Kawa Kona - unikalna kawa z Ameryki Północnej

Hawaje to jedyny stan w Ameryce Północnej, w którym uprawiana jest najwyższej jakości kawa. Pas plantacji kawy Kona ciągnie się przez 40km wzdłuż zbocza góry Hualalai, mniej więcej na wysokości 245-765 m.n.p.m. Obecnie jest tam około 650 gospodarstw kawowych.

Kawa ta jest rynkową nazwą kawy Arabica uprawianej na zboczach Hualalai i Mauna w północnej i południowej dzielnicy, uznawana za jedną z najdroższych kaw świata. Rośnie na stosunkowo małym terenie, który w przybliżeniu osiąga 20 000km2. Świetny klimat, a także bogata w minerały wulkaniczna gleba stwarzają idealne warunki do uprawy kawy.

Kawa wzdłuż wybrzeża Kona jest w pełni zależna od naturalnych opadów, więc po zimie wiosna przynosi piękne białe kwiaty kawy. W pełni kwitnący sad znany jest lokalnie jako 'śnieg Kona' (“Kona snow”).

kona snow

W ciągu 3-4 miesięcy następuje kilka cykli kwitnienia kawy, dlatego zbiory odbywają się nawet osiem razy do roku! Hodowcy kawy zajmują się między innymi nawożeniem, wyrywaniem chwastów, czy też przycinaniem drzewek - wszystko po to, aby owoce kawy stały się gładkie oraz czerwone na jesień. Tylko takie owoce nadają się do zbiorów.

Kawa Kona - Hodowla i produkcja

Zbieranie owoców kawy rozpoczyna się wczesną jesienią i trwa do późnej zimy, a każde drzewko przynosi około 7 kilogramów zbiorów - co daje 1 kilogram wypalonej kawy. Dni zbiorów są wyczerpujące, bardzo czasochłonne, a także wymagają dużego stopnia koncentracji, by odróżnić owoce gotowe do zbiorów od tych jeszcze niedojrzałych. Dojrzała wisienka kawowa charakteryzuje się intensywnie czerwony kolorem, zawiera dwa nasiona kawowe, pokryte cienką łuską pergaminową.

Kawa Kona jest rozdrabniana w dniu zbiorów, aby zapewnić jej jak najwyższą jakość. W procesie obróbki oddziela się ziarno kawy od miąższu i łuski pergaminowej. Następnie ziarna kawowca moczone są w wodzie przez 14 godzin lub dłużej, rozpoczynając proces fermentacji, który nadaje kawie charakterystyczny jasny kolor.  Dopiero wtedy następuje proces suszenia, podczas którego ziarna muszą być regularnie mieszane oraz przewracane. W kolejnym etapie są sortowane względem ich rozmiarów. Na koniec selekcjonuje się te najwyższej jakości ziarna od reszty, pakuje i odpowiednio stempluje. Państwowy Departament Rolnictwa na Hawajach pobiera próbki i testuje kawę, aby potwierdzić standardy jakości, zgodnie z zasadami administracyjnymi stanu Hawaje.

Prażenie jest ostatnim etapem produkcji kawy, a także kluczem do wypicia naprawdę dobrej filiżanki tego naparu. Wymaga to odpowiednich umiejętności, doświadczenia oraz sprzętu - jak mówią eksperci jest to połączenie nauki oraz sztuki. Mistrzowie wypalania kawy obserwują wygląd, zapach i nawet dźwięk wytwarzany przez ziarna. Czas prażenia kawy zależy od takich czynników jak wilgotność ziaren, gatunek kawy, jakość, pożądany stopień zbrunatnienia, ale także od warunków pogodowych. W konsekwencji długość prażenia kawy wpływa na jej smak, kolor, aromat, a nawet na ilość kofeiny w niej zawartej.

Greenwell Farms, producent Kony oferuje trzy stopnie palenia kawy: średni - najlżejszy; w stylu miejskim (tzw. full city roast) - to klasyczna i najbardziej popularna metoda palenia kawy Kona oraz ciemne palenie o cierpkim, słodkim i zarazem gładkim smaku. 

greenweel farms

źródło: http://www.travelgumbo.com 

Kawa Kona wyróżnia się także sposobem jej znakowania względem reszty kaw. W latach 80. XIXw. etykieta kawy Kona była przyczepiana do kaw z całego świata mimo, że prawdziwa Kona była znacznie droższa w produkcji. Koniec końców farmerzy z Hawajów uzyskali wyłączność do etykiet tej kawy, gwarantując nam autentyczność pochodzenia i produkcji kawy Kona.

Historia 

Kawa została po raz pierwszy przywieziona na wybrzeże Kona w 1828 roku przez Reverend Samuel Ruggles, ale to angielski kupiec Henry Nicholas Greenwell, założyciel Greenwell Farms ustanowił markę Kona w XIXw. W 1899 roku załamanie rynku kawowego zmusiło właścicieli do wynajmowania swoich ziemi pracownikom, głównie Japończykom, Filipińczykom, ale także Amerykanom, którzy pracowali wcześniej na plantacjach trzciny cukrowej.

Henry przez kilka lat sprzedawał i kupował kawę hodowaną w Kona przez Hawajczyków. Stopniowo poszerzał swoje ziemie, angażując się także w handel bydłem i owcami. Przez wiele lat, aż do swojej śmierci w 1891 roku, Henry poświęcił się doskonaleniu wybrzeża Kona. Pracował jako naczelnik poczty, właściciel sklepu, a także jako poborca podatkowy. Zasłynął także z wprowadzenia kawy Kona na europejski rynek w latach 70. XIXw. W 1873 roku, podczas uczestnictwa w Światowej Wystawie w Wiedniu został odznaczony Recognition Diploma za kawę Kona.

Rodzinna tradycja trwa do dzisiaj - ponad 150 lat później - rolnicy z czwartego pokolenia, Tom i Jennifer Greenwell, utrzymują wysoką jakość kawy w Greenwell Farms. Tom, który przejął biznes w 1992 roku po śmierci swojego ojca, szczególnie docenia pomoc swojego przyjaciela, Takashiba, za wprowadzenie go w świat kawy Kona, a także za ustanowienie funkcjonującej farmy z ponad 30 pracownikami.

Wybrzeże Kona celebruje swoje kawowe dziedzictwo każdego roku podczas Festiwalu Kawy w listopadzie. Takie święto łączy w sobie liczne imprezy, zawody takie jak cupping, gdzie próbuje się kawy na ślepo, polegając tylko na zmyśle smaku i węchu. Podczas festiwalu można spróbować wielu lokalnych potraw, wziąć udział w konkursie na najlepszy przepis, czy też po prostu poznać lepiej tamtejszą kulturę.

Kawa Kona to jedna z nielicznych kaw, uznawana za najlepszą i najdroższą na świecie. Poznaj inne wyśmienite kawy, o których pisaliśmy w naszym poprzednim artykule: 'Najlepsze i najdroższe kawy świata'.

 sklep kawa.pl z kawą ziarnistą, speciality i akcesoriami do parzenia kawy kraków