Nylon Coffee Roasters i Papa Palheta - nasze odkrycia z Singapuru

Dziś na kursie... Singapur! Udaliśmy się w podróż do miejsca, które łączy nowoczesność z historią i zachód ze wschodem. Przechadzając się pomiędzy nowoczesnymi wieżowcami pełnymi zieleni ulicami natrafiliśmy na kolorowe buddyjskie świątynie, wózki pełne jedzenia z każdej strony Azji i... lokalne kawiarnie, z których każda ma własny, niepowtarzalny styl.

Odwiedziliśmy dwa polecane przez lokalnych kawoszy miejsca - Nylon Coffee Roasters i Chye Seng Huat Hardware. Na drogę wzięliśmy ze sobą parę rarytasów, więc od dzisiaj możecie też kupić limitowaną serię świeżo wypalonych kaw z tych palarni w naszym nowo otwartym sklepie internetowym!


Nylon Coffee


Zaczynamy kawowe zwiedzanie od Nylon Coffee - kawiarnia została założona przez Jia Min Lee i Dennisa Tang. Para poznała się w Londynie, ale po pewnym czasie Lee przeprowadziła się do Nowego Jorku - nie przeszkodziło im to w dzieleniu się swoimi kawowymi doświadczeniami i gdy w końcu życie połączyło ich w Singapurze, zdecydowali się nazwać swoją kawiarnię od dwóch miejsc, które wpłynęły na ich życie - NY-Lon. 


Nylon Coffee Roasters


Nylon to zdecydowanie nie kolejna hipsterska kawiarnia - znajduje się na parterze jednego z budynków socjalnych w Everton Park. Polityka rasowa w Singapurze to bardzo ciekawy temat, ponieważ władze regulują dozwoloną ilość mieszkańców danego pochodzenia w zależności od dzielnicy - od 1989 roku Malezyjczycy mogą stanowić maksymalnie 20%, Chińczycy 80%, a Hindusi - 10%. Tego typu osiedla są więc mieszanką ludzi, pochodzących z całej Azji, a lokalna kawiarnia jest doskonałym miejscem spotkań i okazją do poznania sąsiadów!


Wnętrze Nylon Coffee jest zupełnie bezpretensjonalne - za małym barem stoi ekspres i dwa młynki, a na skromnych półkach zawieszonych obok można wybrać jedną z kilku świeżo wypalonych kaw i przejrzeć książki, opisujące historię kawy.


kawiarnia singapur


Zamiast opisywać serwowane kawy nazwami takimi jak “Flat White”, “Latte” czy “Cappuccino”, menu pokazuje proporcje kawy do mleka - kto z nas nie czuł się na początku przytłoczony mnogością wyboru w niektórych kawiarniach?


Proponowane przez Nylon kawy wypalone do alternatywy są bardzo świeże - para ciągle podróżuje po świecie w poszukiwaniu inspiracji i najlepszych ziaren, współpracując z innymi palarniami i hodowlami na całym świecie. Kawiarnia aktywnie angażuje się też w akcje charytatywne - gdy odwiedziliśmy Nylon, właśnie skończyła się zbiórka na fundację Habitat for Humanity w Gwatemali - klienci kawiarni w ciągu 10 dni ofiarowali na ten cel około 10 tysięcy złotych!


Kawiarnia wycofała się też niedawno ze stosowania plastikowych rurek jako mały (ale istotny!) wkład w ochronę środowiska. nylon coffee singapur


Chye Seng Huat Hardware


Wchodząc do Chye Seng Huat Hardware mamy podobne wrażenie jak w krakowskim kompleksie Tytano - tutaj, odrestaurowana została przestrzeń, zajmowana wcześniej przez różne firmy zajmujące się obróbką metalu i produkcją. W wolnym tłumaczeniu, nazwa “Chye Seng Huat” odwołuje się do odnowionej przestrzeni i znaczy “zakwitnąć na nowo”. Kawiarnię i stojące przed nią stoliki okupują tłumy i ciężko znaleźć jakiekolwiek wolne miejsce!


singapur kawiarnia


To tutaj siedzibę ma palarnia Papa Palheta (której próbki produktów możecie też spróbować przez nasz sklep!). Obok kawiarni znajduje się też osobny pokój, przeznaczony do sesji cuppingu i specjalna salka treningowa, tzw. C-PlatForm. 


Co (poza kawą) zachwyciło nas najbardziej? Drobne elementy wystroju wnętrza - każdy detal został tutaj świetnie przemyślany i zaprojektowany (łącznia z mapą wnętrza i prezentacją lokalizacji różnych elementów kompleksu).


singapur kawiarnia mapa


W sklepiku, znajdującym się obok kawiarni znaleźliśmy kilka skarbów, które przywieźliśmy dla Was do skosztowania - ilość kawy jest limitowana, więc spieszcie się z zamawianiem! Jeśli macie dla nas specjalne zamówienia - piszcie, jeszcze w tym roku czekają nas dwa transporty kawy z tej części świata.  


Wszystkie kawowe zdobycze z Singapuru, w tym ziarna z Kenii, Etiopii, Gwatemali, Myanmaru oraz Timoru Wschodniego znajdziecie w sklepie kawa.pl