Kraje spożywające największą ilość kawy na świecie

Z niezliczoną ilością kawowych sieciówek na każdym rogu typu Starbucks, czy też Dunkin Donuts, ciężko sobie wyobrazić, że ktokolwiek może pić więcej kawy niż Amerykanie. Jednakże okazuje się, że Stany Zjednoczone nie znajdują się nawet w top 10 krajów spożywających największą ilość kawy na świecie. W takim razie kto ich przegonił? Przekonajcie się sami!

1. Finlandia - 12 kg na osobę 

Jeżeli kiedykolwiek poznałeś Fina to zapewne wiesz, że 12 kg wypijanej przez nich kawy “na głowę” rocznie to zdecydowanie zaniżona wartość. Jeżeli statystyki nie uwzględniałyby dzieci, które raczej nie spożywają kawy, wówczas średnia narodowa byłaby z pewnością dużo wyższa!

Kawa zazwyczaj jest tu konsumowana przez cały dzień, codziennie, a przerwy na kawę w pracy są wymogiem większości związków zawodowych. Specjalne okazje czy przyjęcia celebrowane są przy stoliku kawowym -  czyli bufecie z zimnymi kanapkami, pieczywem, ciasteczkami i ciastami, i oczywiście niekończącą się 'khavi'. Najpopularniejsze kawy w Finlandii są jasno palone, dzięki temu są znacznie delikatniejsze w smaku niż w innych zakątkach świata. Prawdopodobnie tradycja ta utrzymuje się jeszcze z okresu, kiedy Finowie sami wypalali w domach zielone ziarna kawy. Pamiętaj, jeżeli kiedykolwiek zostaniesz zaproszony do fińskiego domu, na pewno zostaniesz przywitany kawą - tylko nie proś o bezkofeinową - coś takiego praktycznie tutaj nie istnieje.

finlandia

2. Norwegia - 9.9 kg na osobę

Jak w większości europejskich krajów, kawa w Norwegii stała się popularna na początku XVIII w. Mimo, iż w tamtym okresie Norwegia była krajem stosunkowo ubogim, rządzonym przez Danie, niosło to ze sobą pewne korzyści - w tym przypadku mnóstwo taniej kawy prosto z Jawy. “Kaffe” jest zazwyczaj serwowana do śniadania, a także do deseru po obiedzie. Norwegowie często zapraszają gości specjalnie na kawę, którą podają ze słodkościami. Łatwo z tego wyliczyć, że przeciętny Norweg spożywa 2 filiżanki kawy dziennie.

Jeżeli zamierzasz wyruszyć w podróż po nowerskich miasteczkach i wioskach, nie zapomnij spróbować “karsk” czyli koktajlu robionego ze słabo parzonej kawy z dodatkiem mocnej porcji wódki bądź spirytusu. norwegia

3. Islandia - 9 kg na osobę

Musi istnieć jakaś korelacja pomiędzy zimnym klimatem, a filiżanką kawy - być może tworzy przytulną atmosferę w ciemne, zimne dni. Podobnie jak w przypadku innych Krajów Północy, Islandia cieszy się spożyciem średnio 5 filiżanek kawy na osobę dziennie! W stolicy kraju, Reykjavik, nie znajdziesz kawowych gigantów jak Starbucks. Jednakże, nie brakuje mniejszych, niezależnych kawiarni rozproszonych po całym mieście, z których wiele z nich znajduje się blisko siebie.

Gdyby ktoś się jeszcze zastanawiał, czy Islandia poważnie podchodzi do picia kawy to wiedz, że w kraju odbywają się zawody, w których rywalizują ze sobą bariści i roasterzy, tylko po to, aby znaleźć najwyższej jakości kawę w całym kraju.

islandia

4. Dania - 8.7 kg na osobę

Jeżeli nordyckie kraje są królami kawy, to ten naród jest odpowiednio duńskim księciem czarnego jak noc napoju. Mieszkańcy tego państwa spożywają około 1.46 filiżanki kawy dziennie. Podobnie jak u reszty Skandynawów, kawa w Danii jest podawana do każdego posiłku i jest główną atrakcją wielu przyjęć czy spotkań towarzyskich. Duńczycy mogą się także 'pochwalić' innymi kawowymi statystykami - mają szóstą najdroższą kawę na świecie. Nie pozostało nic innego jak chwycić french press w dłoń (najlepiej ich rodzimej marki Bodum) i rozmarzyć się o wiośnie w Kopenhadze ;) dania

5. Holandia - 8.4 kg na osobę

W 1616 roku, Holendrzy byli pierwszymi Europejczykami, do których dotarły żywe drzewka kawowe, sprowadzone z Mocha w Jemenie przez Pieter van der Broecke. Ziarna otrzymane z tych drzew pozwoliły Holendrom na  rozpoczęcie uprawy ich rodzimej kawy, angażując w to także ich kolonie - Jawę i Surinam, zostając tym samym głównym dostawcą kawy w Europie. Przeciętny Holender wpija 1.84 filiżanki kawy dziennie. Kawa jest podawana w domu podczas “Koffietijd” (Czas na kawę), zazwyczaj ze słodkościami. Co ciekawe, kultura kawowa różni się znacząco między Północą a Południem, co miało także związek z wiarą tutejszych mieszkańców.

Północ Holandii zamieszkiwali Protestanci, którzy tradycyjnie pili kawę tylko z jednym ciasteczkiem, symbolizując skromność. Na Południu zamieszkanym przez Katolików, “Koffietijd” zazwyczaj towarzyszył “vlaai”, czyli ogromny, słodki placek.

amsterdam

6. Szwecja - 8.2 kg na osobę

W Szwecji istnieje pewien zwyczaj znany jako “fika” co w dosłownym tłumaczeniu oznacza “mieć kawę”. Jest to rytuał, oznaczający przerwę w pracy lub innej działalności w celu wypicia kawy z przekąskami w towarzystwie najbliższych osób. Dużo Szwedów traktuje kawę bardzo poważnie - do tego stopnia, w którym nie jest to tylko napój, ale styl życia. Chociaż kawę można spożywać w zaciszu własnego domu, sam rytuał jej picia jest w dużej części interakcją społeczną. W dużych miastach, takich jak Sztokholm, znajduje się wiele kawiarni: od popularnych sieciówek po niezależne, kameralne lokale. szwecja

7. Szwajcaria - 7.9 kg na osobę

W wielu państwach znajdujących się na liście, picie kawy jest nieodłącznym elementem spotkań towarzyskich. Nie inaczej jest w przypadku SzwajcariiNapoje na bazie espresso są tutaj szczególnie popularne, włączając w to “caffe crema”, czyli kawę przypominającą americano, która podobno pochodzi ze Szwajcarii. W przeciwieństwie do wielu skandynawskich krajów, wśród Szwajcarów kawa filtrowana jest znacznie mniej popularna. Dla przeciętnego mieszkańca, który pije do pięciu filiżanek dziennie, kawa może być kosztowną rozrywką, ponieważ ceny w kawiarniach za espresso zaczynają się od 3,5 USD.

szwajcaria

8. Belgia - 6.8 kg na osobę

Na myśl o Belgii od razu w głowie pojawia się obraz piwa i ich puszystych gofrów, ale kraj ten ma także długą historię, która łączy ich czekoladową obsesję ze spożywaniem 1.35 filiżankami kawy dziennie. Jako dawna potęga kolonialna w Afryce, Belgia była w stanie zaspokoić popyt na kawę, dzięki plantacjom kawowym w Kongo i Rwandzie. Dzisiaj w każdym belgijskim mieście znajdziesz wiele kawiarni, więc bez problemu wypijesz doskonałą kawę w towarzystwie ich słynnych gofrów.

belgia

9. Luksemburg - 6.5 kg na osobę

Luksemburg może i jest małym państwem, ale darzy kawę ogromną miłością. W tym kraju pije się przeciętnie 6.5 kg kawy rocznie na głowę! W stolicy Luksemburga nie brakuje kawiarni, które serwują zarówno klasyczne dripy, jak i tradycyjne napoje. Niektóre kawy na bazie espresso są szczególnie charakterystyczne dla Luksemburga, takie jak “lait Russe” (Russian Milk) - czyli w zasadzie latte albo “cafe gourmand”, rodzaj espresso pochodzącego z Francji, serwowane z deserem.

luksemburrg

10. Kanada - 6.5 kg na osobę

Kanada znalazła się na tej liście jako jedyne państwo spoza Europy. Od Vancouver po Montreal Kanadyjczycy kochają kawę! Chociaż sieciówki są tutaj bardzo popularne, to właściwie każde miasto w Kanadzie ma swoje niezależne kawiarnie. Kawa jest tu tak popularna, że Coffee Association of Canada mianowało ją najbardziej popularnym napojem w kraju. Choć znajdziesz tu wiele ciekawych kawiarni, większość Kanadyjczyków nadal woli wypić swoją kawę w domu. Długie zimy oraz brzydka pogoda zostały uznane za czynnik, skłaniający mieszkańców do picia kawy w domowym zaciszu. toronto

Top 25 krajów spożywających największą ilość kawy

1. Finlandia 12.0 kg na osobę

2. Norwegia 9.9 kg na osobę

3. Islandia 9.0 kg na osobę

4. Dania 8.7  kg na osobę

5. Holandia 8.4 kg na osobę

6. Szwecja 8.2 kg na osobę

7. Szwajcaria 7.9 kg na osobę

8. Belgia 6.8 kg na osobę

9. Luksemburg 6.5 kg na osobę

10. Kanada 6.5 kg na osobę

11. Bośnia i Hercegowina 6.2 kg na osobę

12. Austria 6.1 kg na osobę

13. Włochy 5.9 kg na osobę

14. Brazylia 5.8 kg na osobę

15. Słowenia 5.8 kg na osobę

16. Niemcy 5.5 kg na osobę

17. Grecja 5.4 kg na osobę

18. Francja 5.4  kg na osoby

19. Chorwacja 5.1 kg na osobę

21. Libia 4.8 kg na osobę

22. Estonia 4.5 kg na osobę

23. Hiszpania 4.5 kg na osobę

24. Portugalia 4.3 kg na osobę

25. USA 4.2 kg na osobę

sklep kawa.pl z kawą ziarnistą, speciality i akcesoriami do parzenia kawy kraków