4,32

Każdy z nas ma przynajmniej jednego znajomego, który chce mieć własną kawiarnię. Niejeden z nas, uwielbiających kawę co rano, myśli o karierze w zawodzie baristy. Zarówno praca za barem, jak i posiadanie własnego lokalu gastronomicznego wydaje się niezwykle lekkim i przyjemnym sposobem na dostatnie życie. Większość nie wie jednak, że branża gastronomiczna rządzi się swoimi prawami. To tutaj najlepiej działają Prawa Murphiego, rotacja pracowników jest ogromna, stresu dużo, a pieniędzy z tego tak naprawdę… mało. Jak to wygląda od kuchni?

aktualizacja 07-03-2018

Spis treści

1. Kim jest barista?

2. Na czym naprawdę polega praca baristy?

3. Grzechy baristów z punktu widzenia szefów

4. Grzechy szefów z punktu widzenia baristów

5. Dlaczego w branży brakuje baristów?

6. Czemu sprzedaż jest trudna?

7. Co jeszcze bywa trudne w pracy w kawiarni?

8. Podsumowanie

Kim jest barista?

Barista w kawiarni

https://www.flickr.com/

Barista jest profesjonalistą w świecie kawowym tak, jak sommelier w świecie wina. W branży tytuł ten jest często nadużywany. Barista to osoba, która zna się na odmianach i rodzajach kawy, na jej obróbce, metodach palenia, potrafi obsługiwać młynek i ekspres ciśnieniowy, posiada choćby podstawy sztuki latte art, zna metody alternatywne parzenia kawy takie, jak chemex, drip, aeropress, kafeteria, frenchpress, syphon, a także posiada doskonałe umiejętności sprzedaży i interpersonalne. To pasjonat, który nieustannie się doszkala, startuje w zawodach, a przede wszystkim – szanuje produkt i swoich gości.

Aby zostać baristą należy odbyć szkolenia z zakresu obsługi i konserwacji ekspresów ciśnieniowych, a także zrozumieć sekrety sensoryki w kawie i na własnych kubkach smakowych zrozumieć jak ocenić jakość kawy. Barista dzięki swojej wiedzy i umiejętnościom sensorycznym z każdego ziarna powinien umieć wyciągnąć to, co najlepsze. Barista kawę rozumie i kocha, uwielbia się szkolić i może o kawie opowiadać godzinami. To również główny sprzedawca i twarz lokalu! 

Na czym naprawdę polega praca baristy?

Praca baristy latte art

https://www.pexels.com/

Wydawać by się mogło, że bycie baristą to najbardziej przyjemna i spokojna praca na świecie. Od rana nic, tylko parzy się kawy i plotkuje z gośćmi. Tak naprawdę barista poza parzeniem kawy zajmuje się całą kawiarnią – od rana przygotowuje lokal i produkty na sprzedaż. Sprząta, odkurza, pucuje meble, myje toalety, okna i cały bar. Dba o wszystkie kawowe sprzęty – codziennie czyści ekspres, młynki i wszystkie barowe akcesoria. Pół dnia spędza na zmywaku i szoruje naczynia. Przyjmuje dostawy, nosi kartony z mlekiem i kraty piwa.

Jeśli nie lubisz robić kanapek, krojenie owoców na koktajle uwłacza twojej godności, przewracasz oczami na zamówienie inne, niż kawa, nie zamierzasz tyrać na zmywaku, myć podłóg, nie lubisz karmić innych, odpowiadać na pytania, uwielbiasz być w centrum zainteresowania – to zdecydowanie nie odnajdziesz się w pracy baristy. Baristą może być osoba jednocześnie sumienna i dokładna, a z drugiej strony kreatywna, otwarta i empatyczna. Dobrze pamiętać, że to praca 8-14 godzin bez przerwy na nogach!

Jedna część pracy baristy to wykonywanie codziennie tych samych obowiązków. Druga część jego pracy to gotowość na nieoczekiwane – każdy gość jest inny, każde zamówienie jest inne, a w gastronomii pełno jest nieoczekiwanych wydarzeń, które trzeba ogarnąć bez uszczerbku na obsłudze – tu wyleje zmywarka, tu pęknie część w ekspresie, tu padnie prąd i trzeba ratować produkty z lodówek, tu zatka się toaleta, a w tym samym czasie do lokalu wpadnie 20 osób po kawę na wynos. Barista musi umieć wykonywać sumiennie te „nudniejsze” obowiązki, ale być również bardzo otwartym na wszelkie wydarzenia nieoczekiwane.

Dużym plusem pracy baristy jest praca z ludźmi, możliwość poznawania codziennie wielu osób i sprawiania im przyjemności. Jeśli dla kogoś pasją jest kawa, to jest to praca, która maksymalnie rozwija umiejętności, wymaga ciągłego doszkalania, próbowania nowych kaw i metod. Istnieje również wiele możliwości bycia docenionym, między innymi przez starty w Mistrzostwach Polski Baristów. Startują w nich doświadczeni bariści, którzy chcą mierzyć się z najlepszymi na świecie.

Jednak dla tych początkujących, niepewnych swoich umiejętności również istnieje wiele konkursów, które mogą wprawić nowicjuszy do zawodu baristy – takie, jak Proinfuzja - Liga Baristów czy inne lokalne zawody organizowane w kawiarniach. Tam zwykle startują początkujący, którzy chcą poznać konkursową adrenalinę i zdobyć trochę doświadczenia przed startem w Mistrzostwach Polski. Warto brać udział, poznawać innych baristów, wymieniać się wiedzą i doświadczeniami. 

Grzechy baristów z punktu widzenia szefów

Plamy po kawie barista

https://www.flickr.com/

Kiedy zapytamy przeciętnego baristy czego najbardziej nie lubi w swojej pracy, odpowie: SZEFA. Kiedy zapytamy przeciętnego szefa o to, czego najbardziej nie lubi w swojej kawiarni, odpowie: OBSŁUGI. Na co najczęściej skarżą się właściciele kawiarni? Po pierwsze, niechlujstwo obsługi. Brzydko podane ciastka, łyżeczka rzucona byle jak na spodek, plamy kawy na filiżance, odbite palce na szklankach – to tylko wierzchołek góry lodowej.

Po drugie, obojętność i gwiazdorzenie. Nie ma nic gorszego od baristy, który całymi dniami tylko trenuje latte arty i inne techniki nie zważając kompletnie na wchodzących gości.

Po trzecie, nieznajomość produktów. Kiedy gość pyta o produkty wegetariańskie, bezglutenowe, o rodzaj i jakość mięsa używanego do kanapek, czy choćby o to jakie ciasta są dostępne tego dnia – barista powinien znać odpowiedzi. Powinien też wiedzieć dlaczego ciasta w tej kawiarni są lepsze niż w innych – cóż z tego, że właściciel kupuje jajka 1, mąkę z lokalnego młyna, wanilię z Madagaskaru, gdy barista powie: „jakieś ciasto z kremem”?

Po czwarte, chaos i pogarda. Zapominanie o zamówieniach, olewanie gości, praca z wypisanym na twarzy „jestem tu tylko na chwilę”, sterty brudnych naczyń na stołach – to najczęstsze zarzuty, jakie właściciele kawiarni mają do swoich pracowników. Te problemy można rozwiązać nie tylko rekrutacją, ale również zatrudnieniem dobrego managera i head baristy, którzy organizują pracę kawiarni i pracują nad postawą pracowników. 

Grzechy szefów z punktu widzenia baristy

kawiarnia dłonie ludzie

https://www.pexels.com/

Bariści w dużej mierze czują niedoceniani. Zarówno finansowo, jak i słownie. Od szefów najczęściej słyszą o zwiększaniu sprzedaży, konieczności podnoszenia cen, o swojej małej efektywności. Szefowie rzadko finansowo i mentalnie są przygotowani na to, że rozruch lokalu to minimum 6 miesięcy i oczekują natychmiastowych efektów. O ich brak oskarżają swoją załogę, choćby niewiadomo jak była zaangażowana.

Bariści narzekają również na to, że szefowie nie chcą zrozumieć, że gastronomia rządzi się swoimi prawami, że na rozruch trzeba czasu – i najchętniej codziennie majsterkowaliby w karcie i w grafikach. Tutaj próbują oszczędzać na obsłudze (bo z pewnością wystarczy jedna osoba na 30 stolików), tutaj do menu kawiarnianego wrzucają rameny, burgery, tajiny czy 50 rodzajów win, czyli wszystko, co udało im się zobaczyć w innych okolicznych lokalach.

Nie widzą przy tym, że takimi działaniami sami niszczą zaufanie stałych gości. W jaki sposób? Wyobraźmy sobie ekstremalną sytuację. Gość przychodzi do lokalu, w którym codziennie bierze na wynos latte i kanapkę. Któregoś dnia wpada, na latte czeka 25 minut (bo za barem jest jedna osoba), ta kawa kosztuje 2zł więcej, a skład tej samej kanapki zupełnie się zmienia. To ekstremalna sytuacja? No właśnie. A wbrew pozorom w polskich nowych kawiarniach to częsty proceder.

Co z tego, że jednorazowo właściciel „zarobił” aż 10zł na tych zmianach (jeden pracownik mniej na godzinę +2zł droższa kawa), skoro ten gość pewnie nie wróci, a jeszcze opowie znajomym o tej sytuacji? Początkujący właściciele kawiarni nie rozumieją, że w ten sposób zarobek jest zwykle jednorazowy i za te 10zł zysk tracą stałego klienta, który dziennie zostawiał w lokalu 20zł. Bariści to wiedzą, i w momencie, w którym utożsamiają się ze swoim miejscem pracy nie mogą znieść takich zamachów na relację kawiarnia – goście.

Bariści często skarżą się na pracę na kiepskich jakościowo produktach, na słabym i przestarzałym sprzęcie, na zbyt małej ilości naczyń i źle zorganizowanym barze. Problemem bywa brak możliwości rozwoju. Niewielu szefów posyła pracowników na sensowne szkolenia, nie mówiąc o opłacaniu startów w Mistrzostwach Barista. Tutaj najlepiej mają się pracownicy sieciówek. Mimo pracy na gorszym jakościowo produkcie biorą udział w szkoleniach, zawodach i mają doskonale zorganizowany bar i zapewnione narzędzia pracy. 

W branży brakuje dobrych baristów!

barista parzenie kawy ekspres

https://www.flickr.com/

W Internecie aż roi się od ogłoszeń o poszukiwaniu dobrych baristów do pracy. Wymagane jest zwykle doświadczenie, umiejętność szybkiej pracy pod presją, doskonałe zdolności interpersonalne, znajomość przynajmniej jednego języka obcego, umiejętność sprzedaży i znajomość up i cross sellingu. Z jakiegoś powodu jednak niewielu dobrych baristów odpowiada na tego typu ogłoszenia. Dlaczego? Branża gastronomiczna w Polsce jest jedną z najgorszych, jeśli chodzi o warunki zatrudnienia i pracy.

Umowy o pracę są kosmiczną rzadkością, na ubezpieczenie praktycznie nie można liczyć. Zarobki baristów w większości polskich kawiarni również pozostawiają wiele do życzenia – stawki wahają się między 6, a 14zł netto za godzinę, bez ubezpieczenia czy możliwości płatnego urlopu, co w każdej innej branży jest praktycznie nie do pomyślenia. Najwięcej zarabiają bariści i barmani w hotelach i dobrych restauracjach na Mazowszu – bo „aż” 2000zł netto na umowę. Ciężko się dziwić, nawet managerowie kawiarni zarabiają 2000-4000zł netto. Więc jeśli jako barista chcesz zarobić kokosy, to raczej w Polsce nie ma szans.

Najlepsze warunki oferują kawiarnie sieciowe. W nich umowy, urlopy, ubezpieczenie są normą, a stawki plasują się w średniej zarobków baristy. Właściciele lokali gastronomicznych bardzo skarżą się na niedobór odpowiednio wykwalifikowanych pracowników – co nie dziwi, gdyż tylko około 10% pracowników gastronomii trafia na odpowiednie szkolenia. Duża część właścicieli gastronomii oczekuje wieloletniego doświadczenia i umiejętności oferując jednocześnie zatrudnienie bez umowy o pracę i niskie stawki godzinowe.

Z tego właśnie powodu najlepiej wykwalifikowani bariści pracują za granicą, w sieciówkach, zakładają własne małe biznesy lub pracują jako trenerzy w palarniach i firmach związanych z gastronomią. I tutaj koło się zamyka – właściciele narzekają na brak wykwalifikowanego personelu, a ci tak bardzo poszukiwani bariści pracują tam, gdzie mogą liczyć na stabilizację i uczciwe warunki pracy. Tak więc w dużej części lokali gastronomicznych panuje ciągła rotacja pracowników – studentów, a goście nie biorą lokali poważnie. 

Czemu sprzedaż jest trudna?

kawa na wynos sprzedaż

https://www.pexels.com/

Tak, jak dla baristów problemem są niskie stawki i brak umów w branży, tak dla właścicieli lokali gastronomicznych problemem jest brak umiejętności sprzedażowych wielu baristów. Nie brakuje zdolnych pasjonatów kawy, którzy są po prostu najgorszymi sprzedawcami świata! Nie chodzi tu oczywiście o nachalne techniki sprzedażowe rodem z sieciówkowych kiepskich piekarni, a o autentyczne zaangażowanie w sprzedaż. Jest to temat trudny dla wszystkich zaangażowanych stron: gości, baristów i właścicieli.

Chęć większej sprzedaży nie powinna wynikać z chęci większego zysku, a z pragnienia spełnienia oczekiwań gości. Obsługa supreme service polega na szacunku i zrozumieniu oczekiwań gości, zadawania odpowiednich pytań i poznawaniu jego potrzeb. Kawiarnie odwiedza się z kilku powodów: chęć wypicia dobrej kawy, chęć odpoczynku, chęć spotkania z przyjaciółmi i inne podobne. Często tego tematu nie pojmują ani bariści, ani właściciele kawiarni. Ile razy zdarza się, że w czasie przyjemnej randki przy kawie ktoś z obsługi lub właściciel zaczyna przemeblowywać wszystko wokół nas? Ile razy obsługa zapomina, że prosiliśmy o napój bez lodu lub z mlekiem odtłuszczonym?

Wówczas w kawiarni specialty nie są spełniane nawet podstawowe potrzeby, po jakie przyszliśmy! Zanim zabierzemy się do szkolenia personelu z technik sprzedaży cross i up selling należy spojrzeć na zachowanie swoje i obsługi – czy w jakimś szale i nowej wizji kącika dla czytelników nie przeszkadzamy nikomu w rozmowie? Czy zwracamy uwagę na prośby gości czy też bardziej zajmujemy się swoimi sprawami? Po pierwsze, trzeba zrozumieć potrzeby każdego z gości i starać się je spełnić.

Dla właścicieli gastronomii, którzy narzekają na brak umiejętności sprzedażowych baristów mam jedną radę: należy zacząć od podstaw. Zatrudniać ludzi z wysokimi umiejętnościami interpersonalnymi. Które potrafią słuchać, zapamiętywać, są empatyczne. Osoby bardzo przebojowe być może i robią wrażenie, ale niejednokrotnie w ferworze swoich balistycznych popisów latte art potrafią zapomnieć o tym, co najważniejsze, czyli o spełnianiu potrzeb gości.

Dopiero po tym etapie można wdrażać techniki sprzedażowe. Inaczej każdy wyczuwa fałsz i brak autentycznego entuzjazmu i ze wszystkich technik up sellingowych wychodzi słynne: „a może do kawy pączek w promocji za 1,99zł?” do gościa, który wpada codziennie na latte na odtłuszczonym mleku. Brzmi absurdalnie, ale tak „sprzedaje” większość osób w tej branży. Zarówno baristą, jak i właścicielem kawiarni może być osoba o wysokim poziomie empatii, która lubi dobrze karmić i chce dać swoim gościom poza dobrą kawą trochę dobrze spędzonego czasu.

Osoby, które wybierają założenie swojej kawiarni tylko dzięki wizji miłego życia, poczucia docenienia, możliwości pochwalenia się własną kawiarnią na zjeździe absolwentów – nie pociągną w tej branży zbyt długo. Nastawienie to podstawa. I dlatego też osoby z odpowiednim nastawieniem powinno się zatrudniać. Każdy początkujący właściciel kawiarni powinien pamiętać, że barista jest twarzą jego marki. Nisko opłacany student czy też pogardliwa gwiazda mimo dużych zdolności nie nadają się do bycia twarzą lokalu!

Co ciekawe na Mistrzostwach Polski Baristów poza umiejętnościami zaparzenia najlepszych sensorycznie i wizualnie kaw liczy się także profesjonalizm baristy: czyli ogromna wiedza na temat kawy, a także doskonała umiejętność przekazania tej wiedzy. Punktuje się również gościnność i dbałość o szczegóły. Warto obejrzeć transmisję z takich Mistrzostw i zobaczyć jak powinien pracować profesjonalny barista. Kiedy rozumiemy kogo szukamy łatwiej nie popełnić błędów w rekrutacji. 

Co jeszcze bywa trudne w pracy w kawiarni?

Praca w kawiarni laptop

https://www.pexels.com/

Praca w kawiarni to przede wszystkim praca z ludźmi, która jak wiadomo – bywa trudna. Bariści uskarżają się przede wszystkim na brak docenienia i ze strony szefa, jak i gości. Nie chodzi nawet o napiwki (choć to one często pozwalają przy niskich zarobkach dotrwać do pierwszego), a o szacunek do pracy i dobre słowo, nie utrudnianie pracy. Zostawianie swoich śmieci, robienie bałaganu w książkach i gazetach, nie sprzątanie po dzieciach, przedłużanie swojego pobytu po zamknięciu to tylko część sposobów uprzykrzenia życia bariście.

Warto też pamiętać, że w dobrych lokalach minęły czasy, gdy producent kawy rozdaje za darmo filiżanki – i właściciele za ich wynoszenie przez gości obarczają finansową karą swoich pracowników. Dobrze jest mieć na uwadze, że za skradziony wazon, podajnik na mydło, krzesło, zestaw filiżanek czy timer zapłaci nie „bogaty właściciel”, a barista, który na te straty będzie pracował pół dnia przy dobrych wiatrach. Pamiętajmy o tym, że to, co dla nas może być wyzwaniem i zabawą może komuś sprawić kłopot. A filiżankę zawsze można kupić.

Baristów cieszy to, że niektórzy goście chcą wpaść 15 minut przed otwarciem czy posiedzieć sobie po zamknięciu, jednak nie z własnej woli czy winy naprawdę nie mogą się na to zgadzać – rano przed otwarciem zwykle co do minuty jest przewidziany czas na przygotowania pracy lokalu na cały dzień, a wieczorem każdy chce sprawnie posprzątać i wrócić do domu. To bardzo miłe, że niektórzy mogliby w lokalu spędzić pół nocy, jednak bariści też mają życie prywatne i czasem muszą odpocząć. 

Podsumowanie

Latte art kawa barista

https://www.pexels.com/

Praca w kawiarni daje niesamowicie dużo satysfakcji i radości, jednak jest niesamowicie trudna: jest to z jednej strony praca fizyczna, po kilkanaście godzin na dobę, a z drugiej wymagająca ogromnych pokładów empatii, kreatywności, umiejętności interpersonalnych. Należy mieć na uwadze, że posiadanie własnego lokalu to nie tylko „darmowa” kawa ze znajomymi, możliwość chwalenia się posiadaniem swojej kawiarni i ogromne zyski – to ciężka praca, to nieprzewidziane wypadki, to nauka cierpliwości, wytrwałości i empatii. To chęć słuchania i uczenia się.

Praca baristy to nie tylko zabawa z kawą, to także dbałość o lokal w każdym szczególe, to ciągłe doszkalanie się, to umiejętność komunikacji, dbanie o zaspokajanie potrzeb innych, praca z ludźmi i dużo rutynowych, codziennych obowiązków. Trudów pracy nie wynagrodzą zwykle dobre zarobki, tylko możliwość pracy z produktem, który się uwielbia, to możliwość sprawiania innym radości i poznawania codziennie nowych ludzi. Praca w gastronomii to styl życia i aby się w niej odnaleźć trzeba to naprawdę kochać.


4,32

Najpopularniejszy komentarz