiarki. W momencie, gdy nabierze złocistego koloru, zdejmij zaparzacz z ognia i zamknij pokrywkę. To jest bardzo ważny moment w całym procesie zaparzania kawy - jeśli dłużej przytrzymasz kawiarkę na ogniu, to kawa nabierze nieprzyjemnej goryczki, przypominającej przypalony smak.

 • Krok 6.

Jak tylko napar przestanie wrzeć, przelej kawę do filiżanek lub karafki. Wedle uznania, możesz dodatkowo rozcieńczyć napój gorącą wodą lub dodać mleko. 

parzenie kawy w kawiarce

Porady podczas parzenia kawy w makinetce:

 1. Woda do zaparzenia kawy powinna być przefiltrowana. Możesz użyć zimnej wody lub delikatnie podgrzanej, dla skrócenia procesu parzenia kawy.
 2. Po każdorazowym użyciu dokładnie przepłucz i osusz kawiarkę oraz uszczelkę.
 3. Do tego typu metody parzenia najlepiej sprawdza się świeża, średnio lub ciemno palona kawa, 100% Arabica, jakości speciality.
 4. Dla uzyskania gęstej, orzechowej cremy lub jeśli pijesz kawę z mlekiem, polecamy użyć ciemniej palonych ziaren z domieszką Robusty.
 5. Ta sama kawa zaparzona w kawiarce aluminiowej może smakować inaczej niż przygotowana w kawiarce stalowej.
 6. Dla uzyskania bardziej klarownego naparu sugerujemy użyć zwilżony filtr do AeroPressu, który należy umieścić przy sitku górnego zbiornika kawiarki.
 7. Kawiarki aluminiowe nie nadają się do stosowania na płytach indukcyjnych. 

Informacja dla miłośników kaw mlecznych - kawa prosto z kawiarki będzie idealnie komponowała się z mleczkiem.W tradycyjnych makinetkach mleko trzeba spienić ręcznie za pomocą spieniacza, bądź dodać zwykłe mleko.Jeśli nie jest to dla Ciebie komfortowe rozwiązanie (lubisz dobrze spienione mleko, ale nie chcesz kupować spieniacza), na rynku znajdują się kawiarki, które posiadają namiastkę spieniacza - m.in kawiarka Bialetti Mukka, która umożliwia przygotowanie prawdziwego latte!

Pamiętaj, aby po każdym użyciu dokładnie przepłukać wodą i osuszyć kafetierkę oraz uszczelkę.

parzenie kawy w kawiarce

2. CHEMEX

Chemex to urządzenie służące do zaparzania kawy metodą przelewową. Został stworzony  w 1941 roku przez Peter Schlumbohm, który szukał metody na wydobycie jak największej ilości aromatów z kawy. Dzięki temu, że Chemex został zaprojektowany przez chemika z krwi i kości - do złudzenia przypomina laboratoryjne urządzenie. Podbił serca wielu kawoszy - co więcej, jest coraz bardziej popularny zarówno w kawiarniach jak i domach. Przez ponad 70 lat swojego istnienia stał się przedmiotem wręcz kultowym. Pojawia się w książkach, filmach i serialach. Dodatkowo został wybrany przez Instytut Technologii w Illinois jako jeden ze 100 najlepiej zaprojektowanych produktów współczesnych czasów.

To wyjątkowe naczynie w kształcie klepsydry wykonane jest z wysokiej jakości żaroodpornego szkła, zabezpieczające przed pochłanianiem niepożądanych zapachów, które mogłyby wpłynąć negatywnie na smak zaparzanej kawy. Napar z Chemexa ma delikatny oraz klarowny smak, przywodzący na myśl lekkie, pełne aromatu wina, w niczym nie przypominając napoju przygotowanego w ekspresie ciśnieniowym.

Należy pamiętać, że ilość kawy oraz wody, potrzebnej do jej zaparzenia, zależy od rodzaju ziaren kawy, stopnia ich zmielenia, a także od preferowanej intensywności napoju.   parzenie kawy w chemexie

Do przygotowania kawy potrzebujesz:

Krok 1.

Zmiel kawę gruboziarniście, wielkością powinna przypominać granulki soli morskiej.

Krok 2.

Umieść w chemexie filtr do kawy tak, aby utworzyć stożek. Filtr przelej gorącą wodą - to pozbawi kawę papierowego posmaku, a także ogrzeje naczynie. Pamiętaj, że należy wylać wodę, która dostała się do naczynia!

Krok 3.

Wsyp zmieloną kawę do filtra i delikatnie zamieszaj, tak aby wyrównać powierzchnię. Całość możesz umieścić na wadze, która pozwoli Ci kontrolować ilość dodawanej wody.

Krok 4.

Teraz możesz delikatnie zacząć zalewać kawę wodą o temperaturze około 95°C. Powinieneś to robić okrężnymi ruchami, zaczynając od środka naczynia. Początkowo zalej kawę wodą w stosunkach 1:2 (na 50 gramów kawy, użyj 100 gramów wody). Podczas tego etapu zauważysz zachodzący proces preinfuzji - czyli wytworzenie się bąbelków na powierzchni kawy pod wpływem dwutlenku węgla w kontakcie z wodą. Im świeższa kawa, tym więcej pianki pojawi się na jej powierzchni. Odczekaj 45-60 sekund.

Krok 5.

Ponownie zacznij zalewać kawę wodą. Staraj się nie przelewać ziaren - woda powinna dojść do poziomu, w którym zakrywa zmielone ziarna.

preinfuzja w chemexie

Krok 6.

Powtórz ten sam proces, który robiłeś podczas 5 kroku, aż do zużycia całej wody. 

Krok 7.

Poczekaj, aż cała kawa spłynie na dno naczynia. Na koniec wyjmij filtr i rozlej kawę do filiżanek. parzenie kawy w chemexie

Krok 8.

Cały proces parzenia kawy w chemexie powinien zająć 3.5-4.5 minut. Jeżeli zrobiłeś to w krótszym czasie, spróbuj następnym razem wolniej zalewać kawę albo drobniej zmielić kawę - analogicznie postępuj w przypadku zbyt długiego okresu parzenia kawy.  

Dla zachowania czystości, po każdorazowym użyciu naczynia wystarczy przepłukać je czystą wodą.  kawa z chemexu

3. AEROPRESS

AeroPress to proste w użyciu urządzenie, dzięki któremu każdy jest w stanie zaparzyć przepyszną kawę. Na pierwszy rzut oka wygląda dosyć niepozornie - przypomina dużą strzykawkę. Został wymyślony stosunkowo niedawno, bo w 2005 roku przez Alana Adlera, więc to najmłodsze z urządzeń do przelewowego parzenia kawy. Łączy w sobie zalety french pressa i dripa V60 Hario. Cały proces parzenia kawy tą metodą zajmuje tylko kilka minut. Urządzenie składa się z tłoka, sitka z filtrem i cylindra, przez który przeciska się gotowy już napar kawy. AeroPress został stworzony głównie po to, aby każdy mógł przygotować swoją ulubioną kawę, bez inwestowania w drogie sprzęty. To urządzenie jest także idealne dla osób podróżujących - zajmuje bowiem bardzo mało miejsca i jest łatwe w transporcie. Do przygotowania pysznego naparu najlepiej użyć kaw przeznaczonych do alternatywnych metod parzenia, czyli o jasno palonych ziarnach. Grubość mielenia ziaren powinna być podobna jak w przypadku dripa - czyli dosyć drobna.

AeroPress wyciąga z kawy maksimum jej soczystości i naturalnych nut owocowych, podkreśla także jej kwasowość. Sprawdzi się i dla kawowych konserwatystów, którzy lubią małą czarną zbliżoną do espresso, jak i dla tych, którzy uwielbiają poszukiwać wciąż nowych doznań smakowych. Dzięki prostej budowie, w AeroPressie można “bawić się” różną ilością wody i kawy, aby uzyskać najbardziej pożądany w smaku i intensywności napar.

Kawa parzona w strzykawce może być najlepszą kawą, jaką piłeś w życiu! aeropress

Do przygotowania kawy potrzebujesz:

Krok 1.

Przygotuj wodę do zagotowania. 

Krok 2.

Włóż plastikowy filtr do sitka. 

Krok 3.

Użyj trochę gorącej wody do namoczenia filtra i sitka. Woda pełni tutaj podwójną funkcję - neutralizuje ewentualny papierowy posmak w kawie, a także ogrzewa naczynie przed rozpoczęciem parzenia kawy. Pozostałość wody usuń. 

Krok 4.

Złóż swój AeroPress. Przykręć sitko z filtrem do cylindra, następnie postaw cylinder na kubku bądź dzbanku, w którym będzie zaparzana kawa. Upewnij się, że wszystkie części AeroPressu są suche, ponieważ resztki wilgoci mogą uszkodzić urządzenie.  

Krok 5.

Dodaj do cylindra zmieloną kawę.

Krok 6.

Włącz stoper. Dodaj wodę w stosunku 2:1 do kawy (przykładowo na 15 gramów kawy, dodaj 30 gramów wody). Woda powinna mieć temperaturę ok. 93°C.

Krok 7.

Upewnij się, że kawa jest równomiernie namoczona - możesz do tego użyć mieszadła, a następnie pozwól jej “leżeć” 30 przez sekund - wówczas zaobserwujesz proces preinfuzji. 

Krok 8.

Użyj pozostałej gorącej wody, aby napełnić cylinder i pozostaw na minutę do zaparzenia.

Krok 9.

Po upływie minuty wymieszaj zmieloną kawę. 

Krok 10.

Zwilż gumową uszczelkę i włóż tłok do cylindra. Tłoczek powoli przeciskamy w dół naczynia.

Jeśli zależy Ci na delikatnym, klarownym naparze, przeciskaj tłoczek w wolnym tempie.

Jeśli jednak wolisz intensywny, gęsty napar - wówczas powinieneś go przeciskać energiczniej, w szybszym tempie. 

Krok 11.

Kawę popychamy znajdującym się w cylindrze powietrzem. Następnie przeciskana jest przez filtr, a do naszego kubka wpada czarny i aromatyczny napar. Kiedy usłyszymy syknięcie powietrza, powinniśmy przerwać parzenie. Nasza kawa jest gotowa.

Aby wyczyścić AeroPress, wystarczy odkręcić sitko, następnie docisnąć tłok do końca cylindra, by pozbyć się resztek kawy. Wypłucz gumową uszczelkę i przetrzyj ją dokładnie za pomocą szczoteczki. Urządzenie z powodzeniem można myć w zmywarce. 

Pamiętaj o tym, by po każdym użyciu wyczyścić AeroPress z resztek po kawie. Przechowuj urządzenie w taki sposób, by tłok zawsze znajdował się w cylindrze, bądź był całkowicie wyjęty.

4. FRENCH PRESS

French press  jak sama nazwa wskazuje, został wynaleziony we Francji, ale największą popularność zdobył w Danii i Wielkiej Brytanii. Po raz pierwszy został opatentowany w 1929 roku przez włoskiego projektanta Attilio Caliman. Warto wspomnieć, że to nie jest jedyna nazwa tego urządzenia, można też się spotkać z takimi jak: press pot, coffee press, cafetiere czy cafetiere a piston.

Skonstruowany został w bardzo prosty sposób, zachowując przy tym elegancki wygląd. To najczęściej szklany lub metalowy cylinder, z tłokiem wewnątrz, na końcu którego znajduje się sitko, odpowiadające szerokości naczynia. Urządzenie jest niezwykle łatwe w użyciu, a także w czyszczeniu. Samo przygotowanie kawy zajmuje bardzo mało czasu - wystarczy kilka minut, by cieszyć się sporą ilością świeżo parzonej kawy. Jest to jednocześnie jeden z najszybszych i najprostszych sposobów na przyrządzenie doskonałej kawy w domu. Główną zaletą tego typu urządzenia jest możliwość odseparowania fusów od naparu właśnie za pomocą prostego tłoka z sitkiem.

Kupując french press warto zwrócić uwagę na jakość jego wykonania. Gorszej jakości plastik czy metal spowoduje, że jego sztuczny i nieprzyjemny posmak dostanie się do kawy. Dlatego też lepiej zainwestować w lepszej jakości urządzenie, a przed każdym zaparzaniem, należy przelać go wrzątkiem.

Parząc kawę we francuskiej prasce można sięgnąć po kawę wypalaną do espresso, jak i do metod przelewowych -  wszystko w zależności od preferencji, gustu, a czasem nawet od humoru! 

kawa z french pressa

Do przygotowania kawy potrzebujesz:

Krok 1.

Zagotuj wodę w czajniku (tyle, aby wypełnić french press), powinna mieć temperaturę około 95°C.

Krok 2.

W międzyczasie zmiel grubo kawę - zbyt drobne mielenie może przytkać sitko. Wsyp kawę do french pressa.

Krok 3.

Zalej kawę gorąca wodą w dwóch porcjach - pierwsza jest mniejsza, w skali 1:2 (na 30 gramów kawy, użyj 60 gramów wody) i służy preinfuzji. Pozwól kawie przeleżeć około 30 sekund, możesz ją delikatnie przemieszać. Na tym etapie z kawy wydobywane są jej najlepsze właściwości.

parzenie kawy w french pressie

Krok 4.

Dolej pozostałą część wody i delikatnie nałóż pokrywkę na urządzenie. Odczekaj 4 minuty do zaparzenia kawy. 

Krok 5.

Zacznij opuszczać tłoczek delikatnym ruchem, aby odcisnąć fusy. Powinny się one ładnie “sprasować” na dnie naczynia. 

Krok 6.

Po zakończeniu całego procesu parzenia kawy we french pressie należy natychmiast podać kawę. Nie należy pozwolić jej zbyt długo leżeć w naczyniu, ponieważ może dojść do jej przeparzenia.

Pamiętaj, aby po każdym użyciu dokładnie wyczyścić zaparzacz, gdyż pozostałości po poprzednich parzeniach mogą być czynnikiem psującym smak kawy.

parzenie kawy we francuskiej prasce

5. SYFON

Syfon został wynaleziony w latach 30. XIX wieku. Twórca tego urządzenia do dziś nie jest znany, gdyż to odkrycie przypisuje się zarówno francuskiej gospodyni domowej oraz szkockiemu inżynierowi morskiemu. Inne źródła przypisują wynalezienie go także w Berlinie, choć ciężko dojść do prawdy. Jedno jest jednak pewne - dzisiejszy rynek syfonów został zdominowany przez dwie japońskie firmy - Hario oraz Yama.

Wbrew pozorom to jedna z najstarszych metod parzenia kawy. Przez lata urządzenie było wielokrotnie udoskonalane, ale za każdym razem można było uzyskać tę samą, wspaniałą filiżankę kawy.

Przez wiele osób syfon jest uważany za najlepszą metodę parzenia kawy. Sam proces jej przygotowania jest niezwykle przyjemny, nie wspominając już o satysfakcji z otrzymanego napoju. Syfon składa się z dwóch szklanych kolb, statywu i palnika. Swoją budową przypomina bardziej urządzenie laboratoryjne niż zaparzacz do kawy, co tym bardziej świadczy o jego wyjątkowości. Od razu zaznaczamy - to nie jest dobra metoda na przygotowanie szybkiej, porannej kawki przed pracą. W tym przypadku musimy poświęcić trochę naszego czasu i uwagi, ale naprawdę warto. Kawa otrzymana z syfonu będzie miała bardzo żywy, słodki, ale zaraz subtelny smak, a wyglądem będzie przypominać mocną herbatę.

parzenie kawy w syfonie

Do przygotowania kawy potrzebujesz:

Krok 1.

Zwilż filtr ciepłą wodą - najlepiej niech przeleży w niej parę minut. Następnie umieść go w górnej komorze syfonu i zaczep go do szyjki komory. 

Krok 2.

Napełnij dolną komorę gorącą wodą.

Krok 3.

Po napełnieniu zbiornika uruchom palnik, który będzie podgrzewał wodę.

Krok 4.

W czasie gotowania wody zmiel kawę w średnim stopniu. Upewnij się, że nie jest zmielona zbyt drobno.

Krok 5.

Na tym etapie należy połączyć górny zbiornik z dolną kolbą. Nie należy tego robić na siłę, aby nie uszkodzić naczynia.

Krok 6.

W momencie, w którym woda zacznie wrzeć, będzie można zauważyć jak przemieszcza się z dolnego zbiornika do górnej kolby. Jeśli w dolnej kolbie pozostanie trochę wody, to nie należy się tym przejmować.

syfon

Krok 7.

Teraz można wsypać kawę do górnej komory, delikatnie mieszając szpatułką. Nie powinny zostać żadne grudki.

Krok 8.

Pozwól się kawie parzyć przez trochę ponad minutę - optymalny czas to minuta i 10 sekund. Im dłużej pozwolimy się kawie parzyć, tym mocniejszy i gorzki napar uzyskamy. Po około minucie czasu, odetnij źródło ciepła i wymieszaj raz jeszcze napar za pomocą szpatułki.

Krok 9.

Na tym etapie kawa zacznie przelewać się do dolnej kolby - dzieje się tak z powodu wytworzonego podciśnienia pod wpływem spadającej temperatury. W ten sposób w górnej kolbie zostaną grudki, a na dole będzie pyszny, czarny, klarowny napar. Tak samo jak w przypadku innych zaparzaczy do kawy, dbaj o czystość syfonu, starając się go czyścić po każdym użyciu. kawa z syfonu

6. DRIP

Dripper jest równie łatwym, jak i ciekawym sposobem na parzenie kawy metodą przelewową. Nazwa tego urządzenia wzięła się z języka angielskiego - od słowa drip, czyli przelewać, a najpopularniejszym modelem jest dripper Hario V60, japońskiej marki Hario Glass Corporation, istniejącej na rynku od 1921 roku. To najbardziej klasyczna metoda przygotowania kawy. Podkreśla zalety ziarna, wydobywa kwasowość i owocowe aromaty. Jest to po prostu stożkowy filtr, wykonany ze szkła, metalu, porcelany, a także plastiku. Warto wiedzieć, że każdy z materiałów ma inne właściwości. Żłobienia we wnętrzu dripa powodują doskonały przepływ wody i wydobywają z kawy pełnię aromatów. Napar jest delikatny, o bardziej herbacianej konsystencji, a także bogaty w owocowe aromaty i kofeinę.

Poza wyborem samego urządzenia (oprócz klasycznego V60 znajdziemy też dripy marek: Melita, Kalita Wilfa Svart Manual czy Chomka) znaczenie będzie miał jego rozmiar. Aktualnie są trzy warianty: 01 - mieszczący max. 25 g kawy, 02 - do ok. 40 g kawy i 03 - do 50 g kawy. Do tej metody parzenia kawy pasują zarówno ziarna o owocowym profilu smakowym - tak jak ziarna z Etiopii, Kenii, Rwandy czy Tanzanii, jak i o czekoladowo – orzechowym - jak w przypadku ziaren z Brazylii, Gwatemali czy Salwadoru. Pewne jest to, że ziarna kawy muszą być dobrej jakości (najlepiej single), bo dripper jest urządzeniem “bezlitosnym” - wyłoni wszelkie defekty ziarna, wyczuwalne przy spożywaniu kawy (np. nieprzyjemny posmak palonej gumy czy tektury).drip hario v60

Do przygotowania kawy potrzebujesz:

Krok 1.

Przygotuj wodę do zagotowania.

Krok 2.

Zmiel kawę tak, by wielkością przypominała sól morską (najlepiej grubiej niż do kawiarki, ale drobniej niż do chemexa). Aby delektować się wyjątkowo subtelnym smakiem finalnego naparu, rekomendujemy użycie 23 gramów kawy na każde 350 gramów wody.

Krok 3.

Umieść odpowiedni filtr w dripie. Polecamy zmoczyć filtr gorącą wodą, ponieważ taki zabieg pozwala na zneutralizowanie ewentualnego papierowego posmaku w kawie oraz nagrzeje oba naczynia przed rozpoczęciem parzenia kawy.

Krok 4.

Wsyp kawę do dripa i delikatnie wyrównaj poziom powierzchni (w tym celu możesz delikatnie potrząsnąć stożkiem). Połóż zaparzacz na karafce, dzbanku lub innym naczyniu, po czym wszystko umieść na wadze, którą należy wyzerować.

Krok 5.

Do zaparzenia kawy w dripie pozostały jeszcze 4 etapy. Pierwszy z nich jest najbardziej magiczny, ponieważ możesz obserwować jak kawa “kwitnie”. W momencie, kiedy gorąca woda (85 - 94°C w zależności od tego, co chcemy osiągnąć w filiżance oraz od kraju pochodzenia ziaren kawy) zetknie się ze zmieloną kawą, uwolni się dwutlenek węgla, co sprawi, że kawa się spulchni i delikatnie uniesie - to jest właśnie preinfuzja (eng. blooming). W tym momencie rozkwita pełnia aromatu kawy, którą można wyczuć naprawdę z daleka.

Zacznij powoli zalewać kawę wodą okrężnymi ruchami, zaczynając od zewnętrznego brzegu, poruszając się w stronę środka (staraj się jednak nie polewać ścianek filtra). Przerwij dolewanie, kiedy waga wskaże 60 gramów. Upewnij się, że ziarna kawy są przykryte, nawet jeżeli musisz dodać jeszcze trochę wody. Cały proces zalewania powinien trwać około 15 sekund.

parzenie kawy w dripie

Krok 6.

Po około 30 sekundach zaczynamy powoli dolewać pozostałą część wody w kilku partiach z zachowaniem krótkich odstępów czasowych. Początkowo wlej 90 gramów wody, tak aby waga wskazała 150 gramów i odczekaj kolejne 45-60 sekund.

Krok 7.

Dolej kolejne 100 gramów wody (co w sumie daje już 250 gramów). Całość tego etapu powinna trwać 15-20 sekund.

Krok 8.

Kiedy kawa przestanie przelewać się do naszego naczynia, dolej ostatnie 100 gramów wody.

Cały proces parzenia kawy w dripie powinien trwać 4 minuty. Jeżeli czas parzenia kawy był dłuższy lub krótszy - powinniśmy spróbować inaczej zmielić kawę (jeśli parzenie trwało dłużej niż 4 minuty to następnym razem spróbuj grubiej zmielić ziarna i odwrotnie w przypadku krótszego parzenia).

parzenie kawy w dripie

7. KAWA PO TURECKU

Kawa po turecku to wyjątkowy sposób przygotowywania kawy, który pochodzi jeszcze z XVI wieku, co sprawia że jest to prawdopodobnie najstarsza kawa przyrządzana do dzisiaj. Wbrew popularnym opiniom nie wystarczy zalać łyżeczki zmielonych ziaren wrzącą wodą. Proces przygotowania kawy po turecku jest znacznie bardziej skomplikowany. Pewien cytat doskonale opisuje tą tradycyjną turecką kawę “Kawa musi być gorąca jak piekło, czarna jak diabeł, czysta jak anioł, słodka jak miłość”. Swój głęboki, ciemny kolor kawa zawdzięcza właśnie odpowiednio drobno zmielonym ziarnom. Mawia się, że umiejętność parzenia kawy po turecku otwiera pannie drogę do serca rodziny swojego wybranka. Kwintesencją tak parzonej kawy jest jej intensywny smak, który łamie się słodyczą cukru.

W 2013 roku tradycja parzenia i picia kawy w Turcji została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.

kawa po turecku

Do przygotowania kawy potrzebujesz:

Krok 1.

W pierwszym etapie należy zmielić kawę - powinna być zmielona bardzo drobno, przypominając wręcz pył. Poprawne zmielenie kawy jest kluczowym elementem przygotowania kawy po turecku.

Krok 2.

Wypełnij tygielek zimną wodą, najlepiej odmierz ją za pomocą “demitasse” - to mały kubek używany do podawania tureckiej kawy lub espresso. Demitasse zazwyczaj ma około 60-90 ml pojemności. Na każdą filiżankę wody dodaj jedną czubatą łyżeczkę świeżo zmielonej kawy.

Krok 3.

Cukier jest bardzo istotnym dodatkiem do tej kawy. Zazwyczaj dodaje się jedną łyżeczkę cukru na każde dwie łyżeczki kawy. Wymieszaj dokładnie całość, doprowadzając do całkowitego rozpuszczenia cukru.

Krok 4.

Kiedy cukier się rozpuści, zacznij podgrzewać tygielek na średnim ogniu. Zbyt wysoka temperatura może popsuć smak przygotowywanej kawy. Pamiętaj, by nie mieszać w trakcie kawy.

Krok 5.

Jak tylko kawa zacznie się gotować, na powierzchni napoju pojawi się pianka. Zanim piana wyleci z tygielka, usuń dżezwę z ognia i odstaw na chwilę do ostygnięcia.

Krok 6.

Ponownie podgrzej napar, doprowadzając do kolejnego podniesienia się piany. Podobnie jak w poprzednim kroku, szybko usuń urządzenie z ognia jak tylko piana dojdzie do krawędzi tygielka.

Krok 7.

Tak naprawdę przy trzecim wrzeniu kawy możesz zakończyć cały proces parzenia. Przelewając kawę do filiżanek pamiętaj, by nie mieszać naparu.

Krok 8.

Naprzemiennie nalewaj kawę do każdej z filiżanek po 15 ml, aż do ostatniej porcji. Pamiętaj, by nie mieszać kawy w tygielku, bo w przeciwnym razie fusy, osadzone na dnie, dostaną się do filiżanek. Warto wiedzieć, że zbyt długie przygotowywanie kawy może spowodować, że piana opadnie, a kawa nabierze nieprzyjemnego posmaku. Przerwanie parzenia zbyt wcześnie z kolei sprawi, że w ogóle nie wytworzy się piana, która wpływa znacząco na smak kawy. Nie powinno się też słodzić kawy po jej zaparzeniu, ponieważ zupełnie zmieni to jej smak - i to niekoniecznie na dobre! kawa po turecku z tygielka

8. KAWA Z EKSPRESU KOLBOWEGO

Ekspres kolbowy, zwany także ekspresem ręcznym, półautomatycznym, manualnym bądź dźwigniowym to najpopularniejszy ekspres, “sterowany” manualnie przez baristów. Z pozoru wydawać by się mogło, że aparat ten jest prosty w obsłudze, jednak w praktyce wymaga sporej wiedzy na temat przyrządzania samego espresso. Ekspres kolbowy zatem będzie najlepszym wyborem dla osób, które lubią prawdziwe espresso i napoje przygotowywane na jego bazie, takie, jak: cappuccino, latte, macchiato czy flat white.

Prawidłowe espresso to napar z ziaren kawowca przygotowany pod ciśnieniem 9 bar, w czasie 23-30 sekund, o kremowej konsystencji, z cremą, czyli pianką z jak najmniejszą ilością pęcherzyków powietrza, o przyjemnej cielistości i dużym balansie smakowym. Crema powstaje dzięki zawartości cukrów i olejków eterycznych i utrzymuje się tylko dzięki ekstrakcji pod ciśnieniem.

ekspres kolbowy ekstrakcja

Do przygotowania kawy potrzebujesz:

Ekspres kolbowy wymaga drobnego zmielenia ziaren. Dzięki temu woda przepuszczana przez kolbę napotyka odpowiedni opór i powstaje ciśnienie, które pozwoli zabrać z drobno zmielonej kawy cały jej smak i aromat.

Krok 1.

Wlej przefiltrowaną wodę do zbiornika na wodę. Następnie włącz ekspres, by podgrzać wodę, a także ogrzać sam sprzęt (najlepiej jeszcze 15-30 minut przed parzeniem kawy).

Krok 2.

Przepłucz grupę (czyli okrągły wylot ekspresu) - uruchom na kilka sekund przepływ wody, aby przez grupę przeleciał ciepły strumień, który usunie resztki kawy i ogrzeje sprzęt przed parzeniem.

Krok 3.

Zmiel bardzo drobno ziarna kawy.

Krok 3.

Do kolby, a dokładniej do wewnątrz znajdującego się sitka, nasyp świeżo zmieloną kawę i wyrównaj jej powierzchnię palcem, bądź delikatnie uderzając kolbą o blat stołu. Następnie użyj tampera, aby mocno docisnąć kawę.

zmielona kawa w kolbie

Krok 4. 

Umieść kolbę w grupie i uruchom przepływ wody. Już po paru sekundach dostrzeżesz, jak pod wpływem wysokiego ciśnienia do filiżanki zacznie spływać ciemnobrązowe espresso. Po ok. 20-25 sekundach strumień espresso nabierze jasnego koloru, co będzie sygnałem dla Ciebie do zakończenia ekstrakcji kawy. Im dłużej woda będzie spływała do filiżanki, tym bardziej rozwodnione będzie espresso.

profesjonalny ekspres kolbowy

9. COLD BREW

Cold brewto kawa przygotowywana bez użycia gorącej wody. Jest stosunkowo mało popularnym sposobem “parzenia” kawy, jednak z roku na rok coraz więcej osób decyduje się przetestować tę metodę, szczególnie latem, gdyż jest idealnym zamiennikiem tradycyjnej kawy mrożonej.

To, co może zniechęcać do przygotowania cold brew jest fakt, że na kawę trzeba czekać długie godziny, jednak efekt w postaci wyjątkowego smaku rekompensuje cierpliwość. Dzięki temu, że kawa cold brew ma niższy poziom kwasowości, jest też słodsza w smaku, a także bardzo orzeźwiająca - idealna na gorące, letnie dni. Tak przygotowaną kawę można bez problemu przechowywać w lodówce nawet do kilku dni. Cold brew zawiera także więcej kofeiny, niż tradycyjna kawa, ponieważ ziarna kawy procesie macerowania mają dłuższy kontakt z wodą. Zatem może wyglądać dosyć niepozornie, ale ona ma naprawdę kopa!

Samo przygotowanie kawy metodą cold brew jest wyjątkowo proste i nie powinno nikomu sprawić większych problemów. Aby uzyskać jak najlepszy smak napoju warto użyć ziaren dedykowanych metodom alternatywnym, czyli jasno wypalonych, np. z Kenii, Burundi czy Etiopii - o owocowych nutach smakowych.

Jak w przypadku każdej metody parzenia kawy tak i w cold brew sugerujemy zakup kawy ziarnistej i zmielenie jej w odpowiedniej grubości - czyli dosyć grubo, tuż przed jego przygotowaniem.

szklanka cold brew

Do przygotowania kawy potrzebujesz:

Krok 1.

Aby przygotować cold brew, najlepiej zalej zmieloną kawę lodowatą, przefiltrowaną wodą późnym wieczorem: nasze sugerowane proporcje to 5 g zmielonej kawy na każde 100 ml wody.

Krok 2.

Po zalaniu zamknij naczynie, w którym przygotowujesz napar (można przykryć folią), a następnie umieść w lodówce na 10-12 godzin.

Krok 3.

Po tym czasie wystarczy odcedzić kawę (możesz do tego wykorzystać filtr do dripa czy chemexa) i cieszyć się jej przepysznym smakiem. Jeśli poszukujecie bardziej rześkich, owocowych aromatów na lato, to polecamy zaparzyć cold brew przy użyciu cascary - suszonych skórek z owoców kawowca. Do tego będziemy potrzebować ok. 50 g suszu na 1 litr naparu. Cały proces macerowania wygląda identycznie jak w przy użyciu kawy, jednak rekomendujemy przytrzymać dłużej susz w lodówce - przynajmniej 12 godzin. Cold brew z cascary przypomina smakiem kwaskowaty kompot, który można urozmaicić dodając przyprawy czy cytrusy - kompozycje pozostawiamy kwestii wyobraźni!

Pamiętajcie, że każdy musi znaleźć swój idealny przepis na przyrządzanie kawy metodą cold brew, dlatego warto eksperymentować z różnymi ziarnami, z czasem macerowania kawy czy też jej proporcjami w stosunku do wody. Podzielcie się z nami swoimi ulubionymi wersjami przepisu!

parzenie kawy cold brew

10. PODSUMOWANIE

Każdy z nas może cieszyć się doskonałej jakości kawą parzoną własnoręcznie, w domowym zaciszu każdego dnia! Jaką zatem wybrać metodę? Jeżeli dalej nie wiecie, to spokojnie. Miłośnicy espresso i cappuccino doskonale odnajdą swoje smaki między innymi przy użyciu ekspresu kolbowego czy w klasycznej kafetierce - potrafi zdziałać prawdziwe cuda! Osoby uwielbiające kawy przelewowe, czarne, bez mleka i cukru, za to niezwykle aromatyczne, powinny zaopatrzyć się w alternatywne urządzenie do parzenia kawy: V60, chemex lub AeroPress. W każdej metodzie czas parzenia nie przekracza kilku minut, a przygotowanie jest proste i intuicyjne. A Wy wybraliście już swój ulubiony sposób parzenia kawy? Koniecznie podzielcie się nim w komentarzu!

zmielone ziarna kawy

sklep kawa.pl z kawą specialty w krakowie