Jak wybrać dla siebie metodę parzenia kawy?

Jeśli nie wyobrażasz sobie poranka bez filiżanki dobrej kawy, warto pomyśleć o własnym sprzęcie do jej parzenia. Wybór metody determinuje nie tylko smak i aromat kawy, wpływa również na intensywność, cielistość, teksturę, czystość smaku i zawartość kofeiny! Co jest najważniejsze w doborze metody? Przede wszystkim własne preferencje smakowe i temperament.

 

Na początku warto zastanowić się jakie kawy smakują nam najbardziej: czy bardziej intensywne czy delikatne? Bardziej czekoladowe czy kwiatowe? To jest punkt wyjścia. Warto też przemyśleć ile rano mamy ochotę poświęcić czasu na przygotowanie filiżanki pysznej kawy. Metod jest wiele, a każda daje zupełnie inny efekt. Czy w domu lepiej sprawdza się ekspres, kafeteria czy chemex? To już zależy od tego czy wolimy klasyczne espresso, czy dużą dawkę kofeiny w bardzo herbacianym i klarownym naparze z chemexa. Metody parzenia kawy w domu wbrew wszelkim pozorom są proste, intuicyjne i szybkie, dostępne dla każdego.

Dla miłośników małej czarnej i cappuccino

EKSPRES CIŚNIENIOWY dla fanów prawdziwego espresso i cappuccino. Jeśli od rana uwielbiasz wypijać jedno espresso za drugim, miewasz mnóstwo gości i uwielbiasz parzyć kawę: powinieneś sprawić sobie ekspres ciśnieniowy. Oczywiście wybór na rynku jest ogromny, a ceny wysokie. Jednak dla prawdziwego miłośnika małej czarnej cena nie gra roli. W domu spokojnie wystarczy ekspres jednogrupowy i młynek żarnowy. Niezbędne są też inne akcesoria: waga, dzbanki do spieniania mleka, tamper, guma do odbijania i odbijak.

O czym należy pamiętać? Mimo, że przygotowanie espresso to 30 sekund, to przygotowanie kawy i sprzętu do pracy zajmuje przynajmniej kilkanaście lub kilkadziesiąt minut. Dlatego ekspres ciśnieniowy nie jest dla osób, którym rano bardzo się spieszy. Rano należy włączyć i rozgrzać maszynę i ustawić młynek, a chwilę to trwa. Jest to metoda polecana dla osób, które rano chętnie poświęcą kawie trochę czasu, a i kaw ma powstać więcej niż jedna filiżanka espresso.

KAFETIERA to doskonały balans, słodycz, a w aromacie migdały, czekolada, orzechy, kakao, karmel i wanilia. Wysokie, gładkie body, przyjemna tekstura, intensywny aromat. Dla osób, które nie wyobrażają sobie dnia bez espresso kawa z kafetiery nie ma sobie równych! Do jej przygotowania potrzebna jest oczywiście kawiarka, palnik gazowy lub elektryczny, młynek, świeża kawa i dobra, przefiltrowana i podgrzana woda. Kafetiera, inaczej moka, to jedno z najpopularniejszych urządzeń do parzenia kawy w domu od ponad 80 lat!

Powstała we Włoszech, jako domowy przyrząd do parzenia espresso na zlecenie firmy Bialetti. Nadal jest niesamowicie popularna w europejskich domach. Moka jest metodą zbliżoną w działaniu do ekspresu ciśnieniowego: dolną część naczynia napełniamy ciepłą wodą, nad którą umieszczamy sitko ze świeżo zmieloną kawą. Woda pod ciśnieniem przechodzi przez kawę i w ten sposób uzyskujemy napar zbliżony w aromacie i konsystencji do espresso.

Jak przygotować kawę z użyciem kafetiery? Najlepiej użyć przefiltrowanej wody i dobrej jakości kawy ziarnistej. Nie warto używać kawy mielonej wcześniej z dwóch powodów. Po pierwsze, jest pozbawiona większości drogocennych olejków eterycznych, czyli po prostu zwietrzała, a po drugie mielone fabrycznie mają zbyt drobne cząsteczki, co podwyższa nieprzyjemną gorycz i cierpkość naparu. Mielimy kawę grubiej niż do espresso: na cząsteczki o wielkości 0,5mm.

Wodę gotujemy i wlewamy do dolnego zbiornika. Dlaczego nie warto używać zimnej wody? Ponieważ prowadzi to do nadekstrakcji kawy i nadmiernej goryczy. Wodę nalewamy aż po zaworek bezpieczeństwa i wsypujemy do sitka świeżo zmieloną kawę. Warto delikatnie ją wyrównać, ale nie ubijać. Dokręcamy górną i dolną część i stawiamy na kuchence. Dobrze zostawić otwarte górne wieczko: by można było obserwować proces parzenia. Na początku napar jest ciemnobrązowy, gęsty. W momencie, w którym jego barwa się zmieni na jasnobrązowy, należy ściągnąć kafeterię z ognia. Niektórzy nawet zalecają, by zanurzyć dolną część w wodzie, by jak najszybciej przerwać proces parzenia - w ten sposób unikniemy goryczy w naparze. Czas parzenia nie powinien przekraczać trzech minut. W ten sposób powinien powstać gęsty, intensywny i słodki napar, bardzo podobny w odczuciu do espresso.

Jakiej kawy najlepiej użyć? Jeśli mamy ochotę na coś klasycznego. przywodzącego na myśl espresso możemy użyć świeżo palonej kawy z Brazylii lub Salwadoru. Będą orzechowo - czekoladowe w aromacie, słodkie i zbalansowane. Dobrym pomysłem jest też zakup mieszanki pod espresso, ale niezbyt ciemno palonej. Warto zapytać w palarni o klasyczny blend. Najważniejsze jest to, by kawa była świeża - najpóźniej miesiąc od wypalenia.

Cappuccino z kafetierki? Tak, jest to możliwe. Opcji jest kilka. Po pierwsze, istnieją modele kawiarek takie, jak MUKKA. Poza klasycznym mechanizmem kawiarki jest ona wyposażona w dyszę do spieniania mleka. Na rynku dostępne są również urządzenia takie, jak TUTTOCREMA, do których wlewa się mleko, podgrzewa delikatnie na kuchence, a następnie spienia za pomocą tłoka. Największy wybór daje twórca kawiarek, czyli firma Bialetti.

Dla koneserów i fanów dużej dawki kofeiny

Jeśli cenisz sobie aromaty w kawie, lubisz poszukiwać, doświadczać ciągle czegoś nowego: warto popróbować alternatywnych metod parzenia kawy. Czym są alternatywne metody? To sposoby przygotowania kawy, bez użycia ekspresu ciśnieniowego, ręcznie, niemalże od podstaw. Są to przede wszystkim metody przelewowe, przez filtr, do których najlepiej sprawdzają się kawy z segmentu specialty.

DRIPPER, to najbardziej klasyczna metoda przygotowania kawy. Podkreśla zalety ziarna, wydobywa kwasowość i owocowe aromaty. Jest to po prostu stożkowy zaparzacz, wykonany ze szkła, metalu, porcelany lub plastiku. Żłobienia we wnętrzu powodują doskonały przepływ wody i wydobywają z kawy pełnię aromatów. Napar jest delikatny, o bardziej herbacianej konsystencji, za to bogaty w aromaty owoców i kofeinę.

Jak przygotować kawę z dripa? Kawę mielimy dość grubo, na cząsteczki wielkości 1mm. Odważamy 30gramów kawy. W stożku umieszczamy papierowy filtr, który przelewamy wodą, by go opłukać i ogrzać. Wodę wylewamy. Wsypujemy do filtra świeżo zmieloną kawę, stawiamy na wadze i tarujemy. Włączamy stoper. Zalewamy niewielką ilością wody, około 50gramów i czekamy 30sekund, by kawa mogła rozwinąć smak i aromat. Po upływie tego czasu powoli partiami dolewamy pozostałą część wody, aż do 500gramów.

Czas parzenia nie powinien przekraczać czterech minut. Kawa powinna być dość herbacianej konsystencji, jednak intensywna w aromacie i przyjemnej cielistości (cielistość, inaczej body to odczucie gęstości kawy na języku. Kawa powinna przyjemnie wypełniać podniebienie, w odczuciu powinna być podobna do tłustego mleka. Wtedy mówimy o wysokiej cielistości lub dobrym body. Kawa mniej ciężka, gęsta, mniej tłusta w odczuciu ma niższą cielistość, bardziej kojarzy się z mlekiem chudym). Do tej metody pasują zarówno ziarna owocowe w aromacie - jak ziarna z Etiopii, Kenii, Rwandy czy Tanzanii, jak i czekoladowo - orzechowe jak Brazylia, Gwatemala czy Salwador. Pewne jest to, że muszą być dobrej jakości, bo dripper obejdzie się z nimi bez litości i wyczuwalne będą wszelkie defekty (jak palona guma czy tektura).

CHEMEX, to urządzenie dla miłośników kawy delikatnej w smaku, klarownej, soczystej, przywodzącej na myśl lekkie, aromatyczne wina. Chemex to szklany dzbanek przypominający dekanter do wina. Powstał w latach czterdziestych w Niemczech. Autorem urządzenia był niemiecki chemik, który szukał metody na wydobycie jak największej ilości aromatów z kawy. Kawę w chemexie parzy się w bardzo klasyczny sposób: powoli zalewa się grubo zmielone ziarna umieszczone w papierowym filtrze.

Aby przygotować pół litra doskonałej, klarownej i owocowej kawy potrzebne jest 30gramów dobrej jakości ziaren (najlepiej z segmentu kaw specialty), waga, stoper, filtrowana zagotowana woda o temperaturze 94 stopnie Celsjusza. Do dzbanka należy włożyć papierowy filtr i zwilżyć go gorącą wodą. Wodę należy wylać, a następnie wsypać do filtra 30gramów grubo mielonej kawy - cząsteczki grubości 1,5mm. Chemex stawiamy na wadze i tarujemy, włączamy stoper.

Zalewamy zmieloną kawę małą ilością wody - około 50gramów wody i czekamy 30 sekund. Jest to czas preinfuzji, czyli rozwijania się aromatu w kawie. Po upływie tego czas powoli wlewamy pozostałą część wody, aż do 500g. Kawa nie powinna się parzyć dłużej niż pięć minut. Z chemexa najlepiej smakują kawy o kwiatowo - owocowych aromatach z Kenii, Etiopii, Gwatemali czy Panamy, koniecznie świeżo i jasno palone. Gruby filtr sprawia, że napar jest delikatny i czysty, dlatego jest to kawa dla osób, które lubią takie owocowo - herbaciane doznania.

AEROPRESS to najbardziej uniwersalne urządzenie do parzenia kawy. Łączy w sobie zalety frenchpressa i v60. To, jaki charakter naparu wydobędziemy zależy całkowicie od dobranych parametrów: grubości mielenia, czasu parzenia, temperatury wody. Aeropress potrafi wyciągnąć najbardziej owocowe i kwaskowate nuty, ale może równie dobrze podkreślić nuty orzechów, karmelu i miodu. Z tym urządzeniem zabawy zdecydowanie jest najwięcej!

Ma też inne zalety - jest wyjątkowo wytrzymałe, niewielkie, lekkie, idealne na podróż. Składa się z cylindra, tłoka i sitka z filtrem. Przy użyciu aeropressu jednorazowo możemy zaparzyć całkiem spory kubek kawy: 250ml. Jak najprościej przygotować kawę z jego użyciem? To niezwykle proste. W sitku umieszczamy filtr i przelewamy wodą. Odmierzamy 16-20 gramów kawy (w zależności od tego, jak intensywny napar chcemy uzyskać) i mielimy drobniej niż do dripa, na cząsteczki o wielkości maksymalnie 1mm.

Tłok umieszczamy w tubie i wsypujemy odmierzoną kawę. Zalewamy tylko tak, by przykryć ziarna i czekamy 30 sekund. Po upływie tego czasu dolewamy pozostałą wodę, aż do końca podziałki na cylindrze. Można delikatnie zamieszać. Po upływie kolejnych 30 sekund należy zakręcić sitko i przecisnąć kawę prosto do ulubionego kubka. Przeciskamy aż do pierwszego syknięcia. Czas, jaki potrzebujemy do przygotowania kawy w ten sposób to około dwóch minut! Kawa z aeropressu jest bardziej ciemna i mętna, ale bardzo soczysta. 

Dla miłośników tradycyjnej zalewajki

Co zrobić jeśli najbardziej lubimy smak i aromat zwykłej polskiej zalewajki? I na to jest dobra metoda, czyli FRENCH PRESS. Metoda ta pozwala zaparzyć kawę najbardziej zbliżoną w smaku do kawy po prostu zalewanej gorącą wodą. Body jest dużo wyższe niż w metodach filtracyjnych, a smak jest pełniejszy i bardzo wyrazisty. Jest to jednocześnie jeden z najszybszych i najprostszych sposobów przygotowania doskonałej kawy w domu.

Jak przygotować kawę z franchpressa? Kawę mielimy grubo, na cząsteczki o wielkości 1-1,5mm. Wsypujemy 30gramów do dzbanka i ustawiamy na wadze. Następnie zalewamy gorącą, przefiltrowaną wodą tylko tak, by ziarna wchłonęły wodę. Po upływie 30 sekund powoli dolewamy pozostałą część wody, aż do 500gramów. Czekamy około trzech minut i przeciskamy. Czas nie powinien przekraczać czterech minut. Ważne jest, by kawa nie była zmielona zbyt drobno, by nie zatkała sitka.

Czego jeszcze potrzebujemy?

Czego potrzebujemy poza akcesoriami do parzenia kawy? Wagi, czajnika, termometru, stopera, dobrej, filtrowanej wody i świeżo, jasno palonych ziaren. Dlaczego jest to istotne? W przypadku metod przelewowych bardzo ważna jest precyzyjna gramatura i czas parzenia. Robiąc kawę na oko łatwo ją przeparzyć lub niedoparzyć, czego efektem jest słaby aromat, cierpkość, gorycz, brak słodyczy i balansu. Jeśli nie mamy wagi można zawsze posłużyć się miarką dołączoną do dripa czy aeropressu. Termometr przydaje się, bo tak, jak w przypadku zielonej herbaty kawa nie lubi być traktowana wrzątkiem. Kawę parzy się w temperaturze 75-95 stopni Celsjusza. Młynek, w jaki warto się zaopatrzyć to młynek żarnowy. Młynka ostrzowe nie mielą, tylko tną ziarna, a w dodatku je przypalają. W efekcie kawa jest gorzka, częściowo przeparzona, częściowo niedoparzona. Tak naprawdę młynek gra pierwsze skrzypce, zarówno w kawiarni, jak i w domu.

Może być to tradycyjny młynek na korbkę, może być też elektryczny. Dobrej jakości żarnowe młynki można kupić już od 350zł, więc biorąc pod uwagę codzienne użytkowanie tego sprzętu nie jest to duży wydatek. Najlepsze są płaskie żarna, jednak w przypadku domowego młynka nie ma to dużego znaczenia. Bardzo ważne jest to, by kawę mielić tuż przed zaparzeniem. Nie można zacząć poranka lepiej, niż ze świeżo parzoną, świeżo mieloną kawą!  

Każdy z nas może cieszyć się doskonałej jakości kawą parzoną własnoręcznie każdego ranka! Jaką wybrać metodę? To nie takie trudne. Miłośnicy espresso i cappuccino doskonale odnajdą swoje smaki nie tylko kupując ekspres ciśnieniowy - klasyczna kafetierka potrafi zdziałać cuda! Fani kaw przelewowych, czarnych, bez mleka i cukru, za to niezwykle aromatycznych i w dużej ilości - nawet pół litra, z ogromną zawartością kofeiny powinni zaopatrzyć się w przynajmniej jedno alternatywne urządzenie do parzenia kawy: v60, chemex lub aeropress.

A nawet ci przyzwyczajeni do zalewajek mogą śmiało zaparzyć w domu napar podobny w konsystencji, ale lepszy w aromacie i za to bez fusów - dla nich powstał frenchpress. W każdej metodzie czas parzenia nie przekracza pięciu minut, przygotowanie jest proste i intuicyjne. Najważniejsze jest to, by ziarna były dobrej jakości, świeżo mielone, a woda filtrowana. To pozwoli każdemu cieszyć się filiżanką kawy być może lepszej niż w pobliskiej kawiarni.