Najlepsze ekspresy automatyczne - jak wybrać?

Czym kierować się w wyborze odpowiedniego sprzętu? Co jest najważniejsze w ekspresie do kawy? W tym artykule wyjaśnimy kluczowe różnice pomiędzy ekspresami ciśnieniowymi oraz pomożemy Wam wybrać najlepszy ekspres automatyczny do domu, biura i kawiarni.

  W kawowym świecie mawia się, że dobra kawa jest prawem człowieka, dlatego też coraz więcej osób decyduje się na własne urządzenia do parzenia doskonałej kawy zarówno w domu, jak i w biurze. Nie ma to jak zacząć dzień od filiżanki doskonałego espresso czy cappuccino! Urządzając kuchnię myślimy od razu o wstawieniu dobrego, budżetowego ekspresu do kawy, który wkomponuje się do wystroju wnętrza. Aby wybrać odpowiedni sprzęt musimy odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań.

  Po pierwsze: budżet, po drugie: jaką kawę lubimy, po trzecie: co jest dla nas najważniejsze w obsłudze? Zwykle najdroższą opcją są dobrej jakości ciśnieniowe ekspresy kolbowe, a najtańszą ekspresy przelewowe i kapsułkowe. Automaty plasują się pośrodku. Po drugie ważne jest to, czy jesteśmy kawowymi konserwatystami i pijemy tylko prawdziwe espresso, lubimy doskonałą czarną kawę w dużej ilości, czy też kawa ma po prostu smakować dobrze i mieć opcję automatycznego spieniania mleka

  RODZAJE EKSPRESóW CIŚNIENIOWYCH

  Ekspresy kolbowe

  Ekspresy kolbowe, zwane także ekspresami ręcznymi, półautomatycznymi, manualnymi bądź dźwigniowymi to najpopularniejsze ekspresy, “sterowane” manualnie przez home baristów. Z pozoru wydawać by się mogło, że aparat ten jest prosty w obsłudze, jednak w praktyce wymaga sporej wiedzy na temat przyrządzania samego espresso. Ekspres ten będzie najlepszym wyborem dla osób, które lubią prawdziwe espresso i napoje przygotowywane na jego bazie - cappuccino, latte, macchiato czy flat white.

  Parzenie espresso w ekspresie kolbowym

  Jak przygotować prawdziwe espresso za pomocą ekspresu kolbowego? Do tego niezbędny jest żarnowy młynek do kawy oraz świeżo palona kawa, najlepiej dobrej jakości. A czym jest właściwie prawidłowe espresso? To napar z ziaren kawowca przygotowany pod ciśnieniem 9 bar w czasie 23-30 sekund z użyciem 25-35 ml wody na 7-10 g świeżo zmielonej kawy, który ma kremową konsystencję i cremę, czyli piankę z jak najmniejszą ilością pęcherzyków powietrza, o przyjemnej cielistości i dużym balansie smakowym.

  Crema powstaje dzięki zawartości cukrów i olejków eterycznych, i utrzymuje się tylko dzięki ekstrakcji kawy pod odpowiednim ciśnieniem.

  W środku ekspresu kolbowego znajduje się pompa i co najmniej jeden bojler. Część przypominająca łyżkę to inaczej kolba lub portafilter. To do niej nasypuje się świeżo zmieloną kawę i ubija tamperem. Portafilter umieszcza się w tak zwanej grupie, czyli okrągłym wylocie z ekspresu. To z grupy pod ciśnieniem przepuszczana jest woda. Wypustki, z których wypływa zaparzony napar nazywane są wylewkami. Z boku znajduje się streamer (pannarello), czyli dysza do ręcznego spieniania mleka. Kiedy wsypiemy kawę do sitka i ubijemy tamperem, zamieszczamy portafilter w grupie. Wówczas uruchamiamy przepływ wody. Kawa stanowi opór dla przechodzącej przez nią wody, wytwarza się ciśnienie 9 bar i powoli do filiżanki umieszczonej na tacce zaczyna spływać espresso.

  proces ekstrakcji espresso w ekspresie kolbowym

  W kolbowych ekspresach ciśnieniowych parzenie kawy jest całkowicie ręczne i zależne od baristy. Do przygotowania takiej kawy potrzeba najwięcej wiedzy i umiejętności, jednak zaparzenie własnego espresso to naprawdę frajda dla home baristy.

  Ekspresy te zazwyczaj nie zajmują dużo miejsca, a w przypadku nowszych modeli są naprawdę małych rozmiarów, więc bez problemu przystosujesz je niemalże do każdego pomieszczenia. Warto także wspomnieć, że do każdego rodzaju ekspresu należy dostosować odpowiedni stopień zmielenia ziaren kawy. W przypadku ekspresów ciśnieniowych - z reguły ziarna kawy muszą być drobno zmielone.

  W ekspresach ciśnieniowych automatycznych ekspres “sam wie” jak zmielić kawę, gdyż wbudowany przez producenta młynek jest już odpowiednio skalibrowany, stąd też ekspres robi całą robotę za nas. Natomiast do ekspresów kolbowych kawę należy zmielić ręcznie, najlepiej przy użyciu żarnowego młynka. To rozwiązanie dla wielu osób jest o wiele większą korzyścią i przy okazji frajdą (pod warunkiem, że wiedzą jak poprawnie ustawić młynek). Więcej informacji na temat ekspresów kolbowych przeczytasz w naszym artykule, w którym zarekomendujemy najlepsze modele, dostosowane do Twoich potrzeb.

  Ekspresy kapsułkowe

  To kolejne automatyczne ekspresy ciśnieniowe, które w ostatnich latach szturmem podbiły cały świat (ale nie ten gastronomiczny), przede wszystkim za sprawą prostoty obsługi oraz bardzo przystępnej ceny. W odróżnieniu od pozostałych ekspresów ciśnieniowych w tych aparatach można używać tylko jednego rodzaju kawy - kawy w kapsułkach oferowanej przez producenta. Kawa taka jest już zmielona i szczelnie zamknięta w kapsułce.

  kawa w kapsułkach do ekspresów kapsułkowychW jaki sposób przygotujesz kawę w ekspresie kapsułkowym? Wystarczy, że włożysz do otworu kapsułkę z kawą i wciśniesz odpowiedni guzik. Po paru sekundach napój będzie gotowy. Ekspresy te są wielofunkcyjne - możesz w nim przygotować nie tylko kawę, ale także herbatę czy gorącą czekoladę, także zamknięte w kapsułkach.

  Jeśli jesteś fanem kaw z mlekiem, to w przypadku tych ekspresów będziesz mógł je przygotować w dwóch wariantach: przy użyciu kapsułki kawy z mlekiem w proszku (gotowe kapsułki, które z łatwością rozpoznasz po nazwie: latte czy cappuccino z ciekawymi wariantami smakowymi - waniliowe, czekoladowe czy cytrusowe), bądź przy użyciu automatycznego spieniacza - ale niestety cena ekspresów kapsułkowych z wbudowanym spieniaczem do mleka już jest zdecydowanie wyższa.

  parzenie espresso w ekspresie kapsułkowym

  Na korzyść ekspresów kapsułkowych przemawia nie tylko łatwość i szybkość przygotowywania napojów kawowych, ale także ich specyficzny wygląd. Możesz wybrać ekspres bardzo nowoczesny albo w wersji retro. Co do kolorystyki - masz naprawdę ogromne pole do manewru, więc z łatwością znajdziesz ekspres dopasowany do wystroju Twojego wnętrza. Ostatnia ważna kwestia - ekspresy kapsułkowe są dosyć małych rozmiarów, więc bez problemu znajdziesz dla niego miejsce w domu czy w biurze.

  Jakie mogą być negatywne strony korzystania z ekspresów kapsułkowych?

  Przede wszystkim dosyć wysoka cena samej kawy kapsułkowej - przeliczając ilość kawy, która przypada na zaparzenie napoju, kawa w kapsułkach wychodzi zdecydowanie drożej w niż świeża kawa ziarnista, używana w pozostałych ekspresach ciśnieniowych. Ponadto zakup kawy kapsułkowej może wiązać się ograniczeniem wyboru marek, z których będziesz mógł korzystać. Wybór producenta ekspresu jest niemalże równoznaczny z koniecznością korzystania z kapsułek tej samej marki.

  Co do samego smaku kawy z ekspresu kapsułkowego - najważniejsze by wiedzieć, co tak naprawdę lubimy, aczkolwiek oceniając obiektywnie - jakość i smak kawy kapsułkowej znacząco odbiega od smaku kawy przygotowanej w pozostałych ekspresach ciśnieniowych, w których wykorzystywane są świeże ziarna kawy. Zachęcamy do przeczytania naszego artykułu o ekspresach kapsułkowych, w którym umieściliśmy ranking najbardziej popularnych modeli wraz z opiniami użytkowników. 

  Automatyczne ekspresy ciśnieniowe

  Osoby, które uwielbiają kawę z mlekiem, a przy tym nie mają czasu na ręczne zabawy z ustawianiem grubości mielenia ziaren, czasu parzenia, czy też na samodzielne spienianie mleka najczęściej wybierają ekspresy ciśnieniowe automatyczne. Dlaczego? Gdyż naciśnięcie jednego guzika powoduje zaparzenie smacznego, aromatycznego cappuccino, flat white, czy klasycznego espresso. Automatyczny ekspres ciśnieniowy do kawy to krótko mówiąc maszyna, która naśladuje pracę baristy. Wszystkie parametry oraz kroki, potrzebne do zaparzenia idealnej kawy są zapisane i zaprogramowane w komputerze tego aparatu, dlatego też wystarczy nacisnąć jeden przycisk z nazwą ulubionej kawy, aby w ciągu następnych kilkunastu sekund delektować się jej smakiem.

  ekspres automatyczny jura

  Ekspresy te są niezwykle popularne. Znajdują szerokie zastosowanie nie tylko w domach, ale także w biurach - ze względu na łatwość i szybkość przygotowywania naprawdę dobrej kawy. Minusem ekspresów automatycznych jest na pewno ich cena - to najprawdopodobniej najdroższe tego typu urządzenie na rynku. Ogromny wybór modeli ekspresów może stanowić nie lada wyzwanie dla osób, poszukujących najlepszego ekspresu ciśnieniowego do własnych potrzeb.

  Czy warto zatem zainwestować w automatyczny ekspres ciśnieniowy, pomimo swojej ceny? Na pewno tak, gdyż płacimy za kompleksowy sprzęt, który gwarantuje przygotowanie bardzo dobrej kawy. W przeciwieństwie do ekspresów kolbowych w tych urządzeniach odpada nam problem z zakupem dodatkowego młynka do kawy, wagi czy tampera co jest naprawdę ogromną zaletą automatycznych ekspresów.

  NA CO ZWRóCIĆ UWAGĘ PRZY ZAKUPIE EKSPRESU AUTOMATYCZNEGO?

  ekspres automatyczny do domu Jura

  Źródło: pinterest.com 

  Młynek do kawy

  Automatyczny ekspres do kawy posiada już wbudowany młynek, który mieli ziarna kawy tuż przed jej zaparzeniem o odpowiednim stopniu grubości, czyli drobno (dobrze zmielona kawa powinna przypominać sól). Jeśli tylko mamy dobrą jakościowo kawę ziarnistą, świeżo wypaloną, to możemy być niemalże pewni, że kawa przygotowana w tym ekspresie będzie naprawdę smaczna i aromatyczna. Na jaki młynek powinniśmy zwrócić uwagę, wybierając ekspres? Do wyboru mamy żarnowy i udarowy (tzw. ostrzowy). Młynek żarnowy działa na zasadzie walca, który ściera kawę, a nie tnie jej ziaren. Podczas mielenia kawy tych młynkach kawa nie jest podgrzewana, a także nie wytwarza dużo pyłu kawowego. W przypadku młynków ostrzowych jest odwrotnie - ziarna są siekane, tworząc dużą ilość pyłu kawowego, a ostrza, które szybko się kręcą, nagrzewają kawę, przez co ulatnia się jej aromat. Zatem najlepszym wyborem będzie ekspres z młynkiem żarnowym. 

  Fakt, że ekspresy automatyczne posiadają wbudowany młynek do kawy nie oznacza, że jesteś skazany na zakup tylko i wyłącznie kawy ziarnistej. Na rynku znajdziesz wiele urządzeń posiadających komorę na kawę mieloną. Choć z doświadczenia wiemy, że napój przygotowany ze świeżych ziaren, zmielonych tuż przed parzeniem będzie smakował o niebo lepiej!

  Spieniacz do mleka

  To teraz coś dla miłośników kaw mlecznych -  za pomocą ekspresu automatycznego przygotujesz takie kawy jak latte czy cappuccino. Do tego będziesz potrzebował dobrego spieniacza do mleka. Przy wyborze odpowiedniego ekspresu spotkasz z dwoma wariantami - z dyszą spieniająca, tzw. pannarello zwykłą rurką, przez którą leci para, która nagrzewa mleko, tworząc mleczną piankę; bądź z automatycznym systemem do spieniania mleka - cappuccinatore (wersja nieco droższa), który pozwala na przygotowanie wszystkich kaw mlecznych przy użyciu jednego przycisku. W jaki sposób spienia mleko? Cappuccinatore to mały wężyk, który wkłada się do butelki mleka. Podczas przygotowywania kawy urządzenie zaciąga mleko do środka, spienia je, następnie podgrzewa i w efekcie mleczna pianka wylewa się już bezpośrednio do filiżanki.

  W sklepach znajdziesz także modele ekspresów z wbudowanym pojemnikiem na mleko, który wystarczy napełnić przed przygotowaniem kawy. Jest to o tyle komfortowe, iż po każdym parzeniu możesz go łatwo zdemontować i umyć, niż w przypadku wężyka, w którym często zostają resztki po mleku. Które zatem rozwiązanie jest najlepsze? My osobiście polecamy ekspresy z dyszą spieniającą, gdyż masz pełną kontrolę nad procesem spieniania. Poza tym jest super łatwa w utrzymaniu czystości, a przy okazji możesz poćwiczyć swoje umiejętności w latte art! Jeśli jednak cenisz sobie wygodę i szybkość przygotowywania mlecznych kaw, bądź potrzebujesz profesjonalnego ekspresu do biura - cappuccinatore będzie zdecydowanie lepszym wyborem.

  Pojemność zbiornika na wodę oraz filtry

  Przy zakupie jakiegokolwiek ekspresu do kawy kierujmy się zawsze wyborem w zależności od naszych potrzeb. W przypadku zbiorników na wodę ogólna zasada brzmi - im większy i bardziej pojemny, tym lepszy. To nie dotyczy tylko ekspresów automatycznych, ale tak naprawdę wszystkich ekspresów ciśnieniowych. Zbiornik półlitrowy może okazać się zdecydowanie za mały - choćby dlatego, że aparat przy uruchomieniu automatycznie się przepłukuje, zużywając trochę wody. Dlatego nawet do celów domowych wybieraj taki ekspres, którego zbiornik na wodę ma pojemność co najmniej 1,5 litra.

  A jak już mowa o wodzie - pamiętaj, że woda odgrywa kluczową rolę w procesie przygotowywania kawy, dobrej kawy. Dlatego też zachęcamy do stosowania wody pitnej butelkowanej (ale nie mineralnej), bądź filtrowanej. Aby jeszcze bardziej ułatwić sobie proces parzenia kawy, wybierz ekspres z już wbudowanym filtrem, a jedyne o czym będziesz musiał pamiętać, to o jego regularnym wymienianiu. Przy wyborze filtra sugeruj się rekomendacją producenta danego modelu ekspresu. Stosowanie filtrów do wody nie tylko wpłynie pozytywnie na smak kawy, ale przede wszystkim zapobiegnie osadzaniu się kamienia w maszynie.

  Przy okazji zbiorników na wodę wspomnieliśmy o automatycznym oczyszczaniu się ekspresów, co jest kolejnym znaczącym elementem przy wyborze odpowiedniego urządzenia, a także jego ogromną zaletą. W przypadku ekspresów automatycznych - jak sama nazwa wskazuje - ten proces zachodzi automatycznie. Pamiętaj tylko, by raz na jakiś czas (np. po dziesiątym przygotowaniu kawy) przepłukać pojemnik na fusy. W droższych ekspresach z kolei spotkasz funkcje nie tylko automatycznego czyszczenia, ale także odkamieniania czy płukania przewodów. Automatyczna konserwacja jest uruchamiana za pomocą przycisku dopiero wtedy, gdy na panelu pojawi się komunikat o konieczności wyczyszczenia aparatu.

  Ciśnienie w ekspresie

  Dlaczego jest takie ważne? Ciśnienie odpowiada za to z jaką siłą będzie przepływała podgrzana woda przez zmielone ziarna kawy, biorąc z nich smak i aromat - czyli kwintesencję finalnego napoju. Dlatego też im wyższe ciśnienie będzie posiadał ekspres, tym mocniejsza i bardziej aromatyczna będzie Twoja kawa. Aby przygotować naprawdę dobre espresso, wystarczy urządzenie o ciśnieniu 9 bar. Większość ekspresów ciśnieniowych osiąga 15 bar, niektóre jednak (niskociśnieniowe) mogą wyciągnąć co najwyżej 3-4 bary, więc w ich kierunku nawet nie spoglądajmy. Bez właściwego ciśnienia nie otrzymamy dobrej kawy, zatem 9 bar to minimum!

  espresso z mlekiem z ekspresu automatycznego

  Moc grzałki

  To kolejny istotny parametr przy wyborze ekspresu zaraz po ciśnieniu. Ponownie, im większa moc grzałki w ekspresie, tym szybciej nagrzeje się woda, potrzebna do zaparzenia kawy. Ekspresy z niższej półki cenowej będą miały najczęściej moc o wartości ok. 1000 W, czyli stosunkowo małą. Parzenie kawy w takim ekspresie ciśnieniowym będzie trwało dosyć długo. Optymalną mocą grzałki będzie od ok. 1500 W wzwyż.

  To w takim razie jak dokładnie podgrzewana jest woda w ekspresie ciśnieniowym? W urządzeniach przeznaczonych do użytku domowego czy biurowego wbudowane są tzw. termobloki, które grzeją wodę w trakcie jej przepływu. To dobre i sprawdzone rozwiązanie, więc wybierając ekspres zwróć szczególną uwagę na moc jego grzałki - czyli w tym wypadku interesują nas tylko te od 1400-1500 W. W przypadku profesjonalnych ekspresów ciśnieniowych automatycznych zamiast termobloków wbudowane są bojlery, które podgrzewają wodę i utrzymują ją w odpowiedniej temperaturze. Bojlery są zdecydowanie wydajniejsze w ekspresach przeznaczonych do przygotowywania od 70 kaw dziennie, czyli dla firm i kawiarni.

  Regulacja ustawień

  A co jeśli ktoś wpadłby na pomysł, by zmienić ustawienia zaprogramowane już w ekspresie? Ktoś chciałby zmielić sobie kawę jeszcze drobniej, zwiększyć objętość espresso bądź zwiększyć temperaturę wody z 90°C do 94°C? Czy mamy jakikolwiek wpływ na proces parzenia kawy w automatycznym ekspresie?

  Odpowiedź brzmi tak. Ekspresy automatyczne zostały stworzone z myślą o każdym użytkowniku - od laików, którzy będą mogli wypić naprawdę dobrą kawę w domowym zaciszu bądź biurze, po home baristów czy zawodowych baristów, którzy bardzo dobrze znają się na kawie. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z faktu, że ekspresy automatyczne można swobodnie regulować, poprzez ustawienie docelowych parametrów na ich wyświetlaczu. W ustawieniach możesz wybrać preferowany stopień mielenia ziaren, ilość kawowego napoju czy temperaturę wody. Niektóre ekspresy umożliwiają zapis własnej konfiguracji parzenia napoju, dzięki czemu za pomocą naciśnięcia jednego przycisku będziesz mógł wypić swoją ulubioną kawę.  Dobra informacja dla osób, które poszukują idealnego ekspresu w każdym aspekcie - automatyczne ekspresy produkowane do użytku domowego czy biurowego mogą być nie tylko w wersji wolnostojącej, ale też w wersji do zabudowy w kuchni. Które polecamy?

  Najpraktyczniejszym wyborem będzie wersja wolnostojąca, gdyż jest łatwiejsza w utrzymaniu czystości, tańsza, a w przypadku awarii bez problemu będziesz mógł ją oddać do serwisu. Na korzyść tych do zabudowy przemawia na pewno fakt, że nie zajmują dodatkowego miejsca na blacie kuchennym. Jeśli interesuje Cię ekspres do zabudowy - rekomendujemy urządzenia marek: DeLonghi, Miele, Siemens czy AEG. Cena takiego urządzenia jest zwykle 30-50% wyższa od modelu tej samej klasy w wersji wolnostojącej.

  ekspres automatyczny w zabudowie

  Źródło: pinterest.com 

  Czy warto zatem kupić automatyczny ekspres ciśnieniowy? Odpowiedź brzmi tak - pod warunkiem, że zwrócisz uwagę na wyżej wspomniane parametry, które odgrywają kluczową rolę zarówno w procesie parzenia naprawdę dobrej kawy, jak i w komfortowym użytkowaniu samego sprzętu. Ekspresy te nie należą do najtańszych opcji na rynku, natomiast efekt jaki możesz uzyskać w postaci finalnego naparu jest wart tej ceny.  

  RANKING EKSPRESóW AUTOMATYCZNYCH DO DOMU

  Ekspresy do 1500 zł

  Obecnie na rynku możemy znaleźć szeroki wybór ekspresów do użytku domowego. Na jakie marki powinniśmy zwrócić szczególną uwagę? W tym segmencie na pewno warto wymienić takich producentów jak: DeLonghi, Saeco, Jura, Nivona czy Krups.

  Poniżej przedstawimy ranking najlepszych ekspresów automatycznych, najwyżej ocenianych przez użytkowników.

  Ekspres do kawy: Ciśnieniowy, Moc: 1450 W, Mielenie: Tak, Spieniacz mleka: Tak 

  To urządzenie o najlepszym stosunku ceny do jakości obecnie na rynku. Magnifica S ECAM 22.110.SB De'Longhi to kompaktowy, automatyczny ekspres do kawy z możliwością dostosowania parametrów parzenia do własnych preferencji. Wyposażony w dyszę do spieniania mleka umożliwia ręczne przygotowanie perfekcyjnego cappuccino czy latte.

  Ogromną zaletą tego ekspresu jest jego intuicyjność - niezwykle prosty w obsłudze, pozwala na przyrządzenie Twojego ulubionego napoju za jednym przyciśnięciem, a pokrętło umożliwia wybór ilości kawy i grubości zmielenia, co wpływa na intensywność jej aromatu.  Ekspres posiada wbudowany, żarnowy młynek, niezwykle cichy z 13-stopniową regulacją mielenia, ale także komorę na kawę mieloną.

  Niemalże wszystkie ekspresy automatyczne De'Longhi umożliwiają przygotowanie dwóch espresso jednocześnie, co jest niezwykłą oszczędnością czasu. W urządzeniu jest możliwość wykorzystania filtra do wody, co stanowi dodatkowy atut. Pamiętaj, że jakość wody, z której przyrządza się kawę ma ogromny wpływ na jej finalny smak i aromat.

  W tym ekspresie możesz wykorzystać zarówno kawę w ziarnach jak i mieloną. Do kolejnych plusów tego urządzenia należą: system oszczędzania energii, automatyczny program oczyszczania i odkamieniania, możliwość zapisu indywidualnych ustawień parzenia, ponadto posiada odpowiednią moc grzałki do podgrzewania wody - 1450 W, a także optymalne ciśnienie do zaparzenia naprawdę dobrego espresso - czyli 15 bar.

  Warto wspomnieć o elementach ekspresu, które są łatwo dostępne od frontu, dzięki czemu ułatwiają użytkowanie sprzętu na co dzień. Zbiornik na wodę (1,8 l pojemności) można wygodnie wysunąć i napełnić, a wskaźnik poziomu wody w tacce ociekowej ułatwia kontrolę nad jej opróżnianiem. Urządzenie dostępne w dwóch wariantach kolorystycznych: białym i czarnym.

  ekspres automatyczny DeLonghi S ECAM 22.110.SB

  źródło: www.delonghi.com

  Zalety ekspresu: 

  • Niska cena

  • Bardzo łatwe czyszczenie

  • Wysoka jakość wykonania

  • Elegancki design

  • Intuicyjność

  • Cicha praca ekspresu

  • Możliwość regulacji ustawień parzenia

  Wady ekspresu:

  • Niepotrzebne informowanie o konieczności czyszczenia ekspresu

  • Brak możliwości automatycznego przygotowywania kaw na bazie mleka

  • Podstawka na filiżanki szybko się rysuje, co wpływa negatywnie na estetykę sprzętu

  Ekspres Magnifica S ECAM 22.110.SB De'Longhi to nasz zdecydowany faworyt, idealny do użytku domowego.

  • Krups Roma EA8108 do 1200 zł

  Ekspres do kawy: Ciśnieniowy, Moc: 1450 W, Mielenie: Tak, Spieniacz mleka: Tak

  Ten kompaktowy ekspres stworzony jest do przygotowywania bardzo dobrej kawy w domowym zaciszu. Jeśli stoisz przed wyborem swojego pierwszego automatycznego ekspresu, to ten model będzie strzałem w dziesiątkę. Dlaczego? Wizualnie zachwyca prostym, eleganckim designem (dostępny jedynie w czarnym kolorze). Wyróżnia się przede wszystkim dużą pojemnością zbiornika na kawę - 500 g, dzięki czemu nie ma konieczności jego częstego napełniania. Do jego zalet na pewno należą: łatwo wyjmowany zbiornik na wodę o pojemności 1,6 l, który pozwala na przygotowanie kilku kaw przy jednorazowym napełnieniu; wbudowany filtr do wody, gwarantujący czystą wodę, która jest niezbędna do przygotowania smacznej i aromatycznej kawy. Pamiętaj, by regularnie wymieniać filtr.

  Ponadto ekspres zaopatrzony jest w system grzewczy thermoblock (zastępuje tradycyjny bojler), który odpowiada za właściwą temperaturę kawy już od jej pierwszej filiżanki. Co istotne, urządzenie posiada wbudowany, żarnowy młynek  z 3 - stopniową skalą regulacji (czyli zdecydowanie mniejszą niż w ekspresie DeLonghi). Podobnie jak w poprzednim urządzeniu, znajdziemy tutaj dyszę spieniającą mleko, podwójny dozownik kawy, automatyczną funkcję czyszczenia i odkamieniania oraz wyłączania sprzętu.

  Niestety w tym ekspresie nie ma możliwości używania kawy mielonej. Wadą tego sprzętu jest także konieczność manualnego przygotowywania kaw na bazie mleka - m.in latte czy cappuccino, a także brak możliwości regulowania ustawień parzenia kawy - w tym przypadku jesteśmy zdani na ustawienia producenta. W naszej ocenie ten ekspres zasługuje na uwagę szczególnie początkujących kawoszy, którzy szukają dobrego urządzenia do domu w przystępnej cenie. najlepszy ekspres automatyczny do domu Krups Roma EA8108

  źródło: computeruniverse.net

  Zalety ekspresu:

  • Bardzo prosta i intuicyjna obsługa

  • Duży zbiornik na kawę

  • Łatwe czyszczenie

  • Wysoka jakość parzenia kawy

  • Niska cena

  Wady ekspresu:

  • Głośna praca

  • Brak możliwości automatycznego przygotowywania kaw na bazie mleka

  • Brak możliwości regulacji ustawień

  Ekspresy do 2000 zł

  • Saeco Incanto HD8914/09

  Ekspres do kawy: Ciśnieniowy, Moc: 1850 W, Mielenie: Tak, Spieniacz mleka: Tak

  Ten profesjonalny, bardzo łatwy w obsłudze ekspres, przeznaczony do domowych warunków pozwoli Ci przyrządzić wyśmienitą kawę i to za pomocą jednego przycisku. Oprócz wysokiej jakości wykonania (stal szlachetna) charakteryzuje się ponadczasowym designem, świetnie wpasowując się w różne style pomieszczeń - od tradycyjnych po te nowoczesne. Urządzenie dostępne w dwóch wariantach: stali szlachetnej i czerni.

  Ogromną zaletą tego ekspresu jest wbudowany, ceramiczny młynek - bardzo wytrzymały, a do tego zapewnia cichą pracę i dokładne mielenie ziaren. Zbiornik na wodę ma sporą pojemność - 1,8 l dzięki czemu przyrządzisz wiele kaw bez konieczności częstego napełniania pojemnika. W tym urządzeniu możesz z powodzeniem korzystać z kawy ziarnistej jak i mielonej. Z łatwością przygotujesz każdy napój, dzięki wbudowanemu automatycznemu spieniaczowi do mleka. Osoby, które wolą same kontrolować poziom spieniania mleka, mogą skorzystać z dyszy spieniającej.

  Producent zadbał także o jakość wody, dając możliwość umieszczenia filtra Acqua Clean, który umożliwia zaparzenie do 5000 filiżanek kawy bez konieczności odkamieniania ekspresu. Filtry te są kompatybilne z ekspresami marki Phillips. A teraz coś dla miłośników eksperymentowania z kawą - w tym urządzeniu możecie regulować wszystkie kluczowe parametry i dostosować je do własnych preferencji. Moc, czas parzenia, poziom mielenia ziaren czy temperaturę wody możesz spersonalizować i zapisać w pamięci urządzenia.

  Ekspres ten wyposażony jest w spory pojemnik na odpady -  dokładnie na 15 porcji (w poprzednich ekspresach wartość ta wynosiła ok. 9), zatem producent naprawdę dba o jak najłatwiejsze i najprzyjemniejsze użytkowanie tego sprzętu. Podobnie jak w ekspresach Krupsa czy DeLonghi spotkamy tutaj funkcje automatycznego odkamieniania oczyszczania i wyłączania sprzętu.

  Czy warto zakupić ekspres Saeco Incanto HD8914/09? Według naszej opinii jak najbardziej. Może nie jest to idealny ekspres dla początkujących, którzy dopiero zaczynają przygodę z kawą (głównie ze względu na cenę), gdyż podobny sprzęt można kupić dwukrotnie taniej. Natomiast Ci bardziej wtajemniczeni z pewnością będą usatysfakcjonowani z jego możliwości i jakości wykonania.

  najlepszy ekspres automatyczny do domu Saeco Incanto HD8914/09

  źródło: www.philips.si 

  Zalety ekspresu:

  • Łatwość i intuicyjność w obsłudze

  • Kompaktowość

  • Unikalny wygląd

  • Cicha praca

  • Szybka gotowość ekspresu do parzenia kawy

  • Wysoka jakość spieniania mleka

  • Duża możliwość personalizacji ustawień

  Wady ekspresu:

  • Dosyć wysoka cena

  • Problem z wyjęciem ociekacza do kawy 

  Ekspresy powyżej 2500 zł

  Ekspres do kawy: Ciśnieniowy, Moc: 1450 W, Mielenie: Tak, Spieniacz mleka: Tak

  Kompaktowy, w całości zbudowany ze stali automatyczny ekspres Prima Donna to wcielenie najwyższej jakości designu, funkcjonalności... i ceny. Kosztując prawie 4000 zł, to urządzenie jest dedykowane prawdziwym miłośnikom kawy, którzy cenią sobie najwyższą jakość napoju w domowym zaciszu. Uważamy, że ten ekspres jest wyjątkowy z dwóch względów: po pierwsze przygotowuje espresso, latte i cappuccino za jednym dotknięciem, a po drugie oferuje wiele możliwości regulacji, przez co można dostosować ustawienia ekspresu do swoich preferencji. Mowa tutaj oczywiście o ilości piany, grubości mielenia ziaren kawy, mocy grzałki, temperaturze wody czy objętości danej kawy.

  Ogromną zaletą ekspresu jest wbudowany młynek - bardzo cichy, żarnowy z 13-stopniową regulacją poziomu mielenia. Ponadto posiada komorę na kawę mieloną, a także dodatkową dyszę do gorącej wody i ręcznego spienienia mleka. W sprzęcie jest już wbudowany filtr do wody, i całkiem pojemny zbiornik na wodę - 1,8 l. Do kolejnych plusów tego urządzenia należą: duży pojemnik na odpady (14 porcji) system oszczędzania energii i podgrzewania filiżanek (idealne rozwiązanie pod espresso), automatyczny program oczyszczania i odkamieniania, a także odpowiednia moc grzałki - 1450 W.

  Wadą tego ekspresu może być zbyt duża ilość dostępnych funkcji, które sprawiają, że użytkowanie tego ekspresu nie jest do końca intuicyjne. Radzimy zapoznać się z jego instrukcją obsługi wielokrotnie, aby móc wykorzystać w pełni potencjał tego ekspresu. Kolejnym minusem jest z pewnością cena - Prima Donna należy do ekspresów z górnej półki cenowej, więc jeśli nie zależy Ci na super zautomatyzowanym ekspresie, to zdecydowanie polecamy tańsze opcje, ale równie dobre.

  ekspres automatyczny Delonghi ECAM28465M Prima Donna

  źródło: www.wholelattelove.com   

  Zalety ekspresu:

  • Wysoka wytrzymałość

  • Nowoczesny i stylowy design

  • Kompaktowość

  • Przygotowywanie napojów za jednym kliknięciem

  • Najwyższy poziom personalizacji ustawień i regulacji ekspresu 

  Wady ekspresu:

  • Nieintuicyjny interfejs

  • Wysoka cena

  • Nie nadaje się do gastronomii

  EKSPRESY AUTOMATYCZNE DO BIURA

  Pewnie często zadajesz sobie pytanie jaki ekspres będzie najlepszy do Twojego biura. Do wyboru mamy przecież ekspresy manualne, automatyczne, ekspresy przelewowe, kapsułkowe...

  Coraz więcej firm decyduje się na zakup lepszej jakości kawy, gdyż kultura i świadomość kawowa wciąż się rozwija i coraz więcej osób docenia naturalny smak kawy. Kawa to już nie jest tylko napój pobudzający, ale przede wszystkim forma spędzania wolnego czasu. Przecież to kawa towarzyszy niemalże wszystkim spotkaniom biznesowym i to przy kawie rozmawiasz ze swoimi potencjalnymi klientami oraz pracownikami. Z tych powodów wielu właścicieli firm decyduje się na zakup dobrego ekspresu do biura, który będzie łatwy i szybki w obsłudze, łatwy w utrzymaniu i konserwacji. Ekspres powinien służyć firmie przez wiele lat, będąc swego rodzaju inwestycją w tworzeniu przyjaznej atmosfery w pracy. Jaki ekspres do biura będzie najlepszy? Odpowiedzią jest ekspres automatyczny, gdyż spełnia wszystkie wspomniane wymagania.

  Zatem jak już zdecydowałeś się na zakup automatycznego ekspresu do biura, to teraz pozostaje tylko wybrać najlepszy model. Tak naprawdę powinieneś zwrócić uwagę na 3 główne aspekty:

  • Wydajność  - czyli dzienną ilość przygotowywanych napojów, uzależnioną od ilości pracowników spożywających kawę. Pamiętaj, że każdy ekspres ma z góry zaprogramowaną ilość kaw, więc zachęcamy, by nie wybierać najtańszych ekspresów z niską wydajnością, gdyż w późniejszym czasie odczujesz efekty takiego zakupu.

  • Pojemności zbiorników na wodę, fusy i kawę -  w tym przypadku im większy pojemnik tym lepszy -  nie będzie wymagał ciągłego dolewania wody czy też opróżniania pojemnika na fusy.

  • Łatwość i szybkość obsługi oraz konserwacji - ekspres do biura powinien być bardzo prosty i intuicyjny dla użytkowników- tak, żeby każdy mógł sobie poradzić z zaparzeniem dobrej kawy.

  Jeśli nie prowadzisz gastronomii, a poszukujesz profesjonalnego ekspresu do biura, to tak naprawdę możesz skorzystać z oferty ekspresów domowych, które wyróżniają się lepszą jakością i wytrzymałością od tych najbardziej podstawowych. Zazwyczaj będą to ekspresy z wyższej półki cenowej, których ceny zaczynają się od 2000 zł.

  Czym się różnią ekspresy domowe od biurowych? Ekspresy biurowe tworzone są z myślą o przygotowywaniu znacznie większej ilości kawy, dlatego też mają solidniejszą, lepszej jakości konstrukcję. Co oczywiście nie oznacza, że takich warunków nie spełniają ekspresy domowe! Ponadto cechują się większym stopniem regulacji ustawień parametrów, oprócz dyszy mają wbudowany automatyczny spieniacz do mleka, posiadają lepszej jakości młynki, wyższe ciśnienie czy większą moc grzałki.

  Dla małych firm 

  Jeśli w Twoim biurze pracuje zaledwie kilku pracowników, to z pewnością nie będziesz potrzebował profesjonalnego ekspresu. W tym przypadku automat do użytku domowego o lepszych specyfikacjach technicznych w zupełności zda test. Sugerujemy zakup ekspresu wśród zaufanych producentów, takich jak: Delonghi, Nivona, Jura czy Saeco. Dla małych biur rekomendujemy sprawdzone modele o wydajności do 30-40 filiżanek kaw dziennie, czyli: Saeco Lirika Plus - do 2000 zł, Nivona CafeRomatica 768- do 3000 zł czy Delonghi S ECAM 28.465.MB Prima Donna - do 4000 zł.

  najlepszy ekspres automatyczny do biura nivona caferomantica do biura

  źródło: www.magazynkawa.pl  

  Dla średnich i dużych firm 

  W firmach, w których pracuje kilkadziesiąt osób najlepiej sprawdzają się automatyczne ekspresy ze względu na prostotę i szybkość ich obsługi. Co najważniejsze - przy odpowiednio ustawionych parametrach każdy będzie mógł przyrządzić naprawdę dobrą kawę. Automaty bardzo łatwo utrzymać w czystości (czyszczenie czy odkamienianie robią za Ciebie - są proste w konserwacji, co wpływa pozytywnie na żywotność tych urządzeń.

  W przypadku wyboru ekspresu dla średniej firmy zwróć uwagę na to, czy dany model posiada wbudowany spieniacz do mleka - przy kilkudziesięciu pracownikach ręczne spienianie mleka będzie dużym utrudnieniem, nie wspominając już o zachowaniu czystości samego urządzenia.

  Rekomendowane przez nas ekspresy dla średnich i dużych firm, to z pewnością ekspresy o wydajności do ok. 80-100 kaw dziennie, wśród takich marek jak Saeco Aulika Focus - do 4000 zł, bądź w większej wersji Saeco Aulika TOP - do 6000 zł, Jura E8  do 6000 zł oraz Jura Impressa XS9 Classic do 9000 zł.najlepszy ekspres automatyczny do biura saeco aulika top

   źródło: www.sklepkawa.pl

  AUTOMATYCZNE EKSPRESY DO GASTRONOMII

  W przypadku ekspresów do gastronomii musisz zadać sobie jedno kluczowe pytanie - czy kawa będzie Twoim sztandarowym produktem (jak w przypadku profesjonalnych kawiarnii), czy kolejnym napojem w menu oraz czy klienci sami będa korzystać z ekspresu (np. w marketach czy na stacjach benzynowych). Oczywistym jest, że w każdym wypadku zależy nam na serwowaniu jak najwyższej jakości kawy.

  Profesjonalne kawiarnie powinny zainwestować w tradycyjne ekspresy kolbowe, które posiadają sporych rozmiarów bojlery oraz więcej niż jeden zaparzacz do kawy (kolby). To w tych ekspresach doświadczony barista będzie mógł przyrządzić najwyższej klasy espresso, idealnie spienić mleko do latte i przy okazji przyrządzić napoje dla więcej niż dwóch klientów w tym samym czasie, czego nie uda się odtworzyć nawet w najlepszym ekspresie automatycznym. Przy wyborze ekspresu kolbowego zwróć uwagę na konieczność zakupienia dodatkowego osprzętu w postaci dobrego, wytrzymałego młynka do kawy (najlepiej ceramiczny), dzbanka na mleko, tampera czy wagi.

  Jeśli jednak kawa nie jest Twoim głównym produktem, a zależy Ci na utrzymaniu wysokiej jakości naparu, możesz zainwestować w mniejszy ekspres kolbowy (ale do jego obsługi będziesz potrzebować baristy) bądź zaopatrzyć się w dobry ekspres automatyczny. Do obsługi tego drugiego nie będziesz potrzebować przeszkolonego personelu - automaty są tak zaprogramowane, aby po jednym naciśnięciu przycisku przygotowały pożądany napój.

  Przy wyborze odpowiedniego modelu kieruj się wcześniej wspomnianymi parametrami - czyli dosyć dużą wydajnością, dostosowaną do ilości klientów spożywających kawę każdego dnia, wbudowanym spieniaczem do mleka oraz sporymi zbiornikami na wodę i odpady.

  W tej roli dobrze sprawdzają się ekspresy marek: Gaggia Concetto (do 200 filiżanek kawy dziennie) w cenie do 17 000 zł - idealny do średniej i dużej gastronomii,  Jura Giga X3 Professional - do 19 000 zł  (przystosowany do 120 filiżanek kawy dziennie), oraz  Saeco Nextage Master Top do 24 000 zł (wydajność powyżej 200 kaw dziennie). najlepszy ekspres automatyczny do gastronomii gaggia concetto

  źródło: www.ebiso.pl

  W przypadku małej gastronomii i mikro kawiarni dobrym wyborem są ekspresy automatyczne, rekomendowane dla średnich i dużych firm z wydajnością do max. 100 kaw dziennie - m.in: Melitta Caffeo CI - do 4000 zł, w podobnej cenie Jura Impressa C65 oraz Saeco Aulika Top RI HSC - do 5000 zł.ekspresy automatyczne melitta caffeo ci czarny i srebrny

  źródło: www.melitta.nl

  GDZIE NAJLEPIEJ KUPIĆ EKSPRESY AUTOMATYCZNE? 

  Zakup ekspresu automatycznego to nie lada wydatek. Jego ceny wahają się od 1000 zł po nawet parędziesiąt tysięcy! Dlatego nie warto ryzykować i szukać na siłę najtańszej opcji w sklepach internetowych.

  Jeśli masz możliwość zakupu ekspresu stacjonarnie - to tak naprawdę wybierzesz opcję najbezpieczniejszą. Ekspresy automatyczne możesz z powodzeniem zakupić w dużych marketach ze sprzętem RTV i AGD, typu: Saturn, Media Markt, Media Expert czy Euro. Kupując ekspres stacjonarnie będziesz miał możliwość obejrzenia sprzętu przed zakupem, skonsultowania jego parametrów z doradcą, a co najważniejsze otrzymasz gwarancję, która okaże się zbawienna w razie awarii. Wspomniane markety posiadają także sklepy online, więc jeśli nie będziesz mógł dokonać zakupu osobiście, nie wahaj się zamówić wybrany przez Ciebie model online. 

  Drugą możliwością jest zakup ekspresu prosto od producenta bądź od jego dystrybutora na polskim rynku. I w tym przypadku także masz możliwość zakupu stacjonarnie bądź online. Kupując online istnieje ryzyko, iż ekspres lub jego elementy w trakcie wysyłki ulegną zniszczeniu. Dlatego też zaraz po odbiorze przesyłki sprawdź kondycję nowo zakupionego urządzenia.

  Trzecim, równie popularnym kanałem kupna ekspresów są sklepy internetowe, specjalizujące się w sprzedaży kaw, akcesoriów do kawy i ekspresów. Zanim jednak zdecydujesz się na zakup, sprawdź dokładnie informacje na temat tej firmy oraz upewnij się, że sklep oferuje gwarancję na sprzedawane produkty, bądź oferuje prawo zwrotu i do reklamacji. Przeczytaj także uważnie regulamin sklepu - takowy powinien się znaleźć w stopce, na dole strony. Ponadto zachęcamy do zweryfikowania opinii klientów na temat wybranego sklepu w takich portalach jak Opineo, Ceneo czy nawet na Facebooku. Pamiętaj, że każdy zaufany sklep będzie dążył do pokazania jak największej liczby rzetelnych opinii, więc takie sklepy, które ukrywają opinie bądź ich w ogóle nie posiadają omijaj szerokim łukiem.

  Podobnie będzie w przypadku zakupu ekspresów na takich platformach ecommerce jak Allegro. Tutaj produkty sprzedają nie tylko firmy, ale także osoby prywatne, dlatego też zwróć szczególną uwagę na informacje dotyczące Sprzedającego - czy jest to zaufana firma/osoba, z dużą liczbą zrealizowanych transakcji i wystawionych opinii (mamy tu na myśli w tysiącach, nie w dziesiątkach czy setkach). Tak samo zwróć uwagę na to czy Sprzedawca Allegro oferuje możliwość zwrotu oraz gwarancję na zakupione produkty. Koniecznie zapoznaj się z regulaminem sklepu przed dokonaniem zakupu.

  sklep kawa.pl z kawą specialty i akcesoriami do parzenia kawy kraków