Bulletproof Coffee - kawa kuloodporna z masłem i olejem kokosowym

Fenomen Bulletproof Coffee nie osłabł. Czy faktycznie jest dobrą opcją żeby wypić ją do śniadania, czy jednak kawa kuloodporna jest tak zdrowa, że można ją pić codziennie? Czy może całkowicie zastąpić nam śniadanie? Co więcej - czy kawa z masłem i olejem może być w ogóle smaczna? Rozwiejemy Wasze wątpliwości w tym artykule.

1. Kawa kuloodporna? - krótka historia powstania Bulletproof coffee

Jest to dosyć nowy “wynalazek”. Na pomysł takiej kawy wpadł kilka lat temu amerykański bloger Dave Asprey. Podczas swojej wycieczki w 2004 do Tybetu, zauważył, że Tybetańczycy dodają do swojej herbaty masło i mleko jaków. Postanowił zamienić herbatę na kawę, a masło i mleko jaków na zwykłe masło i tłuszcz MCT (średniołańcuchowy).

Tak właśnie powstała Bulletproof Coffee, która (jak twierdzi pomysłodawca) pomoże każdemu zamienić się w maszynę spalającą tłuszcz bez skutków ubocznych.

Co więcej, Asprey twierdzi, że kawa kuloodporna usprawnia pracę mózgu, ma świetny wpływ na koncentrację oraz poprawia nasze umiejętności obliczeniowe. 

Od kiedy Asprey udostępnił swój przepis na stronie internetowej w 2009 roku, kawa kuloodporna zaczęła się pojawiać w kawiarniach w najróżniejszych zakątkach świata. Mało tego, znalazła swoich zwolenników wśród takich osób jak Shaielene Woodley, Jimmy Fallon, czy też Shaun T. Co więcej, Asprey w 2015 roku otworzył w Santa Monica pierwszą oficjalną kawiarnię Bulletproof Coffee, mając w planach otworzenie więcej lokali.  

bulletproof coffee, kawa kuloodporna, kawa z masłem odchudzanie

źródło: blog.bulletproof.com 

2. Dlaczego stwierdzenia Aspreya są nie do końca prawdziwe?

Czytając to, co Asprey pisze o swoim wynalazku, wydaje się, że jego wariacja na temat kawy jest czymś niesamowitym, bez wad i każdemu pomoże we wszystkim. Gdzie jest w takim razie haczyk?

Otóż twierdzenia Aspreya nie są poparte żadnymi badaniami jakiejkolwiek instytucji oprócz badań, które przeprowadził on sam. Dosyć istotnym “szczegółem” jest to, że badania przeprowadzono na szczurach i myszach, na dodatek dosyć młodych.

Dlaczego więc coś co działa na młodych szczurach miałoby działać na np. 40-letnim człowieku? Tutaj nastąpił właśnie efekt potwierdzenia. Asprey szukał informacji tylko potwierdzających jego tezę, odrzucając wszystkie inne. kawa kuloodporna kawa z olejem kokosowym

źródło: popsugar.com

3. Bulletproof Coffee - korzyści zdrowotne

Osiągnięcie nowego poziomu wydajności następuje już po kilku dniach regularnego picia kawy, a zmiany są zauważalne gołym okiem. Poniższa lista z pewnością jest zachęcająca dla wszystkich walczących z wczesnym wstawaniem:

 • Pozwala na spalenie zbędnych kilogramów włączając w organizmie fat-burning overdrive
 • Eliminuje „podjadanie” - zwyczajnie nie ma już na nie miejsca.
 • Polepsza funkcje kognitywne - myślimy szybciej, łatwiej i lepiej łączymy wątki w ciągu dnia.
 • Daje zbilansowany zastrzyk energii i najzwyklejszą chęć do życia 

kawa z masłem i olejem kokosowym przepis

źródło: www.ecooe.com 

4. Skład kawy kuloodpornej i wartości odżywcze

W ogólnie przyjętej zasadzie, kawę kuloodporną powinno się spożywać rano, zamiast śniadania - i nie jesteśmy zdziwieni, że ta metoda faktycznie może działać!

 • Tłuszcze nasycone

Ogromne ilości tłuszczu zawarte w napoju, bez problemu zabiją Wasz apetyt na wiele godzin, w szczególności osób przyzwyczajonych do diety niskowęglowodanowej o wysokiej zawartości tłuszczu. Kawa kuloodporna dostarczy również mnóstwo energii, poprzez podniesienie poziomu ciał ketonowych we krwi, które działają jak paliwo dla umysłu. 

„Połączenie kawy i tłuszczu spowoduje ograniczenie apetytu i jednocześnie zapewni przypływ energii. Nie ma potrzeby spożywania niczego w formie stałej, żeby zyskać energię na początku dnia”. 

Brzmi nieźle, prawda? Jednak oczywiście jest także ciemna strona tego magicznego napoju, o którym dość rzadko się wspomina. Zakładając, że spożywamy trzy posiłki dziennie, poprzez picie kawy kuloodpornej zastępujemy już jeden z nich czymś, co zawiera mało niezbędnych składników odżywczych. Chyba, że nadrobisz zaległości odżywcze w pozostałych posiłkach :)

 • Masło

Oczywiście, masło zawiera takie witaminy jak A, E, D, czy też K2, a także kwas linolowy (CLA) oraz kwas masłowy. Jednakże, olej MCT to w 100% puste kalorie i pomimo tego, że nie znajdziecie go dużo w  Bulletproof Coffee to wypada bardzo słabo w porównaniu do wartości odżywczych, które otrzymacie w normalnym posiłku.

 • Olej MCT

Kawa kuloodporna, przygotowana z dwóch filiżanek kawy, dwóch łyżek oleju MCT, oraz 2 łyżek masła dostarcza następujących wartości odżywczych: 441 kalorii, 0 gram węglowodanów, a także 51 gram tłuszczu (dane uzyskane ze strony https://cronometer.com/).

Jeżeli jesteście przyzwyczajeni do spożywania 3 posiłków dziennie, to zastępując śniadanie napojem autorstwa Aspreya, redukujecie całkowitą  ilość składników odżywczych w swojej diecie o jedną trzecią! I pamiętajcie, że żadne multiwitaminy nie są w stanie zastąpić wartości odżywczych zwykłego posiłku.

Ludzie również nie są przyzwyczajeni do spożywania ogromnych ilości tłuszczy nasyconych, tym bardziej nie poprzez dodawanie ich do swojej kawy. Te tłuszcze znajdziecie w wielu przepisach, ale nie powinny one zastępować normalnego posiłku!

Mimo wszystko należy pamiętać, że są to tylko spekulacje, być może przyjmowanie dużych ilości tłuszczy nasyconych jest całkowicie bezpieczne, ale nie zostało to w żaden sposób udowodnione... Dlatego naszym zdaniem lepiej nie wywoływać wilka z lasu.

kawa kuloodporna z masłem, olejem kokosowym i olejem mct

źródło: www.ecooe.com

5. Dla kogo kawa kuloodporna będzie najlepsza?

Jest to całkiem możliwe, że jeśli zastąpicie śniadanie kawą kuloodporną, zrzucicie kilogram lub dwa. Zapewne podobny efekt moglibyście osiągnąć jedząc przez cały tydzień tylko i wyłącznie jabłka. Jednak czy to jest właściwa droga do odchudzania się? Największym problemem w przypadku ekstremalnych diet jest to, że rzadko są zrównoważone, przez co mogą szybko przynosić skutki.

 • Dieta niskowęglowodanowa i odchudzanie

Sam Asprey jest zwolennikiem diety, w której ilość węglowodanów jest znikoma, dlatego też Bulletproof Coffee miałaby się stać “doskonałą” alternatywą dla tradycyjnego, wysokowęglowodanowego śniadania. I to właśnie zastąpienie takiego śniadania kawą kuloodporną ma przynieść pozytywne skutki, m.in w spalaniu nadmiaru tkanki tłuszczowej.

 • Jak kawa kuloodporna to tylko z wysokiej jakości produktów

W czym tkwi sukces przygotowania poprawnej kawy kuloodpornej? Jak sam twórca twierdzi - w wysokiej jakości składnikach - do tej kawy należy stosować mleko pochodzące od krów karmionych świeżą trawą, natomiast sama kawa powinna być zaparzona z ziaren 100% arabiki, zmielona tuż przed zaparzeniem.

Kawa kuloodporna dla wegan - czym zastąpić masło i inne tłuszcze zwięrzęce?

Informacja dla wegan - z powodzeniem możecie zastąpić tradycyjne masło olejem kokosowym, a krowie mleko jego zamiennikiem roślinnym - najlepiej orzechowym, gdyż zawiera więcej tłuszczu niż napój sojowy czy ryżowy.

6. Przepis na bulletproof coffee

Składniki:

 • 250ml świeżo przygotowanej kawy
 • 1-2 łyżki niesolonego masła
 • 1-2 łyżki organicznego oleju kokosowego (albo MCT)

Przygotowanie:

Przygotowując swoją kawę, pamiętajcie o tym, że masło powinno być niesolone. Sól w Bulletproof Coffee nie poprawia wcale jej smaku, a właściwie to tylko pogarsza. Dodatkowo w razie możliwości użyjcie filtrowanej wody do zaparzenia kawy. Ważne jest także wybranie odpowiedniej metody parzenia naparu, o których możecie przeczytać tutaj.  

Samo przyrządzenie napoju jest banalnie proste - wystarczy za pomocą blendera zmiksować ze sobą wszystkie składniki. Ważne jest to aby połączyć składniki przy użyciu miksera, ponieważ olej oraz woda naturalnie się ze sobą nie wymieszają.

Użycie sprzętu elektronicznego jest jedynym sposobem na to, aby nasza Bulletproof Coffee była odpowiedniej konsystencji. Zalecane jest także użycie wysokiej jakości kawy ziarnistej - najlepiej 100% arabiki. Ze świeżo zmielonych ziaren otrzymamy najlepszy napar, który można wykorzystać do przygotowania naszej Bulletproof Coffee.

7. Podsumowanie

Jesteśmy w stanie uwierzyć, że kawa kuloodporna może mieć korzystny wpływ na niektóre osoby, szczególnie tych na diecie ketogenicznej (dieta wysokotłuszczowa i niskowęglowodanowa), lub osób, które regularnie uprawiają aktywność fizyczną.

W internecie można znaleźć mnóstwo pozytywnych opinii na temat tego napoju - między innymi to, że pomógł stracić zbędne kilogramy oraz znacząco podnosi poziom energii.

Jeśli spożywacie kawę kuloodporną od jakiegoś czasu i zauważyliście, że ma dobry wpływ na Wasze zdrowie, a także samopoczucie, to być może jest to warte wszystkich możliwych negatywnych skutków spożywania. Jednakże, uważamy, że osoby spożywające duże ilości węglowodanów powinny poważnie przemyśleć pomysł wprowadzenie kawy Aspreya do swojej diety - może to być prosty przepis na katastrofę.

Naszym zdaniem wprowadzenie kawy kuloodpornej do codziennej diety nie jest dobrym pomysłem, jednakże pojedyncze filiżanki tego napoju na pewno nie zaszkodzą zdrowej osobie. Natomiast dla osób, które są zwolennikami diet niskowęglowodanowych oraz tych, które regularnie trenują, spożywanie kawy z masłem, mlekiem czy olejem kokosowym może okazać się dobrym motorem energetycznym.