Dobry i zły wpływ mleka w kawie

Dodawanie mleka do kawy jest dosyć popularnym zabiegiem. Tylko z mleka możemy otrzymać puszystą piankę, która później zdobi nasze cappuccino. Jednak czy popijając kawę z mlekiem zastanawialliście się kiedyś nad tym jaki ma ono na nas wpływ?

1. Co znajduje się w mleku?

Biorąc pod uwagę analizy laboratoryjne, w mleku znajduje się około 4-5% tłuszczu. I nie jest to tylko “zwykły” tłuszcz, ale także złożone kombinacje różnego typu tłuszczów. Oprócz tłuszczów w mleku znajdują się oczywiście białka - najważniejsze to kazeina (75-80%) i białka serwatkowe (15-20%).

Według badań, to właśnie białka zawarte w mleku najbardziej wpływają na zmianę smaku kawy i to dzięki nim cappuccino czy latte ma taki charakterystyczny posmak. Oprócz tego, mleko zawiera cukry (głównie laktozę), substancje mineralne (np. wapń) oraz witaminy.

2. Pozytywny i negatywny wpływ mleka w kawie - badania

Ostatnie badania naukowców z Centrum Badań Nestle znajdującego się w Szwajcarii wykazały, że po spożyciu kawy następuje długotrwałe uwalnianie polifenolu - ważnego antyoksydantu. Z wielu innych badań wiemy, że kawa jest jednym z najlepszych źródeł antyoksydantów, jednak szwajcarscy naukowcy postanowili sprawdzić, czy takie same wyniki wyjdą przy spożywaniu kawy z mlekiem. Po przeprowadzeniu badań okazało się, że kawa nie traci przez dodanie mleka swoich przeciwutleniających właściwości. 

kawa z mlekiem, wpływ mleka na smak kawy

3. Czarna kawa czy biała?

Nadal nie rozwiązaliśmy tego dylematu, jednak już spieszymy z odpowiedzią. Otóż to, czy powinno się pić kawę z mlekiem czy bez, zależy od samego pijącego. I nie chodzi tu tylko o preferencje smakowe.

Trzeba wziąć pod uwagę zdrowie, a nawet porę dnia. Poniżej omówimy konkretniej kilka przypadków. 

4. Mleko - nie dla dbających o linię

Jeśli się odchudzasz i lubisz białą kawę, mamy dla Ciebie złą wiadomość. Niestety mleko zawiera dosyć dużo tłuszczu i może dodać do czarnej kawy aż 50 kalorii! Czarna kawa oprócz tego, że jest niekaloryczna, to jeszcze wspomaga metabolizm co przyspiesza odchudzanie. Jeśli jednak nie potrafisz znieść smaku espresso lub americano, spróbuj dodać mleko odtłuszczone - nie ma aż tyle kalorii, a smak naparu zmienia. 

mleko w kawie, kawa z mlekiem

źródło: unsplash.com

5. Biała kawa wieczorem

Pijąc kawę wieczorem musisz mieć świadomość, że będzie ona działała jeszcze przez kilka godzin, co może powodować zaburzenia snu. Jeśli więc decydujesz się na “małą czarną” w godzinach wieczornych, lepiej będzie jeśli zmienisz ją w “małą białą” przez dodatek mleka.

Dla tych, którzy mają zabrzenia smu lub cierpią na bezsenność zaleca się nie pić kawy po godzinie 17. Jednak w sytuacjach kiedy musimy być przez noc aktywni (np. prowadząc samochód), dobrze jest napić się czernaj kawy. 

6. Kawa i zakwaszenie organizmu

Osobom, które cierpią na zakwaszenie organizmu, kawa jest odradzana, a w szczególności taka bez mleka, ponieważ ma wysoki poziom pH. Dlatego właśnie takim osobom poleca się picie kawy białej (z dużą ilością mleka). Ponadto, aby zneutralizować kwasowość kawy, należy pić dużo wody w ciągu dnia oraz wzbogacić dietę o produkty “wodniste”, np. ogórki. 

7. Sposób na schłodzenie

Jak już kiedyś pisaliśmy, picie zbyt gorącej kawy może powodować oparzenia i być przyczyną raka przełyku. Dlatego dolewając do gorącej kawy zimne mleko znacznie obniżamy jej temperaturę właśnie do takiej, w której można napój spożywać.

Jeśli dolewacie do kawy spienione mleko - nie spieniajcie mleka podgrzanego, tylko bardzo mocno schłodzone (najlepiej jak stoi kilka godzin w lodówce). Piana ze schłodzonego mleka będzie się utrzymywać równie długo jak z podgrzanego, a gorący napar zostanie ostudzony.

kawa na zimno z mlekiem, cold brew z mlekiem

8. Podsumowanie

Jak widać, mleko nie tylko zmienia kolor i smak kawy, ale ma też wpływ na wiele innych rzeczy.

Jeśli jednak nie przestrzegasz ścisłej diety, kawę pijesz rano lub w południe, Twój organizm nie jest zakwaszony i tolerujesz laktozę - nie musisz głowić się nad dylematem czy dodać mleko czy nie, po prostu wybierz taką opcję jaką bardziej lubisz. 

sklep z kawą specialty kawa ziarnista kraków