Fakty o kofeinie których nie znałeś!

Choć kofeina najbardziej kojarzy nam się z kawą, to znajdziemy ją także w wielu codziennie spożywanych produktach. Mimo to klasyczna mała czarna pozostaje najlepszym źródłem tego związku chemicznego w naszej diecie, gdyż w porównaniu z produktami jak czekolada czy napoje energetyczne nie jest bardzo kaloryczna. Co jednak, oprócz tego, że pobudza, wiemy o kofeinie? Oto lista zaskakujących faktów!

Kofeina a płeć

Średni czas rozkładu połowicznego kofeiny w ludzkim organizmie to około sześć godzin. Oznacza to, że jeśli dostarczymy sobie 100 mg kofeiny wypijając filiżankę kawy w południe, to o godzinie 18 w naszym ciele pozostanie jej około 50 mg. Jest jednak wiele czynników, które wpływają na czas potrzebny do pozbycia się kofeiny z organizmu. Wśród nich jest oczywiści wzrost, waga i wiek, ale także to czy dana osoba pali. Okazuje się jednak, że na szybkość metabolizowania, czyli “wykorzystania” kofeiny przez organizm, wpływa także płeć! Według badań, w okresie 24 godzin ciało kobiet zatrzymuje około 3 do 4 razy więcej kofeiny niż ciało mężczyzn. Oznacza to, że kofeina może mieć dłuższy efekt stymulujący u kobiet, dzięki temu, że dłużej zostaje w ich organizmie.

Kofeina a gorzka kawa

Większość z nas gdy słyszy: kawa, myśl: kofeina. Prawdą jest też, że kofeina jest substancją gorzką, więc przyjęło się stwierdzenie, że za goryczkę w kawie odpowiada właśnie ona. Prawda jednak jest nieco inna. Wbrew obiegowym przekonaniom, kofeina odpowiada jedynie za 10 do 15 procent ogólnej goryczki wyczuwalnej w kawie. Za to, że kawa jest gorzka w większości odpowiadają inne substancje w niej zawarte powstałe w procesie wypalania ziaren. Ten fakt wyjaśnia dlaczego kawa bezkofeinowa, choć w mniejszym stopniu, także jest gorzka.

Spalanie tłuszczu

Lubisz wypić kawę przed siłownią lub bieganiem? Okazuje się, że to bardzo dobry pomysł! Według badaczy wypicie kubka kawy przed podjęciem wysiłku fizycznego może pomóc “spalić tłuszcz” poprzez uwolnienie wolnych kwasów tłuszczowych z komórek do krwioobiegu. Po uwolnieniu, kwasy tłuszczowe stanowią bogate źródło energii dla ciała. Dodatkowo kofeina podwyższa wydolność organizmu, dzięki czemu na treningu nie tylko damy z siebie więcej, ale nasz wysiłek będzie bardziej efektywny. Przeczytaj o zaletach picia kawy przed treningiem.

 

Kofeina zamiast kokainy

Niespodziewanie, kofeina nie występuje jedynie w branży kawowej i spożywczej. Jest też dosyć częstym gościem w branży narkotykowej. W niektórych częściach świata popyt na kokainę jest tak duży, że dealerzy nie nadążają z produkcją specyfiku w czystej postaci i muszą “wzbogacać” go różnymi wypełniaczami takimi jak talk czy sproszkowany paracetamol.

Dodatki te obniżają jednak skuteczność działania narkotku i obniżają jego cenę rynkową, dlatego od pewnego czasu do kokainy dodaje się kofeinę w proszku, która nie tylko nie osłabia jej działania, ale może nawet je wzmacniać. Jak wynika z raportu brytyjskiej służby granicznej ślady kofeiny znaleziono w co czwartej przechwyconej w 2008 roku paczce kokainy.

 

Kofeinowe szczęście

Miliony ludzi na całym świecie rozpoczynają swój dzień od filiżanki kawy. Niektórzy twierdzą nawet, że bez niej, ich zdoloność do interakcji z innymi byłaby mocno ograniczona. Czy ten kawowy fenomen da się w jakiś sposób wyjaśnić? Według naukowców badających ludzki mózg i psychologów panuje przekonanie, że kofeina poprawia nasze zdolości poznawcze oraz ułatwia wydzielanie się dopaminy w mózgu.

Dopamina, nazywana też hormonem szcześcia, odpowiada za ogólny poziom samopoczucia. Jej niedobór objawia się zmęczeniem i brakiem koncentracji. Kofeina sprzyja uwalnianiu dopaminy w obszarze mózgu zwanym korą przedczołową. Tam znajdują się ośrodki odpowiadające za procesy myślowe takie jak planowanie, podejmowanie decyzji, a także wyrażanie emocji. Tłumaczy to zatem dlaczego niektórzy po wypiciu porannej kawy całkowicie zmieniają swój nastrój.   

Jak widać kofeina posiada znacznie więcej właściwości niż tylko pobudzające. Choć jej spożycie dłużej odczują kobiety, to również mężczyźni mogą skorzystać z jej pozytywnego wpływu na jakość wysiłku fuzycznego. Warto także zapamiętać, że kawa nie jest gorzka tylko i wyłącznie przez to, że zawiera dużo kofeiny. Substancja ta wspomaga uwalnianie hormonu szczęścia - dopaminy, ale także jest stosowana przez dealerów narkotykowych w celu “wzbogacania” sprzedawanej kokainy.

Sprawdź także nasze artykuły o kosmetykach na bazie kawy i jakie właściwości kosmetyczne zawiera kofeina.